Σάββατο 14/2/09

George

Ιεροψάλτης
Σήμερα με κάλεσε ο Μητροπολίτης μας να παραβρεθώ σε έναν Ναό για ένα μνημόσυνο.
Έχει μόνο έναν ψάλτη και όχι καλήφωνο.
Από τους οικίους ήταν καλεσμένος και ο κύριος Πατρώνας να ψάλει στην Θ. Λειτουργία. (οι τοπικοί μας ψάλτες σίγουρα τον γνωρίζουν).
Τελέστηκε Αρχιερατικό συλείτουργο με τους Μητροπολίτες Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων και τον Μητροπολίτη Σερβίων & Κοζάνης κ. Παύλο, ενώ τέλεσε το μνημόσυνο ο Μητροπολίτης Σερρών & Νιγρήτης κ. Θεολόγος.

Κανόνες: Δεν προλάβαμε καν να πούμε κάτι, διάβασα έναν.
Μέχρι και δοξολογία από στύθους πλ α'
Αντίφωνα: Ενώ είχα τα του αρχαίου τυπικού, αρνήθικε να τα ψάλουμε (Β' το "Πρεσβείες....") και τα ψάλαμε ανα 3, το Β' "Σώσον...".
Τρισάγιον: Μπερεκέτου πλ α'
Αλλιλουάρια: Δυστιχώς όχι
Προκείμενον Αποστόλου: Δυστιχώς όχι
Χερουβικό: Καραμάνη πλ α'
Λειτουργικά: Μπερεκέτου πλ α'
Κοινωνικόν: Δυστιχώς όχι (λόγο μνημοσύνου "Άμωμοι...").
Αντίδωρο: "Θεοτόκε παρθένε..." (Μπορεί να λέγεται αυτό??).

Δεν μπορώ να πω... καλήφωνος... (Ο κ. Πατρώνας) αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να του μάθει και το τυπικό.
 

George

Ιεροψάλτης
Σήμερα με κάλεσε ο Μητροπολίτης μας να παραβρεθώ σε έναν Ναό για ένα μνημόσυνο.
Έχει μόνο έναν ψάλτη και όχι καλήφωνο.
Από τους οικίους ήταν καλεσμένος και ο κύριος Πατρώνας να ψάλει στην Θ. Λειτουργία. (οι τοπικοί μας ψάλτες σίγουρα τον γνωρίζουν).
Τελέστηκε Αρχιερατικό συλείτουργο με τους Μητροπολίτες Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων και τον Μητροπολίτη Σερβίων & Κοζάνης κ. Παύλο, ενώ τέλεσε το μνημόσυνο ο Μητροπολίτης Σερρών & Νιγρήτης κ. Θεολόγος.

Κανόνες: Δεν προλάβαμε καν να πούμε κάτι, διάβασα έναν.
Μέχρι και δοξολογία από στύθους πλ α'
Αντίφωνα: Ενώ είχα τα του αρχαίου τυπικού, αρνήθικε να τα ψάλουμε (Β' το "Πρεσβείες....") και τα ψάλαμε ανα 3, το Β' "Σώσον...".
Τρισάγιον: Μπερεκέτου πλ α'
Αλλιλουάρια: Δυστιχώς όχι
Προκείμενον Αποστόλου: Δυστιχώς όχι
Χερουβικό: Καραμάνη πλ α'
Λειτουργικά: Μπερεκέτου πλ α'
Κοινωνικόν: Δυστιχώς όχι (λόγο μνημοσύνου "Άμωμοι...").
Αντίδωρο: "Θεοτόκε παρθένε..." (Μπορεί να λέγεται αυτό??).

Δεν μπορώ να πω... καλήφωνος... (Ο κ. Πατρώνας) αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να του μάθει και το τυπικό.

Ο π. Μάξιμος σε αυτό το post μου έκανε ένα αστειάκι για την Δοξολογία, όπως είπα "Άλλος έκανε κουμάντο..." (κ. Πατρώνας) αλλά και όπως λέω στο πρώτο μου post "Δεν μπορώ να πω... καλήφωνος... (Ο κ. Πατρώνας) αλλά μάλλον κάποιος πρέπει να του μάθει και το τυπικό." Άρα το είπα από πριν.

Νομίζω απάντησα π. Μάξιμε. :D
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Παρατήρηση πρώτη:
Τό θέμα ὅπως ξεκίνησε ἀφοροῦσε τό Σάββατο 14/2/2009. Ἐκ παραδρομῆς ἀλλάχθηκε ὁ τίτλος.

Παρατήρηση δεύτερη:
Γιατί δέν ἀπαντήθηκε ἡ ἐρώτηση τοῦ Καλπακίδη;

Ποιά εννοείς του Μπερεκέτου;;;;;;;;

Θέλουμε νά μάθουμε. Ἔχουμε ἀπορία. Ἔγραψε λειτουργικά ὁ Μπερεκέτης; Ὑπῆρχαν λειτουργικά ἐπί Μπερεκέτη; Ἄς μᾶς ποῦν παρακαλῶ τά μουσικολογιώτατα μέλη.

Εὐχαριστῶ.


 

George

Ιεροψάλτης
Ποιά εννοείς του Μπερεκέτου;;;;;;;;

Τα είχε σε χειρόγραφα ο πρωτοψάλτης και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν είδα "Μπερεκέτου" αλλά δεν τον ρώτησα γιατί δεν είναι άνθρωπος που μπορείς να συζητήσεις.




Παρατήρηση πρώτη:
Τό θέμα ὅπως ξεκίνησε ἀφοροῦσε τό Σάββατο 14/2/2009. Ἐκ παραδρομῆς ἀλλάχθηκε ὁ τίτλος.

Παρατήρηση δεύτερη:
Γιατί δέν ἀπαντήθηκε ἡ ἐρώτηση τοῦ Καλπακίδη;



Θέλουμε νά μάθουμε. Ἔχουμε ἀπορία. Ἔγραψε λειτουργικά ὁ Μπερεκέτης; Ὑπῆρχαν λειτουργικά ἐπί Μπερεκέτη; Ἄς μᾶς ποῦν παρακαλῶ τά μουσικολογιώτατα μέλη.

Εὐχαριστῶ.



Μόλις την απάντησα....

Ναι όπως λέτε πάτερ μου για το Σάββατο 14/2 είχα κάνει το post αυτό.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση, ἀλλά ἀπάντηση δέν δόθηκε. Θά περιμένουμε...
Νά σημειώσω ὅτι κάποιοι δικαίως παραπονοῦνται γιά κάποιες ἀνακρίβειες πού γράφονται ἐδῶ μέσα. Πρέπει νά εἴμαστε ἀκριβεῖς σ᾿ αὐτά πού γράφουμε καί νά τά ἔχουμε διασταυρώσει.


 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ναι όπως λέτε πάτερ μου για το Σάββατο 14/2 είχα κάνει το post αυτό.

Mea culpa. Συγνώμη. Το διόρθωσα.
 

George

Ιεροψάλτης
π. Μάξιμος;28258 said:
Νά σημειώσω ὅτι κάποιοι δικαίως παραπονοῦνται γιά κάποιες ἀνακρίβειες πού γράφονται ἐδῶ μέσα. Πρέπει νά εἴμαστε ἀκριβεῖς σ᾿ αὐτά πού γράφουμε καί νά τά ἔχουμε διασταυρώσει.


Όπως είπα αυτά που διάβασα έγραψα.... :confused:

Επίσης να πω ότι ούτε η δική μου ερώτηση απαντήθηκε...

Αντίδωρο: "Θεοτόκε παρθένε..." (Μπορεί να λέγεται αυτό??).
 
Last edited:

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Τα είχε σε χειρόγραφα ο πρωτοψάλτης και εμένα μου έκανε εντύπωση όταν είδα "Μπερεκέτου" αλλά δεν τον ρώτησα γιατί δεν είναι άνθρωπος που μπορείς να συζητήσεις.
Είναι του νέου Μπερεκέτου... Όπως λέμε Χρυσάφης ο νέος...
Ότι να 'ναι!

Υ.Γ.
Εννοείται ότι δεν έχει γράψει ο Πέτρος ο Βυζάντιος και "Μπερεκέτης" λειτουργικά...
 

George

Ιεροψάλτης
Ότι είδα ήταν σε χειρόγραφο αλλά όχι παλαιό, μάλλον ο κ. Πατρώνας το έκανε αντιγραφή από κάπου... :confused:
Και ίσως ο ίδιος έγραψε το όνομα του "Μπερεκέτου", δεν ξέρω τί να πω, πάντως αν τον ξαναδώ (που δεν θάθελα) θα τον ρωτήσω περί αυτού.
 
Top