Πόσο σας ενδιαφέρει ο ιεροψαλτικός συνδικαλισμός;

Πόσο σας ενδιαφέρει ο ιεροψαλτικός συνδικαλισμός σήμερα;

  • Πολύ

    Votes: 10 22.2%
  • Αρκετά

    Votes: 12 26.7%
  • Λίγο

    Votes: 5 11.1%
  • Καθόλου

    Votes: 12 26.7%
  • Δεν έχω συγκεκριμένη γνώμη

    Votes: 6 13.3%

  • Total voters
    45

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
[Σημείωμα Συντονιστή]

Κάποια μηνύματα εκτός θέματος μεταφέρθηκαν εδώ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Παίρνω το θάρρος να συμμετάσχω σε ένα θέμα (συνδικαλισμός) το οποίο με φέρνει πάντα σε αμηχανία τα τελευταία δέκα χρόνια. ...
=

Μαγδαληνη
Πριν απαντησω στο μηνυμα σου θα μου επιτρεψεις μια γενικη (προς ολους τους φιλους) διαπιστωση-παρατηρηση : Η λεξη ''συνδικαλισμος'' παρατηρω οτι σε καποιους φερνει ''αλλεργια'' . Οντως η λεξη ''συνδικαλισμος'' εχει ''κακη φημη'' γιατι εν πολλοις θυμιζει τους διαφορους ''σωτηρες-εργατοπατερες'' οπως τους εννοουμε την σημερον ημερα . Αυτους που οντως καθοδηγουνται
απο πολιτικα κομματα , αυτους που συνηθως εκμεταλλευονται την θεση τους
και προσποριζωνται ιδια οφελη πασης μορφης (πλουτισμο , πολιτικη ανελιξη κλπ) . Εδω ομως στο φορουμ , οσοι επιμενουμε ''συνδικαλιστικα'' , δεν ειμαστε τετοιοι συνδικαλιστες , δεν περιμενουμε ΚΑΝΕΝΑ προσωπικο οφελος . Αφου λοιπον η λεξη ''συνδικαλισμος'' ενοχλει και αποτρεπει , να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ τον τιτλο του θεματος και να τον κανουμε πχ ''Εργασιακη (ή επαγγελματικη) αποκατασταση των ψαλτων'' ή κατι παρομοιο . Και λεγωντας ��ψαλτων�� εννοω τους χιλιαδες συναδελφους (επωνυμους και κυριως ανωνυμους) , που ανεβαινουν επανω στο ψαλτηρι για να ψαλλουν (εχουν υπευθυνη θεση) και βεβαιως και ολους αυτους που ερχονται , που θα διαδεχθουν τους νυν κοκ .
Αυτους που προσφερουν ΑΚΡΩΣ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εργασια και μαλιστα κυριως σε μερες αργιας για τους υπολοιπους εργαζομενους . Και που για την εργασια τους αυτη , ουτε αμειβονται αναλογα ουτε ουτε καν ακουνε καποιο μπραβο .
Εννοω αυτους στους οποιους αναφερομαι σε λογο που εξεφωνησα στις
3-6-1991 (ας μου επιτραπει να παραθεσω το σχετικο λινγκ για οσους τυχον
τους ενδιαφερει http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=474 ) .

Μαγδαληνη
Η ολη σου απαντηση μου δημιουργει την αισθηση , οτι εγραψες το μηνυμα σου
απο υποχρεωση , χωρις να θελεις παραγματικα να μπεις στην σχετικη συζητηση . Μακαρι να κανω λαθος .
Επικαλεισαι σαν αλλοθι τον φοιτητικο συνδικαλισμο (οπου οντως γινεται χαμος
και εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις σχετικα) . Αλλο αυτος ο συνδικαλισμος , ο
εν πολλοις καθοδηγουμενος , και αλλο (παντα κατα την αποψη μου) η εργασιακη (επαγγελματικη) αποκατασταση των ψαλτων . Οπως εσυ κανεις
σπουδαια τεχνη αγιογραφωντας και θελεις και πρεπει να αμοιβεσαι αναλογα
για αυτη σου την εργασια , παρομοια τεχνη κανει και ο ψαλτης και πρεπει και
αυτος να αμοιβεται αναλογα .
Οσο για τους ''πολλους αλλους που ΣΥΜΠΑΣΧΟΥΝ μαζι σου'' , τι να πω . Πρωτη
φορα βλεπω καποιους να ''πασχουν'' επειδη γινεται συζητηση για τα εργασιακα
δικαιωματα τους !!! Και τοσοι πολλοι !!! Πως το ξερεις ;
Για καποιες σχετικες μας συζητησεις που αναφερεις και που αναφερεις οτι
''επιμενω να παρουν ολοι θεση'' , πιστευω να αντιλαμβανεσαι οτι δεν το κανω για μενα , αλλα για σας τους νεωτερους , μηπως εσεις τελικα καταστηται πιο
τυχεροι απο εμας τους παλαιωτερους . Βεβαια βλεπω αδιαφορια σε μεγαλο βαθμο , κατι που πρεπει να απασχολησει πρωτιστως εσας τους νεωτερους , εστω και αν δεν καταλαβαινετε τωρα την σπουδαιοτητα του ζητηματος . Και επ'
ευκαιρεια , στην ψηφοφορια σε τρεις μερες (απο το Σαββατο εως σημερα) ψηφισαν αλλοι τρεις (μονο) !!! Τετοι κατορθωμα . Ναι ξερω θα μου πεις τα γνωστα : Στο φορουμ οποιος θελει γραφει , οποιος θελει λει το ονομα του κλπ
κλπ . Επ'αυτου ουδεν σχολιον . Ξερεις τις αποψεις μου .
Το οτι δεν εισαι ψαλτης με την ενοια οτι δεν κατεχεις υπευθυνη θεση , ΝΟΜΙΖΩ οτι δεν ειναι επαρκης δικαιολογια . ΟΛΟΙ μας μπορουμε να κανουμε
σχετικες προτασεις .
Κλεινω βιαστικα γιατι φευγω εκτακτως . Να εισαι καλα .
 

Magdalene

Μαγδαληνή Κουμπαρούλη
Επικαλεισαι σαν αλλοθι τον φοιτητικο συνδικαλισμο (οπου οντως γινεται χαμος
και εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις σχετικα) . Αλλο αυτος ο συνδικαλισμος , ο
εν πολλοις καθοδηγουμενος , και αλλο (παντα κατα την αποψη μου) η εργασιακη (επαγγελματικη) αποκατασταση των ψαλτων .

Άλλοθι είναι αυτό που παρουσιάζει κάποιος ως δικαιολογία για να καλύψει μια ενέργειά του. Δεν ισχύει για μένα. Αυτό που είπα και πριν είναι ότι ο συνδικαλισμός όπως τον έχω ζήσει ως τώρα (σε πολλά επίπεδα) δεν με καλύπτει.


Οπως εσυ κανεις
σπουδαια τεχνη αγιογραφωντας και θελεις και πρεπει να αμοιβεσαι αναλογα
για αυτη σου την εργασια , παρομοια τεχνη κανει και ο ψαλτης και πρεπει και
αυτος να αμοιβεται αναλογα .

Δεν νομίζω ότι αυτό το αμφισβητεί κανείς.Το θέμα εδώ είναι το πώς θα διεκδικήσει ο ψάλτης αυτό το δικαίωμα.


Οσο για τους ''πολλους αλλους που ΣΥΜΠΑΣΧΟΥΝ μαζι σου'' , τι να πω . Πρωτη
φορα βλεπω καποιους να ''πασχουν'' επειδη γινεται συζητηση για τα εργασιακα
δικαιωματα τους !!! Και τοσοι πολλοι !!! Πως το ξερεις ;

Αυτό δεν το έγραψα εγώ.
Γενικά μιλώντας και όχι για την παρούσα συζήτηση ,αναφέρθηκα σε εμπειρίες κοινές στη γενιά μου που δημιουργούν κλίμα αδιαφορίας προς το συνδικαλισμό όπως εκφράζεται σήμερα.


Για καποιες σχετικες μας συζητησεις που αναφερεις και που αναφερεις οτι
''επιμενω να παρουν ολοι θεση'' , πιστευω να αντιλαμβανεσαι οτι δεν το κανω για μενα , αλλα για σας τους νεωτερους , μηπως εσεις τελικα καταστηται πιο
τυχεροι απο εμας τους παλαιωτερους . Βεβαια βλεπω αδιαφορια σε μεγαλο βαθμο , κατι που πρεπει να απασχολησει πρωτιστως εσας τους νεωτερους , εστω και αν δεν καταλαβαινετε τωρα την σπουδαιοτητα του ζητηματος .

Τότε όντως πρέπει να τεθεί αλλιώς το θέμα.
Τη σπουδαιότητα του ζητήματος την αντιλαμβάνεται ο καθένας που έχει υποστεί αδικία στη σχέση του με τον εργοδότη του.

Κάθε φορά ,πάντως, που βλέπω αυτό το θέμα,στο μυαλό μου έρχεται ο τρόπος που οι εικαστικοί καλλιτέχνες του τέλους του δυτικού μεσαίωνα διεκδίκησαν και πέτυχαν την αναβάθμιση του "επαγγέλματός" τους το οποίο ,ως χειροναξία, θεωρούνταν κατώτερο και ανελεύθερο (ειδικά η γλυπτική). Παράλληλα με θεωρητικά συγγράμματα που αποδείκνυαν το αυτονόητο :ότι οι εικαστικές τέχνες είναι υψηλή δημιουργία, η παρουσία τριών γιγάντων , Ντα Βίντσι, Μιχαηλαγγέλου και Ραφαήλ, απέδειξαν χωρίς λόγια ή αγώνες την αξία της Τέχνης με μόνο όπλο την ποιότητα της δουλειάς τους. (Για να μην απλοποιώ όμως τα πράγματα, να αναφέρω ότι είχαν ωριμάσει και οι κοινωνικές συνθήκες για να δεχθούν την αλλάγή αυτή).



Και επ'
ευκαιρεια , στην ψηφοφορια σε τρεις μερες (απο το Σαββατο εως σημερα) ψηφισαν αλλοι τρεις (μονο) !!! Τετοι κατορθωμα . Ναι ξερω θα μου πεις τα γνωστα : Στο φορουμ οποιος θελει γραφει , οποιος θελει λει το ονομα του κλπ
κλπ . Επ'αυτου ουδεν σχολιον . Ξερεις τις αποψεις μου .
Το οτι δεν εισαι ψαλτης με την ενοια οτι δεν κατεχεις υπευθυνη θεση , ΝΟΜΙΖΩ οτι δεν ειναι επαρκης δικαιολογια . ΟΛΟΙ μας μπορουμε να κανουμε
σχετικες προτασεις .
Να εισαι καλα.

Ευλόγησον.
Ευχαριστώ και εγώ.
 

Bασίλης

Παλαιό Μέλος
Μαγδαληνη
Πριν απαντησω στο μηνυμα σου ...

Σχόλιο και στους δυο.

Καταρχάς παραδέχομαι ότι η λέξη συνδικαλισμός με ανατριχιάζει και γιαυτό ευχαριστώ τον Άρχοντα της λεβεντογέννας που το άλλαξε! Να στε καλά

Μαγδαληνή έχετε απόλυτο δίκιο! και επίσης ο συνδικαλισμός εξυπηρετέι τα συμφέροντα ολίγων...σε όλα τις εκφάνσεις/πτυχές της ζωής μας. Από το πανεπιστημιο μέχρι τη βουλή....

Όσον αφορά στο γεγονός ότι δεν τοποθετούμεθα εμείς οι "νέοι" νομίζω όλοι λίγο πολύ έχουμε πει τη γνώμη μας σε ανύποπτο χρόνο....
Ας μην περιμένουμε από τους ακραιφνής θεωρητικούς να τοποθετηθούν...άλλωστε κάποιος πρέπει να λύνει και τα θεωρητικά.....Αυτό είναι θεμα που αφορά στη μεγάλη μάζα και αυτη πρέπει να κινητοποιηθεί..... αστε τους "ελκτικούς" να κάνουν τη δουλεία τους που είναι εξλισου σημαντική και τους ενήμερώνουμε για το αποτέλεσμα...(αρκεί να μην αρχίσουν να φέρνουν αντιρρλησεις ακόμα και εκεί)

Τι να τον κάνω τον συνδικάλισμό αν ο άλλος (ο τυχαίος άλλος) παέι και μου ψέλνει για 300 ευρω!!! Τη στιγμή που κάποιος προσλαμβάνεται για 300 ευρώ ουσιαστικά σκοτώνει τον συνδικαλισμό που είναι ήδη σε κόμμα..... Τι να κάνω μετά εγω (και καθένας από εμάς) για να τον αναστήσω;

Και θα μιλήσω προσωπικά γαι να μην προσβάλλω κανέναν και ΄παρεξηγηθεί!!! Είμαι ένας ψαλτόλυσσας που ζητανεύω μια θέση για να ικανοποιήσω τον εγώισμο μου! χωρίς συναίσθηση αυτού που κάνω παρά μόνο γιατό το ρημαδι το εγώ μου......γιατί ζω σε μια κοινωνία που καθημερινά με καταπιέζει και βρίσκω τη τέχνη να εκτονωθώ .... μόνο που αντί να εκτονώνομαι δεν βλέπω ο τυφλός ότι σκοτώνω τη τέχνη.

Η τέχνη έχει εκπέσει στα σημερινά επίπεδα ακριβώς διότι δεν τη ΄σεβομαι έγω ο ίδιος που την υπηρετώ! και αν πάμε λίγο παραπέρα γιατί δεν βρέθηκε ένας δάσκαλος να μου πει πως να εκτιμώ αυτό που κάνω!!!


Δεν υπάρχει περίπτωση ο συνδικαλισμός να κάνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο συνδικαλισμός π ε θ α νε!!!!!!!!!! Ο συνδικαλισμός προυποθέτει παιδεία και εγώ παιδεία δεν έχω γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με μάθει να εκτιμώ αυτό που κάνω!!! Με μάθανε όμως όλοι τους πολύ καλά πως να κάνω - τις έλξεις με ακρίβεια πανδουρίδος και να εκτρέφω τον εγωισμό μου!!

Το θέμα είναι εντελώς προσωπικό, είναι θέμα μονάδας και όταν κάθε μονάδα αρχίσει να κινητοποιείται σε καθημερινό και προσωπικο επίπεδο τότε θα δείτε και τις μαζες να κινουνται και η τέχνη να παιρνει τη θέση που τις αξίζει!!!

Επίλογος: Ας ξοδέψω το χρόνο μου αντί να συνδικαλίζομαι να διδάσκω πως να εκτιμουν οι νέοι τη τέχνη μας ( και συγγνώμη για το πρώτο ενικό αλλα φοβάμαι ότι με πρώτο/δεύτερο πληθυντικό θα γινόταν χάος)...

Ταύτα εν αγάπη Χριστού.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Κατόπιν προτροπής έθεσα όριο λήξης της δημοσκόπησης την 11η Ιουλίου 2008 (30 ημέρες από την έναρξή της).

Σχετικά με τον τίτλο του θέματος είναι νομίζω λίγο αργά να τον αλλάξουμε αφού έχει κάποιο νόημα και έχει ήδη δημιουργήσει μία σχετική συζήτηση που αφορά και τη χρήση της συγκεκριμένης λέξης. Θα ανοίξω νέο θέμα για προτάσεις περί εργασιακής αποκατάστασης των ψαλτών σήμερα.
 
Σχόλιο και στους δυο.

Καταρχάς παραδέχομαι ότι η λέξη συνδικαλισμός με ανατριχιάζει και γιαυτό ευχαριστώ τον Άρχοντα της λεβεντογέννας που το άλλαξε! Να στε καλά

Μαγδαληνή έχετε απόλυτο δίκιο! και επίσης ο συνδικαλισμός εξυπηρετέι τα συμφέροντα ολίγων...σε όλα τις εκφάνσεις/πτυχές της ζωής μας. Από το πανεπιστημιο μέχρι τη βουλή....

Όσον αφορά στο γεγονός ότι δεν τοποθετούμεθα εμείς οι "νέοι" νομίζω όλοι λίγο πολύ έχουμε πει τη γνώμη μας σε ανύποπτο χρόνο....
Ας μην περιμένουμε από τους ακραιφνής θεωρητικούς να τοποθετηθούν...άλλωστε κάποιος πρέπει να λύνει και τα θεωρητικά.....Αυτό είναι θεμα που αφορά στη μεγάλη μάζα και αυτη πρέπει να κινητοποιηθεί..... αστε τους "ελκτικούς" να κάνουν τη δουλεία τους που είναι εξλισου σημαντική και τους ενήμερώνουμε για το αποτέλεσμα...(αρκεί να μην αρχίσουν να φέρνουν αντιρρλησεις ακόμα και εκεί)

Τι να τον κάνω τον συνδικάλισμό αν ο άλλος (ο τυχαίος άλλος) παέι και μου ψέλνει για 300 ευρω!!! Τη στιγμή που κάποιος προσλαμβάνεται για 300 ευρώ ουσιαστικά σκοτώνει τον συνδικαλισμό που είναι ήδη σε κόμμα..... Τι να κάνω μετά εγω (και καθένας από εμάς) για να τον αναστήσω;

Και θα μιλήσω προσωπικά γαι να μην προσβάλλω κανέναν και ΄παρεξηγηθεί!!! Είμαι ένας ψαλτόλυσσας που ζητανεύω μια θέση για να ικανοποιήσω τον εγώισμο μου! χωρίς συναίσθηση αυτού που κάνω παρά μόνο γιατό το ρημαδι το εγώ μου......γιατί ζω σε μια κοινωνία που καθημερινά με καταπιέζει και βρίσκω τη τέχνη να εκτονωθώ .... μόνο που αντί να εκτονώνομαι δεν βλέπω ο τυφλός ότι σκοτώνω τη τέχνη.

Η τέχνη έχει εκπέσει στα σημερινά επίπεδα ακριβώς διότι δεν τη ΄σεβομαι έγω ο ίδιος που την υπηρετώ! και αν πάμε λίγο παραπέρα γιατί δεν βρέθηκε ένας δάσκαλος να μου πει πως να εκτιμώ αυτό που κάνω!!!


Δεν υπάρχει περίπτωση ο συνδικαλισμός να κάνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο συνδικαλισμός π ε θ α νε!!!!!!!!!! Ο συνδικαλισμός προυποθέτει παιδεία και εγώ παιδεία δεν έχω γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με μάθει να εκτιμώ αυτό που κάνω!!! Με μάθανε όμως όλοι τους πολύ καλά πως να κάνω - τις έλξεις με ακρίβεια πανδουρίδος και να εκτρέφω τον εγωισμό μου!!

Το θέμα είναι εντελώς προσωπικό, είναι θέμα μονάδας και όταν κάθε μονάδα αρχίσει να κινητοποιείται σε καθημερινό και προσωπικο επίπεδο τότε θα δείτε και τις μαζες να κινουνται και η τέχνη να παιρνει τη θέση που τις αξίζει!!!

Επίλογος: Ας ξοδέψω το χρόνο μου αντί να συνδικαλίζομαι να διδάσκω πως να εκτιμουν οι νέοι τη τέχνη μας ( και συγγνώμη για το πρώτο ενικό αλλα φοβάμαι ότι με πρώτο/δεύτερο πληθυντικό θα γινόταν χάος)...

Ταύτα εν αγάπη Χριστού.


Μπράβο σου ρε μάγκα, σου βγάζω όχι μόνο το καπέλο, αλλά και όλα τα ρούχα μου.

Δεν υπάρχει περίπτωση ο συνδικαλισμός να κάνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο συνδικαλισμός π ε θ α νε!!!!!!!!!!
Ο συνδικαλισμός προυποθέτει παιδεία και εγώ παιδεία δεν έχω γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με μάθει να εκτιμώ αυτό που κάνω!!!



Η σοφότερη κουβέντα σ' όλο το forum.

Ο Συνδικαλισμός είναι για τους ημετέρους κ. Συντονιστά, για τους βολεμένους, για τους γλύφτες και τους κόλακες.

Τι δουλειά έχει ο ψάλλων τον Θεόν με τον συνδικαλισμό;

Ψηφίζω ανεπιφύλακτα όχι μόνο την αποχή των ψαλτών από τέτοια πράγματα, που αλλοτριώνουν την ψυχή, αλλά και την κατάργησή τους, αν είναι δυνατόν.

Ας ξοδέψομεν τον χρόνον μας, αντί να συνδικαλιζόμεθα, να διδάσκομεν πως να εκτιμούν οι νέοι την τέχνην μας.
 

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Μπράβο σου ρε μάγκα, σου βγάζω όχι μόνο το
καπέλο, αλλά και όλα τα ρούχα μου.

Δεν υπάρχει περίπτωση ο συνδικαλισμός να κάνει τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο συνδικαλισμός π ε θ α νε!!!!!!!!!!
Ο συνδικαλισμός προυποθέτει παιδεία και εγώ παιδεία δεν έχω γιατί κανείς δεν ενδιαφέρθηκε να με μάθει να εκτιμώ αυτό που κάνω!!!



Η σοφότερη κουβέντα σ' όλο το forum.

Ο Συνδικαλισμός είναι για τους ημετέρους κ. Συντονιστά, για τους βολεμένους, για τους γλύφτες και τους κόλακες.

Τι δουλειά έχει ο ψάλλων τον Θεόν με τον συνδικαλισμό;

Ψηφίζω ανεπιφύλακτα όχι μόνο την αποχή των ψαλτών από τέτοια πράγματα, που αλλοτριώνουν την ψυχή, αλλά και την κατάργησή τους, αν είναι δυνατόν.

Ας ξοδέψομεν τον χρόνον μας, αντί να συνδικαλιζόμεθα, να διδάσκομεν πως να εκτιμούν οι νέοι την τέχνην μας.​


Προβληματίζομαι ὀλίγο σὲ ποιὸν νὰ ἀπευθυνθῶ. Στὸ Βασίλη, ἢ στὸν κ.Δημήτριο Ἀνδριώτη. Ἀλλὰ μιὰ ποὺ τὸ μήνυμα τοῦ Βασίλη ἔγινε στὶς 17/8/08, ἐνῶ τὸ τοιοῦτον τοῦ κ. Ἀνδριώτη εἶναι φρέσκο, θὰ ἀπευθυνθῶ στὸ δεύτερο, καὶ δὶ αὐτοῦ εἰς πάντα ἀναγιγνώσκοντα.
Ἀγαπητὲ κ. Ἀνδριώτη πρὸς Θεοῦ, μὴν βγάλεις τὰ ροῦχα σου, γιατί ὑπάρχει φόβος νὰ μετατραπῆ τὸ "φόρουμ" μας σὲ στριπτιτζίδικο. Ἀρκετές, οἱ κατὰ καιροὺς "διαμάχες" μας. :D
Ἔγγραψε ὁ Βασίλης τὶς θέσεις του καὶ συνοπτικὰ παραθέτω : 1)Πέθανε ὁ συνδικαλισμὸς 2) Ὁ συνδικαλισμὸς δὲν μπορεῖ νὰ κάνει τίποτα 3) Ὁ συνδικαλισμὸς προϋποθέτει παιδεία.4) Τὸν συνδικαλισμὸ τὸν σκοτώνουμε ἐμεῖς διότι ἅ) "κάποιος προσλαμβάνεται γιὰ 300 εὐρώ" β) δὲν ἐκτιμᾶμε αὐτὸ ποὺ κάνουμε. 5) Λύση (πρόταση) . Ἀντὶ νὰ συνδικαλίζομαι νὰ διδάσκω πὼς νὰ ἐκτιμοῦν οἱ νέοι τη τέχνη μας.
Ὁ κ. Ἀνδριώτης πρόσθεσε : Ὁ συνδικαλισμὸς εἶναι γιὰ τοὺς ἡμετέρους, γιὰ τοὺς βολεμένους, γιὰ τοὺς γλεῖφτες καὶ τοὺς κόλακες. Τί δουλειὰ ἔχει ὁ ψάλλων τὸν Θεὸν μὲ τὸν συνδικαλισμό;
Σειρά μου νὰ πῶ.
Εἶναι εὔκολο νὰ ρίχνομε τὸν λίθον τοῦ ἀναθέματος στὸν συνδικαλισμό, ἀλλὰ μήπως κάνουμε λάθος στὸ στόχο!
Πὲς τέ μου, ὑπάρχει κάποιος ἄλλος φορέας ἢ τρόπος νὰ ἀντισταθεῖ κάποιος ἱεροψάλτης ( γιατί γι'αὐτὸν τὸν συνδικαλισμὸν ὁμιλοῦμεν καὶ ὄχι γιὰ τὸν ἐργατοϋπαλληλικό) στὴν αὐθαιρεσία καὶ στὸ δεσποτισμὸ τῶν προϊσταμένων ποὺ δὲν ὑπακοῦνε στὴ ἐντολὴ τοῦ Ἀποστόλου Πέτρου "Ποιμάνατε...μηδ' κατακυριεύοντες τῶν κλήρων" ; Ὡραία ἡ πνευματικὴ τροφή, καὶ ἡ ρῆσις "ψαλλῶ τῷ Θεῷ μου ἕως ὑπάρχω", ἀλλὰ ὁ ἱεροψάλτης εἶναι ἄνθρωπος μὲ σάρκα καὶ ὀστὰ καὶ χρειάζεται ὄχι μόνο ὑλικὴ τροφή, ἀλλὰ καὶ ὑλικὰ ἀγαθὰ γιὰ νὰ ζήση ἀξιοπρεπώς. Μὴν κατακρίνεται λοιπὸν τὸν συνάδελφο ποὺ βρέθηκε στὴν ἀνάγκη νὰ συμβιβαστεῖ μὲ τὰ 300 εὐρώ. Ρωτῆστε ποιὲς ἀνάγκες ἔχει καὶ γιατί δέχτηκε νὰ προσφέρει τὶς ὑπηρεσίες του γιὰ τὸ τόσο εὐτελὲς γιὰ σᾶς ποσό. Μήπως τὰ 300 εὐρὼ ἦταν γὶ αὐτὸν ἀπαραίτητα; Καὶ ἐὰν τὰ ἔσοδα τοῦ ναοῦ δὲν ἐπέτρεπαν τὴν ὑψηλότερη μισθοδοσίαν, ἦταν ἄραγε καλύτερο νὰ μὴν προσληφθεῖ κάποιος ἱεροψάλτης; Δὲν ἀντιλαμβάνομαι πὼς ὁ "τάλας" αὐτὸς ἱεροψάλτης σκοτώνει τὸν συνδικαλισμὸ !!!! Ἀντίθετα, φρονῶ ὅτι γὶ αὐτὲς τὶς περιπτώσεις χρειάζεται περισσότερο ὁ συνδικαλισμός.
Δὲν ἀντιλαμβάνομαι ἐπίσης τὴν ἄποψη ὅτι ὁ συνδικαλισμὸς πεθαίνει ἢ πέθανε, καθ'ἢν στιγμὴ δὲν γεννήθηκε ἀκόμη.
Ὕστερα βλέπω καὶ κάποια δυσαρμονία στὰ ἐπιχειρήματα τοῦ Βασίλη, ἐνῶ λέει ὅτι δὲν μπορεῖ νὰ κάνει τίποτε ὁ συνδικαλισμός, ἄρα εἶναι γὶ αὐτὸ καταδικαστέος, ἐνῶ ἀπὸ τὴν ἄλλη προτάσσει "ὁ συνδικαλισμὸς προϋποθέτει παιδεία". Ἄρα λοιπὸν αὐτὸν τὸν ἱεροψαλτικὸ συνδικαλισμό, τὸν εὑρισκόμενο σὲ νηπιώδη κατάσταση, πρέπει νὰ τὸν ἐξοπλίσουμε ὥστε νὰ καταστεῖ ὑγιέστερος καὶ ἀποδοτικότερος. Σὲ αὐτὸ μὲ βρίσκετε σύμφωνον.
Ἡ πρότασή σας νὰ μάθουμε νὰ ἐκτιμοῦμε τὴν τέχνη μας, καὶ ἡ ἐκτίμηση ἀπὸ ὅτι ἀντιλαμβάνομαι ἀπὸ τὸ ὅλο περιεχόμενο τοῦ μηνύματος, ἔγκειται στὴν χρηματικὴ ἀποτίμηση, εἶναι νομίζω μία ἀπαξίωση τῆς ὡραίας τέχνης τοῦ Δαμασκηνοῦ, ποὺ ἡ ἐκτίμηση τῆς μπορεῖ νὰ γίνει μόνον μὲ τὴν θείαν ἀπολαβὴν ἀπὸ τὸν δωροδότην Θεόν. Ἀγαπητέ μου, δὲν εἴμαστε τραγουδιστὲς καὶ ἡ τέχνη μας δὲν ὁμοιάζει μὲ τὶς ἄλλες τέχνες. Λάβαμε ἕνα δῶρο ἀπὸ τὸν Θεό, καὶ τὸ δῶρο αὐτὸ ποὺ δωρεὰν λάβαμε πρέπει καὶ δωρεὰν νὰ τὸ προσφέρουμε. Δὲν εἶναι ἀμοιβὴ ἡ δυνατότητα ποῦ μας δίνεται νὰ συμψάλλομε μὲ τοὺς ἀγγέλους; Τίνι τρόπω νὰ διδάξωμε στοὺς νέους πῶς νὰ ἐκτιμοῦν τὴν τέχνη μας; Τί νὰ μὲ ἔλεγεν ἐμένα ἄραγε ὁ σεβαστότατος ἐκεῖνος γέροντας Ἀθανάσιος Καραμάνης, Ὁ ἀοίδιμος Ἀβραὰμ Εὐθυμιάδης, ὁ Χρύσανθος Θεοδοσιάδης, καὶ ὁ Χαρίλαος Ταλιαδῶρος, οἱ ὁποῖοι ἅπαντες ὑπῆρχαν διδάσκαλοί μου; Νὰ μοῦ ἔλεγαν ὅτι ἂν μάθεις νὰ ψάλεις καλὰ τὸν πρῶτο ἦχο θὰ παίρνεις τόσα, καὶ στὸν δεύτερο θὰ παίρνεις ἄλλα τόσα. Μὰ αὐτὰ εἶναι ἀστεία πράγματα....Μάθαμε μόνο τὴν ρήση τοῦ Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου "Μάθε νὰ ψάλεις, καὶ θὰ αἰσθανθεῖς τοῦ πράγματος αὐτοῦ τὴν ἡδονήν". Αὐτὴ γιὰ μᾶς ἀποτελοῦσε ἡ ἐκτίμηση τῆς τέχνης τοῦ ψάλτη καὶ αὐτὴν μόνο μας διδάξαν.
Σᾶς παραπέμπω σὲ ἕνα ἄρθρο τοῦ Ἀρχιμ. Νικοδήμου Βαλληνδρᾶ ποὺ μπορεῖτε νὰ βρεῖτε στὴν ἰστοσελίδα τῆς ὁμοσπονδίας συλλόγων ἱεροψαλτῶν Ἑλλάδος.
"Συναφὴς διάταξις ὑπάρχει εἰς τὸν 4ον Ἀποστολικὸν Κανόνα. Δι' αὐτῆς καθορίζεται ὅτι τὰ προσφερόμενα ὑπὸ τῶν πιστῶν "δῆλον"( εἶναι αὐτονόητον) ὡς ὁ Ἐπίσκοπος καὶ οἱ Πρεσβύτεροι ἐπιμερίσουσιν τοὶς Διακόνοις καὶ τοὶς λοιποὶς Κληρικοίς"
"Ἡ ρητὴ αὔτη μνεία τοῦ "ἐπιμερισμοῦ", τ.ἔ. τῆς διανομῆς εἰς πάντας τους ἐν τῷ Ναῷ ὑπηρετοῦντας τῶν προσφορῶν τῶν πιστῶν (οὕτως εἰπεὶν τῶν "τυχηρῶν"), εἶναι ἄξιον προσοχῆς ὅτι εἰδικεύεται ἔτι περισσότερον εἰς τᾶς λεγομένας "Διαταγᾶς τῶν Ἀποστόλων"βιβλ.Β΄κέφ.28, ἔνθα προκειμένου περὶ τῶν ψαλτῶν, ἀφ'ἑνὸς μὲν ἀναφέρονται οὗτοι ὡς δικαιοῦχοι ἐπὶ λέξει: "ὠσαύτως καὶ ψαλτωδός", ἀφ'ἑτέρου δὲ καθορίζεται καὶ τὸ δὶ αὔτους ἀναλογοῦν ποσοστὸν τῆς διανομῆς, τιθεμένης ὡς ἀρχῆς ἴνα οἱ ἔσω τοῦ Βήματος Κληρικοὶ λαμβάνωσιν ἕκαστος διπλάσιον μερίδιον τῶν ἔξω τοῦ Βήματος τοιούτων".
Σᾶς ἐρωτῶ κ.κ. Συνάδελφοι, γνωρίζεται κανέναν ναὸν ὅπου νὰ ἐφαρμόζεται αὐτό; Ἐγὼ πάντως δὲν γνωρίζω, καὶ δόξα τῷ Θεῷ ἔχω ψάλλει σὲ πολλοὺς ναοὺς κατὰ τὴν ἑξηντάχρονη σχεδὸν ἐνασχόλησή μου μὲ τὴν ψαλτική.
Ἰδού, ἕνα αἴτημα ποὺ οὔτε ἡ ἐκτίμηση τῆς τέχνης μας, ὅπως λέτε, ἢ ἡ παιδεία, καὶ τὰ λοιπά, δὲν μποροῦν νὰ θεραπεύσουν, ἀλλὰ μόνο ἀπὸ συντονισμένη μεθόδευση ἀπὸ ἕναν ψαλτικὸ φορέα.
Βέβαια ἡ νομοθετικὴ ρύθμιση τῆς προσλήψεως τῶν ἱεροψαλτῶν, ἡ συνταξιοδότησή τους κ.ἅ. ζωτικὰ θέματα ποὺ ἀφοροῦν τὸν κλάδο, βλέπω νὰ ξεχνιοῦνται, καὶ νὰ ρίπτονται καὶ αὐτὰ στὸν καιάδα, μαζὶ μὲ τὸν ...ἐπάρατο συνδικαλισμό, ποὺ οὔτε λίγο οὔτε πολὺ ὁ κ. Ἀνδριώτης ἐξομοίωσε μὲ τοὺς λοιποὺς συνδικαλισμούς, καὶ ἰσοπέδωσε τοὺς συνδικαλιστὲς ἀποκαλώντας τοὺς "βολεμένους", "γλύπτες", καὶ "κόλακες".
Προφανῶς ὑπάρχουν καὶ τοιοῦτοι, ὡς ἡ ρῆσις τοῦ Ἀποστόλου Παύλου:
"Ἐν μεγάλῃ δὲ οἰκία οὐκ ἔστι μόνον σκεύη χρυσὰ καὶ ἀργυρά, ἀλλὰ καὶ ξύλινα καὶ ὀστράκινα, καὶ ἃ μὲν εἰς τιμήν, ἃ δὲ εἰς ἀτιμίαν."
Γνώμη μου εἶναι νὰ ἐνισχυθεῖ ὁ ψαλτικὸς συνδικαλισμός, ἢ ὅπως ἀλλιῶς ἐπιθυμεῖτε νὰ ὀνομασθεῖ, μὲ τὴ στήριξη καὶ τὴν συμμετοχὴ τῶν ἱεροψαλτῶν,​
ὥστε νὰ ἀναβαπτισθεῖ, καὶ νὰ καταστεῖ ἄξιος της ἀποστολῆς του.
Μὲ ἀγάπη Χριστοῦ
Ἀθανάσιος Μπακαλούδης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Οταν έλαβαν οι εκκλησίες την εγκύκλιο της συνόδου για το επίδομα της μεγάλης εβδομάδας και δεν το έδωσαν στους ψάλτες προφασιζόμενες διάφορα ή αποκρύβοντάς την, τι θα πούμε μπράβο; Οτι ο ψάλτης δεν πρέπει να μιλάει; να κάνει υπακοή; Αφού άλλοι δεν κάνουν υπακοή οι ιερείς και αρχιερείς στην σύνοδο.
Δικαιοσύνη μάθετε οι ενοικούντες επί της γης.
και
κατά Δαμασκηνόν στα φιλόσοφα, άδικος δεν είναι όποιος αδικεί αλλά και όποιος αδικείται δεν μιλά.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Οταν έλαβαν οι εκκλησίες την εγκύκλιο της συνόδου για το επίδομα της μεγάλης εβδομάδας και δεν το έδωσαν στους ψάλτες προφασιζόμενες διάφορα ή αποκρύβοντάς την, τι θα πούμε μπράβο; Οτι ο ψάλτης δεν πρέπει να μιλάει; να κάνει υπακοή; Αφού άλλοι δεν κάνουν υπακοή οι ιερείς και αρχιερείς στην σύνοδο.
Δικαιοσύνη μάθετε οι ενοικούντες επί της γης.
και
κατά Δαμασκηνόν στα φιλόσοφα, άδικος δεν είναι όποιος αδικεί αλλά και όποιος αδικείται δεν μιλά.

Αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα καθόλου! Έγινε τέτοιο πράγμα;
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Διαβάζω αυτά που γράφετε φίλοι μου και δεν ξέρω τι να πω.Με όλους σε κάποια συμφωνώ και σε κάποια διαφωνώ.Γι αυτό θα εκφράσω αυτό που σκέφτομαι σε αυτές τις περιπτώσεις:Τι καλά που θα ήταν αν μέσα στην εκκλησία δεν υπήρχε σκληροκαρδία απο μέρους του κλήρου και ατομισμός όσο αφορά τον κλάδο μας.Ισως τα πράματα καλυτερέψουν σε μεταφυσικό επίπεδο.Ιδωμεν......
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Αυτό ομολογουμένως δεν το ήξερα καθόλου! Έγινε τέτοιο πράγμα;
Φυσικά και έγινε φίλε.
Ο π. Μάξιμος δεν έλαβε καν την εγκύκλιο . Εγώ στην επαρχία την είδα με τα μάτια μου στο ναό αλλά δεν εφαρμόστηκε.
 
Last edited:

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Οταν έλαβαν οι εκκλησίες την εγκύκλιο της συνόδου για το επίδομα της μεγάλης εβδομάδας και δεν το έδωσαν στους ψάλτες προφασιζόμενες διάφορα ή αποκρύβοντάς την, τι θα πούμε μπράβο; Οτι ο ψάλτης δεν πρέπει να μιλάει; να κάνει υπακοή; Αφού άλλοι δεν κάνουν υπακοή οι ιερείς και αρχιερείς στην σύνοδο.
Δικαιοσύνη μάθετε οι ενοικούντες επί της γης.
και
κατά Δαμασκηνόν στα φιλόσοφα, άδικος δεν είναι όποιος αδικεί αλλά και όποιος αδικείται δεν μιλά.

Επειδη αναφερθηκε το επιδομα της Μεγ. Εβδομαδας.
Εσεις τι παιρνετε; Διοτι εμεις στην Πατρα στους περισσοτερουν ναους παιρνουμε ενα ολοκληρο μισθο:) ο οποιος βεβαια ειναι αρκετα χαμηλος ετσι κι αλλιως:mad:

κι αυτο ισχυει αρκετα χρονια... (τουλαχιστον 14!!!)
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Επειδη αναφερθηκε το επιδομα της Μεγ. Εβδομαδας.
Εσεις τι παιρνετε; Διοτι εμεις στην Πατρα στους περισσοτερουν ναους παιρνουμε ενα ολοκληρο μισθο:) ο οποιος βεβαια ειναι αρκετα χαμηλος ετσι κι αλλιως:mad:

κι αυτο ισχυει αρκετα χρονια... (τουλαχιστον 14!!!)

Από απλή περιέργεια για τί ποσό μιλάμε?
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Από απλή περιέργεια για τί ποσό μιλάμε?

Στην Πατρα κατα μεσο ορο 300 με 350 €.
μηνιαιος μισθος συν ενα μισθο Χριστουγεννα, Πασχα, κι ορισμενοι ναοι δινουν και μισο μισθο επιδομα αδειας (το καλοκαιρι) ή επιδομα πανηγυρεως ανάλογα πότε εορταζει ο ναος.

Αυτα.
 

raphael

Ραφαήλ Ζουμής
Ενώ στην Αθήνα? Μπορεί να μας πει κάποιος Αθηναίος?
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Ενώ στην Αθήνα? Μπορεί να μας πει κάποιος Αθηναίος?

Τωρα που μπηκαμε στον χορο των οικονομικων,
μηπως εινα καιρος να μαθουμε και για αλλες πολεις;:)
 
Top