Πότε λειτουργεί ο Πατριάρχης

pransot

Πράντζος Σωτήρης
Με αφορμή αυτό το σχόλιο
Έτσι γίνεται, πλην των δέκα Κυριακών του έτους που λειτουργεί ο Πατριάρχης, οπότε είναι οι άρχοντες από το «Θεός Κύριος» στα αναλόγια.
εκφράζω την απορία μου:
-από πότε ισχύει αυτό το τυπικό και με ποια λογική;
-δεν είναι λίγο περίεργο ο επίσκοπος ενός ποιμνίου (εις το όνομα του οποίου γίνεται η κάθε ιερουργία και κυρίως η θ. λειτουργία) να λειτουργεί τόσο λίγο; Η θ.λειτουργία είναι το κέντρο της ζωής της Εκκλησίας και από όσο έχω ακούσει από ιερείς το κέντρο της ζωής και του ιερέα. Πώς μπορεί ένας επίσκοπος να λειτουργεί τόσο σπάνια; Μου προξενεί εντύπωση.
Επίσης πληροφορήθηκα ότι όταν λειτουργεί, λειτουργούν μαζί του όλοιοι συνοδικοί επίσκοποι. Ισχύει; Γιατί αυτό;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Με αφορμή αυτό το σχόλιο

εκφράζω την απορία μου:
-από πότε ισχύει αυτό το τυπικό και με ποια λογική;
-δεν είναι λίγο περίεργο ο επίσκοπος ενός ποιμνίου (εις το όνομα του οποίου γίνεται η κάθε ιερουργία και κυρίως η θ. λειτουργία) να λειτουργεί τόσο λίγο; Η θ.λειτουργία είναι το κέντρο της ζωής της Εκκλησίας και από όσο έχω ακούσει από ιερείς το κέντρο της ζωής και του ιερέα. Πώς μπορεί ένας επίσκοπος να λειτουργεί τόσο σπάνια; Μου προξενεί εντύπωση.
Επίσης πληροφορήθηκα ότι όταν λειτουργεί, λειτουργούν μαζί του όλοιοι συνοδικοί επίσκοποι. Ισχύει; Γιατί αυτό;

Λειτουργιολόγος δεν είμαι, αλλά μπορώ να σημειώσω τα εξής.

Στα χρόνια της τουρκοκρατίας πρέπει μάλλον να αναζητηθεί αυτή η τάξη.
Ο εκάστοτε Πατριάρχης δε λειτουργεί στον Πατριαρχικό Ναό πέραν των καθιερωμένων ημερών, αλλά μπορεί να επισκεφθεί όποιον άλλο ναό κρίνει, κ εκεί λειτουργεί. Οπότε είναι αναληθές ότι λειτουργεί μόνο τόσο λίγες φορές τον χρόνο. Ίσως η απάντηση κρύβεται και στα προ του 70 ισχύοντα στον Άθω. Πόσο συχνά ένας ηγούμενος λειτουργούσε στη Μονη του; Η Τουρκοκρατία επέφερε αλλαγές στη θέαση κάποιων πραγμάτων. Από ευλάβεια κινούμενοι οι άνθρωποι οδηγήθηκαν σε ορισμένες πρακτικές που με τους Κολλυβάδες αναθεωρήθηκαν κ επανήλθαν-όχι δίχως αντιδράσεις.


Δ.


ΥΓ Ο Πατριάρχης όταν χοροστατεί, κανονικώς εισέρχεται μετά την Κυριακή Προσευχή στο Ιερό Βήμα και μεταλαμβάνει.

Επίκαιρο κμν δια γραφίδος ιερομ. Δοσιθέου Κανέλλου εδώ
 
Last edited:
Top