Πότε ξεκινούν οι ήχοι και τα Εωθινά της εκάστοτε χρονιάς;

Εχω την εξης απορια την Κυριακη του Θωμα λεμε το Α Εωθ και την Κυριακη των Μυροφορων εχουμε το Δ εωθ. Απο την Κυριακη των μυροφόρων και μετα τα εωθινα πανε με την σειρα . Αν δεν κανω λαθος και ο ηχος της Κυριακης του Θωμα ειναι ο πρωτος.. Η ρωτηση μου ειναι η παρακατω: Τελικά απο την Κυριακη του Θωμακαθοριζεται Ήχος και απο την Κυριακη των Μυροφορων καθορίζεται το εωθινο δοξαστικο όλης της χρονιας; δηλ την Κυριακη των Μυροφορων θα εχουμε. Ήχο Β και Δ Εωθινο; Σας ευχαριστώ.
 
Last edited:

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Χριστός ανέστη,

προσωπικά μου αρέσει να λέω ότι καθορίζεται από την Α' Κυριακή μετά την Πεντηκοστή, όπου ο ήχος είναι πλ. δ', και το Εωθινόν Α', και εφεξής εναλάσσονται (βλ. σχετικό πίνακα εδώ).

Και αυτό διότι ο κύριος αλγόριθμος εύρεσης των ήχων και των εωθινών είναι βάσει της Κυριακής από την Πεντηκοστή, Α', Β', Γ', ...., έστω = Κ (βλ. ΤΟΕ σ. 314)

Ήχος = υπόλοιπο διαιρέσεως (Κ - 1) / 8 :: ( 1 -> α' ήχος, 2 -> β' ήχος, ....., 0-> πλ. δ' )
Εωθινόν = υπόλοιπο διαιρέσεως Κ / 11 :: ( 1 -> Α' εωθινόν, .... 10 -> Ι' εωθινόν, 0 -> ΙΑ' εωθινόν)
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Εχω την εξης απορια την Κυριακη του Θωμα λεμε το Α Εωθ και την 1. Κυριακη των Μυροφορων εχουμε το Δ εωθ. Απο την Κυριακη των μυροφόρων και μετα τα εωθινα πανε με την σειρα . 2. Αν δεν κανω λαθος και ο ηχος της Κυριακης του Θωμα ειναι ο πρωτος.. Η ρωτηση μου ειναι η παρακατω: 3 Τελικά απο την Κυριακη του Θωμα καθοριζεται Ήχος και απο την Κυριακη των Μυροφορων καθορίζεται το εωθινο δοξαστικο όλης της χρονιας; 4. δηλ την Κυριακη των Μυροφορων θα εχουμε. Ήχο Β και Δ Εωθινο; Σας ευχαριστώ.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
Αρίθμησα (ως 1, 2, 3 & 4) τα υποερωτήματά σας & απαντώ αντίστοιχα:
1. Την Κυριακη των Μυροφόρων ψάλλουμε το Β' κι όχι το Δ' εωθινό.
2. Ο ηχος της Κυριακής του Θωμά ειναι ο πρώτος, αλλά δεν ψάλλονται τα Αναστάσιμα του Α΄ ήχου της Παρακλητικής! (είναι μια άλλη αναστάσιμη εορτή)
3. Τελικά από την Κυριακή των Μυροφόρων ο Ήχος είναι ο Β', που απ' αυτήν αρχίζουν να ψάλλονται, τις Κυριακές, και τα Αναστάσιμα τροπάρια της Παρακλητικής.
4. Την Κυριακή των Μυροφόρων ο Ήχος είναι ο Β και ψάλεται το Β' Εωθινό.
Μετά την Κυριακή των Αγίων Πάντων & εφεξής "εισερχόμεθα στην κανονικότητα"! (Ήχος πλ. Δ' & εωθινόν Α').
 
Last edited:
Να προσθέσω ότι η "ακαταστασία" αυτή την περίοδο του Πεντηκοσταρίου υφίσταται διότι μέχρι την Εορτή της Αναλήψεως αποφεύγεται Εωθινόν που να αναφέρεται σ’ αυτήν αλλά και πρέπει μεσα στην περίοδο αυτή (την μικρότερη των έντεκα εβδομάδων) να ειπωθούν όλα τα Εωθινά.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
1. Την Κυριακη των Μυροφόρων ψάλλουμε το Β' κι όχι το Δ' εωθινό.
...
4. Την Κυριακή των Μυροφόρων ο Ήχος είναι ο Β και ψάλεται το Β' Εωθινό.

Ας προσέχουμε τί γράφουμε.
Δεν είναι μόνο το τί ψάλλουμε αλλά και πιο Ευαγγέλιο αναγινώσκεται στον Όρθρο.
  1. Την Κυριακή του Θωμά σαφώς το Α´εωθινό Ευαγγέλιο στον Όρθρο και το "Μεθ´ ημέρας οκτώ" ως δοξαστικό των Αίνων.
  2. Την Κυριακή των Μυροφόρων σαφώς το Δ´ εωθινό Ευαγγέλιο στον Όρθρο και το "Μετά μύρων" (Β´ εωθινό δοξαστικό).
  3. Ο Βασίλειος Καραογλάν έδωσε απάντηση για πιο λόγο συμβαίνουν οι "αλλαγές".
  4. Ακολουθούμε τα Δίπτυχα και τις διατάξεις προσεκτικά.
 
Ας προσέχουμε τί γράφουμε.
Δεν είναι μόνο το τί ψάλλουμε αλλά και πιο Ευαγγέλιο αναγινώσκεται στον Όρθρο.
  1. Την Κυριακή του Θωμά σαφώς το Α´εωθινό Ευαγγέλιο στον Όρθρο και το "Μεθ´ ημέρας οκτώ" ως δοξαστικό των Αίνων.
  2. Την Κυριακή των Μυροφόρων σαφώς το Δ´ εωθινό Ευαγγέλιο στον Όρθρο και το "Μετά μύρων" (Β´ εωθινό δοξαστικό).
  3. Ο Βασίλειος Καραογλάν έδωσε απάντηση για πιο λόγο συμβαίνουν οι "αλλαγές".
  4. Ακολουθούμε τα Δίπτυχα και τις διατάξεις προσεκτικά.
Νομίζω πως με αυτο το μνμ καλυφθηκα... εχουμε συνηθισει ομως πως τα Εωθινα Ευαγγέλια πάνε πακέτο με τα εωθινά δοξαστικα... κατι που στην συγκεκριμένη Κυριακη δεν ισχυει... σας ευχαριστω πολυ και για τον κοπο για την αγαπη..
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Νομίζω πως με αυτο το μνμ καλυφθηκα... εχουμε συνηθισει ομως πως τα Εωθινα Ευαγγέλια πάνε πακέτο με τα εωθινά δοξαστικα... κατι που στην συγκεκριμένη Κυριακη δεν ισχυει... σας ευχαριστω πολυ και για τον κοπο για την αγαπη..
Ἀγαπητέ,
Τήν περίοδο τοῦ Πεντηκοσταρίου δέν ψάλλονται ἑωθινά δοξαστικά. Ὁπότε δέν ὑπάρχει "πακέτο". Αὐτό ἀρχίζει μετά τήν Πεντηκοστή (μέ τίς ἐξαιρέσεις δοξαστικῶν ὄρθρου συγκεκριμένων ἑορτῶν π.χ. Ἁγίων Πατέρων κλπ.).
Τήν περίοδο τοῦ Πεντηκοσταρίου δέν ψάλλονται ἑωθινά ἐξαποστειλάρια.
Τήν περίοδο τοῦ Πεντηκοσταρίου ἔχουμε διαδοχή ἤχων (μέ τή σειρά), ὑπολογιζομένου α΄ τήν Κυρ. Θωμᾶ καί βαρέος τήν Κυρ. Πεντηκοστῆς, ἀλλά ὄχι Ἑωθινῶν Εὐαγγελίων.
Δόθηκε παραπάνω ἡ ἐξήγηση. Ὑπάρχει καί σχετικό Κανόνιον στά Κανόνια τοῦ Εὐαγγελισταρίου (βλ. συν. εἰκ.)

ermhneia-ewthinwn.jpg

ΥΓ. Ἕνα ἐξειδικευμένο σχετικό θέμα ἐδῶ καί ἔνα ἡμισχετικό ἐδῶ.
 
Last edited:
Top