Πώς ανεβάζω αρχεία (επισυνάψεις);

ιανος _κ

Οίησις προκοπής εγκοπήν
παρακαλω ας μου πει καποιος πως μπορουμε νἀνεβασουμε αρχειο ηχου
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βασικά όταν γράφεις ένα μήνυμα, κοίτα στο κάτω μέρος της σελίδας στις "Πρόσθετες Επιλογές" οπου υπάρχει ένα κουμπί που λέει "Διαχείριση συνημμένων αρχείων". Πάτα το, μετά πάτα "Browse", επιλέγεις το αρχείο από το δίσκο σου και πατάς "Ανέβασμα" για να το επισυνάψεις στο μήνυμά σου (όταν τελειώσει το ανέβασμα θα στο δείξει οτι ανέβηκε, θα εμφανίσει το όνομα στη λίστα στο ίδιο παράθυρο, θα το δείς), κλείσε το παράθυρο, στείλε το μήνυμα (με ότι σχόλια θέλεις να γράψεις) και αυτό είναι.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Σε θέματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, είμαι ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑΣ με όλα τα γράμματα Κεφαλαία.
Θα ήθελα λοιπόν, κάποιος να με βοηθήσει στέλνοντάς μου στο mail arxonti@otenet,gr, γράφοντάς μου αναλυτικά, όλες τις κινήσεις που χρειάζονται, προκειμένου να ανεβάσω ηχητικά διάφορεους Ύμνους ή Τραγούδια, καθώς επίσης και διάφορα χειρόγραφα.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Διευκρινίστε μας εάν οι ύμνοι και τα χειρόγραφα είναι σε αναλογική μορφή ή σε ψηφιακή. Εάν δηλαδή τα έχετε μόνο στην πρωτότυπη μορφή τους (δηλ. σε CD ή σε χαρτί) ή εάν είναι περασμένα στον υπολογιστή (δηλ. σε μορφή αρχείων ήχου ή εικόνας που αναγνωρίζει ο υπολογιστής, π.χ. mp3, jpg κλπ., αν έχετε ακουστά).

Χρήσιμο θα ήταν επίσης να μας πείτε και τι λειτουργικό σύστημα έχει ο υπολογιστής σας: Windows XP ή Windows Vista (δε νομίζω να έχετε άλλο λειτουργικό σύστημα, π.χ. Mac ή Linux...).
 

chriskont

Παλαιό Μέλος
k Δημητρη
Ευχαριστουμε πολυ για τις οδηγίες μετατροπής ηχητικών αρχείων.Αφορά όλους. Με το ενδιαφερόμενο μέλος μίλησα τηλεφωνικά. Τον επισκέπτομαι συχνά. Τα αρχεία του είναι όλα ψηφιακά τόσο τα ηχητικά όσο και τα χειρόγραφα. Ενδιαφέρεται για τραγούδια παραδοσιακά και ψαλτοτράγουδα πώς να ανεβάσει ενα δείγμα απο τα εκατοντάδες που έχει εδώ στο ψαλτολόγιο. Αν μπορείτε καθοδηγείστε.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Διευκρινίστε μας εάν οι ύμνοι και τα χειρόγραφα είναι σε αναλογική μορφή ή σε ψηφιακή. Εάν δηλαδή τα έχετε μόνο στην πρωτότυπη μορφή τους (δηλ. σε CD ή σε χαρτί) ή εάν είναι περασμένα στον υπολογιστή (δηλ. σε μορφή αρχείων ήχου ή εικόνας που αναγνωρίζει ο υπολογιστής, π.χ. mp3, jpg κλπ., αν έχετε ακουστά).

Χρήσιμο θα ήταν επίσης να μας πείτε και τι λειτουργικό σύστημα έχει ο υπολογιστής σας: Windows XP ή Windows Vista (δε νομίζω να έχετε άλλο λειτουργικό σύστημα, π.χ. Mac ή Linux...).

Όλα τα Ηχητικά Αρχεία μου, είναι περασμένα στον Υπολογιστή σε μορφή mp3 και ο Υπολογιστής, έχει τα Windows XP.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σε θέματα Ηλεκτρονικών Υπολογιστών, είμαι ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΑΣ με όλα τα γράμματα Κεφαλαία.
Θα ήθελα λοιπόν, κάποιος να με βοηθήσει στέλνοντάς μου στο mail arxonti@otenet,gr, γράφοντάς μου αναλυτικά, όλες τις κινήσεις που χρειάζονται, προκειμένου να ανεβάσω ηχητικά διάφορεους Ύμνους ή Τραγούδια, καθώς επίσης και διάφορα χειρόγραφα.

Όλα τα Ηχητικά Αρχεία μου, είναι περασμένα στον Υπολογιστή σε μορφή mp3 και ο Υπολογιστής, έχει τα Windows XP.

Δημητρη
Βλεπεις τι παθαινουμε εμεις (εσυ και εγω) προσπαθωντας να εφαρμωσουμαι το
''τωρα στα γεραματα μαθε γερο γραμματα'' . Παντως ο ''επιμενων νικα'' και οταν μαθεις να ανεβαζεις , θα πρεπει ολοι στο φορουμ να κανουμε υπερωριες και παλι δεν θα προλαβαινουμε .
Μια που σημερα ο ηχος ηταν ηταν πρωτος και το δοξαστικο βαρυς , επισυναπτω το γνωστο ''Η αγγιναρα'' , ενα απο τα αμετρητα που εχεις γραψει .
Για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθαινουν οι νεοι .
Θα τα πουμε ''ον τέλι'' .
 

Attachments

  • 1.jpg
    50.2 KB · Views: 123
  • 2.jpg
    56.6 KB · Views: 36
  • 3.jpg
    43.3 KB · Views: 23

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Συγγνώμη για την αργοπορία κ. Ιωαννίδη. Είδα βέβαια ότι έχετε επισυνάψει πλέον αρχεία σε άλλα μηνύματά σας. Ωστόσο, επειδή το υποσχέθηκα, περιγράφω την ήδη γνωστή διαδικασία όσο πιο απλά γίνεται.
- Παρατήρηση 1: Εάν παρατηρήσετε κάποιες διαφορές στα γραφικά των εικόνων σε σχέση με αυτά που έχετε στο δικό σας υπολογιστή, μη δώσετε σημασία, αφού οι εικόνες που παραθέτω είναι από περιβάλλον Linux με πρόγραμμα πλοήγησης τον Firefox, όμως και σε άλλο περιβάλλον (windows, mac) και με άλλο πρόγραμμα πλοήγησης (opera, safari, internet explorer κλπ.) δεν υπάρχει διαφορά.
- Παρατήρηση 2: Δημήτρη, εάν κρίνεις ότι πρέπει να μεταφερθεί το μήνυμα κάπου αλλού, σε μια κατηγορία με tutorials λ.χ., κάνε το.
Έχουμε και λέμε λοιπόν:

1. Ευρισκόμενοι σε περιβάλλον σύνθεσης μηνύματος (αφού δηλ. πατήσουμε το κουμπί Post Reply, για να απαντήσουμε σε κάποιο θέμα ή το New Thread για να δημιουργήσουμε ένα νέο θέμα) και αφού γράψουμε ό,τι θέλουμε στο πλαίσιο σύνθεσης μηνύματος, προκειμένου να επισυνάψουμε κάποιο ηχητικό αρχείο πατάμε το κουμπί με το συνδετηράκι στη μπάρα εργαλείων ή το Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων από τις Πρόσθετες Επιλογές.


2. Από το παράθυρο Διαχείρισης Συνημμένων Αρχείων που θα μας εμφανιστεί, πατάμε Αναζήτηση.


3. Από το νέο παράθυρο που θα μας εμφανιστεί, αναζητούμε από τον υπολογιστή μας το αρχείο που επιθυμούμε και πατάμε Άνοιγμα.
Σημείωση: Το αρχείο που θα επιλέξουμε δεν θα πρέπει να ξεπερνάει σε μέγεθος τα 47 ΜΒ. Για να δούμε το μέγεθός του, κάνουμε πάνω στο αρχείο δεξί κλικ=> Ιδιότητες.

4. Θα δούμε ότι επανεμφανίζεται το παράθυρο Διαχείρισης Συνημμένων Αρχείων και στο πλαίσιο δίπλα από το κουμπί της Αναζήτησης υπάρχει σημειωμένη η διαδρομή του αρχείου που επιλέξαμε. Για να το ανεβάζουμε στο "Ψαλτολόγιο" πατάμε Ανέβασμα.


5. Όταν πατήσουμε Ανέβασμα δεν θα δούμε κάποιο παράθυρο, θα εμφανιστεί όμως η επιγραφή Επισύναψη αρχείων σε εξέλιξη-Παρακαλώ περιμένετε.


6. Όταν τελειώσει το ανέβασμα, θα φύγει η ένδειξη Επισύναψη αρχείων σε εξέλιξη και αντ' αυτής στα Συνημμένα Αρχεία θα φαίνεται το αρχείο που ανεβάσαμε. Αφού δούμε ότι όντως έτσι είναι, πατάμε την επιγραφή Κλείσιμο του παραθύρου στο πάνω δεξί μέρος του παραθύρου (υπάρχει και σε κουμπί στο κάτω μέρος του παραθύρου).


7. Τώρα, στο περιβάλλον σύνθεσης μηνύματος και συγκεκριμένα στην περιοχής με τις Πρόσθετες Επιλογές, θα πρέπει να φαίνεται το αρχείο μας.


Η επισύναψη του αρχείου έχει ολοκληρωθεί. Πατάμε Καταχώρηση απάντησης για να δημοσιευθεί το μήνυμά μας. Θα το δούμε δημοσιευμένο στο forum και στο τέλος του μηνύματος θα υπάρχει ένα πλαίσιο με την ένδειξη Συνημμένα αρχεία με το αρχείο που επισυνάψαμε, το οποίο πλέον θα μπορεί ο καθένας να κατεβάσει με ένα απλό κλικ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ευχαριστούμε πολύ, υποδειγματική δουλειά, Νίκο!
Έχεις ειδικευτεί σε παρουσιάσεις ή σε tutorials;

Και να ρωτήσω κι εγώ πώς αναρτάς εικόνα στο μήνυμα; (πες το προφορικά, μην ετοιμάσεις παρουσίαση...)
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
[Σημείωμα συντονιστή] Συγχώνευσα το θέμα που άνοιξε ο άρχοντας κ. Ιωαννίδης με αυτό ώστε να λειτουργήσει σαν βοήθεια και για μελλοντικά μέλη του φόρουμ. Ευχαριστώ το Νίκο για τις λεπτομερείς οδηγίες που έστειλε και όλους που βοηθούν τα νέα μέλη με τεχνικά θέματα.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Έχεις ειδικευτεί σε παρουσιάσεις ή σε tutorials; Και να ρωτήσω κι εγώ πώς αναρτάς εικόνα στο μήνυμα; (πες το προφορικά, μην ετοιμάσεις παρουσίαση...)
Εγώ προσωπικά πατάω το κουμπί με την εικόνα ακριβώς κάτω από το συνδετηράκι. Εκεί θα πρέπει να δηλώσω το σύνδεσμο για την εικόνα (URL). Προηγουμένως έχω φορτώσει την εικόνα στο www.imageshack.gr ή σε άλλο site: έχω ένα προγραμματάκι για screenshots στο linux που κάνει αμέσως upload και μου βγάζει το URL. Το γράφω εκεί και τελείωσε. Αν θες μπορώ να στο κάνω πιο αναλυτικά και για windows. Αλλά κάνε καλύτερα αυτό που λέει ο Βασίλης, ούτε πρόσθετα προγράμματα ούτε τίποτα. Απλώς εγώ το κάνω συνέχεια σε άλλα forums κι έχω συνηθίσει.

Όχι, δεν έχω ειδικευτεί σε παρουσιάσεις ή tutorials, μου αρέσουν πάντως πολύ! Αολώς φροντίζω να καλύπτω κάθε πτυχή και κάθε χρήστη, προχωρημένο ή μη, χωρίς βέβαια να το καταφέρνω πάντα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Όχι, δεν έχω ειδικευτεί σε παρουσιάσεις ή tutorials, μου αρέσουν πάντως πολύ! Αολώς φροντίζω να καλύπτω κάθε πτυχή και κάθε χρήστη, προχωρημένο ή μη, χωρίς βέβαια να το καταφέρνω πάντα.

κάθε χρήστη; μαθητές και ''μαθητές'' καλύπτεις;;

Δ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Να ρωτήσω εγώ το άλλο?
FTP server έχουμε εδώ?

Έχουμε. Για επισυνάψεις που ξεπερνούν τα όρια του φόρουμ και μόνο. Όποιος χρειάζεται να χρησιμοποιήσει FTP επειδή τα όρια του φόρουμ δεν του αρκούν ας επικοινωνήσει μαζί μου με ΠΜ.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Κε Δημητρη,αν το αρχειο που επιθυμουμε να ανεβασουμε,δεν βρισκεται στους εγκυρους τυπους αρχειων,π.χ. mp3,rar,κλπ που υποδεικνυει η διαχειρηση συνημμενων αρχειων,αλλα ειναι με τη μορφη αλλου αρχειου,οπως amr narrow(αν το εχετε ακουστα),τι γινεται τοτε;Γινεται καμια μετατροπη;
Συγκεκριμενα,προσπαθω να ανεβασω απο το κινητο μου,δικες μου ηχογραφησεις,αλλα στο ανεβασμα, μου βγαζει λαθος η επισυναψη αρχειων.

Ευχαριστω
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Προφανώς θα πρέπει να μετατρέψετε τα αρχεία σας του τύπου amr narrow σε έγκυρους τύπους, όπως αναφέρετε, με διάφορα προγράμματα μετατροπής του τύπου αρχείου (αν με καταλάβατε:p)Για το συγκεκριμένο τύπο αρχείου που αναφέρατε για παράδειγμα ίσως βοηθήσει αυτό
Ένας άλλος τρόπος είναι να ανεβάσετε το αρχείο σας σε άλλη διεύθυνση (λ.χ. rapidshare, sendspace.com, mediafire) και να αναφέρετε μετά στη δημοσίευσή σας απλώς το σύνδεσμο που ανεβάσατε το αρχείο..

Ελπίζω να βοήθησα, αλλά αν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω μετά χαράς να το πράξω..
 
Top