Π82. Μουσικὰ Δευτέρας τοῦ Ἁγίου Πνεύματος

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Όρθρος του Αγίου Πνεύματος

Το επισυνάπτω, με τη διευκρίνιση ότι οι Αίνοι και το Δοξαστικό είναι από το Πεντηκοστάριο του κ. Σωτηρίου Αρβανίτη, Πρωτοψάλτου του Ιερού Ναού των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Κοζάνης. Την καταγραφή και την καλλιτεχνική επιμέλεια είχεν ο κ. Δημήτριος Παφίλης. Μου άρεσεν πάρα πολύ εκτός των άλλων, και η καλλιτεχνική επιμέλεια, κα κυρίως η ευκρίνεια των σημαδοφώνων και των λέξεων, η οποία με διευκολύνει πάρα πολύ. Τώρα για τις παραλείψεις μου, τα λάθη μου κλπ κλπ, του χρόνου από τον ειδήμονα φίλτατο κ. Χρήστο Τσακίρογλου. Επίσης Χρόνια πολλά για αύριο σε όλους μας και εύχομαι να έχουμε πλουσίαν την χάρη του Παρακλήτου.
 

Attachments

  • Όρθρος του Αγίου Πνεύματος.pdf
    1.1 MB · Views: 1,470
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 09-06-2014 του Όρθρου της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος για ΤΑΜΠΛΕΤ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
 

Attachments

  • 09-06-2014 Όρθρος Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4 MB · Views: 508
  • 09-06-2014 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    158.6 KB · Views: 44

isaakidis.k

Ισαακίδης Κωσταντίνος
Ευαχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια σας σε εμάς τους αρχάριους

Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 09-06-2014 του Όρθρου της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος για ΤΑΜΠΛΕΤ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Επισημαίνω πως είναι σε μέγεθος Β5 με μεγάλες γραμματοσειρές διότι προορίζεται για τάμπλετ μόνον.
Επίσης Επισυνάπτω το αρχείο και σε αναβαθμισμένο Μελωδό, για τους έχοντας την 8η αναβάθμιση του Χρυσού Μελωδού 2013
Σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και την ανοχή σας.
Διαδυκτιακή Βιβλιοθήκη Μελωδού
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της 01-06-2015 του Όρθρου της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος για ΤΑΜΠΛΕΤ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά
Χρόνια μας πολλά και καλό μας μήνα, και καλό μας καλοκαίρι συν Θεώ βεβαίως βεβαίως
 

Attachments

  • 01-06-2015 Όρθρος Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.2 MB · Views: 546
  • 01-06-2015 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    166.5 KB · Views: 38

alogo

παμπαλαιο μελος
Χρόνια πολλά με υγεία...

θα ήθελα ν ρωτήσω ο κύριος Βασίλης Κιαμηλίδης στη φυλλάδα π ανέβασε έχει στην 9η ωδη αντί αξιον εστί ένα προοίμιο -δεν ξέρω πως λέγεται για ν μαι κ σωστος- Αγγελοι την χάριν του παρακλήτου
απλά το ψάχνω στα βιβλία δεν τ βρίσκω είναι σε παλαιά βιβλία??
Ενημερωτικά ρωτάω....

Ευχαριστώ
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χρόνια πολλά με υγεία...

θα ήθελα ν ρωτήσω ο κύριος Βασίλης Κιαμηλίδης στη φυλλάδα π ανέβασε έχει στην 9η ωδη αντί αξιον εστί ένα προοίμιο -δεν ξέρω πως λέγεται για ν μαι κ σωστος- Αγγελοι την χάριν του παρακλήτου
απλά το ψάχνω στα βιβλία δεν τ βρίσκω είναι σε παλαιά βιβλία??
Ενημερωτικά ρωτάω....

Ευχαριστώ
Χρόνια πολλά και σε εσάς και στον κόσμο άπαντα βεβαίως βεβαίως.
Δεν το βρήκα σε κανένα βιβλίο , αλλά το βρήκα το 2008 μάλλον κάπου στο διαδίκτυο και δημοσιεύθηκε από αρμόδιο συνάδελφο και το πρόσθεσα για προσωπική μου χρήση. Που ποιος πως πότε και που δεν θυμάμαι.
Κακώς όμως δεν το διέγραψα από την ανάρτηση αφού πουθενά σε κανένα βιβλίο δεν υπάρχει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων εάν βοηθήσει κάποιο μέλος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή σας.
 
Last edited:

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Χρόνια πολλά και σε εσάς και στον κόσμο άπαντα βεβαίως βεβαίως.
Δεν το βρήκα σε κανένα βιβλίο............
Κακώς όμως δεν το διέγραψα από την ανάρτηση αφού πουθενά σε κανένα βιβλίο δεν υπάρχει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων εάν βοηθήσει κάποιο μέλος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανοχή σας.

Χρόνια πολλά και σε σένα, κι ευχαριστούμε πολύ, γι' αυτά που μας προσφέρεις εδώ και καιρό.
Να πούμε οτι βλέποντας το μεγαλυνάριο που επισυνήψες στον Ειρμό της Θ΄, τώρα πρόσεξα οτι έχει κάτι αντίστοιχο το βιβλίο του Πεντηκοσταρίου που έχουμε στο Ναό, μετά τα της Θ.Λειτουργίας και πρίν την πληροφορία περί του Κοινωνικού. Τόσα χρόνια, κανείς δεν είχε ασχοληθεί ! Έρχεται δε και αυτό που γράφουν φέτος τα Δίπτυχα : ...του δε β΄μετά του μεγαλυναρίου "Απόστολοι την χάριν του Παρακλήτου...." και ως φαίνεται, δεν είναι λάθος να προτάξεις πριν τον ειρμό το μεγαλυνάριο...
Μόνο που στο αρχείο σου, θέλει νομίζω διόρθωση το "Άγγελοι" με το "Απόστολοι". Οι Απόστολοι έλαβαν την χάριν και άρχισαν να μιλούν ξένες γλώσσες ( οι Άγγελοι πρέπει νάχαν Προφίσενσι και τα άλλα πτυχία, παλαιόθεν !), οπότε νομίζω ότι έτσι είναι και το σωστό (βλέπε και τα Μεγαλυνάρια που επισύναψε ο κ. Ἀχιλλέας Γαντζός στις 31-5-12). Και πάλιν ευχαριστούμε για τις προσφορές σου.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χρόνια πολλά και σε σένα, κι ευχαριστούμε πολύ, γι' αυτά που μας προσφέρεις εδώ και καιρό.
Να πούμε οτι βλέποντας το μεγαλυνάριο που επισυνήψες στον Ειρμό της Θ΄, τώρα πρόσεξα οτι έχει κάτι αντίστοιχο το βιβλίο του Πεντηκοσταρίου που έχουμε στο Ναό, μετά τα της Θ.Λειτουργίας και πρίν την πληροφορία περί του Κοινωνικού. Τόσα χρόνια, κανείς δεν είχε ασχοληθεί ! Έρχεται δε και αυτό που γράφουν φέτος τα Δίπτυχα : ...του δε β΄μετά του μεγαλυναρίου "Απόστολοι την χάριν του Παρακλήτου...." και ως φαίνεται, δεν είναι λάθος να προτάξεις πριν τον ειρμό το μεγαλυνάριο...
Μόνο που στο αρχείο σου, θέλει νομίζω διόρθωση το "Άγγελοι" με το "Απόστολοι". Οι Απόστολοι έλαβαν την χάριν και άρχισαν να μιλούν ξένες γλώσσες ( οι Άγγελοι πρέπει νάχαν Προφίσενσι και τα άλλα πτυχία, παλαιόθεν !), οπότε νομίζω ότι έτσι είναι και το σωστό (βλέπε και τα Μεγαλυνάρια που επισύναψε ο κ. Ἀχιλλέας Γαντζός στις 31-5-12). Και πάλιν ευχαριστούμε για τις προσφορές σου.
Σας ευχαριστώ πολύ, διότι έκανα τη διόρθωση στο αρχείο μου βάσης για τα επόμενα χρόνια, ενώ είχα αποφασίσει να το διαγράψω.
Γηράσκω αεί διδασκόμενος, και διορθώνομαι κατά δύναμη.
Χρόνια μας πάμπολλα και Ευλογημένα, και να είμαστε όλοι υγιείς και δυνατοί .
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα του εσπερινού και του όρθρου της
20-06-2016 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος για Ταμπλετ, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • 20-06-2016 Όρθρος Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.4 MB · Views: 532
  • 20-06-2016 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    175 KB · Views: 45

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της
05-06-2017 Όρθρος του Αγίου Πνεύματος για ΤΑΜΠΛΕΤ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.​
 

Attachments

  • 05-06-2017 Όρθρος του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.3 MB · Views: 443
  • 05-06-2017 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    173.3 KB · Views: 37

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της
28-05-2018 Όρθρος Αγίου Πνεύματος για Τάμπλετ
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.​
 

Attachments

  • 28-05-2018 Όρθρος Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.3 MB · Views: 186
  • 28-05-2018 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    174.1 KB · Views: 29

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και i mel τα μουσικά κείμενα
της 17-06-2019 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά
 

Attachments

  • 17-06-2019 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.3 MB · Views: 143
  • 17-06-2019 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    174.9 KB · Views: 26

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf & σε mel τα μουσικά κείμενα
της 08-06-2020 Ορθρος Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!! Οι ακολουθίες σε pdf & mel των καθημερινών Ιουνίου 2020 έχουν αναρτηθεί
Εδώ
 

Attachments

  • 08-06-2020 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.4 MB · Views: 394
  • 08-06-2020 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    174.9 KB · Views: 28
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω σε pdf και mel τα μουσικά κείμενα
της 21-06-2021 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Ενημερωτικά!!!!!!!!!!
Οι ακολουθίες σε pdf & mel Κυριακών & καθημερινών Ιουνίου 2021 έχουν αναρτηθεί και Εδώ &
Καθημερινών
 

Attachments

  • 21-06-2021 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.pdf
    4.3 MB · Views: 199
  • 21-06-2021 Όρθρος της Δευτέρας του Αγίου Πνεύματος.mel
    175.2 KB · Views: 17
Top