Πρόγραμμα καθαρισμού/μετατροπής pdf σε ασπόμαυρο

Psaltis5700

Μέλος
Έχω ακόμα μια σημαντική ερώτηση (πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς):
Πώς γίνεται να μετατρέψουμε ένα pdf που έχει έγχρωμες (πεπαλαιωμένες) σελίδες σε ασπρόμαυρο, όμως με άσπρο φόντο εντελώς και όχι γκρίζο, για οικονομία στο μελάνι. Αν βέβαια είναι εφικτό.
 
Έχω ακόμα μια σημαντική ερώτηση (πιστεύω ενδιαφέρει πολλούς):
Πώς γίνεται να μετατρέψουμε ένα pdf που έχει έγχρωμες (πεπαλαιωμένες) σελίδες σε ασπρόμαυρο, όμως με άσπρο φόντο εντελώς και όχι γκρίζο, για οικονομία στο μελάνι. Αν βέβαια είναι εφικτό.

Εκτυπώνεις σε pdf το αρχείο και επέλεξε στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή το ασπρόμαυρο.

Για να το εκτυπώσεις χωρίς άσπρο φόντο, υπάρχουν τρεις επιλογές:
α) στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή να βρεις την φωτεινότητα και το κοντράστ.
β) εάν δεν έχει φωτεινότητα και κοντράστ ο εκτυπωτής στις ρυθμίσεις, θα πρέπει να κάνεις το pdf εικόνες και από εκεί να το φτιάξεις με την φωτεινότητα και το κοντράστ στις επιλογές των εικόνων.
γ) υπάρχει και η εκτύπωση σε ασπρόμαυρο στις ρυθμίσεις εκτυπωτή, όπου τα γκρι τα κάνει άσπρα ή μαύρα. Αυτή η ρύθμιση δεν πετυχαίνει παντα...
 

Psaltis5700

Μέλος
Εκτυπώνεις σε pdf το αρχείο και επέλεξε στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή το ασπρόμαυρο.

Για να το εκτυπώσεις χωρίς άσπρο φόντο, υπάρχουν τρεις επιλογές:
α) στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή να βρεις την φωτεινότητα και το κοντράστ.
β) εάν δεν έχει φωτεινότητα και κοντράστ ο εκτυπωτής στις ρυθμίσεις, θα πρέπει να κάνεις το pdf εικόνες και από εκεί να το φτιάξεις με την φωτεινότητα και το κοντράστ στις επιλογές των εικόνων.
γ) υπάρχει και η εκτύπωση σε ασπρόμαυρο στις ρυθμίσεις εκτυπωτή, όπου τα γκρι τα κάνει άσπρα ή μαύρα. Αυτή η ρύθμιση δεν πετυχαίνει παντα...
Ευχαριστώ πολύ, αλλά ,μιλάω για σελίδες με έγχρωμο φόντο...
 

Pappous43

Παλαιό Μέλος
π.χ. αυτό

ἐάν οἱ σελίδες δέν εἶναι πολλές
καί ἔχετε χρόνον
μπορεῖτε πχ μέ τό Corel Photo Paint
νά ἐπιτύχητε τό ἑξῆς
 

Attachments

  • test 3.pdf
    238.7 KB · Views: 52

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από εδώ.

Το αυτόν τεμάχιον καθαρισθέν και σελιδοποιηθέν ... Ευχαριστούμε!
Ευχαριστούμε!!!
Άριστο το αποτέλεσμα του καθαρισμού!!!
Με ποιο τρόπο το πετύχατε;
 
Last edited by a moderator:

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ευχαριστούμε!!!
Άριστο το αποτέλεσμα του καθαρισμού!!!
Με ποιο τρόπο το πετύχατε;

Με το GNU Image Manipulation Program (GIMP) [www.gimp.org] (ελεύθερο λογισμικό). Δοκιμάζοντας, έχω βρει ότι οι κιτρινισμένες σελίδες παλαιών βιβλίων "καθαρίζουν" ως εξής:
  • Filters -> Enhance -> Unsharp Mask (values: 275, 5.5, 50)
  • Image -> Mode -> Indexed -> B/W -> check "Remove unused ...", select "Floyd-Steinberg (reduce color bleeding)"
Το πρώτο βήμα κάνει πιο έντονα μαύρο το κείμενο, ενώ το δεύτερο βήμα μετατρέπει την εικόνα από έγχρωμη σε ασπρόμαυρη, οπότε μένει μόνο το μαύρο κείμενο σε λευκό φόντο. Προφανώς, λειτουργεί μόνο για ασπρόμαυρες σελίδες. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα που μπορεί να εφαρμόσει κανείς, αλλά δεν τα ξέρω ...
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Σας ευχαριστώ! Εγώ χρησιμοποιώ το corel photo paint 9 αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό όσο το δικό σας!
 
Top