[Ψάχνω] Ριφείς Αδάμ

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ψάχνω τὸ κείμενο τροπαρίου μὲ ἀρχὴ Ῥιφεὶς Ἀδὰμ ἐκ τῆς Ἐδέμ ....

Ἐπειδὴ ἔχω «κολλήσει» καὶ δὲν θυμᾶμαι ποὺ τὸ ἔχω δεῖ, μπορεῖ νὰ βοηθήσει κάποιος ἑκτὸς ἀπὸ τὸ κείμενο καὶ μὲ ὅποια ἄλλη τυχὸν πληροφορία διαθέτει;

Εὐχαριστῶ.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ψάχνω τὸ κείμενο τροπαρίου μὲ ἀρχὴ Ῥιφεὶς Ἀδὰμ ἐκ τῆς Ἐδέμ ....

Ἐπειδὴ ἔχω «κολλήσει» καὶ δὲν θυμᾶμαι ποὺ τὸ ἔχω δεῖ, μπορεῖ νὰ βοηθήσει κάποιος ἑκτὸς ἀπὸ τὸ κείμενο καὶ μὲ ὅποια ἄλλη τυχὸν πληροφορία διαθέτει;

Εὐχαριστῶ.

Αυτό πρέπει να είναι κείμενο από τις "περισσές", μέλος που νομίζω λεγόταν στο τέλος της Ακολουθίας και πρέπει να βρίσκεται στις Παλαιές Παπαδικές. Νομίζω ότι τα λόγια του τα είχε προσαρμόσει ο Κλαδάς σε ένα κράτημα του Κουκουζέλη. Θέλει λίγο ψάξιμο σε χειρόγραφα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αυτό πρέπει να είναι κείμενο από τις "περισσές", μέλος που νομίζω λεγόταν στο τέλος της Ακολουθίας και πρέπει να βρίσκεται στις Παλαιές Παπαδικές. Νομίζω ότι τα λόγια του τα είχε προσαρμόσει ο Κλαδάς σε ένα κράτημα του Κουκουζέλη. Θέλει λίγο ψάξιμο σε χειρόγραφα.

Ἔτσι εἶναι. Δυστυχῶς δὲν θυμᾶμαι ποὺ ἔχω δεῖ τὸ κείμενο.

Στοὺς καταλόγους τοῦ ΙΒΜ ἀναγράφεται μόνο ἡ ἀρχή.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Αυτό πρέπει να είναι κείμενο από τις "περισσές", μέλος που νομίζω λεγόταν στο τέλος της Ακολουθίας και πρέπει να βρίσκεται στις Παλαιές Παπαδικές. Νομίζω ότι τα λόγια του τα είχε προσαρμόσει ο Κλαδάς σε ένα κράτημα του Κουκουζέλη. Θέλει λίγο ψάξιμο σε χειρόγραφα.

Ο άνθρωπος των ᾽περισσών᾽ εμφαίνεται…Το κμν υπάρχει στο συνημμένο από το μνημειώδες έργο του Γρ. Θ. Στάθη, Η δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία εν τη Βυζαντινή Μελοποιία, Αθήνα 1977.

Επίσης υπάρχει ως αποδιδόμενος στον Γερμανό ΚΠόλεως και ο στίχος
Ἀδὰμ ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ῥιφεὶς ἐκ παραδείσου σε Ποίημα μετανοίας.

Θέλει ψάξιμο όμως,

Δ.
 

Attachments

  • Η Δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία, Γρ. Θ. Στάθη.pdf
    189.7 KB · Views: 34

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ο άνθρωπος των ᾽περισσών᾽ εμφαίνεται…Το κμν υπάρχει στο συνημμένο από το μνημειώδες έργο του Γρ. Θ. Στάθη, Η δεκαπεντασύλλαβος Υμνογραφία εν τη Βυζαντινή Μελοποιία, Αθήνα 1977.

Επίσης υπάρχει ως αποδιδόμενος στον Γερμανό ΚΠόλεως και ο στίχος
Ἀδὰμ ὁ πρῶτος ἄνθρωπος ῥιφεὶς ἐκ παραδείσου σε Ποίημα μετανοίας.

Θέλει ψάξιμο όμως,

Δ.

Μπράβο Σκρέκα.:D

Ἐκεῖ τὸ εἶχα δει πρὶν ἀπὸ χρόνια, ἀλλὰ ποῦ μυαλό;

Πολλὲς πολλὲς εὐχαριστίες γιὰ τὸ σκανάρισμα, θὰ 'πρεπε νὰ πάω στὸ Πανεπιστήμιο γιὰ νὰ τὸ βρῶ.
 
Top