Π11. Αναστάσιμος Κανών της εορτής του Πάσχα

achilleas13

Μέλος
Ξερετε αν υπαρχει ο κανονας του Πασχα γραμμενος ολοκληρος;Στο ειρμολογιο του Ιωαννου του Πρωτοψαλτου υπαρχουν 2-3 κομματια απο καθε ωδη.Μηπως εχει γραψει κανεις με βαση αυτα,και τα υπολοιπα;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στην Μ.Εβδομάδα του Γεωργίου Ραιδεστηνού υπάρχει ολόκληρος ο κανόνας του Πάσχα μελοποιημένος, όπως εξάλλου και όλοι οι κανόνες της Μ.Εβδομάδος (πλην του όρθρου της Μ.Πέμπτης).
 

achilleas13

Μέλος
Ευχαριστω πολυ για την επισημανση.Αν εχει παντως καποιος ολοκληρο τον κανονα απο τον Ιωαννη τον Πρωτοψαλτη θα ηταν χρησιμο να τον ανεβασει
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ο κανόνας της Αναστάσεως κατά μία δική μου προσέγγιση, έχοντας όμως πάρει αρκετά υπόψη μου αυτόν του Ιωάννου Πρωτοψάλτου.

Υ.Γ.Sorry για την ονομασία του αρχείου mel. :eek:
 

Attachments

  • Κανόνας της Αναστάσεως.pdf
    527.8 KB · Views: 1,374
  • Κανόνας του Πάσχα (για προσωπική χρήση).mel
    68 KB · Views: 346

πλανας

Παλαιό Μέλος
Ψαχνω τον κανονα του πασχα σε μουσικο κειμενο οπως τον λενε οι Βατοπαιδινοι στο cd τους. Μηπως τον εχει κανεις; Ευχαριστω!
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Άγιοι πατέρες (υπάρχουν και αρκετοί ιερείς στο φόρουμ των οποίων τις ευχές επικαλούμαι) και εν Χριστώ αδελφοί και συνάδελφοι ιεροψάλτες,
αν και ο αναστάσιμος Κανών του Πάσχα
έχει ήδη αναρτηθεί από τους
κ. Χρίστο Τσακίρογλου και Απόστολο Αποστολόπουλο
κατ' αίτησιν του μέλους achilleas13,
επισυνάπτω και μία τρίτη εκδοχή προκειμένου να υπάρχει ποικιλία,
και ο καθένας
-εάν φυσικά δεν ψάλλει από τα εκδεδομένα βιβλία-
να επιλέγει ό,τι του αρέσει.
Για την παρούσα μελοποίηση ελήφθησαν υπ' όψιν αρκετά αξιόλογα συγγράμματα
που περιέχουν ολόκληρο τον Κανόνα του Αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού, αλλά και αρκετές ηχογραφήσεις από πλειάδα εκτελεστών
(αγιορειτών μοναχών, μεγάλων Πρωτοψαλτών και διδασκάλων της Μουσικής, αλλά και διακεκριμένων χορωδιών).

Κατ' αρχήν, παρατίθενται οι δύο πρώτες ωδές του Κανόνος (α' και γ'), συμπεριλαμβανομένων και 4 συντόμων "Χριστός ανέστη".
Ευελπιστώντας ότι θα τύχουν
ευμενών μεν κρίσεων για το αγνό της προθέσεως,
επιεικών δε σχολίων για τις τυχόν ελλείψεις,

θα αναρτήσω σύντομα και τις υπόλοιπες ωδές...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ευγενείς (όποιων) ευχαριστίες,
και ευχαρίστως αναμένω οποιονδήποτε σχολιασμό, αρνητικό ή θετικό.

Όλοι όσοι διαβάσετε αυτό το μήνυμα,
δεχθείτε τις ειλικρινείς ευχές μου για Καλή και ευλογημένη Ανάσταση, υγεία και μακροημέρευση.



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ
 

Attachments

  • Κανών Αναστάσιμος (1).jpg
    150.9 KB · Views: 557
  • (2).jpg
    156.3 KB · Views: 171
  • (3).jpg
    158.3 KB · Views: 97
  • (4).jpg
    156.5 KB · Views: 100
  • (5).jpg
    93.2 KB · Views: 83
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Άγιοι πατέρες (υπάρχουν και αρκετοί ιερείς στο φόρουμ των οποίων τις ευχές επικαλούμαι) και εν Χριστώ αδελφοί και συνάδελφοι ιεροψάλτες,
αν και ο αναστάσιμος Κανών του Πάσχα
έχει ήδη αναρτηθεί από τους
κ. Χρίστο Τσακίρογλου και Απόστολο Αποστολόπουλο
κατ' αίτησιν του μέλους achilleas13,
επισυνάπτω και μία τρίτη εκδοχή προκειμένου να υπάρχει ποικιλία,
και ο καθένας
-εάν φυσικά δεν ψάλλει από τα εκδεδομένα βιβλία-
να επιλέγει ό,τι του αρέσει.
Για την παρούσα μελοποίηση ελήφθησαν υπ' όψιν αρκετά αξιόλογα συγγράμματα
που περιέχουν ολόκληρο τον Κανόνα του Αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού, αλλά και αρκετές ηχογραφήσεις από πλειάδα εκτελεστών
(αγιορειτών μοναχών, μεγάλων Πρωτοψαλτών και διδασκάλων της Μουσικής, αλλά και διακεκριμένων χορωδιών).

Κατ' αρχήν, παρατίθενται οι δύο πρώτες ωδές του Κανόνος (α' και γ'), συμπεριλαμβανομένων και 4 συντόμων "Χριστός ανέστη".
Ευελπιστώντας ότι θα τύχουν
ευμενών μεν κρίσεων για το αγνό της προθέσεως,
επιεικών δε σχολίων για τις τυχόν ελλείψεις,

θα αναρτήσω σύντομα και τις υπόλοιπες ωδές...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ευγενείς (όποιων) ευχαριστίες,
και ευχαρίστως αναμένω οποιονδήποτε σχολιασμό, αρνητικό ή θετικό.

Όλοι όσοι διαβάσετε αυτό το μήνυμα,
δεχθείτε τις ειλικρινείς ευχές μου για Καλή και ευλογημένη Ανάσταση, υγεία και μακροημέρευση.



ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ

Τα θερμα μου συγχαρητηρια αγαπητε μου Κωστα! Περιμενουμε και τις υπολοιπες ωδες...!:)
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Μπράβο Κωνσταντίνε - πολύ ωραία δουλειά - και εγώ περιμένω με χαρά να βάλεις και τις άλλες ωδές. Χαιρετισμούς
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Κατ' αρχήν, παρατίθενται οι δύο πρώτες ωδές του Κανόνος (α' και γ'), συμπεριλαμβανομένων και 4 συντόμων "Χριστός ανέστη".
Ευελπιστώντας ότι θα τύχουν
ευμενών μεν κρίσεων για το αγνό της προθέσεως,
επιεικών δε σχολίων για τις τυχόν ελλείψεις,
θα αναρτήσω σύντομα και τις υπόλοιπες ωδές...
Επισυνάπτω παρακάτω προς διευκόλυνσιν πλήρη τον Αναστάσιμο κανόνα του Πάσχα. Ισοκρατήματα δεν ετέθησαν. Ο καθένας δύναται να θέσει όποια και όπου επιθυμεί. Προτείνω τον φθόγγο Πα συνεχώς (άλλωστε η χρονική αγωγή συνήθως είναι σύντομη και οι εναλλαγές των ισοκρατημάτων δεν ενδείκνυνται).
Η παρούσα πτωχή εργασία αφιερώνεται στον αγαπητό όλων των μελών του Ψαλτολογίου π. Μάξιμο, τον οποίο ιδιαίτερα εκτιμώ και θαυμάζω.
Εύχομαι σε όλους μυχιοκαρδίως Κ α λ ή Α ν ά σ τ α σ η .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ



Υ.γ.1: Όποιος γνωρίζει και έχει την καλή προαίρεση ας τα μετατρέψει σε pdf. Εκ των προτέρων τον ευχαριστώ...
Υ.γ.2: Δημοσίως επιθυμώ να εκφράσω τις πιο θερμές μου ευχαριστίες προς τον μουσικολογιώτατο κ. Νικόλαο Γιάννου για τις χρήσιμες υποδείξεις του.
 

Attachments

  • 1.jpg
    150.9 KB · Views: 225
  • 2.jpg
    155.3 KB · Views: 60
  • 3.jpg
    158.3 KB · Views: 35
  • 4.jpg
    153.6 KB · Views: 34
  • 5.jpg
    94 KB · Views: 35
  • 6.jpg
    160.7 KB · Views: 49
  • 7.jpg
    160.9 KB · Views: 39
  • 8.jpg
    155.8 KB · Views: 47
  • 9.jpg
    153.5 KB · Views: 40
  • 10.jpg
    154.8 KB · Views: 38
  • 11.jpg
    111.6 KB · Views: 41
  • 12.jpg
    153.8 KB · Views: 48
  • 13.jpg
    149.6 KB · Views: 37
  • 14.jpg
    158.7 KB · Views: 41
  • 15.jpg
    152 KB · Views: 39
  • 16.jpg
    151.9 KB · Views: 36
  • 17.jpg
    139.2 KB · Views: 49
  • 18.jpg
    151.2 KB · Views: 54
  • 19.jpg
    146.2 KB · Views: 50
  • 20.jpg
    148.1 KB · Views: 66
Last edited:

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Επισυνάπτω παρακάτω προς διευκόλυνσιν πλήρη τον Αναστάσιμο κανόνα του Πάσχα. Ισοκρατήματα δεν ετέθησαν. Ο καθένας δύναται να θέσει όποια και όπου επιθυμεί. Προτείνω τον φθόγγο Πα συνεχώς (άλλωστε η χρονική αγωγή συνήθως είναι σύντομη και οι εναλλαγές των ισοκρατημάτων δεν ενδείκνυνται).
Η παρούσα πτωχή εργασία αφιερώνεται στον αγαπητό όλων των μελών του Ψαλτολογίου π. Μάξιμο, τον οποίο ιδιαίτερα εκτιμώ και θαυμάζω.
Εύχομαι σε όλους μυχιοκαρδίως Κ α λ ή Α ν ά σ τ α σ η .

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Σ. ΣΚΑΡΜΟΥΤΣΟΣ



Υ.γ.: Όποιος γνωρίζει και έχει την καλή προαίρεση ας τα μετατρέψει σε pdf. Εκ των προτέρων τον ευχαριστώ...

Αγαπητε μου φιλε και συναδελφε Κωνσταντινε σε συγχαιρω και παλι και σε ευχαριστω για τον κοπο στον οποιο υπεβληθης καθως και για το αριστο αποτελεσμα! ''Δωη σοι Κυριος κατα την καρδιαν σου''! Καλη Ανασταση!!!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Top