Ρουμάνικα βίντεο

dimitris

Παλαιό Μέλος
Βίντεο ρουμάνικης βυζαντινής μουσικής προσετέθησαν κατ επιλογήν στην ιστοσελίδα.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_seyret&Itemid=28&catid=14

Αξίζει τον κόπο να ακούσετε το κοινωνικό καθώς και το χερουβικό πλ α το αργό για να δείτε τι ωραία ακούγονται τα ισοκρατήματα με λίγες αλλαγές.
(Περί αλλαγών ισοκρατήματος έχει συζητηθεί σε άλλα τόπικ).

Μπράβο στον Αρχοντα Ρουμάνο χοράρχη . Κατανοεί στο θέμα των ισοκρατημάτων το αρχαίο ελληνικό ρητό "ου εν τω πολλώ το εύ αλλά εν τω ευ το πολύ" κάτι που οι έλληνες χοράρχες θα αργήσουν δυστυχώς να αντιληφθούν ειδικά με την σημερινή ευρωλιγούρα που μαστίζει τα ...αυτιά μας.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ένα πολύ ωραίο οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε στα Ρουμάνικα, επι τη βάσει του ημετέρου του Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου (σε κάποια σημεία το ακολουθεί πιστά). Κάποιος φίλος που ξέρει τη γλώσσα ή τα πράγματα, αν μπορούσε να μας πει ποιος ψάλλει.
 

George

Ιεροψάλτης
Γιώργος Μ.;27844 said:
Ένα πολύ ωραίο οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε στα Ρουμάνικα, επι τη βάσει του ημετέρου του Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου (σε κάποια σημεία το ακολουθεί πιστά). Κάποιος φίλος που ξέρει τη γλώσσα ή τα πράγματα, αν μπορούσε να μας πει ποιος ψάλλει.

Μπορώ να σας μεταφράσω τα πάντα από τα Ρουμάνικα απλά να μου δώσετε link από το video, το link από το 1ο post με πηγαίνει στην κύρια σελίδα.

Όλα τα videos είναι από το υoutube, μπορείτε να μου δώσετε το link από εκεί.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μπορώ να σας μεταφράσω τα πάντα από τα Ρουμάνικα απλά να μου δώσετε link από το video, το link από το 1ο post με πηγαίνει στην κύρια σελίδα.

Όλα τα videos είναι από το youtube, μπορείτε να μου δώσετε το link από εκεί.
Πάτησε πλήρη ὀθόνη καί θά βλέπεις τό ἴδιο μέ τό YouTube. Ποιά ἡ διαφορά; Μπορεῖς νά μεταφράσεις αὐτά πού βλέπεις νά περνᾶνε;


 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Γιατί σέ πάει στήν ἀρχική; Γιά περίμενε λίγο καί θά ἐμφανιστοῦν.

http://psaltiri.org/index.php?option=com_seyret&Itemid=28&catid=14



Θέλω να πω ότι με πάει στην αρχική των videos, αλλά όχι σε κάποιο συγκεκριμένω, αν επιλέξετε κάποιο video να δείτε, θα δείτε ότι το link δεν αλλάζει.
Ο καλύτερος τρόπος να καταλάβω ποιο video εννοείτε είναι να μου δώσετε link από το youtube.
Μόλις εμφανιστεί το video στο μικρό παράθυρο απλα πατίστε στην δεξιά κάτω γωνία του (μέσα στην εικόνα του video) που γράφει "youtube", θα σας πάει στην σελίδα του youtube και από εκεί δώστε μου το link.
Επειδή όμως μεσω της σελίδας του psaltiri μπαίνεται εκεί θα σας δώσει και το δικό του link μαζί, "κόψτε" το υπόλοιπο.
Παράδειγμα:

Code:
http://www.youtube.com/watch?v=gVp-1REWsBU&eurl=http://psaltiri.org/index.php?option=com_seyret&Itemid=28&catid=14

Μετά το "Κόψιμο":

Code:
http://www.youtube.com/watch?v=gVp-1REWsBU
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἤδη ἐγώ διόρθωσα τό προηγούμενο μήνυμά μου σύμφωνα μέ τή δική σου προπροηγούμενη διόρθωση.
Τελικά τώρα πού βρῆκες τόν τρόπο μπορεῖς νά μεταφράσεις;

π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=gVp-1REWsBU

 

George

Ιεροψάλτης

Ἤδη ἐγώ διόρθωσα τό προηγούμενο μήνυμά μου σύμφωνα μέ τή δική σου προπροηγούμενη διόρθωση.
Τελικά τώρα πού βρῆκες τόν τρόπο μπορεῖς νά μεταφράσεις;

π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=gVp-1REWsBU


Αυτό το video είναι το Κοινωνικό "Γεύσασθαι....."
Δεν υπάρχουν άλλες πληροφορίες για το ποιος ψάλει κλπ.
Από τα σχόλια που υπάρχουν για το συγκεκριμένο, είναι η Ρουμάνικη χορωδία "Βυζάντιον" και όλοι λένε πολύ καλά λόγια.
Ένα σχόλιο που με "άγγιξε": "Αυτή είναι η μουσική που αγαπάει ο Θεός".
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Ας πάμε παρακάτω….

Invierea Domnului si invierea omului
Πληροφορίες: Χορωδία Σταυρουπόλεως.
Τίτλος: Η Ανάσταση του Κυρίου και Ανάσταση του Ανθρώπου. (Δεν κατάλαβα τον ύμνο).

Ortodoxie: Cine sunt ingerii?
Πληροφορίες: Μία εργασία της Θεοδώρας/Μόνικας - Στους υπότιτλους έχει πληροφορίες από τις Γραφές για την δημιουργία των Αγγέλων. (Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους ψάλοντες).
Τίτλος: Ορθοδοξία: Ποιοι είναι οι Άγγελοι.

Protopsaltul Mihail Buca
Πληροφορίες: Δοξαστικό της εορτής του Αγίου Νικολάου, εκτελεστής ο πρωτοψάλτης Μιχαήλ Μπούκα.
Τίτλος: Πρωτοψάλτης Μιχαήλ Μπούκα.

Kinonikon - Romanian Orthodox Byzantine
Πληροφορίες: Κοινωνικόν “Γεύσασθαι και ….”, Χορωδία “Βυζάντιον”
Τίτλος: Κοινωνικόν – Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

Aliluia - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Αλληλουάριο Ευαγγελίου, Χορωδία Κασσίας.
Τίτλος: Αλληλούια - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

Doxology - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Δοξολογία - Χορωδία “Βυζάντιον”
Τίτλος: Δοξολογία - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

Herouvikon - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Χερουβικός ύμνος – Εκτελεστής ο Πρωτοψάλτης Λαυρέντιος Λάκομπ, όπως γράφει σε ένα σχόλιο “μαχητής της ψαλτικής μουσικής”.
Τίτλος: Χερουβικός ύμνος - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

The Beatitudes - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Μακαρισμοί, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές.
Τίτλος: Οι Μακαρισμοί - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

The Stichera of Pascha - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Στιχηρά του Πάσχα, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές, Αυτός που ανέβασε το βίντεο λέει ότι είναι από Εσπερινό.
Τίτλος: Στιχηρά του Πάσχα - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

Rising Canon 2 - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Κανόνες Αναστάσεως, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές.
Τίτλος: Κανόνες της Αναστάσεως. - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.


The Beatitudes - Romanian/Greek Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Μακαρισμοί στα Ρουμάνικα και στα Ελληνικά, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές.
Τίτλος: Μακαρισμοί - Ρουμάνικο και Ελληνικό Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.


Herouvikon - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Χερουβικό, Εκτελεστής ο Ιωνάς Ζμέου.
Τίτλος: Χερουβικό - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.


Doxology - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Δοξολογία, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές, μου έκανε εντύπωση ένα σχόλιο σε αυτό το βίντεο “ XP εν τούτω νίκα.
Greetings from Poland. God bless you.”
Τίτλος: Δοξολογία - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.

Herouvikon - Romanian Orthodox Byzantine Chant
Πληροφορίες: Χερουβικόν, Δεν υπάρχουν πληροφορίες για τους εκτελεστές, το μόνο που βρήκα είναι ότι το βίντεο είναι αφιερωμένο σε κάποιον Μακαριστό Πατέρα Κλεόπα.
Τίτλος: Χερουβικό - Ρουμάνικο Ορθόδοξο Βυζαντινό άσμα.


Αυτά είναι όλα τα Ρουμάνικα Βίντεο που έχει στο psaltiri.
Ελπίζω να βοήθησα αρκετά, αν χρειάζεστε και κάτι άλλο μου το λέτε.
Σε αρκετά βίντεο από αυτά είδα σχόλια από πολλά κράτη, Τουρκία, Πολωνία, κλπ.
Όλα τα σχόλια ήτανε γενικής Θρησκευτικής φύσεως και πολλές ευχές όπως “Ο Θεός να βοηθάει όλο τον Ορθόδοξο κόσμο” κλπ.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Γιώργος Μ.;27844 said:
Ένα πολύ ωραίο οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε στα Ρουμάνικα, επι τη βάσει του ημετέρου του Θεμιστοκλέους Γεωργιάδου (σε κάποια σημεία το ακολουθεί πιστά). Κάποιος φίλος που ξέρει τη γλώσσα ή τα πράγματα, αν μπορούσε να μας πει ποιος ψάλλει.
Αφού ευχαριστήσω τον Γιώργο για τις μεταφράσεις Ζητώ συγνώμη απ' όλους για την αναστάτωση. Δεν πρόσεξα ότι για το βίντεο που ζητούσα πληροφορίες από λάθος δεν παρέθεσα τη διεύθυνση. Είναι αυτή:
http://www.youtube.com/watch?v=oJMyuAaaRsg&feature=related
Ευχαριστώ.
 

George

Ιεροψάλτης
Αφού ευχαριστήσω τον Γιώργο για τις μεταφράσεις Ζητώ συγνώμη απ' όλους για την αναστάτωση. Δεν πρόσεξα ότι για το βίντεο που ζητούσα πληροφορίες από λάθος δεν παρέθεσα τη διεύθυνση. Είναι αυτή:
http://www.youtube.com/watch?v=oJMyuAaaRsg&feature=related
Ευχαριστώ.

THEOTOKE PARTHENE
Πληροφορίες:Εκτελεστής Στόλνικου Αντριάν Καθεδρικού Πατριαρχικού Ναού.
Τίτλος:Θεοτόκε Παρθένε.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Θέλω κι ἐγώ νά εὐχαριστήσω τό Γιῶργο γιά τίς μεταφράσεις καί νά τοῦ ζητήσω κι ἐγώ συγγνώμη. Κι ἐγώ δέν πρόσεξα ὅτι τό Θεοτόκε Παρθένε δέν ἦταν μέσα στά βίντεο τοῦ "Ψαλτηρίου" καί δέν καταλάβαινα τί ψάχνει...

Δέν ἔγραψα ἀπό τό πρωί γιατί προσπαθῶ νά ἐπικοινωνήσω μ᾿ ἕναν Ρουμάνο μοναχό στό Ὄρος (μπορεῖ νά εἶναι Θεσσαλονίκη στό Πανεπιστήμιο σήμερα) προκειμένου νά μᾶς δώσει πληροφορίες γιά τά δύο πρῶτα βίντεο τοῦ #8 μηνύματος. Πάντως τό πρῶτο πρέπει νά εἶναι τά ἀναστάσιμα στιχηρά κεκραγάρια τοῦ πλ. α΄ (τῆς Κυριακῆς τοῦ Τυφλοῦ). Γιά τό δεύτερο θά μάθω ὅταν τελικῶς ἐπικοινωνήσω.

Ἤθελα ἐπίσης νά παρατηρήσω ὅτι στίς Δοξολογίες διατηροῦν ἐκφώνηση τοῦ προϋμνίου ἀπό τόν δομέστικο.

Ὅσο γιά τούς Μακαρισμούς εἶναι αὐτοί στά Ρουμάνικα, στό δέ δεύτερο βίντεο μέ τούς μακαρισμούς κάποιους στίχους λέει ὁ κυρ-Λυκοῦργος.

Θά ἐπανέλθω ἐνδεχομένως μέ νεώτερα.

Συμπλήρωση:π. Κλεόπα Ηλίε εἶναι ἕνας γνωστός μεγάλος Γέροντας τῆς Ρουμανίας. Σέ ἀναζήτηση μπορεῖται νά βρεῖτε καί πολλά ἄλλα ἀκόμη γιά τόν ἅγιο Γέροντα, Ἠσυχαστῆ καί Διδάσκαλο.


 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
π. Μάξιμος;27954 said:

Θέλω κι ἐγώ νά εὐχαριστήσω τό Γιῶργο γιά τίς μεταφράσεις καί νά τοῦ ζητήσω κι ἐγώ συγγνώμη. Κι ἐγώ δέν πρόσεξα ὅτι τό Θεοτόκε Παρθένε δέν ἦταν μέσα στά βίντεο τοῦ "Ψαλτηρίου" καί δέν καταλάβαινα τί ψάχνει...

Δέν ἔγραψα ἀπό τό πρωί γιατί προσπαθῶ νά ἐπικοινωνήσω μ᾿ ἕναν Ρουμάνο μοναχό στό Ὄρος (μπορεῖ νά εἶναι Θεσσαλονίκη στό Πανεπιστήμιο σήμερα) προκειμένου νά μᾶς δώσει πληροφορίες γιά τά δύο πρῶτα βίντεο τοῦ #8 μηνύματος. Πάντως τό πρῶτο πρέπει νά εἶναι τά ἀναστάσιμα στιχηρά κεκραγάρια τοῦ πλ. α΄ (τῆς Κυριακῆς τοῦ Τυφλοῦ). Γιά τό δεύτερο θά μάθω ὅταν τελικῶς ἐπικοινωνήσω.

Ἤθελα ἐπίσης νά παρατηρήσω ὅτι στίς Δοξολογίες διατηροῦν ἐκφώνηση τοῦ προϋμνίου ἀπό τόν δομέστικο.

Ὅσο γιά τούς Μακαρισμούς εἶναι αὐτοί στά Ρουμάνικα, στό δέ δεύτερο βίντεο μέ τούς μακαρισμούς κάποιους στίχους λέει ὁ κυρ-Λυκοῦργος.

Θά ἐπανέλθω ἐνδεχομένως μέ νεώτερα.



Πάτερ μου δεν χρειάζεται να ζητάτε συγνώμη, όλοι άνθρωποι είμαστε και επειδή ούτε εγώ κατάλαβα για το "Θεοτόκε Παρθένε" γιαυτό και μετάφρασα όλα όσα βρήκα στο psaltiri, ίσως είχε κάνει λάθος στην μετάφραση. :confused:

Έχω πρόβλημα να ακούσω όλα τα βίντεος γιατί έχω Internet cafe και έχω ηχεία στον δικό μου υπολογιστή και όχι ακουστικά, είναι λίγο δύσκολα να το βάζω να ακούγεται σε όλο το μαγαζί μου.
Θα αγοράσω μάλλον και για μένα ακουστικά για να μπορώ να σας βοηθάω σε αυτά τα θέματα. :D
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστῶ. Δές καί τήν συμπλήρωση τοῦ προηγουμένου μηνύματός μου.


Συμπλήρωση:π. Κλεόπα Ηλίε εἶναι ἕνας γνωστός μεγάλος Γέροντας τῆς Ρουμανίας. Σέ ἀναζήτηση μπορεῖται νά βρεῖτε καί πολλά ἄλλα ἀκόμη γιά τόν ἅγιο Γέροντα, Ἠσυχαστῆ καί Διδάσκαλο.


 

George

Ιεροψάλτης
Το είδα πάτερ μου και ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αυτές.
Αναρωτήθηκα, άραγες πόσοι ακόμα Άξιοι Γέροντες υπάρχουν ανά τον κόσμο που δεν γνωρίζουμε τίποτα για αυτούς.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμος;27954 said:

....προσπαθῶ νά ἐπικοινωνήσω μ᾿ ἕναν Ρουμάνο μοναχό στό Ὄρος προκειμένου νά μᾶς δώσει πληροφορίες γιά τά δύο πρῶτα βίντεο τοῦ #8 μηνύματος. Πάντως τό πρῶτο πρέπει νά εἶναι τά ἀναστάσιμα στιχηρά κεκραγάρια τοῦ πλ. α΄ (τῆς Κυριακῆς τοῦ Τυφλοῦ). Γιά τό δεύτερο θά μάθω ὅταν τελικῶς ἐπικοινωνήσω.

Τελικῶς ἐπεκοινώνησα μέ τόν Ρουμάνο μοναχό.

Ὄντως τό πρῶτο βίντεο εἶναι τά ἀναστάσιμα στιχηρά κεκραγάρια τοῦ πλ. α΄ μετά τῶν στίχων.
Διὰ τοῦ τιμίου σου Σταυροῦ Χριστέ...
Ὁ τὴν Ἀνάστασιν διδοὺς τῷ γένει τῶν ἀνθρώπων...
Μέγα θαῦμα! ὁ τῶν ἀοράτων Κτίστης...
Ἑσπερινὴν προσκύνησιν προσφέρομέν σοι τῷ ἀνεσπέρῳ Φωτί
...​

Τό δεύτερο εἶναι, παρακαλῶ, τό
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν τῷ βασιλεῖ ἡμῶν Θεῷ.
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν Χριστῷ, τῷ βασιλεῖ ἡμῶν Θεῷ.
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν αὐτῷ Χριστῷ, τῷ βασιλεῖ καὶ Θεῷ ἡμῶν.​
σέ πλ. δ΄, πού τό ψάλλουν στίς ἀγρυπνίες μετά τό Κύριε, εὐλόγησον. Δόξα τῇ ἁγίᾳ καὶ ὁμοουσίῳ..., στή συνέχεια ἀναγινώσκεται ὁ Προοιμιακός καί μετά ἀρχίζουν τά Ἀνοιξαντάρια.
Μετά τό Δεῦτε, προσκυνήσωμεν... ἀκολουθεῖ τό
Πᾶσα πνοὴ αἰνεσάτω τὸν Κύριον. Αἰνεῖτε τὸν Κύριον ἐκ τῶν οὐρανῶν... καί τό
Αἰνεῖτε Αὐτόν, πάντες οἱ Ἄγγελοι Αὐτοῦ...​
σέ α΄ ἦχο καί μέ στίχους
Αἰνεῖτε Αὐτὸν ἐπὶ ταῖς δυναστείαις Αὐτοῦ· αἰνεῖτε Αὐτὸν κατὰ τὸ πλῆθος τῆς μεγαλωσύνης Αὐτοῦ.
Αἰνεῖτε Αὐτὸν ἐν ἤχῳ σάλπιγγος· αἰνεῖτε Αὐτὸν ἐν ψαλτηρίῳ καὶ κιθάρᾳ.

τά δύο στιχηρά τοῦ Ἀρχιστρατήγου Μιχαήλ
Τῶν οὐρανίων ταγμάτων ὡς προεξάρχοντα... καί
Ὁ ταξιάρχης τῶν ἄνω θείων Δυνάμεων...​


 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής

Τό δεύτερο εἶναι, παρακαλῶ, τό
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν τῷ βασιλεῖ ἡμῶν Θεῷ.
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν Χριστῷ, τῷ βασιλεῖ ἡμῶν Θεῷ.
Δεῦτε, προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν αὐτῷ Χριστῷ, τῷ βασιλεῖ καὶ Θεῷ ἡμῶν.​
σέ πλ. δ΄, πού τό ψάλλουν στίς ἀγρυπνίες μετά τό Κύριε, εὐλόγησον. Δόξα τῇ ἁγίᾳ καὶ ὁμοουσίῳ..., στή συνέχεια ἀναγινώσκεται ὁ Προοιμιακός καί μετά ἀρχίζουν τά Ἀνοιξαντάρια.

Όντως η Ρουμανική ψαλτική παράδοση με ωραίο τρόπο αφομοίωσε στοιχεία της ρωσικής παράδοσης (η σλαβονική ήταν η εν χρήσει λειτουργική γλώσσα στη Ρουμανία για πολλά χρόνια μαζί με την ελληνική όπου υπήρχαν ελληνικές παροικίες μέχρι που επισημοποιήθηκε η ρουμανική, αρχικά με κυριλλικό αλφάβητο). Ένα από αυτά είναι η ψαλμωδία του "Δεῦτε, προσκυνήσωμεν" πριν τον προοιμιακό σε περίπτωση τέλεσης αγρυπνίας.

Για τα ανοιξαντάρια στη Ρουμανική παράδοση έχω γράψει και εδώ http://www.analogion.com/forum/show...DC%F1%E9%E1+%D1%EF%F5%EC%E1%ED%DF%E1#post9397.

Επίσης στη μεγάλη δοξολογία ο στίχος "δόξα σοι τω δείξαντι το φως" συνήθως απαγγέλεται από το λειτουργό ιερέα ενώπιον της αγίας τραπέζης, με υψωμένα χέρια αφού ανοιχτούν τα ως τότε κλειστά βημόθυρα. Σε κάποιες περιπτώσεις απαγγέλεται και από τον χοράρχη (ή δομέστικο). Αυτή είναι και η τάξις στη Ρωσική Εκκλησία.

Ελπίζω να μην ισοπεδωθούν αυτές οι ιδιαιτερότητες των ομοδόξων αδελφών μας επειδή δεν είναι έτσι το ελληνικό έθιμο... :rolleyes:
 
Last edited:
Top