Π61. Μουσικὰ Κυριακῆς τοῦ Τυφλοῦ

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ιδού η ακολουθία του Όρθρου, κατά το Τυπικό του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Βοηθήματα: Αναστασιματάριο Ιωάννου Πρωτοψάλτου, Δοξαστάριο Πέτρου Λαμπαδαρίου, Πεντηκοστάριο Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου, Μουσικό εγκόλπιο Δημητρίου Ιωάννου Πρωτοψάλτου, καθώς και κάποια χειρόγραφα εξ ακοής των εκτελέσεων του δασκάλου μου.

Και στην Κυριακή με το καλό.
 

Attachments

  • Όρθρος Κυριακής του Τυφλού.pdf
    2.5 MB · Views: 2,068

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Την ερχομενη Κυριακη (του τυφλου) ,θα πουμε τελευταια φορα εξαποστειλαριο" Σαρκι υπνωσας" . Το παραθετω πιο κατω σε ηχο πλ'Α .
Η συνθεση ειναι του Αρχοντα Πρωτοψαλτη κυρ-Λυκουργου Πετριδη .
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Την ερχομενη Κυριακη (του τυφλου) ,θα πουμε τελευταια φορα εξαποστειλαριο" Σαρκι υπνωσας" . Το παραθετω πιο κατω σε ηχο πλ'Α .
Η συνθεση ειναι του Αρχοντα Πρωτοψαλτη κυρ-Λυκουργου Πετριδη .

Ευχαριστίες για το κείμενο. Αντίστοιχη παράδοση καταγράφει κ ο μακαριστός Γ. Σύρκας κατά μίμησιν του πατέρα του Αντωνίου, στο Πεντηκοστάριό του (βλ εδώ), αλλά και η προφορική μαρτυρία στην πόλη της Κοζάνης όπου το είχε πρωτοπαρουσιάσει ο Φωκίων Βάμβας ( γνωστός για την επανέκδοση της τρίτομης Μουσικής Κυψέλης φερόμενης ως του Στεφάνου.

Δ.
 
Last edited:
Χρόνια τώρα, η βοήθεια από τις σελίδες σας ήταν και είναι πολύτιμη. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ότι βοηθήματα κάνω για εμένα, με τη σκέψη πως ίσως φανούν χρήσιμα και σε άλλους.
Προσωπικά, ψάλλω σε Εκκλησία με το παλαιό ημερολόγιο, αλλά ότι ετοιμάζω, θα είναι με το τρέχον ημερολόγιο.
Για αρχή, θα ανεβάσω τον Εσπερινό της Κυριακής του Τυφλού, με μουσικά κείμενα (συγχωρέστε με που δε θυμάμαι από που τα έχω κατεβάσει) που τα έχω επεξεργαστεί στο PhotoShop.

Εύχομαι καλή δύναμη και φώτιση σε όλους, πολύ περισσότερο αυτές και τις επερχόμενες δύσκολες ημέρες για τον Ελληνισμό και την Ορθοδοξία.

Προς Δόξαν Θεού

Τυρεκίδης Χρήστος
 

Attachments

  • 06-Τυφλού_Ήχος_Πλ_4ος_Εσπερινός_Moysiko.pdf
    5 MB · Views: 735

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ΤΟ ΣΥΝ/ΝΟ ΓΙΑ ΤΑΜΠΛΕΤ ΜΟΝΟ (διότι είναι μέγεθος 17*24)

Για τις προσωπικές μου Ιεροψαλτικές ανάγκες καταγράφω, αντιγράφω με τον Μελωδό και από Δώρα των Μεγάλων Δωρητών του Ψαλτολογίου τα της Κυριακής τοῦ Τυφλοῦ 09-06-2013, και με μεγέθη γραμματοσειρών κλπ άλλες επιλογές ώστε να είναι εύχρηστα για το Τάμπλετ το οποίο χρησιμοποιώ συνεχώς και εγώ από την Κυριακή του Θωμά, για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως βεβαίως.
Επισυνάπτω και τον εξάψαλμο.
Χριστός Ανέστη.
 

Attachments

  • Ε΄ Κυριακή του Τυφλού 9-6-2013 .pdf
    5.9 MB · Views: 488
  • 01 Εξάψαλμος .pdf
    467.5 KB · Views: 262
Last edited:

Fraristos ioannis

Παλαιό Μέλος
ΤΟ ΣΥΝ/ΝΟ ΓΙΑ ΤΑΜΠΛΕΤ ΜΟΝΟ (διότι είναι μέγεθος 17*24)

Για τις προσωπικές μου Ιεροψαλτικές ανάγκες καταγράφω, αντιγράφω με τον Μελωδό και από Δώρα των Μεγάλων Δωρητών του Ψαλτολογίου τα της Κυριακής τοῦ Τυφλοῦ 09-06-2013, και με μεγέθη γραμματοσειρών κλπ άλλες επιλογές ώστε να είναι εύχρηστα για το Τάμπλετ το οποίο χρησιμοποιώ συνεχώς και εγώ από την Κυριακή του Θωμά, για όποιον ενδιαφέρεται βεβαίως βεβαίως.
Επισυνάπτω και τον εξάψαλμο.
Χριστός Ανέστη.


Η πληρότητα στη συγγραφή μουσικών ακολουθιών νομίζω έχει ονοματεπώνυμο: κ. Βασίλης Κιαμηλίδης! Θερμά συγχαρητήρια !
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το παρόν δοξαστικό υπό πρωτοψάλτου Μ. Χατζηαθανασίου.

Ευχαριστίες για την ανάρτηση. Θα μπορούσαμε να έχουμε και το πρωτότυπο από όπου έγινε η αντιγραφή;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Παρακάτω παραθέτω και το πρωτότυπο χειρόγραφο.

Ευχαριστίες. Ποιά είναι η προέλευσή του; Υποπτεύομαι από τον γραφικό χαρακτήρα κάτι, αλλά δεν είμαι απολύτως βέβαιως. Μήπως στο πρωτότυπο φαίνεται καλύτερα η υπογραφή;
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
ΑΔΕΛΦΟΙ!!!!!!!!!!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!!!!!!!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΑΝΤΑ
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα του όρθρου για την Κυριακή 17-05-2015 του Τυφλού για Τάμπλετ κατά τα γνωστά, τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
 

Attachments

  • 17-05-2015 Όρθρος Κυριακής του Τυφλού .pdf
    6.8 MB · Views: 632
  • 17-05-2015 Όρθρος Κυριακής του Τυφλού.mel
    243.7 KB · Views: 54

vasvas1970

Βασίλειος Λεμέσιος ο Κύπριος
Το εξαποστειλάριον του Πάσχα "Σαρκί Υπνώσας" βρίσκεται τονισμένο και σε πλάγιο του α΄ στον αγιορείτικο κώδικα Δοχειαρίου 347, φ. 230r-231v.
Βλ. τα συννημένα αρχεία. Για τη σχετική εκτέλεση βλ. τον ιστοχώρου του Εργαστηρίου Εκκλησιαστικής Μουσικής Θεσσαλονίκης (ΕΕΜΘ), ήτοι www.eemthess.blogspot.com (Ύμνοι Πεντηκοσταρίου - Καρδία Θεσσαλονίκης 2014).

230r.jpg 230v.jpg
View attachment Σαρκί.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=NLilgY80hZI
 
Last edited by a moderator:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χριστός Ανέστη !!!Αδελφοί
Επισυνάπτω σε pdf & mel τα μουσικά κείμενα της 05-06-2016 Εσπερινός καί όρθρος της Κυριακής του Τυφλοῦ Ήχος Πλ. α΄ εωθ. η΄ τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
Βασίλης Κιαμηλίδης​
 

Attachments

  • 05-06-2016 Εσπερινός Κυριακής του Τυφλο? Πλ. α΄ .pdf
    3.1 MB · Views: 283
  • 05-06-2016 Όρθρος Κυριακής του Τυφλο? Πλ. α΄ εωθ. η .pdf
    11.5 MB · Views: 721
  • 05-06-2016 Εσπερινός Κυρ. του Τυφλου Ήχος πλ. α΄ .mel
    141.9 KB · Views: 40
  • 05-06-2016 Όρθρος Κυριακής του Τυφλού.mel
    251.9 KB · Views: 43

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτονται σε pdf & mel τα αρχεία
της 21-05-2017 Ἑσπερινός & Όρθρος Κυρ. τοῦ Τυφλοῦ & των Ἁγίων Κωνσταντίνου καὶ Ἑλένης. Ἦχος πλ. α΄
που έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες κατά τα γνωστά.
Χρόνια πολλά και Ευλογημένα σε όλες και όλους που έχουν τα Ονομαστήριά των, και διακονούν Ιερούς Ναούς που πανηγυρίζουν​
 

Attachments

  • 21-05-2017 Εσπερινός Κυρ. του Τυφλού & Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Ήχος πλ. α΄.pdf
    3.3 MB · Views: 388
  • 21-05-2017 Όρθρος Κυρ. του Τυφλού & Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Ήχος πλ. α΄.pdf
    8 MB · Views: 724
  • 21-05-2017 Εσπερινός Κυρ. του Τυφλού & Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Ήχος πλ. α΄.mel
    162.1 KB · Views: 21
  • 21-05-2017 Όρθρος Κυρ. του Τυφλού & Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης. Ήχος πλ. α΄.mel
    289.2 KB · Views: 21

Anastasio

Μέλος
Μήπως κάποιο μέλος έχει το Δοξαστικό του Τυφλού υπό του Άρχοντος κ.Χ.Ταλιαδώρου?
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω τα μουσικά κείμενα της
13-05-2018 Εσπερινός και Όρθρος Κυριακής του Τυφλού Ήχος πλ. α΄ Εωθ. Η΄ για τάμπλετ,
τα οποία και έκανα για τις προσωπικές μου ανάγκες.
 

Attachments

  • 13-05-2018 Εσπερινός Κυριακής του Τυφλού Ήχος πλ. α΄ Εωθ...pdf
    3.3 MB · Views: 94
  • 13-05-2018 Όρθρος Κυριακής του Τυφλού Ήχος πλ. α΄ Εωθ. Η΄.pdf
    6.8 MB · Views: 269
  • 13-05-2018 Εσπερινός Κυρ. του Τυφλου Ήχος πλ. α΄ Εωθ. Η΄ .mel
    149.2 KB · Views: 13
  • 13-05-2018 Όρθρος Κυριακής του Τυφλού ήχος πλ. α΄ Εωθ. Η΄ .mel
    252.5 KB · Views: 20
Top