Πρόσβαση στην ψηφιοποιημένη βιβλιοθήκη του Κ. Ψάχου «Πέργαμος» του Πανεπιστημίου Αθηνών

NKontis

Παλαιό Μέλος
Τώρα το απόγευμα είχα ένα τηλεφώνημα από έναν άνθρωπο που μου είπε ότι τώρα τελευταία δουλεύει στο υπουργείο σε υπηρεσία που, μεταξύ άλλων, είναι υπεύθυνη για την τήρηση των συμβάσεων ανάμεσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις διάφορες βιβλιοθήκες σχετικά με την ψηφιοποίησή τους. Μου τόνισε πως στους όρους της χρηματοδότησης είναι και η ολοκληρωτική διάθεση του ψηφιοποιημένου υλικού και πως η μη διάθεσή του συνιστά παράβαση των συμβάσεων. Αυτά τα ξέρει γιατί τις έχει διαβάσει. Ακόμα μου είπε πως αυτός μπορεί να κάνει καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Ένωση σαν υπουργείο και όχι σαν ιδιώτης. Δηλ. δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει σε κάποιον άλλο. Κάνει τις ενέργειες μόνος του υπηρεσιακώς. Μάλιστα με πήρε τηλ. ειδικά για το αρχείο του Ψάχου.
Μου είπε πως θα ανακινήσει το θέμα γιατί έχουν εμφανιστεί πολλές διαμαρτυρίες στην υπηρεσία του και εγώ του είπα πως αν προχωρήσει το θέμα πολλοί ψάλτες θα τον ευγνωμονούν. Άφησε δε να φανεί πως αν κινηθεί το θέμα, το πανεπιστήμιο ή θα πρέπει να δώσει όλο το υλικό δημοσίως ή θα πρέπει να πληρώσει πίσω 120.000 που πήρε για την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη. Τρίτη λύση δεν υπάρχει.

Το καλύτερο το κρατάω για το τέλος: ο άνθρωπος αυτός είναι...ψάλτης!!!! και όπως καταλαβαίνετε μπορεί να καταλάβει καλύτερα τα ψαλτικά θέματα από έναν κοινό υπάλληλο.

Ελπίζω πως αν πράγματι το αναλάβει αυτός ο άνθρωπος (που καί ψάλτης είναι και συνεπώς θα δει το ψαλτικό αυτό θέμα με άλλο μάτι και δεν έχει την νοοτροπία ορισμένων που κρατάνε τα αρχεία αυτά κλεισμένα σε ράφια) θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα. Οψόμεθα.

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Φυσικά δεν μπορώ να πω περισσότερα σχετικά με ονόματα και υπηρεσίες γιατί ο καθένας μπορεί να θέλει να κρατήσει μυστική την ταυτότητά του.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μιας και ο Νεοκλής αναλογίστηκε εδώ τα χάλια μας, και το μυαλό πηγαίνει αυτόματα στο παρόν θέμα, έχουμε κανένα νεότερο;
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αν δεν είχαμε χορτάσει από λόγια, τότε ίσως να χαιρόμαστε περισσότερο με τα τελευταία νέα.
Ελπίζουμε όμως πάντα.
 

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Αν δεν είχαμε χορτάσει από λόγια, τότε ίσως να χαιρόμαστε περισσότερο με τα τελευταία νέα.
Ελπίζουμε όμως πάντα.

Όταν μας κόβουν τις ευκαιρίες για έρευνα, κι εμάς τους μεγαλύτερους και στα νέα παιδιά, και πρέπει να ψάχνουμε να βγάλουμε τον επιούσιο, τότε τί να μας κάνουν οι ψηφιοποιήσεις και τα τοιαύτα.
Προσωπικά θα προτιμούσα, να έχω την άνεση να πάω στην ΕΒΕ ή όπου άλλού, να πληρώνομαι ως ερευνητής, για να μπορώ να ασχολούμαι όσο πιο πολύ γίνεται και να δώσω όσο πιο πολλά μπορώ, κι ας μην έχω "την ΕΒΕ σε ένα φλασάκι". 'Ετσι κι αλλιώς τα περισσότερα που έχω κάνει χωρίς αυτό τα έχω κάνει.....
 
Ειναι για γελια και για κλαμματα...

Κυριως για κλαμματα...

Ψαχνω για καποια ψηφιοποιημενα μουσικα κειμενα, ψαχνω στο διαδικτυο,μπαινω στο http://openarchives.gr (προσεξτε το ''open'' παρακαλω) και αυτο με τη σειρα του με στελνει στην Ψηφιακη βιβλιοθηκη ''Περγαμος'' η οποια ειναι κλειστη για το ευρυ κοινο...


Πραγματικα ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ για αυτη την κατασταση...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αγαπητοί φίλοι,

μιας και η κουβέντα ήλθε σε εμένα (και επειδή έχω ήδη ωφεληθεί πολλαπλά από τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις και το μουσικό υλικό που βρίσκω σε αυτό το forum), σπεύδω να... διαλευκάνω το μυστήριο των κυλίνδρων. Βέβαια είμαστε ελαφρώς off topic, αφού εδώ συζητάμε για την ψηφιοποιημένη βιβλιοθήκη του Ψάχου στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Πάνω σε αυτό το τελευταίο, να πω και εγώ ότι θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να έχει διατεθεί δημόσιο χρήμα για μία τόσο σημαντική δουλειά και το αποτέλεσμα να είναι τελικά προσβάσιμο μόνο εντός των χώρων του Πανεπιστημίου και μάλιστα 10-2 (και μόνο τις εργάσιμες). Τότε, γιατί έγινε η ψηφιοποίηση;;; Ειλικρινά, ντρέπομαι ως πανεπιστημιακός και ως Έλληνας πολίτης.

Έρχομαι τώρα στο προκείμενο. Όπως σωστά ανέφερε ο Γιάννης ο Αρβανίτης σε προηγούμενο μήνυμα, οι κύλινδροι του Ψάχου δωρήθηκαν στο Κέντρο Λαογραφίας της Ακαδημίας Αθηνών από την κ. Ελένη Ντάλλα, ανηψιά του μουσικοδιδασκάλου. Το 2006 μετέφερα ο ίδιος ένα μεγάλο μέρος αυτής της συλλογής στο Φωνογραφικό Αρχείο της Αυστρίας στη Βιέννη, προκειμένου το υλικό να συντηρηθεί και να μεταγραφεί επί τόπου. Τα αποτελέσματα ήταν δυστυχώς πενιχρά, καθότι η μούχλα είχε καταφάει την κέρινη επιφάνεια των κυλίνδρων (ακατάλληλες συνθήκες φύλαξης), ούτως ώστε το ηχητικό σήμα να έχει φθαρεί ή και απωλεσθεί πλήρως. Τελικά μετεγράφησαν 29 κύλινδροι, χωρίς να είναι πάντα δυνατόν να ταυτιστούν τα αδόμενα ή ψαλλόμενα, λόγω κακής ποιότητας του ήχου. Πραγματικά αναγνωρίσιμα είναι 5-6 κομμάτια, μεταξύ των οποίων και 2 στίχοι από τη δοξολογία του Ιακώβου σε ήχο β' με τη φωνή του ίδιου του Ψάχου! Το τεκμήριο αυτό, μαζί με μερικά ακόμη, θα συνοδεύουν τα πρακτικά του συνεδρίου, στο οποίο τα είχα παρουσιάσει (30 Νοεμβρίου 2007). Εξ όσων γνωρίζω, η έκδοση των πρακτικών θα γίνει μέχρι το καλοκαίρι. Πάντως ολόκληρο το υλικό βρίσκεται στο Κέντρο Λαογραφίας, Ηπίτου 3, στην Πλάκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η δωρεά της κ. Ντάλλα περιλάμβανε και το μικρό Παναρμόνιο, το οποίο αποκαταστάθηκε από τον εξαίρετο οργανοποιό κ. Γ. Παράσχο και παρουσιάστηκε στο ίδιο συνέδριο το 2007. Έπαιξα εγώ και έψαλε ο Γιάννης. (Ένα κάπως μεγαλύτερο Παναρμόνιο βρίσκεται, ουσιαστικά εγκαταλελειμένο, στην Εστία Ν. Σμύρνης, ενώ το αυθεντικό, μεγάλο όργανο παρέμεινε στον κατασκευαστή του, στη Γερμανία). Στο μεταξύ κάναμε μια λίγο πιο προσεγμένη ηχογράφηση, προορισμένη να συνοδεύει τα πρακτικά, από την οποία σας παραθέτω ένα δείγμα, για το "καλώς σας βρήκα", αφού για πρώτη φορά συμμετέχω στο forum. Πρόκειται για το Τρισάγιο της Θ. Λειτουργίας, όπως το καταγράφει ο Ψάχος στο "Λειτουργικόν" του (Αθήνα, 1905). Ζητώ συγγνώμη για τις υπερβολικές έλξεις, αλλά παίζω ακριβώς ό,τι γράφει ο Ψάχος! Για του λόγου το ασφαλές, παραθέτω και το πρωτότυπο μουσικό κείμενο, καθαρογραμμένο με τον "Μελωδό". Προσέξτε τη διαφοροποίηση μεταξύ μονόγραμμης και δίγραμμης δίεσης. Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.

Ευστ. Μακρής

ΥΓ Εάν κάποιο μέλος του forum βρεθεί στην Κέρκυρα, θα χαρώ πολύ να ψάλουμε μαζί. Στείλτε π.μ.
Σας ευχαριστούμε θερμά για όλη αυτή την πληροφόρηση! Τα πρακτικά του εν λόγω συνεδρίου έχουν εκδωθεί; Δηλαδή έχουν βγει εκτελέσεις του Ψάχου στο εμπόριο;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Τώρα το απόγευμα είχα ένα τηλεφώνημα από έναν άνθρωπο που μου είπε ότι τώρα τελευταία δουλεύει στο υπουργείο σε υπηρεσία που, μεταξύ άλλων, είναι υπεύθυνη για την τήρηση των συμβάσεων ανάμεσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και τις διάφορες βιβλιοθήκες σχετικά με την ψηφιοποίησή τους. Μου τόνισε πως στους όρους της χρηματοδότησης είναι και η ολοκληρωτική διάθεση του ψηφιοποιημένου υλικού και πως η μη διάθεσή του συνιστά παράβαση των συμβάσεων. Αυτά τα ξέρει γιατί τις έχει διαβάσει. Ακόμα μου είπε πως αυτός μπορεί να κάνει καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Ένωση σαν υπουργείο και όχι σαν ιδιώτης. Δηλ. δεν χρειάζεται να μεσολαβήσει σε κάποιον άλλο. Κάνει τις ενέργειες μόνος του υπηρεσιακώς. Μάλιστα με πήρε τηλ. ειδικά για το αρχείο του Ψάχου.
Μου είπε πως θα ανακινήσει το θέμα γιατί έχουν εμφανιστεί πολλές διαμαρτυρίες στην υπηρεσία του και εγώ του είπα πως αν προχωρήσει το θέμα πολλοί ψάλτες θα τον ευγνωμονούν. Άφησε δε να φανεί πως αν κινηθεί το θέμα, το πανεπιστήμιο ή θα πρέπει να δώσει όλο το υλικό δημοσίως ή θα πρέπει να πληρώσει πίσω 120.000 που πήρε για την συγκεκριμένη βιβλιοθήκη. Τρίτη λύση δεν υπάρχει.

Το καλύτερο το κρατάω για το τέλος: ο άνθρωπος αυτός είναι...ψάλτης!!!! και όπως καταλαβαίνετε μπορεί να καταλάβει καλύτερα τα ψαλτικά θέματα από έναν κοινό υπάλληλο.

Ελπίζω πως αν πράγματι το αναλάβει αυτός ο άνθρωπος (που καί ψάλτης είναι και συνεπώς θα δει το ψαλτικό αυτό θέμα με άλλο μάτι και δεν έχει την νοοτροπία ορισμένων που κρατάνε τα αρχεία αυτά κλεισμένα σε ράφια) θα υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα. Οψόμεθα.

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Φυσικά δεν μπορώ να πω περισσότερα σχετικά με ονόματα και υπηρεσίες γιατί ο καθένας μπορεί να θέλει να κρατήσει μυστική την ταυτότητά του.
Είχαμε κανένα νέο από την υπόθεση αυτή;
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Είχαμε κανένα νέο από την υπόθεση αυτή;

Δυστυχώς όχι. Τώρα που οι υπουργοί ανεβαίνουν και κατεβαίνουν κάθε μήνα και όλοι τρέχουν να δουν μήπως τους διώξουν απο τη δουλειά τους δεν νομίζω να γίνει άμεσα κάτι (δικιά μου υπόθεση αυτή). Όταν (αν) μάθω κάτι θα το γράψω εδώ.
 

Zambelis Spyros

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστούμε θερμά για όλη αυτή την πληροφόρηση! Τα πρακτικά του εν λόγω συνεδρίου έχουν εκδωθεί; Δηλαδή έχουν βγει εκτελέσεις του Ψάχου στο εμπόριο;

http://www.youtube.com/watch?v=44YGQxBg2tc

''Η θεωρητική ενασχόληση του Ψάχου με τα τονιαία διαστήματα της βυζαντινής μουσικής αποσκοπούσε συν τοις άλλοις στην κατασκευή ενός οργάνου ικανού να τα αποδώσει. Ο Ψάχος με τη βοήθεια της φίλης και μαθήτριάς του Εύας Πάλμερ-Σικελιανού αποδύθηκε σε αγώνα συγκέντρωσης χρημάτων για την κατασκευή του οργάνου, δικής του εμπνεύσεως και σχεδιασμού. Το Μάιο του 1922 μετέβη στο Oettingen της Βαυαρίας για να επιβλέπει την κατασκευή του οργάνου από τον οίκο οργανοποιίας Steinmeyer. Στις 27 Οκτωβρίου του 1922 όμως πέθανε η γυναίκα του Ευανθία, γεγονός που ανέκοψε τις δραστηριότητές του, στις οποίες επανήλθε επιστρέφοντας μετά από δύο μήνες περίπου στη Βαυαρία. Τέλος, τον Ιούνιο του 1924, ολοκληρώθηκε η κατασκευή του οργάνου και δύο ακόμη μικρότερων. Προς τιμήν της χορηγού του Εύας Σικελιανού ονομάστηκε «Εύειον Παναρμόνιον»''

http://www.ehw.gr/constantinople/forms/fLemmaBodyExtended.aspx?lemmaID=11060


H Εύα Πάλμερ-Σικελιανού και ο Κωνσταντίνος Ψάχος ελπίζανε, με το όργανο προσεγγίζουν και την αρχαία ελληνική μουσική. Για το θέμα:

http://analogion.com/forum/showthread.php?p=130026#post130026
 
Last edited:
E

emakris

Guest
Σας ευχαριστούμε θερμά για όλη αυτή την πληροφόρηση! Τα πρακτικά του εν λόγω συνεδρίου έχουν εκδωθεί; Δηλαδή έχουν βγει εκτελέσεις του Ψάχου στο εμπόριο;
Αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στο στάδιο της διόρθωσης των τυπογραφικών δοκιμίων. Η έκδοση θα κυκλοφορήσει, όπως φαίνεται, μετά τις γιορτές. Από εκτελέσεις του Ψάχου θα περιλαμβάνονται δυστυχώς μόνο οι δύο στίχοι της δοξολογίας που προανέφερα, καθότι στις άλλες περιπτώσεις το ηχητικό σήμα των (σχεδόν κατεστραμμένων) κυλίνδρων ήταν τελείως ανεπαρκές.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από εκτελέσεις του Ψάχου θα περιλαμβάνονται δυστυχώς μόνο οι δύο στίχοι της δοξολογίας που προανέφερα, καθότι στις άλλες περιπτώσεις το ηχητικό σήμα των (σχεδόν κατεστραμμένων) κυλίνδρων ήταν τελείως ανεπαρκές.
Οπότε θα την αναμένουμε. Αν το θυμηθείτε, ενημερώστε μας όταν βγει στην κυκλοφορία.
Εφόσον, λοιπόν, το υλικό δεν ενδείκνυται για κυκλοφορία ή άλλη εκμετάλλευση, να περιμένουμε ίσως κάποια κοινοποίησή του μέσω Internet;
 
E

emakris

Guest
Εφόσον, λοιπόν, το υλικό δεν ενδείκνυται για κυκλοφορία ή άλλη εκμετάλλευση, να περιμένουμε ίσως κάποια κοινοποίησή του μέσω Internet;
Θα το κοιτάξω, αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις μπορεί κανείς να ακούσει κάτι. Μεγάλη καταστροφή.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Επισυνάπτω το συνημμένο αρχείο που περιέχει την Εισήγηση του κ. Γεωργίου Χατζηθεοδώρου με θέμα’’ Πρώτη προσέγγιση στη βιβλιοθήκη του Κ. Α. Ψάχου (ιστορικό) και τα εξ αυτής προκύψαντα αρχικά οφέλη" που παρουσιάσθηκε στην Ημερίδα της Ακαδημίας Αθηνών, 30 Νοεμβρίου 2007 με θέμα Κωνσταντίνος Ψάχος: Ο μουσικός, ο λόγιος
Πληροφορίες σχετικά με την Εργογραφία και το Βιογραφικό του κ. Γεωργίου Χατζηθεοδώρου εδώ.
Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση στον συλλογικό τόμο με τα πρακτικά ημερίδας με θέμα "Κωνσταντίνος Ψάχος: o Μουσικός, ο Λόγιος", ὀπου δημοσιεύονται δεκαέξι κείμενα ερευνητών, καθηγητών και ειδικών μουσικολόγων με θέμα τον βίο, το έργο και την εποχή του Κωνσταντίνου Α. Ψάχου εδώ
Ευχαριστώ πολύ τον Άρχοντα Κυρ Γεώργιο Χατζηθεοδώρου που μου έδωσε την άδεια, προκειμένου να ενημερώσω και το ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟ και με αυτήν την Εισήγησή του διότι είναι γνωστό το Μεγάλο Επιστημονικό Μουσικό Ενδιαφέρον.
Ευελπιστώ και εύχομαι στην δημοσιοποίηση του όλου Έργου του Κωνσταντίνου Ψάχου.
 

Attachments

  • Εισήγηση Γεωργίου Χατζηθεοδώρου για την Βιβλιοθήκη του Κωνσταντίνου Ψάχου.pdf
    10.6 MB · Views: 100
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Μόλις έμαθα από ανάρτηση του εορτάζοντος εκλεκτού φίλου, Πρωτοψάλτη και καθηγητή Β.Μ. Κ. Φωτόπουλου ότι είναι πλέον προσβάσιμη ελεύθερα από σήμερα για όλους η βιβλιοθήκη του Κ. Α. Ψάχου στη σελίδα της Περγάμου



και τω αναστάντι Κυρίω δόξα!

δ.

ΥΓ Τα λογότυπα παραμένουν ελληνιστί...
 
Last edited:

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Η Βιβλιοθήκη του Κ. Α. Ψάχου [ΒΚΨ] απόκειται στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών από το 1996. Περιλαμβάνει μεγάλο αριθμό χειρογράφων βυζαντινής μουσικής, τα πλείστα των οποίων αποτελούν μοναδικής διεθνώς σημασίας τεκμήρια της διαχρονικής παράδοσης της ψαλτικής τέχνης· ακόμη, σπάνιες και δυσεύρετες πρώτες εκδόσεις βιβλίων και θεωρητικών της βυζαντινής μουσικής, καθώς και παλαίτυπα βιβλία και περιοδικά ποικίλης άλλης θεματολογίας.

Κατά τα έτη 2007-8 τα μουσικά χειρόγραφα της Βιβλιοθήκης Κ. Α. Ψάχου, καθώς και μέρος των μουσικών εντύπων της περιόδου 1820-51, ψηφιοποιήθηκαν και τεκμηριώθηκαν στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος “Κοινωνία της Πληροφορίας”. Τον Μάρτιο του 2008 πλήρες το περιεχόμενο του ψηφιοποιημένου υλικού, καθώς και τρεις δειγματοληπτικές φωτογραφίες από κάθε χειρόγραφο ή έντυπο, αναρτήθηκαν στο διαδίκτυο και είναι ηλεκτρονικά προσβάσιμα σε κάθε ενδιαφερόμενο.

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών, παρακολουθώντας και τη διεθνώς επικρατούσα τάση ηλεκτρονικής διάθεσης παρόμοιου πρωτογενούς υλικού, αποφάσισε ομόφωνα στη Συνεδρία της 9ης Μαρτίου 2017 την πλήρη πλέον ανάρτηση του ήδη ψηφιοποιημένου υλικού στο διαδίκτυο (αλλά και τον σταδιακό εμπλουτισμό του), ως μια προσφορά στους ανά τον κόσμο ειδικούς ερευνητές, συμμετέχοντας έτσι, έμπρακτα και ενεργά, στον εορτασμό της ιστορικής επετείου των 180 χρόνων από την ίδρυση του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και της Φιλοσοφικής Σχολής. Η απόφαση του Τμήματος Μουσικών Σπουδών έγινε δεκτή από την Σύγκλητο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στη Συνεδρία της 16ης Μαρτίου 2017.

https://pergamos.lib.uoa.gr/uoa/dl/frontend/browse.html?params.id=1309563
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καιρὸς ἦταν. Κάλλιο ἀργὰ παρὰ ποτέ.

Λέγε λέγε, τὴν «ξεκλειδώνουν» τὴν βιβλιοθήκη.

Εὐχαριστίες δὲν θὰ ἐκφράσω, διότι ὄφειλαν ἀπὸ τὸ 2008 νὰ ἔχουν δώσει πλήρη πρόσβαση σὲ ὅλους, καθὼς πρόκειται γιὰ δημόσιο ὑλικό, πληρωμένο μὲ δημόσια χρήματα, σὲ δημόσιο ἐκπαιδευτικό ἴδρυμα. Ἐδῶ ἁπλὲς περιφερειακὲς βιβλιοθῆκες διέθεσαν ἀνοιχτὰ παλαιὰ βιβλιά καὶ ἐκδόσεις, ἡ ΠΕΡΓΑΜΟΣ συνέχιζε τὴν πριβέ κατάσταση.
 
Last edited:
Top