Πώς αντιμετωπίζεται το φαινόμενο αλλαγής ήχων ή και κλίμακας κατά τις εκφωνήσεις άμουσων κληρικών

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Θα ήθελα, δοθείσης της ευκαιρίας, να ρωτήσω τους συναδέλφους πώς αντιμετωπίζουν το φαινόμενο αλλαγής ήχων ή και κλίμακας κατά τις εκφωνήσεις άμουσων (ή και με γνώσεις μουσικής που θέλουν να περνάει το δικό τους! :mad:) κληρικών: αλλάζουν συνέχεια ήχους και κλίμακα όπως ο αγαπητός Βασίλειος; μένουν σταθεροί φυσώντας συνέχεια το διαπασών όπως εγώ (ξέρω είναι αντιαισθητικό, αλλά μισή ντροπή δική μου και μισή δική τους... :rolleyes:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Θα ήθελα, δοθείσης της ευκαιρίας, να ρωτήσω τους συναδέλφους πώς αντιμετωπίζουν το φαινόμενο αλλαγής ήχων ή και κλίμακας κατά τις εκφωνήσεις άμουσων (ή και με γνώσεις μουσικής που θέλουν να περνάει το δικό τους! :mad:) κληρικών: αλλάζουν συνέχεια ήχους και κλίμακα όπως ο αγαπητός Βασίλειος; μένουν σταθεροί φυσώντας συνέχεια το διαπασών όπως εγώ (ξέρω είναι αντιαισθητικό, αλλά μισή ντροπή δική μου και μισή δική τους... :rolleyes:)

Βασικά όλη η ντροπή πάει σε εμάς, γιατί ο κόσμος από κάτω εμάς κατηγορεί ( "ο παπάς, παπάς είναι, ξέρει!" ) Anyway... :p

Προσωπικά προσπαθώ να "κρατηθώ..." εκτός πια και αν η διαφορά είναι κραυγαλέα οπότε προσπαθώ να βρω καμιά αρμονία, αν υπάρχει.... :p Στην εσχάτη τον περιπτώσεων πάμε ή στο κλιτόν, ή στη βάση με σύντομες απλές απαντήσεις, αν η βάση είναι πολύ ανεβασμένη... Γενικά, "όπως κάτσει"... Είναι να μην σε βρει, άμα σε βρει.....:p
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Αν δεν καταλαβαίνει ούτε από λόγια ούτε από μουσική τότε του τα γυρνάς σε κλιτόν(στην βάση που επιλέγει αυτός)και "στρώνει" το πράγμα κι άστον μετά να κάνει ότι θέλει έτσι είσαι και πιο "παραδοσιακός"...
Τον περασμένο χειμώνα ζήτησε από τον ιερέα του ναού μας να λειτουργήσει ένας αρχιμανδρίτης μα τι αρχιμανδρίτης.Είχα με πλ.β' δεν μπορείται να φανταστείτε τι έγινε...τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναζήσει...ενώ λέγαμε λειτουργικά πλ.β'(Σουρλαντζή)αυτός τον ΠΑ της βάσης το είχε ως ΝΗ του πλ.δ'...εμένα να με πεις να το κάνω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αλλά αυτός τίποτα...η ειρωνία ήταν ότι ήθελε και να τα πει "καλλωπισμένα" να ανέβει στα ουράνια και να κάνει φοβερές υψιφωνίες...στην μέση των "Παράσχου Κύριε" επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ακούσει το αυτί του τι ήχο ψάλλουμε βάζω τους βοηθούς να πούνε κλιτόν στην βάση του αρχιμανδρίτου και οι υπόλοιποι που είμασταν 5 άτομα καθήσαμε...όταν τελειώσαμε δεν μπορείτε να φανταστείτε τα νεύρα του...είχε την απαίτηση επειδή ήταν φιλοξενούμενος να λέγαμε λειτουργικά και όχι μόνο δηλαδή να λέγαμε ότι καλύτερο χάριν της φιλοξενίας...φυσικά πήρε μια απάντηση θεολογικολειτουργικοψαλτική και δεν είπε τίποτα μα τίποτα άλλο...
Κλιτόν λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις και έτσι και εσύ είσαι εντάξει έναντι της παραδόσεως:wink:και το σημαντικότερο δεν υπάρχει τέτοια χασμωδία στον πιστό...
Συγνώμη για τα πολλά...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Αν δεν καταλαβαίνει ούτε από λόγια ούτε από μουσική τότε του τα γυρνάς σε κλιτόν(στην βάση που επιλέγει αυτός)και "στρώνει" το πράγμα κι άστον μετά να κάνει ότι θέλει έτσι είσαι και πιο "παραδοσιακός"...
Τον περασμένο χειμώνα ζήτησε από τον ιερέα του ναού μας να λειτουργήσει ένας αρχιμανδρίτης μα τι αρχιμανδρίτης.Είχα με πλ.β' δεν μπορείται να φανταστείτε τι έγινε...τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναζήσει...ενώ λέγαμε λειτουργικά πλ.β'(Σουρλαντζή)αυτός τον ΠΑ της βάσης το είχε ως ΝΗ του πλ.δ'...εμένα να με πεις να το κάνω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αλλά αυτός τίποτα...η ειρωνία ήταν ότι ήθελε και να τα πει "καλλωπισμένα" να ανέβει στα ουράνια και να κάνει φοβερές υψιφωνίες...στην μέση των "Παράσχου Κύριε" επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ακούσει το αυτί του τι ήχο ψάλλουμε βάζω τους βοηθούς να πούνε κλιτόν στην βάση του αρχιμανδρίτου και οι υπόλοιποι που είμασταν 5 άτομα καθήσαμε...όταν τελειώσαμε δεν μπορείτε να φανταστείτε τα νεύρα του...είχε την απαίτηση επειδή ήταν φιλοξενούμενος να λέγαμε λειτουργικά και όχι μόνο δηλαδή να λέγαμε ότι καλύτερο χάριν της φιλοξενίας...φυσικά πήρε μια απάντηση θεολογικολειτουργικοψαλτική και δεν είπε τίποτα μα τίποτα άλλο...
Κλιτόν λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις και έτσι και εσύ είσαι εντάξει έναντι της παραδόσεως:wink:και το σημαντικότερο δεν υπάρχει τέτοια χασμωδία στον πιστό...
Συγνώμη για τα πολλά...

Guest Starrrrrr! :cool:
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Αν δεν καταλαβαίνει ούτε από λόγια ούτε από μουσική τότε του τα γυρνάς σε κλιτόν(στην βάση που επιλέγει αυτός)και "στρώνει" το πράγμα κι άστον μετά να κάνει ότι θέλει έτσι είσαι και πιο "παραδοσιακός"...
Τον περασμένο χειμώνα ζήτησε από τον ιερέα του ναού μας να λειτουργήσει ένας αρχιμανδρίτης μα τι αρχιμανδρίτης.Είχα με πλ.β' δεν μπορείται να φανταστείτε τι έγινε...τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναζήσει...ενώ λέγαμε λειτουργικά πλ.β'(Σουρλαντζή)αυτός τον ΠΑ της βάσης το είχε ως ΝΗ του πλ.δ'...εμένα να με πεις να το κάνω θα δυσκολευτώ πάρα πολύ αλλά αυτός τίποτα...η ειρωνία ήταν ότι ήθελε και να τα πει "καλλωπισμένα" να ανέβει στα ουράνια και να κάνει φοβερές υψιφωνίες...στην μέση των "Παράσχου Κύριε" επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να ακούσει το αυτί του τι ήχο ψάλλουμε βάζω τους βοηθούς να πούνε κλιτόν στην βάση του αρχιμανδρίτου και οι υπόλοιποι που είμασταν 5 άτομα καθήσαμε...όταν τελειώσαμε δεν μπορείτε να φανταστείτε τα νεύρα του...είχε την απαίτηση επειδή ήταν φιλοξενούμενος να λέγαμε λειτουργικά και όχι μόνο δηλαδή να λέγαμε ότι καλύτερο χάριν της φιλοξενίας...φυσικά πήρε μια απάντηση θεολογικολειτουργικοψαλτική και δεν είπε τίποτα μα τίποτα άλλο...
Κλιτόν λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις και έτσι και εσύ είσαι εντάξει έναντι της παραδόσεως:wink:και το σημαντικότερο δεν υπάρχει τέτοια χασμωδία στον πιστό...
Συγνώμη για τα πολλά...

Σωστός.
Κι εγώ- παρότι είμαι υπέρ του κλιτού μέλους των λειτουργικών- όταν ο Ιερεύς μπορεί λέω τα μελοποιημένα (δικά μου) λειτουργικά.

Όταν βλέπω ότι δεν τραβάει η ομάδα τότε λέω τα εις κλιτόν μέλος και το "Άξιον εστί" του β' ήχου.

Γενικά είναι και θέμα αισθητικής.
Εάν είναι να κρατάω βάσεις και να ΤΣΑΤΙΖΟΜΑΙ με τον Ιερέα άστο καλύτερα
Χάνω έτσι την ουσία της Ψαλτικής Τέχνης που είναι σωστικό μέσο και όχι αυτοσκοπός.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
είχε την απαίτηση επειδή ήταν φιλοξενούμενος να λέγαμε λειτουργικά και όχι μόνο δηλαδή να λέγαμε ότι καλύτερο χάριν της φιλοξενίας...

Μου θύμησες μια περίπτωση.
Ψάλλουμε σε μια πανήγυρη με τον αδερφό μου και άλλους ψάλτες εν χορώ κλπ.

Είπαμε Αργές Καταβασίες, Πασαπνοάρια Ιακώβου, Δοξολογία αργή, Τυπικά και Μακαρισμούς, Χερουβικόν και Κοινωνικόν μετά κρατημάτων κλπ.
Επειδή είπαμε κι όλα αυτά τα μαθήματα...

Δεν είπαμε μελοποιημένα λειτουργικά


Για να εισπράξουμε την απάντηση του Αρχιμανδρίτου.

"Έτσι τα λέγαμε κι εμείς, τί σας φωνάξανε;" :eek:
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Σωστός.
Κι εγώ- παρότι είμαι υπέρ του κλιτού μέλους των λειτουργικών- όταν ο Ιερεύς μπορεί λέω τα μελοποιημένα (δικά μου) λειτουργικά.

Όταν βλέπω ότι δεν τραβάει η ομάδα τότε λέω τα εις κλιτόν μέλος και το "Άξιον εστί" του β' ήχου.

Γενικά είναι και θέμα αισθητικής.
Εάν είναι να κρατάω βάσεις και να ΤΣΑΤΙΖΟΜΑΙ με τον Ιερέα άστο καλύτερα
Χάνω έτσι την ουσία της Ψαλτικής Τέχνης που είναι σωστικό μέσο και όχι αυτοσκοπός.

Συμφωνώ πλήρως με όλους τους προλαλήσαντες,γιατί να σου σπάνε τα νεύρα και να το καταλαβαίνει και το εκκλησίασμα.πες τα όλα flat να τελειώνουμε.
Γ.Η.Π.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Δυστυχώς είναι μια νοοτροπία πολλών ιερέων... Πανήγυρις = Θ. Λ.

Πολύ συχνά έχουμε ακούσει το "Ο Όρθρος σύντομα για να έχουμε άνεση στη Θ.Λ." Όμως "άνεση στη Θ.Λ." για πολλούς ιερείς σημαίνει όχι Δύναμις, σύντομο Χερουβικό, απλά και εύκολα Λειτουργικά, κομμένο Κοινωνικό, άαααααανετο μακροσκελές κήρυγμα. Γιατί τη λέμε πανήγυρη λοιπόν....;;;;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Γι' αυτό το λόγο σε ημέρες συλλειτουργίας πολλών κληρικών επιλέγω ό,τι απλούστερο. Δεν γίνεται όμως σε κάθε εκφώνηση να αλλάζω τη βάση μου :mad: (στην πανήγυρη του ναού μου φέτος εγώ έλεγα Πα για Νη σε πλ.δ΄) και οι εκφωνήσεις κυμαινόντουσαν με Νη από Ζω ύφεση μέχρι Βου ύφεση! :rolleyes:

Συνεπώς διετήρησα τη βάση μου αδιαφορώντας για το τι άκουγα και χωρίς να χάσω την ψυχραιμία μου, αφού τα 8 έτη διαμονής μου στην Αγγλία και τα 5 έτη διακονίας στον κοιμητηριακό ναό με έχουν οπλίσει με μεγάλη ηρεμία (κατ' άλλους ψυχραιμία, αδιαφορία, αναισθησία... Οι γνώμες διΐστανται! :D)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Γι' αυτό το λόγο σε ημέρες συλλειτουργίας πολλών κληρικών επιλέγω ό,τι απλούστερο.


Πολύ σωστό!!! Ιδίως όταν ο προεξάρχων (που θα κάνει και τις περισσότερες εκφωνήσεις) δεν ξέρει και τόσο καλή μουσική!!! Και φυσικά, ένα μεγάλο λάθος που κάνουν πολλοί συνάδελφοι είναι να βάζουν Τρισάγιο και Δύναμις σε άλλο Ήχο πλην του Δευτέρου, με αποτέλεσμα πολλές (αν όχι όλες...) τις φορές να γίνεται ο χαμός... Αν θέλουμε να πούμε Δύναμις σε άλλο Ήχο πλην του Δευτέρου, καλό είναι να βάλουμε Τρισάγιο σε Δεύτερο ώστε να αποφύγουμε χασμωδίες, και μετά στο Δύναμις ας βάλουμε ότι θέλουμε απερίσπαστοι...
Από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού πάμε, σε ένα ενδιαφέρον θέμα νομίζω: Την αντιμετώπιση "δυσκολιών" στην Θ.Λ. όταν οι ιερείς δεν μπορούν να ανταποκριθούν μουσικά, και πως ξεπερνιούνται αυτές οι δυσκολίες... Οι εμπειρότεροι έχουν να πουν πολλά "κόλπα" στους νεοτέρους φαντάζομαι...
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Παιδιά πήρα το θάρρος να ανοίξω το παραπάνω σχόλιό μου σαν νέο θέμα εδώ,
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=1501
και σας καλώ να καταθέσετε απορίες, συμβουλές, απόψεις, εμπειρίες...
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Νομίζω ότι ένας καλός ψάλτης θα μπορέσει να κρατηθεί μέσα στον ήχο. Όμως, όσοι δεν τα καταφέρνουμε ή μετά από κάποιες προσπάθειες παραιτούμαστε [στη δεύτερη κατηγορία ανήκω εγώ] το καλύτερο είναι, όπως προεγράφη από τους φίλους, να ψάλλουμε σε κλιτό ύφος. Ας τηρήσουμε επιτέλους και μια φορά την παράδοση, έστω και κατ' ανάγκη. Το έχω δοκιμάσει πολλές φορές κι έχει επιτυχία. Επίσης, το ίδιο πράττω ενίοτε σε μεγάλες ακολουθίες, όταν δεν υπάρχουν μεγάλα χρονικά περιθώρια, π.χ. Σταυροπροσκυνήσεως, Θεοφανείων κ.λ.π.
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Χερουβικόν σε Πλ.Δ Φωκαέα
Κυριε ελέησον στα πληρωτικά Γ ήχος από Χρυσανθο
Αγαπήσω σε Βαρύς από τον ίδιο
Στην αναφορά σε Α ήχο απέξω
Αγιος Αγιος μεχρι και σε υμνούμεν σε πλΑ (πατριαρχικά τα λεγόμενα...Μαρκου Βασιλείου κτλ )
Αξιον εστιν σε πλΔ Πρίγγου

Γινότανε το χαος!!!! Απλώς προσπαθούσα να απαντώ στην τονική του Διάκου και του Δεσπότη για να αποφεύγω κατά το δυνατόν τις χασμωδίες!!! Αλλά όπως έχει πει και στο παρελθόν η Μαγδαληνή οι βλασεις ήταν σεισμόπληκτες σα το νομό Ηλείας!! Απερίγραπτο χάος...........

Αυτά...

Θα ήθελα, δοθείσης της ευκαιρίας, να ρωτήσω τους συναδέλφους πώς αντιμετωπίζουν το φαινόμενο αλλαγής ήχων ή και κλίμακας κατά τις εκφωνήσεις άμουσων (ή και με γνώσεις μουσικής που θέλουν να περνάει το δικό τους! :mad:) κληρικών: αλλάζουν συνέχεια ήχους και κλίμακα όπως ο αγαπητός Βασίλειος; μένουν σταθεροί φυσώντας συνέχεια το διαπασών όπως εγώ (ξέρω είναι αντιαισθητικό, αλλά μισή ντροπή δική μου και μισή δική τους... :rolleyes:)

Προσωπικά προσπαθώ να "κρατηθώ..." εκτός πια και αν η διαφορά είναι κραυγαλέα οπότε προσπαθώ να βρω καμιά αρμονία, αν υπάρχει.... :p Στην εσχάτη τον περιπτώσεων πάμε ή στο κλιτόν, ή στη βάση με σύντομες απλές απαντήσεις, αν η βάση είναι πολύ ανεβασμένη... Γενικά, "όπως κάτσει"... Είναι να μην σε βρει, άμα σε βρει.....:p

Αν δεν καταλαβαίνει ούτε από λόγια ούτε από μουσική τότε του τα γυρνάς σε κλιτόν(στην βάση που επιλέγει αυτός)και "στρώνει" το πράγμα κι άστον μετά να κάνει ότι θέλει έτσι είσαι και πιο "παραδοσιακός"...
Τον περασμένο χειμώνα ...Είχα με πλ.β' δεν μπορείται να φανταστείτε τι έγινε...τέτοιο πράγμα δεν είχα ξαναζήσει...ενώ λέγαμε λειτουργικά πλ.β'(Σουρλαντζή)αυτός τον ΠΑ της βάσης το είχε ως ΝΗ του πλ.δ'... η ειρωνία ήταν ότι ήθελε και να τα πει "καλλωπισμένα" να ανέβει στα ουράνια και να κάνει φοβερές υψιφωνίες...
Κλιτόν λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις και έτσι και εσύ είσαι εντάξει έναντι της παραδόσεως:wink:και το σημαντικότερο δεν υπάρχει τέτοια χασμωδία στον πιστό...

Σωστός.
Κι εγώ- παρότι είμαι υπέρ του κλιτού μέλους των λειτουργικών- όταν ο Ιερεύς μπορεί λέω τα μελοποιημένα (δικά μου) λειτουργικά.

Όταν βλέπω ότι δεν τραβάει η ομάδα τότε λέω τα εις κλιτόν μέλος και το "Άξιον εστί" του β' ήχου...

Συμφωνώ πλήρως με όλους τους προλαλήσαντες,γιατί να σου σπάνε τα νεύρα και να το καταλαβαίνει και το εκκλησίασμα.πες τα όλα flat να τελειώνουμε.
Γ.Η.Π.

Γι' αυτό το λόγο σε ημέρες συλλειτουργίας πολλών κληρικών επιλέγω ό,τι απλούστερο. Δεν γίνεται όμως σε κάθε εκφώνηση να αλλάζω τη βάση μου :mad: (στην πανήγυρη του ναού μου φέτος εγώ έλεγα Πα για Νη σε πλ.δ΄) και οι εκφωνήσεις κυμαινόντουσαν με Νη από Ζω ύφεση μέχρι Βου ύφεση! :rolleyes:

Συνεπώς διετήρησα τη βάση μου αδιαφορώντας για το τι άκουγα...

Πολύ σωστό!!! Ιδίως όταν ο προεξάρχων (που θα κάνει και τις περισσότερες εκφωνήσεις) δεν ξέρει και τόσο καλή μουσική!!!
Από αλλού ξεκινήσαμε και αλλού πάμε, σε ένα ενδιαφέρον θέμα νομίζω: Την αντιμετώπιση "δυσκολιών" στην Θ.Λ. όταν οι ιερείς δεν μπορούν να ανταποκριθούν μουσικά, και πως ξεπερνιούνται αυτές οι δυσκολίες...

Νομίζω ότι ένας καλός ψάλτης θα μπορέσει να κρατηθεί μέσα στον ήχο. Όμως, όσοι δεν τα καταφέρνουμε ή μετά από κάποιες προσπάθειες παραιτούμαστε [στη δεύτερη κατηγορία ανήκω εγώ] το καλύτερο είναι, όπως προεγράφη από τους φίλους, να ψάλλουμε σε κλιτό ύφος. Ας τηρήσουμε επιτέλους και μια φορά την παράδοση, έστω και κατ' ανάγκη.
Παρέθεσα τόσα μηνύματα ὁλόκληρα ἢ κατὰ τὸ μεγαλείτερον μέρος αὐτῶν οὐχὶ ἀσκόπως, ἀλλὰ διὰ νὰ ἐπισημάνω τὰ κάτωθι.
Εἰς τὰ ἀνωτέρω μηνύματα διαπιστώνει κανεὶς τὰ ἑξῆς λάθη ἀπὸ πλερᾶς λειτουργικῆς τάξεως (= τυπικοῦ, τελετουργικῆς καὶ πάει λέγοντας)
1. Θεωρεῖται ὡς δεδομένον ὅτι οἱ ἱερουργοῦντες πρέπει νὰ ψάλλουν τὰς δεήσεις καὶ ἐκφωνήσεις.
2. Θεωρεῖται ὡς δεδομένον καὶ ὑποχρεωτικὸν ὅτι πρέπει οἱ ἱερεῖς (καὶ οἱ διάκονοι ἐννοεῖται) νὰ ἀκολουθοῦν τὴν τονικὴν βάσιν καὶ τὸν ἦχον τῶν ψαλτῶν.
3. Θεωρεῖται ὡς δεδομένον ὅτι οἱ ψάλται πρέπει νὰ ψάλλουν κατὰ τὸν ἦχον τῶν ἱερέων.
4. ῾Η παράδοσις τῆς ἐκφωνητικῆς ἀπαγγελίας (κλιτὸν ἢ ὅπως ἀλλιῶς λέγεται) θεωρεῖται ὡς φευκτέα καὶ ἐσχάτη λύσις.
5. Θεωρεῖται ὅτι, ἂν ψάλλωμεν συνεχῶς ἐν ὅλῃ τῇ λειτουργίᾳ τὰ πάντα (κυριολεκτῶ), ὅτι αὐτὸ εἶναι πανηγυρικόν, λαμπρόν, ἐπιθυμητόν κ.λπ. κ.λπ..

᾿Αγαπητοὶ φίλοι, νομίζομεν ὅτι οἱ ἀρχαῖοι χριστιανοὶ ἦσαν ἄμουσοι; ἢ ὀλιγώτερον μουσικόφιλοι ἀπὸ ἡμᾶς; μήπως νομίζομεν ὅτι ἦσαν βλᾶκες, ὅταν διετύπωσαν ὅτι δὲν ψάλλονται αἱ διακονικαὶ καὶ ἱερατικαὶ δεήσεις καὶ ἐκφωνήσεις, ὅτι δὲν ψάλλονται τὰ «Κύριε, ἐλέησον», «Παράσχου, Κύριε» κ.λπ., ὅτι δὲν ψάλλονται τὰ λειτουργικά, ὅταν καθιέρωσαν τί ψάλλεται, τί ἀναγινώσκεται, τί «στιχολογεῖται», τί ἀπαγγέλλεται (ἐμμελῶς); δὲν ἤξευραν ἐκεῖνοι πῶς νὰ πανηγυρίσουν; ἢ μήπως ἐμεῖς εἴμεθα εὐλαβέστεροι καὶ ἑορταστικώτεροι ἐκείνων; μήπως ὅμως συμβαίνει ἐν τέλει τὸ ἀντίθετον; μήπως ἐκεῖνοι ἦσαν ἑορταστικώτεροι καὶ ἐμεῖς κοσμικώτεροι;
Οἱ παλαιοὶ ψάλται εἰς τὴν λειτουργίαν ἔψελναν μόνον δύο ἢ τρεῖς ὕμνους· δύναμις (ἐὰν καὶ ὅποτε ἔλεγαν), χερουβικόν, Ἄξιον ἐστίν (ἐὰν καὶ ὅποτε ἔλεγαν κάτι πανηγυρικόν), καὶ κοινωνικόν. μοῦ τὸ ἐτόνιζεν ἰδιαιτέρως ἕνας ἐκ τῶν δασκάλων μου· στὴν λειτουργία πέραν αὐτῶν δὲν ψάλλουμε. ἐξαιρέσεις ἐγίνοντο εἰς καμμίαν πανήγυριν ναοῦ ἢ κάποιαν ἄλλην εὐκαιρίαν, μία ἢ δύο ἢ ἄντε τρεῖς φορὰς τὸν χρόνο. λειτουργικὰ ἐπίσης σπανίως, καὶ κατὰ προτίμησιν σὲ ἦχον πλ. δ΄, ἀνεξαρτήτως τοῦ ἤχου τῆς κυριακῆς, μὲ σοβαρότητα καὶ μεγαλοπρέπειαν.
Τὸ ὅλον θέμα τὸ ὁποῖον μᾶς ἀπασχολεῖ στὰ τελευταῖα μηνύματα κακῶς ὑφίσταται. ὅσοι κληρικοὶ ψάλλουν ὅσα «οὐ δεῖ ψάλλεσθαι» παρατυποῦν καὶ ἐκτρέπονται. ὁμοίως καὶ οἱ ψάλται.

 
Last edited:

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Σίγουρα παρεξήγησες κάποια πράγματα τουλάχιστον εκ μέρους μου...τις απόψεις μου για τα λειτουργικά την είχα εκφράσει παλαιότερα στο ανάλογο θέμα...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
O τρόπος ψαλμωδίας των λειτουργικών είναι ένα άλλο ζήτημα.
Το πρόβλημα είναι ότι στα ειρηνικά του όρθρου ή της Θ. Λειτουργίας μπορεί να ακούς άλλη βάση σε κάθε αίτηση:mad:. Συνεπώς δεν μπορείς να μεταβάλλεις τη βάση σου συνεχώς όσο απλά και αν λες τα Κύριε ελέησον... Εκτός βεβαίως εάν τα λες πεζά... Κρατάς σταθερή βάση και το παίζεις ψύχραιμος :)
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Σίγουρα παρεξήγησες κάποια πράγματα τουλάχιστον εκ μέρους μου...τις απόψεις μου για τα λειτουργικά την είχα εκφράσει παλαιότερα στο ανάλογο θέμα...

Και οι δικιά μου θέση είναι γνωστή αλλά αν δεν μπορείς να πείσεις τους Ιερείς και τους Διακόνους περί του αντιθέτου κάνεις το λιγότερο κακό.
Αποφεύγεις μακάμια και καντάδες τουλάχιστον...
(προσωπική μου γνώμη)

διαβάστε λίγο και εδώ
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?p=9451#post9451
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Σίγουρα παρεξήγησες κάποια πράγματα τουλάχιστον εκ μέρους μου...τις απόψεις μου για τα λειτουργικά την είχα εκφράσει παλαιότερα στο ανάλογο θέμα...
᾿Αγαπητὲ φίλε Χρῖστο καὶ οἱ ὑπόλοιποι «προλαλήσαντες», στὸ ἀνωτέρω μήνυμά μου δὲν ἀπαντῶ προσωπικῶς στὰ γραφόμενά σας. σκοπός μου δὲν εἶναι νὰ ἐλέγξω ἐσᾶς προσωπικῶς γιὰ λάθη καὶ παρατυπίες. ἂν δίδω τέτοιαν ἐντύπωσιν στὸ μήνυμά μου, σᾶς ζητῶ συγγνώμην. λαμβάνω τὰ μηνύματά σας ὡς μαρτυρίες γιὰ τὶς ἀντιλήψεις ποὺ ἐπικρατοῦν, καὶ ἀναφέρομαι στὶς κρατοῦσες ἀντιλήψεις καὶ νοοτροπίες. στὸ κάτω κάτω δὲν εἶστε σεῖς ποὺ εἰσαγάγατε τέτοιες νοοτροπίες, τὸ πρᾶγμα ξεκινᾷ ἀπὸ παλαιότερα, καὶ θὰ ἤμουν πολὺ ἄδικος νὰ μέμψω ἐσᾶς ἢ ἄλλους συναδέλφους γιὰ ὅσα πράττουν ἐκ συνηθείας ἢ ἀνεπιγνώστως ἢ ἐπειδὴ ἔτσι ἔμαθαν ἢ εἶναι ὑποχρεωμένοι νὰ κάμουν. ἐὰν εἶχα τὴν ἐντύπωσιν ὅτι σεῖς τὰ μέλη καὶ οἱ λοιποὶ φίλοι τοῦ Ψαλτολογίου ἔχετε συγκεκριμένην νοοτροπίαν μὴ ἐκκλησιαστικήν, ὅτι δὲν ἐνδιαφέρεσθε διὰ τὸ ὀρθὸν καὶ χριστιανικῶς πρέπον, ὅτι δὲν ἔχετε εὐσέβειαν καὶ δὲν ἀγαπᾶτε τὴν ἐκκλησιαστικὴν παράδοσιν, κ.λπ. κλπ., τότε δὲν θὰ συμμετεῖχα στὸν διάλογο ἢ στὸ Ψαλτολόγιον γενικῶς. ἄλλωστε στὴν διατύπωσιν τοῦ ἀνωτέρω μηνύματός μου δὲν ἐξῄρεσα τὸν ἑαυτόν μου. οἱ συνεργάτες στὴν «Συμβολὴ» καὶ ὅσοι μὲ γνωρίζουν ἀπὸ παλαιότερον ξέρουν ὅτι αὐτὸ δὲν εἶναι ἕνα ἁπλὸ σχῆμα λόγου, ἀλλ᾿ ὅτι πράγματι ἐλέγχω καὶ τὴν ἰδικήν μου νοοτροπίαν.
Χρῖστο, ἐλπίζω νὰ ἤρθη ἡ ὅποια παρεξήγησις.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Τουλάχιστον από δικιά μου πλευρά δεν υπάρχει καμμία παρεξήγηση.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
αν επιτρέπεται, με ποιο κριτήριο επιλέγουμε αυτές τις δυο ή τρεις φορές που θα ψάλλουμε τα λειτουργικά? κ γιατί σε πλ. δ?
υπάρχει κάπου κ το αντίστοιχο (διάσημο) θέμα για την ψαλμώδηση ή όχι των λειτουργικών
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
αν επιτρέπεται, με ποιο κριτήριο επιλέγουμε αυτές τις δυο ή τρεις φορές που θα ψάλλουμε τα λειτουργικά? κ γιατί σε πλ. δ?
υπάρχει κάπου κ το αντίστοιχο (διάσημο) θέμα για την ψαλμώδηση ή όχι των λειτουργικών
Μήπως καλύφθηκε αὐτὴ ἡ ἀπορία στὸ ἀντίστοιχο θέμα ποὺ ἀναφέρεις; (καὶ μὲ ὅσα κατὰ καιροὺς ἔχουν καταθέσει τὰ μέλη καὶ σὲ διάφορα ἄλλα σημεῖα;) ἂν ὄχι, τότε μετάφερε τὴν ἀπορία σου ἐκεῖ, καὶ τὰ λέμε.
 
Top