Πρώτες εκδόσεις βιβλίων του Κωνσταντίνου Πρίγγου

Vetoul_ion

Ιωάννα Βετουλάκη Βλάχου
[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ)] Μεταφέρθηκε από το θέμα Περί της δημοσίευσης έργων του ΑΠΜΧΕ Κωνσταντίνου Πρίγγου στην ιστοσελίδα μας.

Εύχομαι στο άμεσο μέλλον η Αποστολική Διακονία να αναρτήσει στην ιστοσελίδα της δωρεάν και εις κοινόν ώφελος ολόκληρο το αρχειακό υλικό του άρχοντος και μάλιστα στην πρωτότυπή του μορφή, κάτι που θα ήταν πολύ χρήσιμο για την Ψαλτική κοινότητα και που απόσο γνωρίζω μέρος αυτού για πρώτη φορά παρουσιάστηκε με σχολιασμό στην ιστοσελίδα μας.


Η Αποστολική Διακονία ανέβασε στην ιστοσελίδα της την πρωτότυπη έκδοση,
(Μ.Εβδομάδα και Αναστασ/ριον)
http://www.apostoliki-diakonia.gr/byzantine_music/Texts/texts.asp?main=FirstPublication.htm
 
Last edited by a moderator:

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Κάτι εἶναι κι αὐτό.

Αφου τα ανεβασανε, και ειναι ελευθερα, γιατι δεν μπορουμε να τα ανεβασουμε και εμεις εδω;
Τι λενε οι δικηγοροι του ψαλτολογιου;
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Έγραψα εδώ την άποψή μου για τις ηχογραφήσεις του Πρίγγου. Σε ό,τι αφορά τα βιβλία και κυρίως στη νέα έκδοση του Αναστασιματαρίου, υπάρχει, κατά την άποψή μου, μεγάλο θέμα και επιφυλάσσομαι να γράψω νέο μήνυμα με ΑΠΤΑ στοιχεία, πιστεύω σύντομα.
 
Last edited:

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αφου τα ανεβασανε, και ειναι ελευθερα, γιατι δεν μπορουμε να τα ανεβασουμε και εμεις εδω;

Μπορείτε να δώσετε σύνδεσμο προς τη σελίδα της ΑΔ αναφέροντας την πηγή. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο και αποφεύγουμε και τα προβλήματα. Ευχαριστώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αφου τα ανεβασανε, και ειναι ελευθερα, γιατι δεν μπορουμε να τα ανεβασουμε και εμεις εδω;
Μα όλη η ιστορία γι αυτό έγινε, γιατί είχαν σκοπό να τ' ανεβάσουν στην δική τους ιστοσελίδα. (εννοείται δωρεάν...) Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με τις ηχογραφήσεις.

Κι η ΑΝΕΜΗ σου επιτρέπει να κατεβάζεις δωρεάν από την σελίδα της (από ένα σημείο και μετά τέλος πάντων) ολόκληρα βιβλία, δεν δίνει άδεια όμως για να τ' ανεβάσεις στην δική σου ιστοσελίδα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μα όλη η ιστορία γι αυτό έγινε, γιατί είχαν σκοπό να τ' ανεβάσουν στην δική τους ιστοσελίδα. (εννοείται δωρεάν...) Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με τις ηχογραφήσεις.

Και τί κερδίζει η ιερΑποστολική Διακονία με το να απαγορεύει την ανάρτηση υλικού δωρεάν, που η ίδια εν τέλει δωρεάν ανεβάζει στις σελίδες της, έστω και μετά από καιρό και με low resolution; Αποκλειστικότητα; Ματαιοδοξία..;; Αρνούμαι να αποδεχθώ ότι επισυμβαίνει τέτοιο ολίσθημα... Αλλού υπάρχει το θέμα...

Απορία ψάλτου,

Δ.
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μα όλη η ιστορία γι αυτό έγινε, γιατί είχαν σκοπό να τ' ανεβάσουν στην δική τους ιστοσελίδα. (εννοείται δωρεάν...) Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με τις ηχογραφήσεις.

Κι η ΑΝΕΜΗ σου επιτρέπει να κατεβάζεις δωρεάν από την σελίδα της (από ένα σημείο και μετά τέλος πάντων) ολόκληρα βιβλία, δεν δίνει άδεια όμως για να τ' ανεβάσεις στην δική σου ιστοσελίδα.


Η Ανέμη διατηρεί δικαιώματα ορθώς επί των ψηφιοποιήσεών της. Δεν μπορεί να αρνηθεί σε κανέναν την εκ νέου ψηφιοποίηση ακόμη και όλου του υλικού που η ίδια κατέχει..., και τη συνακόλουθη ανάρτησή του σε άλλες σελίδες. Ψάξε να βρεις το Πηδάλιον ή τον Σάθα και θα βρεις πολλαπλές ψηφιοποιήσεις...


Δ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μα όλη η ιστορία γι αυτό έγινε, γιατί είχαν σκοπό να τ' ανεβάσουν στην δική τους ιστοσελίδα. (εννοείται δωρεάν...) Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με τις ηχογραφήσεις.

Κι η ΑΝΕΜΗ σου επιτρέπει να κατεβάζεις δωρεάν από την σελίδα της (από ένα σημείο και μετά τέλος πάντων) ολόκληρα βιβλία, δεν δίνει άδεια όμως για να τ' ανεβάσεις στην δική σου ιστοσελίδα.

Γιατὶ ὑπάρχει πρόβλημα νὰ ἀνεβάσεις στὴν ἰστοσελίδα σου ἔκδοση τοῦ 1870; Ποιὸ εἶναι τὸ πρόβλημα καὶ γιατὶ πρέπει νὰ ἐρωτηθεῖ ἡ Ἀνέμη; Μόνο προαιρετικὰ γιὰ λόγους ἠθiκῆς τάξεως.

Τὸ λογότυπο εἶναι τὸ πλεον εὔκολο νὰ ἀφαιρεθεῖ ὅπως καὶ ὁποιοδήποτε ἄλλο pdf restriction ποὺ ὑποτίθεται θὰ δημιουργοῦσε πρόβλημα.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Το ίδιο θα γίνει κάποια στιγμή και με τις ηχογραφήσεις.
Το θέμα με τις ηχογραφήσεις είναι πιο σύνθετο. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις αν βρίσκεται μια πιο ολοκληρωμένη ή πιο καθαρή κόπια, εκτός κι αν έχεις τη μήτρα. Και ποτέ δεν μπορεί να είναι όλοι ικανοποιημένοι με τον ήχο, εκτός πάλι κι αν δίδεται ανεπεξέργαστος ώστε ο καθείς να τον επεξεργαστεί ανάλογά με τα κριτήριά του.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Βρίσκομαι ἐν μέσῳ κάποιας ἐργασίας μου καὶ θὰ ἤθελα σᾶς παρακαλῶ πολύ, ὅποιος τυχὸν (ἴσως οἱ παλαιότεροι) ἔχει τὰ 16σέλιδα ποὺ ἐξέδιδε ὁ Κ.Πρίγγος τὴν Μουσική του Κυψέλη (Δοξαστάριο) ἀπὸ τὸ 1952 ἕως τὸ 1962 νὰ μὲ ἐνημερώσει.
Εἰδικῶς τὰ τεύχη:
2,3,4,6,21,22.

Τὰ ὑπόλοιπα τὰ ἔχω.

Σᾶς εὐχαριστῶ πολύ!

Ἄς ἐπικοινωνήσετε τυχὸν μαζί μου καὶ μὲ προσωπικὸ μηνυμα.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Βρίσκομαι ἐν μέσῳ κάποιας ἐργασίας μου καὶ θὰ ἤθελα σᾶς παρακαλῶ πολύ, ὅποιος τυχὸν (ἴσως οἱ παλαιότεροι) ἔχει τὰ 16σέλιδα ποὺ ἐξέδιδε ὁ Κ.Πρίγγος τὴν Μουσική του Κυψέλη (Δοξαστάριο) ἀπὸ τὸ 1952 ἕως τὸ 1962 νὰ μὲ ἐνημερώσει.
Εἰδικῶς τὰ τεύχη:
2,3,4,6,21,22.

Τὰ ὑπόλοιπα τὰ ἔχω.

Σᾶς εὐχαριστῶ πολύ!

Ἄς ἐπικοινωνήσετε τυχὸν μαζί μου καὶ μὲ προσωπικὸ μηνυμα.

Αποστέλλω τις θερμότερες ευχές μου για ευόδωση της εργασίας σου, ιερολογιώτατε! Τέτοιες κινήσεις επιστροφής επί τας πηγάς είναι παραδειγματικές και αποτελούν την καλύτερη μάλλον απάντηση σε όσους (κατά καιρούς) αλλοιώνουν ανενδοιάστως το έργο του Κ. Πρίγγου.

Καλή δύναμη!
Δ.
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Επίσης να ευχηθούμε να αναρτηθούν σύντομα και στην σελίδα της ΑΔ, αυτά τα τεύχη που λείπουν...

Εύξασθε, αδελφοί και πατέρες!
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Επίσης να ευχηθούμε να αναρτηθούν σύντομα και στην σελίδα της ΑΔ, αυτά τα τεύχη που λείπουν...

Εύξασθε, αδελφοί και πατέρες!

αυτά που ζητήθηκαν είναι τα ίδια που λείπουν??
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Α, δεν γνωρίζω... Εγώ μια γενική ευχή εξέφρασα! :eek:
Όλο και κάτι θα λείπει... Φαντάζομαι θα μπορούν να μας απαντήσουν οι καθ' ύλην αρμόδιοι ή ο επιβλέπων της εργασίας.
 
Top