Σάββατο 8/11, Ἡ Σύναξις τῶν Αρχαγγέλων Μιχαήλ καί Γαβριήλ

haris1963

παλαιότατο μέλος
Κάνω την αρχή στο θέμα του, τι θα ψάλλουμε , στην γιορτή της Σύναξης τῶν Ἀρχιστρατήγων Μιχαήλ καί Γαβριήλ καί τῶν λοιπῶν Ἀσωμάτων Δυνάμεων, ανεβάζοντας ένα εξαίρετο χειρόγραφο των δοξαστικών μαθημάτων του Εσπερινού και του Όρθρου της Εορτής.
Είναι παρμένο, από ένα Χειρόγραφο Τόμο με τα Δοξαστικά του Ενιαυτού, με μόνες αναγραφόμενες πληροφορίες: "Ίμβρίου, 1857" (ή Σεπτεμβρίου 1857, δεν καταλαβαίνω, είναι σε συνοπτική γραφή μάλλον) αλλά κι αυτά είναι γραμμένα μάλλον μεταγενέστερα, επάνω στο εσωτερικό του εξώφυλλου με μπλέ μελάνη κι ανάποδα. Είναι δοξαστικά του Πέτρου, αλλά δεν είναι ούτε από τον Εφέσιο, ούτε από τον Στέφανο. Αν αναγνωρίζει κάποιος από τη γραφή, ποιού γραφέα (ή πιθανόν και εξηγητή) είναι το χειρόγραφο, ας με πληροφορήσει.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • Doxastika_Arxagellon_Xeirogr.pdf
    4.6 MB · Views: 284
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Στην αγρυπνία που θα κάνουμε θα πούμε τα εξής (καιρού επιτρέποντος & προισταμένου ανεχομένου, λοιπών βοηθών συνεπικουρούντων)

Εισελεύσομαι εις τον οίκον σου (μάλλον του φιλτάτου Hristakis)
Ανοιξαντάρια Φωκαέως (ανευ τριαδικών)
Κεκραγάρια Κωνσταντίνου
2 πρώτα στιχηρά στο αργό δρόμο
Πάντα εν σοφία, Χ. Χαρτοφύλακος
Πλούσιοι επτώχευσαν, Δανιήλ Κατουνακιώτου

Σύντομος πολυέλαιος Δούλοι Κύριον
Εκλογή εις την εορτήν
Μου έχει γυαλίσει το Και νύν του πολυελαίου του Δούλοι Κύριον του Πέτρου
(Θα προσπαθήσω να πούμε κανόνα (όλο) με την στιχολογία τους, δεν έχω δει ακόμα το τυπικό)
(Αν δεν με έχουν λυντσάρει ακόμα ) Δοξαστικό των Αίνων του Ιακώβου

Τυπικά και μακαρισμοί (λέω να πούμε αυτά του Πέτρου)
Χερουβικός Γρηγορίου
Λειτουργικά κλειτόν

Καμιά πρόταση για κοινωνικό; :D
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος

Κοινωνικὸν Δανιὴλ πρωτοψάλτου ἤχου πλ.β' (Ταμεῖον ἀνθολογίας Χουρμουζίου 1824 ἔκδ. Ρηγοπούλου).
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Έχω το εξής "τετράλημμα":p για την εορτή των αρχαγγέλων. Να πω το περίφημο δοξαστικό "όπου επισκιάσει..." από Πέτρο Λαμπαδάριο, Στέφανο Λαμπαδάριο, Κ. Πρίγγο ή Αθ. Καραμάνη; Και τα τέσσερα μου αρέσουν! Περιμένω απόψεις σας!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Έχω το εξής "τετράλημμα":p για την εορτή των αρχαγγέλων. Να πω το περίφημο δοξαστικό "όπου επισκιάσει..." από Πέτρο Λαμπαδάριο, Στέφανο Λαμπαδάριο, Κ. Πρίγγο ή Αθ. Καραμάνη; Και τα τέσσερα μου αρέσουν! Περιμένω απόψεις σας!
Πες Φιλανθίδη τότε...:D:D:D
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στην αγρυπνία που θα κάνουμε θα πούμε τα εξής (καιρού επιτρέποντος & προισταμένου ανεχομένου, λοιπών βοηθών συνεπικουρούντων)

Εισελεύσομαι εις τον οίκον σου (μάλλον του φιλτάτου Hristakis)
Ανοιξαντάρια Φωκαέως (ανευ τριαδικών)
Κεκραγάρια Κωνσταντίνου
2 πρώτα στιχηρά στο αργό δρόμο
Πάντα εν σοφία, Χ. Χαρτοφύλακος
Πλούσιοι επτώχευσαν, Δανιήλ Κατουνακιώτου

Σύντομος πολυέλαιος Δούλοι Κύριον
Εκλογή εις την εορτήν
Μου έχει γυαλίσει το Και νύν του πολυελαίου του Δούλοι Κύριον του Πέτρου
(Θα προσπαθήσω να πούμε κανόνα (όλο) με την στιχολογία τους, δεν έχω δει ακόμα το τυπικό)
(Αν δεν με έχουν λυντσάρει ακόμα ) Δοξαστικό των Αίνων του Ιακώβου

Τυπικά και μακαρισμοί (λέω να πούμε αυτά του Πέτρου)
Χερουβικός Γρηγορίου
Λειτουργικά κλειτόν
Καλή σου δύναμη συνωνόματε. Προσωπικά, μόνο για το ''Και νυν" του πολυελέου (ιδιαιτέρως εάν συμπεριλάβεις και το κράτημα, που μάλλον αυτό εννοείς), ένα red bull θα το χρειαζόμουνα :D...
 
Κάνω την αρχή στο θέμα του, τι θα ψάλλουμε , στην γιορτή της Σύναξης τῶν Ἀρχιστρατήγων Μιχαήλ καί Γαβριήλ καί τῶν λοιπῶν Ἀσωμάτων Δυνάμεων, ανεβάζοντας ένα εξαίρετο χειρόγραφο των δοξαστικών μαθημάτων του Εσπερινού και του Όρθρου της Εορτής.
Είναι παρμένο, από ένα Χειρόγραφο Τόμο με τα Δοξαστικά του Ενιαυτού, με μόνες αναγραφόμενες πληροφορίες: "Ίμβρίου, 1857" (ή Σεπτεμβρίου 1857, δεν καταλαβαίνω, είναι σε συνοπτική γραφή μάλλον) αλλά κι αυτά είναι γραμμένα μάλλον μεταγενέστερα, επάνω στο εσωτερικό του εξώφυλλου με μπλέ μελάνη κι ανάποδα. Είναι δοξαστικά του Πέτρου, αλλά δεν είναι ούτε από τον Εφέσιο, ούτε από τον Στέφανο. Αν αναγνωρίζει κάποιος από τη γραφή, ποιού γραφέα (ή πιθανόν και εξηγητή) είναι το χειρόγραφο, ας με πληροφορήσει.
Ευχαριστώ.

Αγαπητέ κύριε Συμεωνίδη ευχαριστούμε για την προσφορά σας. Έχω στην κατοχή μου ένα χειρόγραφο βιβλίο στην Αθήνα και έχω την εντύπωση πως έχει τον ίδιο γραφικό χαρακτήρα θα το ελέγξω όμως τα Χριστούγεννα που θα ανέβω και θα σας πω. Αν θυμάμαι καλά είναι γραφή Γρηγορίου ή Χουρμουζίου αλλά το "Ιμβρίου 1857" δεν ξέρω αν προστέθηκε μετά ή αν υπήρχε στο βιβλίο σας εξ αρχής γιατί το 57 δεν ζούσε ούτε ο Χουρμούζιος ούτε ο Γρηγόριος. Θα το κοιτάξω πάντως και θα σας απαντήσω.

Υ.Γ.Αγαπητέ κύριε Γαλάνη στο "τετράλημά" σας προτείνω του Ιακώβου Πρωτοψάλτη.
Φιλικά
Νίκος Μάννης
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ωραία είναι αυτά αλλά μου ανεβάζεις πολύ το βαθμό δυσκολίας (δεν είμαι και πολύ έμπειρος) και με προτρέπεις (χωρίς να το θες), να προκαλέσω τη μήνι του ιερέα καθώς και του λιγοστού εκκλησιάσματος του χωριού όπου ψάλλω... Οπότε, επειδή δεν έχω λάβει κάποια απάντηση που με ικανοποιεί, θα πω του Πρίγγου που μου αρέσει και πολύ...

σ.σ. Έχει γράψει μήπως ο Ιάκωβος σύντομο δοξαστικό και δεν το ξέρω;
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
σ.σ. Έχει γράψει μήπως ο Ιάκωβος σύντομο δοξαστικό και δεν το ξέρω;

Έχει εκδοθεί το δοξαστάριο του κυρ Ιακώβου σε ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΞΗΓΗΣΗ από τον Σίμωνα Καρά...ενδιαφέρουσα έκδοση....
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
έχω πει τα εξής:

Πέτρου Λαμπαδαρίου
Πέτρου Φιλανθίδη
Ιακώβου Πρωτοψάλτη
Γερμανού Νέων Πατρών
Κων-νου Μανουγρά (εμπεριέχεται σε μάθημα στο μαθηματάριο της Πανδέκτης)

Αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι (εκτος το πρωτο που ειναι συντομο) όλα έχουν τη χάρη τους!!!

Το τεράστιο βέβαια απο το μαθηματάριο, μαζί κ με το κράτημα, έχει άλλη χάρη...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κάτσε βρε Κώστα, το σύντομο δηλαδή δεν έχει τη χάρη του; Εκτός αν παρερμήνευσα τα λεγόμενά σου...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Δεν είπε ΔΕΝ έχει...είπε ΑΛΛΗ χάρη άρα εννοεί και για τα υπόλοιπα...
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
ναι, απλά ειναι αλλη κατηγορία αυτό εννοω. δε μπορω να το συγκρινω με αργο
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Ζητώ ταπεινά συγγνώμη... Και αφήνω το μήνυμα ως έχει να θυμίζει την προπέτειά μου.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εμείς θα κάνουμε αγρυπνία σε τοπικό μοναστηράκι στο βουνό με λίγα άτομα. Θα πάρουμε μαζί μας βιβλία (Ιερόθεο, Κυψέλη, Φιλανθίδη, Θησαυρό, Χουρμούζιο Ανθολογία) και ανάλογα με τη δύναμη (η αγρυπνίες αυτές γίνονται χωρίς χρονικούς περιορισμούς, του στύλ "όποτε τελειώσουμε" και συνήθως... αργούν :wink:)
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Να βρισκόμουν στην Αυστραλία σε τέτοια φάση και τί στον κόσμο! Να είσαι στην ξενιτιά και να νιώθεις σαν να είσαι στην Ελλάδα... Αλήθεια τί τοπίο είναι εκεί που θα γίνει η αγρυπνία; Θυμίζει καθόλου Ελλάδα;
 

ixadin

Ηχάδιν
Στην αγρυπνία που θα κάνουμε θα πούμε τα εξής (καιρού επιτρέποντος & προισταμένου ανεχομένου, λοιπών βοηθών συνεπικουρούντων)

Εισελεύσομαι εις τον οίκον σου (μάλλον του φιλτάτου Hristakis)
Ανοιξαντάρια Φωκαέως (ανευ τριαδικών)
Κεκραγάρια Κωνσταντίνου
2 πρώτα στιχηρά στο αργό δρόμο
Πάντα εν σοφία, Χ. Χαρτοφύλακος
Πλούσιοι επτώχευσαν, Δανιήλ Κατουνακιώτου
Σύντομος πολυέλαιος Δούλοι Κύριον
Εκλογή εις την εορτήν
Μου έχει γυαλίσει το Και νύν του πολυελαίου του Δούλοι Κύριον του Πέτρου
(Θα προσπαθήσω να πούμε κανόνα (όλο) με την στιχολογία τους, δεν έχω δει ακόμα το τυπικό)
(Αν δεν με έχουν λυντσάρει ακόμα ) Δοξαστικό των Αίνων του Ιακώβου
Τυπικά και μακαρισμοί (λέω να πούμε αυτά του Πέτρου)
Χερουβικός Γρηγορίου
Λειτουργικά κλειτόν

Επειδή καλά είναι τα προγράμματα, αλλά το αποτέλεσμα μετρά, ας κάνω το απολογισμό μου:
Το εισελέυσομαι, ήταν πολύ καλό, ατμοσφαιρικό θα έλεγα. (Ευχαριστώ τον φίλο Hristakis
Τα Ανοιξαντάρια, είχαν την σιωπηλή αποδοχή των υπολοίπων βοηθών
Το Πάντα εν σοφία, ξέχασα σπίτι το βιβλίο:confused:
Το Κεκεραγάριο, έφυγε με κάτι ισοκρατήματα από το πουθενά (στιχηραρικός Δ΄ και να κάνουν ισο στο Βου:eek:
Είπαμε 3 στιχηρά στο αργό
Στο Πλούσιοι έκανα μια πατάτα (και πολύ πατάτα:mad:)
Οι υπόλοιποι μου προσπέρασαν απο τα αριστερά, προτείνοντάς να πούμε και σύντομο το "Εξομολογείσθε" (παραδόξως όχι το Σιμωνοπετρίτικο)
Η στιχολογία πήγε άκλαυτη
Ο κανόνας μέχρι την 6 ωδή (ε τουλάχιστον κάτι κάναμε)
Το δοξαστικό ΠΕΡΙΦΗΜΑ (ξέχασα να πάρω το mp3όφωνο, να κάνω υπακοή και στον κ. Βαγγέλη που θέλει να ανεβαίνουν το φόρουμ δικές μας ηχογραφήσεις)
Η λειτουργία (χωρίς τυπικά και μακαρισμούς, κόπηκαν)
Ο Χερουβικός, μάλλον τσιμπημένο αλλά χωρίς κοκοράκια)
Κοινωνικό, με άφησαν στο πισωκράτημα
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
σ.σ. Έχει γράψει μήπως ο Ιάκωβος σύντομο δοξαστικό και δεν το ξέρω;
Έχει εκδοθεί το δοξαστάριο του κυρ Ιακώβου σε ΣΥΝΤΟΜΗ ΕΞΗΓΗΣΗ από τον Σίμωνα Καρά...ενδιαφέρουσα έκδοση....

https://analogion.com/forum/index.p...ακώβου-Πρωτοψάλτου-εις-σύντομον-δρόμον.33421/
 
Top