[Ερώτηση] Πρόβλημα όταν κατεβαίνει η φωνή

ioannoun

Μέλος
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ενώ ανεβαίνω (στο μέλος) μια χαρά τις φωνές (για όλα τα διαστήματα) όταν χρειάζετε να κατέβω (ακόμα και στο πιο μικρό διάστημα της μίας φωνής) κάπου εκεί ξεκινούν τα λάθη. Αυτό είναι απλά θέμα εξάσκησης εφόσον τις φωνές πρός τα πάνω τις ανεβάζω μια χαρά ή έχει να κάνει με κάτι άλλο το οποίο θα πρέπει να διορθώσω?
 
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ενώ ανεβαίνω (στο μέλος) μια χαρά τις φωνές (για όλα τα διαστήματα) όταν χρειάζετε να κατέβω (ακόμα και στο πιο μικρό διάστημα της μίας φωνής) κάπου εκεί ξεκινούν τα λάθη. Αυτό είναι απλά θέμα εξάσκησης εφόσον τις φωνές πρός τα πάνω τις ανεβάζω μια χαρά ή έχει να κάνει με κάτι άλλο το οποίο θα πρέπει να διορθώσω?

Γεια σας. Για το πρόβλημα που αναφέρετε πιστεύω πως αν είστε αρχάριος, και μάλιστα στα πρώτα στάδια της μάθησης, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε, θα το ξεπεράσετε στην πορεία.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ενώ ανεβαίνω (στο μέλος) μια χαρά τις φωνές (για όλα τα διαστήματα) όταν χρειάζετε να κατέβω (ακόμα και στο πιο μικρό διάστημα της μίας φωνής) κάπου εκεί ξεκινούν τα λάθη. Αυτό είναι απλά θέμα εξάσκησης εφόσον τις φωνές πρός τα πάνω τις ανεβάζω μια χαρά ή έχει να κάνει με κάτι άλλο το οποίο θα πρέπει να διορθώσω?

Σίγουρα θα υπήρχε πρόβλημα αν είχατε θέμα και στην ανάβαση. Οπότε να κανετε πολύ εξάσκηση στο σπίτι και να συμβουλεύεστε τακτικά τον τόνο με τον τονοδότη σας.
 

karaviotisdim

Μέλος
Οι συμβουλές πού σας εχουν δώσει ειναι σωστές αναφορικά μέ τόν τονοδότη και τίς ασκήσεις. Χρειάζεσθε ασκήσεις ορθοφωνίας από κάποιο καλό δάσκαλο ωδειου οπότε καί μόρια δέν θα χάνετε αλλά ποτέ δέν θα βραχνιάζετε.
Κάποτε πού εγραφα τον ακάθιστο από καποια εκκλησία τών Αθηνών ειδα οτι αρχισαν με λα δηλαδη κε και στο τέλος εφθασαν σέ σολ διεση μισο τονο πιο κατω απο το κε.
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθεια σας. Ενώ ανεβαίνω (στο μέλος) μια χαρά τις φωνές (για όλα τα διαστήματα) όταν χρειάζετε να κατέβω (ακόμα και στο πιο μικρό διάστημα της μίας φωνής) κάπου εκεί ξεκινούν τα λάθη. Αυτό είναι απλά θέμα εξάσκησης εφόσον τις φωνές πρός τα πάνω τις ανεβάζω μια χαρά ή έχει να κάνει με κάτι άλλο το οποίο θα πρέπει να διορθώσω?

προσπαθησε στο φθογγο που κανεις λαθος να το διορθωνεις αμεσως γιατι πολλες φορες κολαει και το αυτι στο λαθος που καναμε και δε μπορουμε να το επαναφερουμε..
 
Γεια σας. Για το πρόβλημα που αναφέρετε πιστεύω πως αν είστε αρχάριος, και μάλιστα στα πρώτα στάδια της μάθησης, δεν χρειάζεται να ανησυχείτε, θα το ξεπεράσετε στην πορεία.

Και κάτι ακόμα. Μην λαμβάνετε υπόψιν σας καμμία συμβουλή από όσες γράφονται στο Ψαλτολόγιο - εκτός από αυτή που σας δίνω αυτή τη στιγμή: Να ακούτε μόνο τον δάσκαλό σας! Αν δεν σας καλύπτει αλλάξτε τον, αλλά από τη στιγμή που έχετε επιλέξει κάποιον και σας ικανοποιεί μουσικώς, του οφείλεται υποταγή! Είναι προϋπόθεση για να υπάρξει πρόοδος και όχι ημιμαθείς καταστάσεις. Ευχαριστώ
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Και κάτι ακόμα. Μην λαμβάνετε υπόψιν σας καμμία συμβουλή από όσες γράφονται στο Ψαλτολόγιο - εκτός από αυτή που σας δίνω αυτή τη στιγμή: Να ακούτε μόνο τον δάσκαλό σας! Αν δεν σας καλύπτει αλλάξτε τον, αλλά από τη στιγμή που έχετε επιλέξει κάποιον και σας ικανοποιεί μουσικώς, του οφείλεται υποταγή! Είναι προϋπόθεση για να υπάρξει πρόοδος και όχι ημιμαθείς καταστάσεις. Ευχαριστώ
συγγνώμη για την παρεμβολή, αλλά απόλυτη υποταγή=παρωπίδες, αλλά παρωπίδες=πρόοδος;;;
λίγο δύσκολο...
το σωστό, κατ'εμέ, θα ήταν το εξής: ο δάσκαλος πάνω απ'όλα, αλλά μην αψηφάς και μην δέχεσαι άκριτα οποιαδήποτε γνώμη, ακόμη και αυτή του δασκάλου, με τον οποίο θα συζητάτε διαρκώς (ή όποτε γίνεται....όσο περισσότερο τόσο καλύτερα).
Ευχαριστώ! :)
 
συγγνώμη για την παρεμβολή, αλλά απόλυτη υποταγή=παρωπίδες, αλλά παρωπίδες=πρόοδος;;;
λίγο δύσκολο...
το σωστό, κατ'εμέ, θα ήταν το εξής: ο δάσκαλος πάνω απ'όλα, αλλά μην αψηφάς και μην δέχεσαι άκριτα οποιαδήποτε γνώμη, ακόμη και αυτή του δασκάλου, με τον οποίο θα συζητάτε διαρκώς (ή όποτε γίνεται....όσο περισσότερο τόσο καλύτερα).
Ευχαριστώ! :)

Σαφώς η τυφλή υπακοή πρέπει να είναι εκούσια. Αν νιώσεις ότι ο δάσκαλος σφάλλει ή απλά δεν σου αρέσει, τότε τον αλλάζεις. Ξέρεις πολλά πράγματα δεν είναι απαραίτητα σωστό ή λάθος. Είναι και θέμα γούστου... Να σαι καλά!
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Σαφώς η τυφλή υπακοή πρέπει να είναι εκούσια. Αν νιώσεις ότι ο δάσκαλος σφάλλει ή απλά δεν σου αρέσει, τότε τον αλλάζεις. Ξέρεις πολλά πράγματα δεν είναι απαραίτητα σωστό ή λάθος. Είναι και θέμα γούστου... Να σαι καλά!

Εντάξει, συμφωνώ σ'αυτό, απλώς νομίζω ότι η τυφλή υπακοή δεν φέρνει πρόοδο, άσχετα με το γεγονός αν σ'αρέσει ο δάσκαλός σου ή όχι (αν σ'αρέσει, γίνεται πιο εύκολος και ίσως γόνιμος διάλογος).
Επίσης, να 'στε καλά!
Ευχαριστώ! :)
 
απλώς νομίζω ότι η τυφλή υπακοή δεν φέρνει πρόοδο

Μπορεί να ακούγεται... αντιδημοκρατικό, αλλά έχει αποτέλεσμα!
Σκέψου στις προπονήσεις αθλημάτων, να πεις στον προπονητή "έλα να το συζητήσουμε, γιατί κάτι δεν μου αρέσει με αυτή την άσκηση!". Θα επέλθει πρόοδος; Στο ποδόσφαιρο θα φας πάγκο, σε καμιά πολεμική τέχνη μπορεί και και καμιά ανάποδη... Αν υπακούσεις όμως θα δεις τα αποτελέσματα, διότι οι ασκήσεις είναι δοκιμασμένες. Γι' αυτό και στη μουσική χρειάζεται δάσκαλος σωστός και όχι αλμπάνης.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μπορεί να ακούγεται... αντιδημοκρατικό, αλλά έχει αποτέλεσμα!
Σκέψου στις προπονήσεις αθλημάτων, να πεις στον προπονητή "έλα να το συζητήσουμε, γιατί κάτι δεν μου αρέσει με αυτή την άσκηση!". Θα επέλθει πρόοδος; Στο ποδόσφαιρο θα φας πάγκο, σε καμιά πολεμική τέχνη μπορεί και και καμιά ανάποδη... Αν υπακούσεις όμως θα δεις τα αποτελέσματα, διότι οι ασκήσεις είναι δοκιμασμένες. Γι' αυτό και στη μουσική χρειάζεται δάσκαλος σωστός και όχι αλμπάνης.

Ναι, έτσι όπως το θέτετε....:)
αλλά πάνω από όλα να είναι σωστός όπως λέτε, γιατί αλλιώωωως!! :D:rolleyes:
Ευχαριστώ! :)
 

Th4nasis

Παλαιό Μέλος
Και κάτι ακόμα. Μην λαμβάνετε υπόψιν σας καμμία συμβουλή από όσες γράφονται στο Ψαλτολόγιο - εκτός από αυτή που σας δίνω αυτή τη στιγμή: Να ακούτε μόνο τον δάσκαλό σας! Αν δεν σας καλύπτει αλλάξτε τον, αλλά από τη στιγμή που έχετε επιλέξει κάποιον και σας ικανοποιεί μουσικώς, του οφείλεται υποταγή! Είναι προϋπόθεση για να υπάρξει πρόοδος και όχι ημιμαθείς καταστάσεις. Ευχαριστώ

για να δινουμε συμβουλες ΙΣωσ λεω Εγω ισωσ ειμαστε και μεις ΔΑσκαλοι μουσικης?? το λεω φιλικα παντα ! Aυτα που λεμε σαν συμβουλες τα ξερουμε, γιατι τα ιδια λαθοι στην καταβαση τα κανουν και δικοι μας μαθητες γιαυτο και δινουμε συμβουλες.. :)
 
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δε νομίζω ότι είναι κακό να ζητούνται και να δίνονται συμβουλές στο ψαλτολόγιον. Απλά πρέπει ο αιτών να έχει και κάποια κριτική ικανότητα να κρίνει από την ίδια τη συμβουλή κατά πόσο διέπεται από ημιμάθεια ή όχι. Η δε υποταγή στο δάσκαλο θα πρέπει να περιέχει επίσης τα παραπάνω, διότι υπάρχουν και δάσκαλοι οι οποίοι δεν έχουν αγνές προθέσεις για τους μαθητές τους. Καλό είναι γενικά να μην έχουμε "ραγιαδοποιημένη" στάση ζωής. Πιστεύω δε ότι η εδώ κοινότητα έχει ανθρώπους που θα μπορούσαν να δώσουν μία ορθή ή έστω ώριμη συμβουλή. Καλό θα ήταν να γράφαμε αν πραγματικά έχουμε κάτι να πούμε, αλλά εφόσον στο ψαλτολόγιον δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να δεσμεύει τα μέλη, είναι επόμενο θα γράφονται και μπουρδολογήματα (πιθανότατα όπως το παρόν).
 
Last edited:
Top