Σάββατον 24/8/2013: Αίνοι και δοξολογία

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Συγχωράτε μου την αμάθεια... μια ερώτηση

Όταν είναι πχ Σάββατο (σαν σήμερα)...
έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε ...
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα 4 (ή 3 δευτερούντες το α΄) της προηγούμενης εσπέρας (πχ Παρασκευής) με καταβασία ημερομηνίας και δοξολογία μεγάλη
ή
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα μαρτυρικά (Σάββατο) χωρίς καταβασία με δοξολογία μικρή χύμα και απόστιχα νεκρώσιμα...??!....

Επίσης αν το Μηναίο δεν έχει αίνους και δοξαστικό, αλλά έχω απολυτίκιο Αγίου όπως σήμερα, ψάλλεται στο τέλος της μεγάλης δοξολογίας ή μετά το Τρισάγιον της μικρής το απολυτίκιο του τυχόντος Αγίου, ή ψάλλεται το απολυτίκιο της ημέρας της εβδομάδος με το οικείο θεοτόκιο???

Τα χάλια μου, το Τυπικό και ο παππούς που συμψάλλω σήμερα με μπέρδεψαν και αν δε ρωτήσεις δεν πας στην Πόλη.... λένε......!!:D

Ευχαριστώ.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Συγχωράτε μου την αμάθεια... μια ερώτηση
Όταν είναι πχ Σάββατο (σαν σήμερα)...
έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε ...
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα 4 (ή 3 δευτερούντες το α΄) της προηγούμενης εσπέρας (πχ Παρασκευής) με καταβασία ημερομηνίας και δοξολογία μεγάλη
ή
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα μαρτυρικά (Σάββατο) χωρίς καταβασία με δοξολογία μικρή χύμα και απόστιχα νεκρώσιμα...??!....
Που τα είδατε αυτά;
Περί Σαββάτου:
Έχουμε δύο τάξεις: "Θεός Κύριος" και "Αλληλούια". Διαβάστε διεξοδικά τις διατάξεις από τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2013 στην εισαγωγή που υπάρχει. Δείτε και τις εργασίες που έχουν ανέβει στο Ψαλτολόγιον: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=21217
Επίσης αν το Μηναίο δεν έχει αίνους και δοξαστικό, αλλά έχω απολυτίκιο Αγίου όπως σήμερα, ψάλλεται στο τέλος της μεγάλης δοξολογίας ή μετά το Τρισάγιον της μικρής το απολυτίκιο του τυχόντος Αγίου, ή ψάλλεται το απολυτίκιο της ημέρας της εβδομάδος με το οικείο θεοτόκιο???
Εάν το Μηναίο δεν έχει αίνους αλλά απολυτίκιο Αγίου αυτό ψάλλεται μετά το Τρισάγιον, εφόσον έχει ψαλεί "Θεός Κύριος" με το ομόηχο θεοτοκίο των καθημερινών (Ωρολόγιον)
 
Συγχωράτε μου την αμάθεια... μια ερώτηση

Όταν είναι πχ Σάββατο (σαν σήμερα)...
έχουμε τη δυνατότητα να επιλέξουμε ...
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα 4 (ή 3 δευτερούντες το α΄) της προηγούμενης εσπέρας (πχ Παρασκευής) με καταβασία ημερομηνίας και δοξολογία μεγάλη
ή
Πάσα πνοή - Αινείτε και τα μαρτυρικά (Σάββατο) χωρίς καταβασία με δοξολογία μικρή χύμα και απόστιχα νεκρώσιμα...??!....

Επίσης αν το Μηναίο δεν έχει αίνους και δοξαστικό, αλλά έχω απολυτίκιο Αγίου όπως σήμερα, ψάλλεται στο τέλος της μεγάλης δοξολογίας ή μετά το Τρισάγιον της μικρής το απολυτίκιο του τυχόντος Αγίου, ή ψάλλεται το απολυτίκιο της ημέρας της εβδομάδος με το οικείο θεοτόκιο???

Τα χάλια μου, το Τυπικό και ο παππούς που συμψάλλω σήμερα με μπέρδεψαν και αν δε ρωτήσεις δεν πας στην Πόλη.... λένε......!!:D

Ευχαριστώ.

http://analogion.com/forum/showpost.php?p=174354&postcount=2
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Συγχωράτε μου την αμάθεια...
Τα χάλια μου, το Τυπικό και ο παππούς που συμψάλλω σήμερα με μπέρδεψαν και αν δε ρωτήσεις δεν πας στην Πόλη.... λένε......!!:D
Γιατί νά αἰσθάνεσαι ἔτσι; Στούς ψάλλοντες δέν ἔχει δοθεῖ βοήθημα τυπικοῦ ἐτησίων διατάξεων; Οἱ ἀπαντήσεις βρίσκονται ἐκεῖ.

... αλλά έχω απολυτίκιο Αγίου όπως σήμερα,
Ἄν ἔχεις μηναῖο πού ἔχουν προστεθεῖ παρατύπως ἀπολυτίκα τῶν ἑορταζομένων μέ ξεχωριστή φυλλάδα ἁγίων στίς 24 Αὐγούστου (βοήθειά μας) ἔχεις δίκιο.
Τά Δίπτυχα σημειώνουν:
Σημείωσις. ῎Ενθα ἑορτάζεται ὁ νεομάρτυς Κοσμᾶς ὁ Αἰτωλὸς ἢ ὁ ἅγιος Διονύσιος, ἡ ἀκολουθία ἑκατέρου ψάλλεται ἑορτάσιμος κατὰ τὴν εἰς ἑκάστην φυλλάδα διαλαμβανομένην τάξιν, ἀλλὰ καταβασίαι οἱ εἱρμοὶ «Σταυρὸν χαράξας». Εἰς τὴν λειτουργίαν κοντάκιον «᾿Ιωακεὶμ καὶ Ἄννα» καὶ ἀναγνώσματα τὰ τοῦ ἑορταζομένου ἁγίου.

ΥΓ. Σπουδαία ἡμέρα σήμερα μέ πολλές δυνατότητες... ἀλλά καί πολλά ἀνακατέματα...:cool:


 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Που τα είδατε αυτά;
Περί Σαββάτου:
Έχουμε δύο τάξεις: "Θεός Κύριος" και "Αλληλούια". Διαβάστε διεξοδικά τις διατάξεις από τα ΔΙΠΤΥΧΑ 2013 στην εισαγωγή που υπάρχει. Δείτε και τις εργασίες που έχουν ανέβει στο Ψαλτολόγιον: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=21217

Εάν το Μηναίο δεν έχει αίνους αλλά απολυτίκιο Αγίου αυτό ψάλλεται μετά το Τρισάγιον, εφόσον έχει ψαλεί "Θεός Κύριος" με το ομόηχο θεοτοκίο των καθημερινών (Ωρολόγιον)

Σας ευχαριστώ...
1.Κι εγώ με την όντως εξαιρετική δουλειά του κυρίου Καραγιαννάκη (που τον ευχαριστώ) πήγα οργανωμένος για Σαββάτου με αλληλούια κατά το Τυπικό!! Περί του που τα είδα... δεν τα είδα!! Τα άκουσα! Ο παππούς 80φεύγα και κάτι αυτά ήξερε... ή αυτά κατάλαβα...(!!!) ... άνευ περαιτέρω σχολίων!!!...
2. Έριξα κάποιες ματιές στη σελ.51 του Τυπικού και όχι μόνο, και εντεύθεν... Σας ευχαριστώ πάντως!!
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
...Στούς ψάλλοντες δέν ἔχει δοθεῖ βοήθημα τυπικοῦ ἐτησίων διατάξεων; Οἱ ἀπαντήσεις βρίσκονται ἐκεῖ.

Τυπικό το θέμα... κατάλαβα...


Ἄν ἔχεις μηναῖο πού ἔχουν προστεθεῖ παρατύπως ἀπολυτίκα τῶν ἑορταζομένων μέ ξεχωριστή φυλλάδα ἁγίων στίς 24 Αὐγούστου (βοήθειά μας) ἔχεις δίκιο.
Το Μηναίο έχει Απολυτίκιο του Αγίου Ευτυχούς.... (παρατύπως τι εννοείτε;)
Εγώ ξέρω ότι τελικά χτες είπαμε Απολυτίκιο όχι Μαρτυρικά στους Αίνους, καταβασίες, δοξολογία μεγάλη, όχι νεκρώσιμα.... :( Ξεκινήσαμε για Αλληλούια και αντί για Θεός Κύριος μάλλον βγήκε Ο Θεός μαζί μας!!
Συγνώμη.
Σας ευχαριστώ όλους....
 
Top