[Ψάχνω] Πρόγραμμα το οποίο επισυνάπτοντας ένα πχ αρχείο pdf ή jpg να στο κάνει μελωδία και να το ακούς

antonism

Παλαιό Μέλος
υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο επισυνάπτοντας ένα πχ αρχείο pdf ή jpg να στο κάνει μελωδία και να το ακούς? δηλαδή με λίγα λόγια ένα πρόγραμμα δάσκαλος? αυτά τα προγραμματα που αναφέρετε όλοι είναι για συγγραφή βυζαντινής μουσικής, δηλαδή για δασκάλους. για μαθητές υπάρχει τίποτα?
 

ixadin

Ηχάδιν
Εγω δεν εχω υπόψιν μου τίποτα που να κάνει αυτά, διότι προϋποθέτει τεχνολογία που συναντάται σε εμπορικά προγράμματα παγκόσμιας εμπορικής απήχησης.
 

Gorgonaos

Gorgonaos
+να υπήρχε δεν νομίζω πως θα ήταν τόσο χρήσιμο σε έναν μαθητή+ίσως+να του έκανε κακό, γιατί το ζήτημα δεν είναι να μάθεις μόνο την μελωδία αλλά να ερμηνεύεις σωστά+τα ποιοτικά (δεν εννοώ την ανάλυση που προκύπτει από αυτά τόσο, όσο την έκφραση) σημάδια που δεν νομίζω πως μπορεί να εκφράσει ένα πρόγραμμα+μάλλον δεν έχει+νόημα να το κάνει!Αν θέλεις ν' ακούσεις την μελωδία μπορείς να πληκτρολογήσεις τους χαρακτήρες σε ένα πρόγραμμα που αναπαράγει τις βυζαντινές κλίμακες (3χορδα, 4χορδα, 5χορδα καλύτερα) αλλα+εκεί υπάρχουν θέματα περί του αν θ' ακούσεις σωστά όλα τα σημεία της μελωδίας+πολλά άλλα... Ακόμη όμως+αυτό αν λυνόταν νομίζω πλέον θα ήταν αρκετά λυπηρό το πόσο προσπαθούμε να εξαλείψουμε την διαπροσωπική σχέση Δασκάλου+μαθητή, ανθρώπου+συνανθρώπου γιατί δεν νομίζω πως η ανάγκη δημιουργίας ενός τέτοιου προγράμματος είναι η μεγάλη ανεπάρκεια διδασκάλων!Όλα αυτά τα λέω γιατί βλέπουμε το θέμα ως προς τον μαθητή!Αλλιώς στα χέρια κάποιου γνώστη είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο κάτι τέτοιο!
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
υπάρχει κάποιο πρόγραμμα το οποίο επισυνάπτοντας ένα πχ αρχείο pdf ή jpg να στο κάνει μελωδία και να το ακούς? δηλαδή με λίγα λόγια ένα πρόγραμμα δάσκαλος? αυτά τα προγραμματα που αναφέρετε όλοι είναι για συγγραφή βυζαντινής μουσικής, δηλαδή για δασκάλους. για μαθητές υπάρχει τίποτα?

Δες εδώ
www.melodos.com
 
Last edited:

Pappous43

Παλαιό Μέλος
Ὑπάρχει ἓνα δωρεάν πρόγραμμα, τό BZQ, τό ὁποῖον δέχεται μέ ἀπλούστατον τρόπον μίαν βυζαντινήν παρτιτούραν καί δημιουργεῖ ἀρχεῖον ἢχου wav
μέ τήν παραλλαγήν μέ μίαν ἀνθρωπίνην φωνήν ἢ χορόν τῆς ἐπιλογῆς σας.
Διά νά ἀκούσετε παραδείγματα καί νά ἀποκτήσητε τό πρόγραμμα δῆτε:
http://analogion.com/forum/showthread.php?t=135
 

ixadin

Ηχάδιν
Bandwidth Limit Exceeded
The server is temporarily unable to service your request due to the site owner reaching his/her bandwidth limit. Please try again later.

Μήπως μπορείτε να τα βάλετε και σε άλλον host-server (π.χ. mediafire);
 
Top