Πρός τι να καταφύγω Γ. Ουγουρλούς μετα κρατήματος

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί φίλοι,

Χρόνια Πολλά σε όλους με ευχές όπως η Παναγία Σας χαρίζει πάντοτε υγεία και δύναμη στην διακονία σας και στην ζωή Σας.

Θα με υποχρεώσετε πολύ εάν κάποιος έχει τον καλοφωνικό ειρμό μάθημα "Προς τί να καταφύγω" του Γεωργίου Ουγουρλούς (είναι τονισμένο σε Α᾽ ήχο) μετα κρατήματος, και το αναρτήσει.

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

ΝΓ.
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
Αγαπητοί φίλοι,

Χρόνια Πολλά σε όλους με ευχές όπως η Παναγία Σας χαρίζει πάντοτε υγεία και δύναμη στην διακονία σας και στην ζωή Σας.

Θα με υποχρεώσετε πολύ εάν κάποιος έχει τον καλοφωνικό ειρμό μάθημα "Προς τί να καταφύγω" του Γεωργίου Ουγουρλούς (είναι τονισμένο σε Α᾽ ήχο) μετα κρατήματος, και το αναρτήσει.

Ευχαριστώ πολύ πολύ.

ΝΓ.

σ. 625, ταμείο ανθολογίας Φωκαέως, εκδ. Ρηγόπουλου, Λειτουργία Α΄τόμος
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Κώστα,

Θα με υποχρεώσεις εαν μπορείς να σαρώσεις τα σχετικά φύλλα και να τ αναρτήσεις.

Δεν έχω την συλλογή πρόχειρη....

ΝΓ
 

kostaeri

Μπουσδέκης Κώστας
δυστυχώς δεν έχω σκάνερ αυτή τη στιγμή, αν κάποιος άλλος μπορεί ας το κάνει, γι αυτό έδωσα σελίδα.
Να στε καλά, χρόνια πολλά
 

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Νίκο,

Ορίστε. Σημειωτέον ότι και τους οχτώ καλοφωνικούς ειρμούς του Γεωργίου Ο(υ)γουρλού, γνωστού και ως Ευτυχίου Καισαρέως μετά τη μοναχική κουρά του, συνέταμε ο Εμμανουήλ Χατζημάρκος και συμπεριέλαβε στη Μελωδική Ανθοδέσμη, τ. Γ΄, Θεία Λειτουργία, Αθήνα 1988, σσ. 232-241.

Μένιος
 

Attachments

  • Γεωργίου Ογουρλού, Προς τίνα καταφύγω (ήχος α΄).pdf
    91.4 KB · Views: 444

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Νίκο,

Κράτημα δεν έχει σε κανέναν καλοφωνικό ειρμό του Ογουρλού στο Ταμείον Ανθολογίας. Δεν ξέρω αν συνέθεσε κρατήματα ο ίδιος. Πάντως, και στον κώδικα Διονυσίου 691, όπου ανθολογούνται δύο ειρμοί του, δεν επισυνάπτονται κρατήματα. Εσύ έχεις κάποια πληροφορία ότι το Προς τίνα καταφύγω έχει ίδιον κράτημα;

Μένιος
 

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Γειά σου Μένιε,

Χρόνια Πολλά, με τις ευχές μου για υγεία και επιτυχίες και συνεχή αριστεία στην έξοχη εργασία σου.

Ευχαριστώ πολύ πολύ την αγάπη σου. Δυστυχώς δεν έχω την Ανθοδέσμη του ΧΜάρκου εκτώς απο μερικά φωτοαντίγραφα συγκεκριμένων σελίδων.

Έχεις δίκαιο για το θέμα του κρατήματος. Δεν συνοδεύεται απο κράτημα.

Ευχαριστώ και πάλι :)

ΝΓ
 
Last edited:

π. Ρωμανός Καράνος

Παλαιό Μέλος
Φίλε Νίκο,

Επίσης, χρόνια πολλά και ευλογημένα και καλή συνέχεια στη θαυμάσια δουλειά που κάνεις στο Pittsburgh!

Μένιος
 
Top