[Ερώτηση] Πρόταση για αγορά ταμπλέτας

Υάκινθος

Νέο μέλος
Καλησπέρα. Όπως λέει και ο τίτλος, ενδιαφέρομαι για αγορά tablet και ζητώ τη συμβουλή σας.

Ο σκοπός αγοράς αφορά αποκλειστικά την ανάγνωση βιβλίων (εννοείται πως σκοπεύω να το χρησιμοποιώ στο ψαλτήρι).

Σας παρακαλώ όσοι έχετε γνώσεις, προτείνετέ μου κάποιο αξιοπρεπές (μην είναι της πλάκας) και κατα το δυνατόν φθηνότερο. Με το ζόρι μπορώ να διαθέσω έως και 200ευρώ.

Σας ευχαριστώ.
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Σας παρακαλώ όσοι έχετε γνώσεις, προτείνετέ μου κάποιο αξιοπρεπές (μην είναι της πλάκας) και κατα το δυνατόν φθηνότερο. Με το ζόρι μπορώ να διαθέσω έως και 200ευρώ.

Για να βρεις κάτι καλό σε χαμηλή τιμή, θα πρέπει μάλλον να ξεχάσεις τα επώνυμα και να κοιτάξεις τα κινέζικα. Eδώ και 2 χρόνια έχω και χρησιμοποιώ το Pipo M9 Pro (λεπτομέρειες εδώ), το οποίο γενικά είναι εντάξει, αλλά πλέον μου φαίνεται αρκετά αργό. Πρόσφατα, είχα αγοράσει για κάποιον φίλο το Cube Talk9X U65GT (λεπτομέρειες εδώ), το οποίο βρήκα υπέροχο από όλες τις απόψεις για την τιμή του. Μαζί με μια σκούρα θήκη (εδώ) και μια καρτούλα 32GB για περισσότερο χώρο, θα είσαι μια χαρά. Φυσικά, υπάρχουν πολλές άλλες εξίσου καλές επιλογές.
 

choros

ΔΙΟΝΥΣΗΣ dmp
Για να βρεις κάτι καλό σε χαμηλή τιμή, θα πρέπει μάλλον να ξεχάσεις τα επώνυμα και να κοιτάξεις τα κινέζικα. Eδώ και 2 χρόνια έχω και χρησιμοποιώ το Pipo M9 Pro (λεπτομέρειες εδώ), το οποίο γενικά είναι εντάξει, αλλά πλέον μου φαίνεται αρκετά αργό. Πρόσφατα, είχα αγοράσει για κάποιον φίλο το Cube Talk9X U65GT (λεπτομέρειες εδώ), το οποίο βρήκα υπέροχο από όλες τις απόψεις για την τιμή του. Μαζί με μια σκούρα θήκη (εδώ) και μια καρτούλα 32GB για περισσότερο χώρο, θα είσαι μια χαρά. Φυσικά, υπάρχουν πολλές άλλες εξίσου καλές επιλογές.
μπορεί να το βρει κάποιος και από δω σε δυο χρώματα:Μαυρο στα 170 ευρώ και Άσπρο στα 144 ευρώ, και τα δύο είναι ίδια απ ότι πρόσεξα και διαθέτουν και 3G για κάρτα sim!
Κατά την γνώμη σας το άσπρο χρώμα (μιας και είναι φτηνότερο..) θα είναι πρόβλημα για το ψαλτήρι; μήπως είναι πιο ευδιάκριτο και θα.. "σκανδαλίζει" τον κόσμο ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα λέτε;
 
Last edited:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
μπορεί να το βρει κάποιος και από δω σε δυο χρώματα:Μαυρο στα 170 ευρώ και Άσπρο στα 144 ευρώ, και τα δύο είναι ίδια απ ότι πρόσεξα και διαθέτουν και 3G για κάρτα sim!
Κατά την γνώμη σας το άσπρο χρώμα (μιας και είναι φτηνότερο..) θα είναι πρόβλημα για το ψαλτήρι; μήπως είναι πιο ευδιάκριτο και θα.. "σκανδαλίζει" τον κόσμο ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα λέτε;

Απ' ότι καταλαβαίνω το Cube Talk 9X U65GT έχει σταματήσει να κυκλοφορεί.

Μια νέα επιλογή, που βλέπω ότι είναι διαθέσιμη, είναι το Cube iWork i10 (πληροφορίες εδώ). Διπλό λειτουργικό σύστημα (Android και Win 10) και άλλα ωραία χαρακτηριστικά. Με δωρεάν μεταφορικά, περί τα 173€.
 

Mpanelas Mixail

Μέλος
μπορεί να το βρει κάποιος και από δω σε δυο χρώματα:Μαυρο στα 170 ευρώ και Άσπρο στα 144 ευρώ, και τα δύο είναι ίδια απ ότι πρόσεξα και διαθέτουν και 3G για κάρτα sim!
Κατά την γνώμη σας το άσπρο χρώμα (μιας και είναι φτηνότερο..) θα είναι πρόβλημα για το ψαλτήρι; μήπως είναι πιο ευδιάκριτο και θα.. "σκανδαλίζει" τον κόσμο ή δεν θα υπάρχει πρόβλημα λέτε;
Μακριά απ το geekbuying.έχω παραγγείλει ενα phablet και ουτε που το είδαμε.
Πάντως οι γνωμες του κ. Λαγουδακη επι τεχνολογικών θεμάτων έχουν βαρύνουσα σημασία .
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Επειδή το τάμπλετ που είχα αγοράσει πριν τρία χρόνια πάει για απόσυρση και ψάχνω με τι να το αντικαταστήσω, έχω να προτείνω το Samsung Galaxy Tab T550 9.7", το οποίο μπορεί κανείς να βρει σε τιμές που αρχίζουν από τα 180 € (έκδοση με WiFi).

http://www.samsung.com/us/mobile/galaxy-tab/SM-T550NZAAXAR

Η εμπειρία μου λέει ότι τα τάμπλετ 9,7" με αναλογία πλευρών 4:3 υπερτερούν σαφώς αυτών στις 10,1" με αναλογία πλευρών 16:9 για την ανάγνωση και την χρήση στο αναλόγιο.
 
Last edited:

vasvas1970

Βασίλειος Λεμέσιος ο Κύπριος
Σχετικά με την αγορά tablet για χρήση αποκλειστικά στο αναλόγιο, ήτοι για ανάγνωση pdf αρχείων προτείνω τη σειρά της εταιρείας Xoro MegaPad από 14'' και άνω. Μοναδικό μειονέκτημα η χρήση ρεύματος. Κατά τα άλλα λειτουργούν αξιοπρεπώς για τη συγκεκριμένη χρήση (1gb Ram, 1.6 ghz a9 cortex cpu, κ.α.). Καλή γωνία θέασης και φωτεινότητα
 

yannisgk

New member
LenovoA7600 ΕΧΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 200 ΕΥΡΩ
τα "λενόβο" έχουν αρκετά προβλήματα (τουλάχιστον δεν είναι τελείως απροβλημάτιστα). το αναφέρω από προσωπική μου εμπειρία με ένα από αυτά.
 

tzark

Μέλος
Αν θέλεις να έχεις και φοβερά προγράμματα όπως το WorldScales ( υπάρχει μόνο για iOS ) και το Foxit Pdf τότε πάρε ένα iPad διαφορετικά θα πετάξεις τα χρήματα σου αν πάρεις κάτι φτηνό.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Χρησιμοποιώ για 5 συνεχή χρόνια ταμπλετ android. Από την εμπειρία μου αυτή κατέληξα, ότι τα προβλήματα που είχα ήταν κυρίως από την χρήση εφαρμογών και όχι από το Τάμπλετ.
Ενημερωτικά για τυχόν ενδιαφερόμενα Μέλη Χρησιμοποιώ κυρίως τις πιο κάτω εφαρμογές .
Εφαρμογές αναζητούνται ως εξής.
Με συνδεδεμένο το τάμπλετ με ιντρνετ επιλέγεις.
1. play Store και σε πηγαίνει στην Google Play
2. Μετά στην μηχανή αναζήτησης αναζητάς pdf και εμφανίζονται πάρα πολλές εφαρμογές pdf
ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΏ τις παρακάτω, και ελπίζω να είναι συμβατές στο τάμπλετ σου
α. Moon Reader την δωρεάν εφαρμογή. Υπόψη σου πως έχει και την Moon Reader pro η οποία πωλείτε 5,5 ευρώ περίπου εάν θυμάμαι καλά
β. pdf reader free δωρεἀν
γ. Librera δωρεάν
δ. PRO PDF Reader
ε. Xodo
Υπάρχουν και άλλες καλές αλλά αυτές μου φτάνουν για τις ανάγκες μου.
 
Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
2 και χρόνια lenovo tab 10 a70 l... Μέχρις ώρας απροβλημάτιστο. Δεκάρι κι όχι μικρότερο δε θα βλέπεις!! Android για μένα.
Από εφαρμογές εγώ ebookdroid και Ισοκράτης PA...
 

GIANNHSGREECE

Νέο μέλος
Τρία χρόνια κι εγώ με samsung E tab T581. 10 ίντσες.
Με χρήση και ανοικτή οθόνη σε όλη την ακολουθία της Κυριακής καταναλώνει μπαταρία περίπου στο 40-45% !!
Μια χαρά σε όλα του. Κατά την γνώμη μου value for money...
Το χρησιμοποιώ μόνον για το ψαλτήρι κι όχι για προσωπική χρήση.
Εφαρμογές κι εγώ ebookdroid και Ισοκράτης PA.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
https://www.geekbuying.com/item/CHUWI-Hi12-2-in-1-Tablet-PC-Intel-Z8350---Gray-385460.html
Ταχυδρομείο επιλογή από Ιταλία προς αποφυγή τελών.
Η προσφορά 197 ευρω λήγει σε 1 μέρα.
Μέγεθος Α4.
Το χρησιμοποιώ μήνες.
Εν χρήσει σε ορθρο- Θ. Λειτοργία η μπαταρία κατεβαίνει στο 70%
(εχω και 10 ιντζών αλλά η διαφορά για την οραση είναι μεγάλη)
 

tomasn54

Μέλος
Tο παραπάνω όντως είναι αρκετά καλό, το χρησιμοποιώ κι εγώ μερικούς μήνες. Η χρήσιμη οθόνη σε cm είναι 17Χ24.8, ενω του ipad air 9.7 14.8X19.8 (που κι αυτό το χρησιμοποιώ και το θεωρώ καλύτερο). Το ipad μετά από σχεδόν 5 χρόνια χρήσης η μπαταρία του την Κυριακή δεν πέφτει κάτω απο το 80%.
 
Top