Πως σας φαίνονται τα...κοκοράκια μας;

Πως σας φαίνονται...τα κοκοράκια μας

  • Ωραίοι! (...και συμβολικοί...)

    Votes: 42 63.6%
  • Ε, δεν βαριέσαι καλό είναι...

    Votes: 10 15.2%
  • Χάλια! (...με χυλοπίτες θα ήταν καλύτεροι...)

    Votes: 6 9.1%
  • Τίποτα καλύτερο δεν βρήκατε;

    Votes: 7 10.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ και δεν τρώω κοτόπουλο.

    Votes: 1 1.5%

  • Total voters
    66

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Μιχαηλ Τσαβαρης;31124 said:
Θα ηταν καλυτερο ο δικεφαλος αετος :)
Τί εἶναι ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ;;;
Ἄσε πού ὁ δικέφαλος ἔχει καί ἄλλες παρενέργειες· δέν εἶναι πάντα ἀποδεκτός...


 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσωπικά μου θυμίζουνε πάρα πολύ αυτό:
View attachment SexofaBird.zip
Δεν είναι ανήθικο, μην τρομάζετε απ' τον τίτλο! Στο φύλο των πουλιών αναφέρεται...
Ζητώ συγγνώμη από τους μη αγγλομαθείς!

ΥΓ: Είναι τέλεια! Μην τα πειράξετε! Σημαίνουν πολλά...
 
Last edited:

ixadin

Ηχάδιν
Εγώ ψήφισα ότι δεν βαριέσαι καλοί είναι για τον εξής (τεχνικό) λόγο: είναι ευμεγέθεις με αποτέλεσμα όταν έχει μικρή οθόνη (π.χ. παλαιό φορητό υπολογιστή) μόλις κατέβει η σελίδα δεν βλέπεις τίποτα άλλο παρά αυτό και πρέπει συνεχώς να κάνεις scroll (ανεβοκατεβάζεις την πλαϊνή μπάρα)
 

frouxi

Παλαιό Μέλος
Επειδη ασχολουμαι και με την αγιογραφια αν θελετε μπορουμε να φτιαξουμε ενα πλαισιο σαν αυτο που εχουν τα ''κοκορια'' και να το στολισουμε με βυζαντινους χαρακτηρες.
Λεω εγω τωρα....
Ακουω προτασεις βεβαια!!!
Την καλημερα μου
 

Genesis

Μέλος
Βραχνοκοκκορια :)
Εγω λεω κατι και απο Ελλαδα (ως Ελλην και εθνηκοφρονες) και Βυζαντιο να θυμιζει
 
Μ

Μιχαηλ Τσαβαρης

Guest
Π.Μαξιμε σιγουρα δεν ειναι Αρχιεπισκοπη...αλλα ειναι ενα εμβλιμα που προσωπικα θα μου αρεσε και τιποτα παραπανω...και ετσι μια χαρα ειναι :) δειτε εδω... http://www.cmkon.org/eagles.gif
 
Last edited:

George

Ιεροψάλτης
Πριν πολύ καιρό βρήκα τα παρακάτω.
 

Attachments

  • akoimiti_animated.gif
    9.4 KB · Views: 9
  • brass_kandila.gif
    25.2 KB · Views: 6
  • image001.gif
    4 KB · Views: 3
  • new_candle_tall.gif
    13.1 KB · Views: 4
  • stayros_animated.gif
    12.3 KB · Views: 7

ATHAN

Αθανάσιος Μπακαλούδης
Τὸ λάλημα τοῦ πετεινοῦ πολὺ χρήσιμο στις ἐποχές που δεν ὑπῆρχε ἣ ἤταν σπάνιο τὸ ῥολόι, ὅμως καὶ σήμερα παρὰ τὴν πληθώρα τῶν ῥολογιὼν πάρα πολλοὶ ἐξακολουθοὺν να κοιμούνται τὸν ὕπνο τοῦ…δικαίου. Αὐτοὶ βέβαια, ὅπως ἀποδείχτηκε, δεν ξυπνοὺν οὔτε μὲ κοκόρια, οὔτε μὲ καμπάνες, ἀλλὰ οὔτε καὶ μέ..κανόνια.
Προσωπικὰ προτιμούσα ὄχι μόνον να ὑπάρχουν τὰ κοκόρια, ἀλλὰ να ἐπαυξηθοὺν εἰς τρία, καὶ μάλιστα ἣ δυνατὸν να ἀκούγεται καὶ ἡ λαλιὰ τους, οὕτως ὥστε ὁρισμένοι να φρονηματισθοὺν «πρὶν ἀλέκτορα φωνήσαι».

Με τούς χαιρετισμούς μου
Αθανάσιος Μπακαλούδης
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Για μένα τα κοκοράκια είναι πολύ συμπαθητικά ζωάκια.:p
Τα συνηθίζω όταν πιάνω ψηλές βάσεις αν και μου κάθονται στο λαιμό. :mad:Κρασάτα κατεβαίνουν καλύτερα.:p
Φίλε Δημήτρη άστα ως έχουν , είναι το σύμβολο του ψάλτη.:rolleyes:
 
P

PANROUST

Guest
Εγώ λέω να βάλουμε το σήμα του Παναθηναϊκου.Τι λέτε?:D
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Τὸ λάλημα τοῦ πετεινοῦ πολὺ χρήσιμο στις ἐποχές που δεν ὑπῆρχε ἣ ἤταν σπάνιο τὸ ῥολόι

Τὸ λάλημα τοῦ πετεινοῦ καθόριζε τὴν ἔναρξη τῆς ἀκολουθίας στὴν ἐκκλησία τῶν Ἱεροσολύμων τουλάχιστον στὰ τέλη τοῦ 4ου αἰ., σύμφωνα μὲ τὴν μαρτυρία τῆς Ἐγερίας ἤ Αἰθερίας ποὺ πραγματοποίησε προσκύνημα στοὺς Ἁγίους Τόπους.
Ἡ καταγωγὴ της ἦταν ἢ ἱσπανικὴ ἤ γαλατική καὶ ἔγραψε στὰ λατινικὰ τῆς ἐντυπώσεις της, ποὺ πῆραν τὸν τίτλο Itinerarium Peregrinatio

Γράφει λοιπὸν ἡ Ἐγερία στὸ κεφ. XXIV. 9: Mox autem primus pullus cantaverit, statim descendet episcopus et intrat intro speluncam ad Anastasim (= Μόλις ἀκούγεται τὸ πρῶτο λάλημα τοῦ πετεινοῦ, ὁ ἐπίσκοπος κατέρχεται καὶ εἰσέρχεται μέσα στὸ σπήλαιο στὴν Ἀνάσταση).

Υ.Γ. Συγχωρῆστε τὰ σκουριασμένα λατινικά μου.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παρεπιμπτόντως, πρόκειται γιὰ θαυμάσιο ἐπίτιτλο. Σᾶς τὸ λέω ἐπαγγελματικά. (σημ. ἀρχαιολόγος εἶμαι ὄχι κρεοπώλης).
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Τὸ λάλημα τοῦ πετεινοῦ καθόριζε τὴν ἔναρξη τῆς ἀκολουθίας στὴν ἐκκλησία τῶν Ἱεροσολύμων.

Για όλες τις ακολουθίες ή μόνο για τις σχετικές με το Πάσχα;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀναφέρει γενικὰ γιὰ τὴν πρωϊνὴ ἀκολουθία (κεφ. XXIV, 1-2), ὄτι οἱ πόρτες τοῦ ναοῦ ἄνοιγαν πρὶν τὸ λάλημα τοῦ πετεινοῦ καὶ συγκεντρώνονταν ὅσοι ἤθελαν νὰ συμμετάσχουν στὴν ἀκολουθία (μοναχοὶ καὶ λαϊκοί) καὶ ἔψαλλαν ἀντιφωνικὰ ὕμνους, ψαλμοὺς καὶ ἀντίφωνα. Ἐνδιάμεσα τῶν ὕμνων ἢ τῶν ἀντιφώνων, πρεσβύτεροι, διάκονοι, μοναχοὶ ἀνὰ τρεῖς ἢ ἀνὰ δύο ἀπήγγελαν εὐχὲς.
Μὲ τὸ πρῶτο φῶς τῆς μέρας ἀρχίζουν οἱ ὕμνοι τοῦ ὄρθρου καὶ τὸτε καταφθάνει ὁ ἐπίσκοπος καὶ ὁ κλῆρος.

Στὶς μέρες τῆς Μεγ. Ἑβδομάδος το Τυπικὸ προέβλεπε καὶ ἄλλα στοιχεία, ὅπως λιτανεῖες, μετάβαση στὰ σημεία ὅπου ἐκτυλίχθηκαν ἐπεισόδια ἀπὸ τὰ Πάθη, μὲ ἀποτέλεσμα οἱ ἀκολουθίες νὰ ἔχουν ἄλλη χρονικη διάρκεια.

Ἡ παράφρασή μου εἶναι ἀρκετὰ ἐλεύθερη καὶ ἐκ τοῦ προχείρου, γι᾿ αὐτὸ ἔλεγξε καὶ τὸ πρωτότυπο γιὰ σιγουριά.

Συγγνώμη γιὰ τὴν βιασύνη, ἀλλάζω πάνες ...
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἀφῆστε συνάδελφοι, ὁ υἱὸς μᾶς ἔχει ἀλλάξει τὰ φῶτα (ἀλλὰ καὶ τὶς ... πάνες), ἔχω κάνει τὴ μέρα νύχτα καὶ τὴ νύχτα μέρα.
Οἱ ὁλονυκτίες καὶ οἱ παννυχίδες σὲ ἡμερήσια διάταξη, οἱ δὲ κορῶνες, ὑψιφωνίες, ἀντιφωνίες πᾶνε κι ἔρχονται.

Καὶ δὲν παρατηρεῖται καμία ἀπολύτως ... ὕφεση στὴν κατάσταση.

Τὰ ἴσα ... στὰ ὕψη. Πῶς καὶ πότε χαμηλὠνουν; Ἢ μᾶλλον θὰ χαμηλώσουν ποτέ;

Δεκτὲς συμβουλές, μολονότι ἐκτὸς θέματος ... καὶ πάλι.
 
Top