Σήμερον κρεμᾶται (ἀπαγγελία)

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σήμερον κρεμᾶται (ἐκφωνητική ἀπαγγελία)
Θ᾿ Ὥρα - Μ. Παρασκευή 2011​
 

Attachments

  • Simeron_krematai_KaragiannisM_apagellia_06'06''.mp3
    7.1 MB · Views: 221

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σήμερον κρεμᾶται (ἐκφωνητική ἀπαγγελία)
Θ᾿ Ὥρα - Μ. Παρασκευή 2011​

Ευχαριστούμε για την ανάρτηση αλλά
θα μου επιτρέψετε ότι δεν απαγγέλεται
έτσι από τον κατά τα άλλα
καλλίφωνο πρωτοψάλτη σας.
Νομίζω εδώ έχουμε το καλλίτερο
(δεν βρήκα άλλο) παράδειγμα.
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση αλλά
θα μου επιτρέψετε ότι δεν απαγγέλεται
έτσι από τον κατά τα άλλα
καλλίφωνο πρωτοψάλτη σας.
Νομίζω εδώ έχουμε το καλλίτερο
(δεν βρήκα άλλο) παράδειγμα.

Είναι σε διαφορετικό στυλ η κάθε εκτέλεση. Ανεξάρτητα από την τονική βάση που παίρνει ο καθένας, ο μεν Περιστέρης το απαγγέλει σε Άγια με κλιτόν [δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον Γα (εν διέσει)], ενώ ο κ. Καραγιάννης σε πλ. β΄ επτάφωνο (άνω Πα, με συνημμένο ψηλό τετράχορδο Πα-Δι). Εύκολο να πει κανείς ποιο είναι παραδοσιακότερο, δύσκολο, όμως, ποιο είναι "καλύτερο"!
 
Last edited:

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Είναι σε διαφορετικό στυλ η κάθε εκτέλεση. Ανεξάρτητα από την τονική βάση που παίρνει ο καθένας, ο μεν Περιστέρης το απαγγέλει σε Άγια με κλιτόν [δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στον Γα (εν διέσει)], ενώ ο κ. Καραγιάννης σε πλ. β΄ επτάφωνο (άνω Πα, με συνημμένο ψηλό τετράχορδο Πα-Δι). Εύκολο να πει κανείς ποιο είναι παραδοσιακότερο, δύσκολο, όμως, ποιο είναι "καλύτερο"!

Όχι είναι εύκολο κ Μακρή. Το παραδοσιακότερο το οποίο
κ υποβάλλει μυσταγωγικά προκαλώντας τάση για
προσευχή.
Καλλίφωνος ο κ.Καραγιάννης αλλά το "Σήμερον κρεμάται"
απαγγέλεται σε κλιτόν.Σε συναυλία το δέχομαι, αλλά
δεν μου ταιριάζει στο ναό.Ακούστε την αρχοντιά του
εκφωνηθέντος μέλους από τον αείμνηστο Σπ.Περιστέρη!
Δεν στέκομαι στη βάση ούτε αν περιστρέφεται γύρω από
συγκεκριμένο 4χορδο αλλά ποιό είναι το ορθό
(κατά την ταπεινή μου άποψη).
 
E

emakris

Guest
Σεβαστή η άποψή σας, αλλά εν τοιαύτη περιπτώσει πρέπει να απορρίψει κανείς πολλά από τα εκφωνητικά ακούσματα που κυκλοφορούν στο Ψαλτολόγιον (λ.χ. Απόστολος σε σαμπάχ), προερχόμενα ενίοτε από μεγάλους πρωτοψάλτες, που αποτελούν αντικείμενο θαυμασμού για πολλούς συναδέλφους. Από την άλλη μεριά, έχω δει να απορρίπτεται συνολικά και ο ίδιος ο Περιστέρης, που για εσάς αποτελεί στη συγκεκριμένη περίπτωση πρότυπο. Ως εκ τούτου, αποφεύγω να μπω σε τέτοια συζήτηση, που μπορεί εύκολα να εκτροχιασθεί. [Μη βιαστείτε να με χαρακτηρίσετε... ξενέρωτο! Σε ιδιωτικές συζητήσεις έχω πολύ συγκεκριμένες απόψεις, τις οποίες υπερασπίζομαι και με... μπουνιές! Ο δημόσιος διάλογος είναι κάτι διαφορετικό].
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Σεβαστή η άποψή σας,
η εκφερόμενη γνώμη έγινε πάνω σε συγκεκριμένο θέμα
κ σκοπό ΔΕΝ έχει τον εκτροχιασμό αλλά
την απλή τοποθέτησή μου όπως αυτή προκύπτει από
τα συναισθήματα που προκλήθηκαν ακούγοντας το
ηχητικό απόσπασμα.Εκτός κ αν είναι αποδεκτές ΜΟΝΟ
οι θετικές κ κολακευτικές κριτικές!
Φυσικά κ δεν σας χαρακτηρίζω.Ότι έγραψα δεν ήταν
επί προσωπικού.
 
Φίλε η ανάρτηση σου είναι σε λάθος ενότητα .
Εδώ είναι για τον κ. Καραγιαννη
Υπάρχει φάκελος αναρτησεων για τον κ. Βαζά
Και δεν υπάρχει λόγος για συγκρίσεις και αντιπαραθέσεις
όσον αφορα τον τρόπο που γινεται η εμμελης απαγγελια συζητηθηκε διεξωδικώτατα σε έταιρο θέμα - και ως συνηθως - εκτροχιάστηκε ......
 
Last edited:
T

Tzanakos_B

Guest
Σήμερον κρεμᾶται (ἐκφωνητική ἀπαγγελία)
Θ᾿ Ὥρα - Μ. Παρασκευή 2011​

Θερμοτατες ευχαριστιες στον Μουσικολογιοτατον Π. Μαξιμον για την αναρτησιν Υμνων απο τον Καλλικελαδον Πρωτοψαλτην του ιερου ναου '' Ο Αγιος Λουκας '' εις τον οποιον προ ι σταται και θερμα συγχαρητηρια και ευχαριστιες στον Πρτοψαλτην του Ναου κ. Μιχ. Καραγιαννη. Διαθετει πολυ καλον φωνητικον Ταλαντον, ανεσιν στις υψηλες θεσεις , ωραια εκτελεση διαστηματων , υφος και τεχνικην που σε συγκινουν !!! Ιδιαιτερα φαινεται αυτο στην μουσικην απαγγελιαν του ''Σημερον κρεμαται... '' !! Βοηθουσης και της ηχητικης του Ναου το ΑΚΟΥΣΜΑ ειναι το καλυτερο που εχω ακουσει μεχρι σημερα.. !!!! Ο ηχος βασικα ΠΛ. Β`, με εναλλαγες και αλλων ηχων , θυμιζει το '' Αξιον εστιν.. '' του μεγαλου Καραμανη , του οποιου , εχει την τιμην να ψαλλει τα μαθηματα. Ειναι χαρισματικος !! Μια , λιγο πιο συντονη χρονικη αγωγη στα Δοξαστικα , θα εδινε περισσοτερη '' ζωντανεια '' στα ψαλλομενα. Συγκινουμαι γιατι μου θυμισε τον Δασκαλο και τα νιατα μου στη Σπαρτη. Ο κυριος να τον δυναμωνει !!! Β. ΤΖΑΝΑΚΟΣ
 
T

Tzanakos_B

Guest
Ευχαριστούμε για την ανάρτηση αλλά
θα μου επιτρέψετε ότι δεν απαγγέλεται
έτσι από τον κατά τα άλλα
καλλίφωνο πρωτοψάλτη σας.
Νομίζω εδώ έχουμε το καλλίτερο
(δεν βρήκα άλλο) παράδειγμα.

Κυριε Κουρη , η απαγγελια του αειμν. Σπ. Περιστερη που ανεβασατε , το κανετε και '' ακομψα ''..... αμεσως μετα απο μια κατανυκτικοτατη και πολυ τεχνικη εκτελεση ενος νεου συναδελφου , με υποχρεωνει να σας πω οτι, ναι μεν εχετε δικιο οτι οι απαγγελιες ακολουθουν καποιους κανονες , κυριως ορθοφωνιας , χωρις πλατιασμους και περικοκλαδες , αλλα η συγκεκριμενη απαγγελια κατα την Μ. Παρασκευην , ειναι κατα νυκτικη , και ταιριαζει απολυτα στο συναισθημα που ολοι μας νιωθουμε.... Πολλοι λιγοι , νομιζω οτι μπορουν να κανουν τετοιες αλαγγελιες. ΕΔΩ , '' Μιλαει το συναισθημα και η τεχνη '' Δεν ειναι μια απλη απαγγελια αποστολικου Αναγνωσματος.... Β. ΤΖ.
 
Last edited by a moderator:
Top