[Ερώτηση] Πρόβλημα στην εκτύπωση pdf αρχείου

yuemm

Μέλος
Καλησπέρα.
Κατά την εκτύπωση ενός αρχείου pdf ανάμεσα στα ελληνικά εμφανίζονται και "κινέζικα" .Γνωρίζει κανείς ,εάν υπάρχει λύση στο πρόβλημα;
Ευχαριστώ.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εάν δεν είναι πολλές οι σελίδες, μπορείς να μετατρέψεις την κάθε σελίδα σε ένα χωριστό αρχείο εικόνας και μετά να τυπώσεις τις εικόνες. Κατέβασε το πρόγραμμα image printer. Μετά την εγκατάσταση άνοιξε το pdf, πάτα Εκτύπωση και διάλεξε εκτυπωτή τον Image Printer. Θα σου βγάλει τις σελίδες του pdf σε εικόνες στο φάκελο Τα έγγραφά μου.
Αν τώρα έχεις τις εικόνες, μπορείς να δοκιμάσεις να τις ξανακάνεις pdf, γιατί υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά να εκτυπώνονται σωστά. Αυτό θα το κάνεις με το πρόγραμμα jpeg to pdf (μην παρασύρεσαι από το jpeg, υποστηρίζει πολλά αρχεία εικόνας), το οποίο δεν θέλει καν εγκατάσταση.
 

ixadin

Ηχάδιν
Προφανώς για να εμφανίζονται "κινέζικα" μἐσα σε ελληνικά, σημαίνει ότι το pdf έχει μέσα text.

Πιθανόν το αρχείο σου να μην έχει ενσωματώσει την γραμματοσειρά, οπότε θα πρέπει από το File>Properties>Fonts να εντοπίσεις την γραμματοσειρά που θα λέει non-Subset (ή κάτι τέτοιο) και να την εγκαταστήσεις
 
Εάν δεν είναι πολλές οι σελίδες, μπορείς να μετατρέψεις την κάθε σελίδα σε ένα χωριστό αρχείο εικόνας και μετά να τυπώσεις τις εικόνες. Κατέβασε το πρόγραμμα image printer. Μετά την εγκατάσταση άνοιξε το pdf, πάτα Εκτύπωση και διάλεξε εκτυπωτή τον Image Printer. Θα σου βγάλει τις σελίδες του pdf σε εικόνες στο φάκελο Τα έγγραφά μου.
Αν τώρα έχεις τις εικόνες, μπορείς να δοκιμάσεις να τις ξανακάνεις pdf, γιατί υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά να εκτυπώνονται σωστά. Αυτό θα το κάνεις με το πρόγραμμα jpeg to pdf (μην παρασύρεσαι από το jpeg, υποστηρίζει πολλά αρχεία εικόνας), το οποίο δεν θέλει καν εγκατάσταση.
Τα κινέζικα που βγάζει είναι μάλλον γραμματοσειρά που δεν έχεις στο δικό σου υπολογιστή για να μπορέσει να στα διαβάσει και να στα εκτυπώσει στη συνέχεια. Παρατήρησε λοιπόν πια στοιχεία του πρωτότυπου βγαίνουν κινέζικα και έλεξγε αν έχεις τη γραμματοσειρά τους.
 

yuemm

Μέλος
Στο file-properties-fonts δε μου βγάζει κανένα non-Subset.Φαίνεται ότι τις βλέπει.
Συγγνώμη Νίκο,δεν αναζήτησα προς το παρόν τη λύση σου.Θα ήθελα πρώτα να
δω, εάν μπορώ να βρώ λύση χωρίς να προχωρήσω ακόμη στη λύση που πρότεινες.
 
Top