Πρόβλημα στις χαμηλές μετά από ώρα ψαλσίματος.

Ένα πρόβλημα που έχω -και δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος- είναι πως κατα τη διάρκεια του ψαλσίματος ''χάνω'' 1 με 2 νότες κάτω και εξηγούμαι: η φωνητική μου έκταση είναι κάτω Δι -άνω Γα ή και άνω Δι αλλά όχι πάντα. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μέσα στις ακολουθίες οι χαμηλές εξασθενούν σταδιακά με αποτέλεσμα στο τέλος πχ. της Λειτουργίας να φτάνω στον ζω με το ζόρι!!! κάνω εγώ κάτι λάθος, κουράζεται η φωνή ή πρέπει να το ψάξω διεξωδικότερα;
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Νομίζω φυσικό είναι αυτό που σου συμβαίνει..το πρωί έχουμε πιο χαμηλές νότες κ όσο ζεσταίνετε η φωνή χάνουμε τις χαμηλές αλλά πιάνουμε τις υψηλές..εμένα μου χει τύχει το πρωι να πιάσω κάτω βου ( ή πα)..αλλά μετά μέχρι δι..εξαρτάται από πολλούς παράγοντες..
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Πιστεύω ότι όσο καλύτερη τοποθέτηση έχει κάποιος τόσο λιγότερες μεταβολές

έχει η τονικότητα της φωνής του μεταξύ ζεστού και κρύου.

Παρόλα αυτά και γω το έχω αυτό που λες. Βέβαια δεν τις χάνω απλά δεν

τις πιάνω τόσο εύκολα και δεν ακούγονται καθαρά όπως όταν είμαι κρύος.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Θα επαληθευσω τα παραπανω και θα προσθεσω! Εαν η φωνη ειναι σωστα εκπαιδευμενη και δουλεμενη με φωνητικη, αυτο σιγα σιγα εξαλειφεται! Πιο παλια, προτου αρχισω φωνητικη, ειχα εκταση κατω δι μεχρι ανω δι. Αλλα απο το τρισαγιο και μετα, με το ζορι εφτανα κατω κε ή ζω. Μετα την φωνητικη εξασκηση, εφτιαξ μια εκταση απο κατω γα ή βου, εως ανω κε ή ζω. Μετα τη δοξολογια ομως, και μεχρι το τελος της λειτουργιας, παροτι εχω ζεσταθει αρκετα, βγαζω μεχρι κατω δι ή γα. Που θελω να καταλήξω. Ολα πρωτιστως ειναι θεμα εξασκησης! Και δευτερευοντως θεμα φωνης! Εαν ο αλλος ειναι τενορος, εννοειται οτι οταν ζεσταθει, δεν θα ειναι ευκολο να εχει χαμηλες. Και αντιθετα, εαν ο αλλος ειναι βαρυτονος, με το περασμα της ωρας, οι μεσαιες και οι χαμηλες του, θα εχουν ογκο και λαμψη και μεταλλο!!

[Συγγνωμη εαν σας κουρασα:):)]
 
Ακριβώς αυτό εννοώ γι'αυτό και το χάνω το έβαλα σε εισαγωγικά. Δεν ακούγονται καθαρά όπως το πρωϊ.......
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Με ποιο τρόπο μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό?? Τι ασκήσεις πρέπει να κάνουμε όσοι δεν κάνουμε φωνητική??
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με ποιο τρόπο μπορούμε να το διορθώσουμε αυτό?? Τι ασκήσεις πρέπει να κάνουμε όσοι δεν κάνουμε φωνητική??

Φτιάξε τὸ ἶσο σου ἀνάλογα ἤ διάλεξε παραδοσιακὰ μέλη μὲ λογικὴ ἄνοδο καὶ κάθοδο ἤ κόβε τὶς χαμηλὲς θέσεις κατὰ βούληση καὶ λέγε τὶς ψηλὲς.

Ἐγὼ ἐφαρμόζω καὶ τὰ τρία κατὰ περίσταση, ἀλλὰ ἐπειδὴ ἐπιλέγω κλασικὰ κομμάτια συνήθως εἶμαι ἐντάξει καὶ χωρὶς φωνητικὴ ἤ ἠλεκτρονικὸ ἰσοκράτη:rolleyes: ἤ κασετόφωνο νὰ ψάλλει ἀντί γιὰ μένα στὸ διάλειμμα:rolleyes: ἤ απλικεισον ποὺ ἀναπαράγει τὴν ψαλτικὴ μου χωρὶς νὰ ψάλλω:D

Πολὺ βοηθᾶ ὁ Σουρλατζῆς στὰ Λειτουργικὰ ἀλλὰ καὶ ὁ Ἀγγελινάρας μὲ τὴ νέα ἔκδοση. Δὲς καὶ τὸ ἐγχειρίδιο τοῦ Χρ. Τσακίρογλου ἔχει καλὲς καὶ βατὲς ἐπιλογὲς.

Γενικὰ, πάντως θεωρῶ ἐξαιρετικὸ προτέρημα στὸν ψάλτη τὸ κατὰ βούληση καὶ ἐπὶ τόπου ἐπιδέξιο κόψιμο-ρἀψιμο τοῦ μέλους ὥστε νὰ προκύψει ἄριστο ἀποτέλεσμα χωρὶς κοκοράκια ἤ καθίζηση στὸν ... πάτο τῆς ... ὑπάτης.
 
Φτιάξε τὸ ἶσο σου ἀνάλογα ἤ διάλεξε παραδοσιακὰ μέλη μὲ λογικὴ ἄνοδο καὶ κάθοδο ἤ κόβε τὶς χαμηλὲς θέσεις κατὰ βούληση καὶ λέγε τὶς ψηλὲς.

Ἐγὼ ἐφαρμόζω καὶ τὰ τρία κατὰ περίσταση, ἀλλὰ ἐπειδὴ ἐπιλέγω κλασικὰ κομμάτια συνήθως εἶμαι ἐντάξει καὶ χωρὶς φωνητικὴ ἤ ἠλεκτρονικὸ ἰσοκράτη:rolleyes: ἤ κασετόφωνο νὰ ψάλλει ἀντί γιὰ μένα στὸ διάλειμμα:rolleyes: ἤ απλικεισον ποὺ ἀναπαράγει τὴν ψαλτικὴ μου χωρὶς νὰ ψάλλω:D

Πολὺ βοηθᾶ ὁ Σουρλατζῆς στὰ Λειτουργικὰ ἀλλὰ καὶ ὁ Ἀγγελινάρας μὲ τὴ νέα ἔκδοση. Δὲς καὶ τὸ ἐγχειρίδιο τοῦ Χρ. Τσακίρογλου ἔχει καλὲς καὶ βατὲς ἐπιλογὲς.

Γενικὰ, πάντως θεωρῶ ἐξαιρετικὸ προτέρημα στὸν ψάλτη τὸ κατὰ βούληση καὶ ἐπὶ τόπου ἐπιδέξιο κόψιμο-ρἀψιμο τοῦ μέλους ὥστε νὰ προκύψει ἄριστο ἀποτέλεσμα χωρὶς κοκοράκια ἤ καθίζηση στὸν ... πάτο τῆς ... ὑπάτης.

Συμφωνώ απόλυτα και πολλές φορές το εφαρμόζω. Όταν όμως έχεις πανηγυρικό εσπερινό και έχοντας την βάση του δεξιού πρέπει να ακουστεί ο κάτω Δι στα Ανοιξαντάρια;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Προκαταβολικά....δεν είμαι δάσκαλος φωνητικής, μαθητής φωνητικής είμαι επί πολλά χρόνια, και με προσπάθεια εφαρμογής στο αναλόγιο αυτών που μαθαίνω.

Εάν μετά από παρατεταμμένη ψαλμωδία αισθάνεσαι ΤΟ ΛΑΙΜΟ σου σφιγμένο; Τους μυες δηλαδή κουρασμένους....με αποτέλεσμα να έχεις χάσει ήδη 2-3 τόνους από τις χαμηλές σου.... και μετά από λίγα λεπτά που "ξεσφίγγουν" οι μύες του λαιμού, επανέρχονται, κάπως, οι χαμένες χαμηλές.....

Το έχεις παρατηρήσει αυτό; Εαν ναι είναι μάλλον κακή τοποθέτηση και σφιχτός λαιμός. Πρέπει η φωνή να τοποθετηθεί στο διάφραγμα, ο δε λαιμός να είναι "ανοιχτός", μάλιστα όσο ψηλότερος ο φθόγγος, τόσο ανοιχτότερος ο λαιμός.

Δεν είναι ανάγκη να έχεις ψάλλει δύσκολο μάθημα για να παρατηρήσεις το παραπάνω. Και ένα απολυτίκιο φτάνει...εάν η τοποθέτηση δεν είναι σωστή.
 

kmironakis

π. Ευστάθιος
Και εγώ σαν μαθητής θα μιλήσω, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός αλλά μόνο έτσι μπορώ να το εκφράσω, προσπάθησε να κρατήσεις τη χαμηλή στο στόμα σου και όχι στο λαιμό γιατί τότε την "πνίγεις"!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συμφωνώ απόλυτα και πολλές φορές το εφαρμόζω. Όταν όμως έχεις πανηγυρικό εσπερινό και έχοντας την βάση του δεξιού πρέπει να ακουστεί ο κάτω Δι στα Ανοιξαντάρια;

Στὴν περίπτωση αὐτὴ προσπαθεῖς νὰ ἔχεις κάποιον βοηθὸ. Ἄν δὲν ἔχεις τότε κάνεις τὸ μικρόφωνο παγωτό (κυριολεκτικά) καὶ κάνεις ὑπομονὴ, μιὰ μέρα εἶναι θὰ περάσει ...
Βοηθᾶ ἀκόμη νὰ ἔχεις κοιμηθεῖ λίγο πρὶν τὸν Ἑσπερινό, ἄν γίνεται..

Ἀπὸ φωνητικὴ δὲν ξέρω, γι' αὐτὸ ἐπικεντρώνομαι σὲ πρακτικὰ θέματα. Προσωπικὰ στὰ χαμηλὰ δὲν ἀκούγομαι, πιθανῶς γιὰ ὅλες τὶς αἰτίες ποὺ ἀπαρίθμησαν οἱ συνάδελφοι στὰ παραπάνω μηνύματα, γι' αὐτὸ ἐφαρμόζω διάφορες πατέντες πρὸς ἀποφυγὴν τοῦ ... βάθους.
 

Kostas Tsig

Μαθητευόμενος Ιεροψάλτης
Στο ότι δεν πιάνω πολύ καλά τις χαμηλές μήπως οφείλεται και στην ηλικία??
 

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ συνάδελφε κ. Δημήτρης 7, αυτό που ανέφερες είναι κάτι που συμβαίνει φυσιολογικά σε όλους τους τύπους φωνών.
Απλά μόλις ζεσταθεί η φωνή τότε μετρούμε την πραγματική της έκταση και ποτέ όταν είναι κρύα, που συνήθως είναι χαμηλότερη όπως πχ το πρωί που ξυπνάμε.
Τώρα το αν οι χαμηλές σου έχουν δύναμη και καθαρότητα έχει να κάνει:
Με την σωστή τοποθέτηση, και με την σωστή πίεση στην εκπνοή. Η δυνατή εκπνοή δεν βγάζει σωστές χαμηλές, ενώ η χαλαρή εκπνοή βγάζει καλύτερες.
 
Top