[Ερώτηση] Πως φτιάχνουμε υπερσυνδέσμους σε PDF

Θέλω να βάλω ηλεκτρονικά περιεχόμενα
σε συνδιασμό με υπερσυνδέσμους
σε ενα σπουδαίο κλασικό βιβλίο και να το ανεβάσω
αλλά δεν ξέρω με τι πρόγραμμα και πως γίνεται αυτό.

Εγω εχω το δωρεάν FoxitReaderPortable ισως να μπορεί να το κάνει αλλά δεν τα πάω καλά με τους Αγγλους...
Προσοχή δεν εννοώ bookmarks αυτό ξέρω να το κάνω
αλλά ταυτόχρονα εκτός από τα bookmarks να γίνει τοποθέτηση περιοχών (κουμπιών) πάνω στο PDF
οπου πατώντας επάνω να σε μεταφέρει απευθείας σε κάποια ορισμένη περιοχη-σελίδα του ιδίου PDF.

Ευχαριστώ Καλές Γιορτές!
 
Last edited:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Αφού δεν έχεις λάβει μέχρι τώρα καμία απάντηση ας προσπαθήσω μήπως και βοηθήσω αν και ειδικός δεν είμαι. Nομίζω πως με readers δε μπορείς να κάνεις δουλειά. Το λέει άλλωστε και τ 'ονομα. Είναι μόνο για ανάγνωση. Χρειάζεσαι κάποιον pdf επεξεργαστή editor δηλαδή. Το κλασσικότερο αλλά και ακριβότερο είναι το acrobat στο οποίο αυτό που θέλεις γίνεται πολύ εύκολα. Διαλέγεις τη λέξη ή τις προτάσεις που θέλεις και μετά κάνεις κλίκ στη σελίδα που θέλεις να χτυπάει και αυτό είναι όλο.

Άλλος τρόπος είναι αν έχεις το Word, που λογικά θα το έχεις, γίνεται πολύ απλά. Κοίτα το συνημμένο, δηλαδή έχουμε τρεις τίτλους και έναν ακόμα που είναι για εικόνα για παράδειγμα και μετά πατάμε στο create table of content, άλλωστε ουσιαστικά αυτό ρωτάς αν το κατάλαβα. Δηλαδή περιεχόμενα με συνδέσμους που να σε κατευθύνουν στην ανάλογη σελίδα. Αν έχεις τη δυνατότητα να το φτιάξεις στο Word και μετά μετρατρέπεις το word σε pdf (save as pdf) και κάνοντας κλικ σε κάθε έναν από τους συνδέσμους μεταφέρεσαι αυτόματα όπως μπορείς να δεις στο pdf πλέον. Κάπως ανάλογα γίνεται και με την εικόνα δίνοντάς της θέση τίτλου και με δεξί κλικ της δίνεις το τίτλο που επιθυμείς (insert caption) και σβήνεις την εικόνα από τα περιεχόμενα κρατώντας μόνο τον τίτλο.
 

Attachments

  • Contents.docx
    700.3 KB · Views: 32
  • Contents.pdf
    781.6 KB · Views: 90

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Για την πληρότητα του θέματος, έχω γράψει και αλλού ότι η δουλειά αυτή γίνεται εύκολα με το ειδικό πρόγραμμα jpdf bookmarks, που είναι ελεύθερο: http://analogion.com/forum/showthread.php?p=207739 Υπάρχει και σε linux.
Σόρυ παιδιά, δεν διάβασα καλά το θέμα...
Προσοχή δεν εννοώ bookmarks αυτό ξέρω να το κάνω
αλλά ταυτόχρονα εκτός από τα bookmarks να γίνει τοποθέτηση περιοχών (κουμπιών) πάνω στο PDF
οπου πατώντας επάνω να σε μεταφέρει απευθείας σε κάποια ορισμένη περιοχη-σελίδα του ιδίου PDF.
...κι έγραψα για τα bookmarks, που είναι γνωστό... Ελπίζω να επανορθώνω με αυτό!
 
Last edited:
Top