Πρόβλημα με ανέβασμα μεγάλων αρχείων (internal server error 500)

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δύο μέλη με ειδοποίησαν οτι δεν μπορούν να ανεβάσουν αρχεία. Έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα; Θα κοιτάξω να δώ εάν είναι κάτι από τη μεριά του φόρουμ αλλά προς το παρόν δεν γνωρίζω τί μπορεί να συμβαίνει. Συγνώμη.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Πολλές φορές φταίνε και οι internet browsers. Εγώ με τον οpera είχα πρόβλημα και με το mozilla τελικά λύθηκε. Δε συζητούμε βέβαια για τον internet explorer. Τον έχω καταργήσει τελείως...
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Εχθές το βράδυ γύρω στις 10 προσπάθησα να ανεβάσω τα δύο χερουβικά (κείμενο). Μικρά αρχεία. Μόλις 600-700 ΚΒ. Αλλά δεν μπόρεσα. Μου έγραψε μετά από τρία λεπτά περίπου connection terminate; κάτι τέτοιο. Τώρα όμως αμέσως και πολύ γρήγορα τα ανέβασε.
Φαίνεται λοιπόν Δημήτρη πως το πρόβλημα λύθηκε. Και με την ευκαιρία σε ευχαριστώ πολύ για το psaltologion.com. Εσύ και οι συνεργάτες σου αξίζετε πολλά. Ο κόπος σας, ο χρόνος σας και τα όποια χρήματα έχετε μέχρι τώρα ξοδέψει δεν πήγαν ούτε στο ελάχιστο χαμένα αφού δημιουργήσατε την κορυφαία σελίδα μιας και [FONT=&quot]έχει γίνει σημαντική [/FONT][FONT=&quot]και μοναδική [/FONT][FONT=&quot]δουλειά[/FONT][FONT=&quot] εδώ. Η ψηφιοποίηση της βυζαντινής μουσικής για πρώτη φορά σε τόσο εύρος.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Δημητρη (Κουμπαρουλη) καλησπερα ! Εξακολουθω να μην μπορω να ανεβασω ουτε mini αρχεια . Τι συμβαινει ?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα, ούτε στην περιήγηση, ούτε στην επισύναψη αρχείων...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δημητρη (Κουμπαρουλη) καλησπερα ! Εξακολουθω να μην μπορω να ανεβασω ουτε mini αρχεια . Τι συμβαινει ?

Τί μήνυμα σου βγάζει; Δοκίμασε να τα ανεβάσεις από άλλο υπολογιστή εάν μπορείς (με το δικό σου λογαριασμό Ψαλτολογίου όμως) να δείς μήπως είναι πρόβλημα του υπολογιστή/της σύνδεσής σου.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Και εγώ έχω εδώ και καιρό πρόβλημα με το ανέβασμα αρκετών αρχείων...Δημήτρη σε είχα ενημερώσει αλλά το πρόβλημα παραμένει...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δυστυχώς παρότι το έψαξα όσο μπορούσα, δεν έχω βρεί ακόμα τί μπορεί να φταίει. Ομολογώ οτι και εγώ πρίν καιρό προσπάθησα να ανεβάσω ένα αρχείο 16Μb και μου έδειξε στο τέλος κάποιο πρόβλημα με το διακομιστή (internal server error) και δεν το ανέβασε. Άλλα όμως μου τα ανεβάζει κανονικά. Λυπάμαι για την ταλαιπωρία αλλά δεν ξέρω τι φταίει. :( Εάν βρώ κάτι θα σας πώ.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δέχομαι εδώ και καιρό αρκετά παράπονα λόγω προβλημάτων ανάρτησης επισυνάψεων και συγκεκριμένα μεγάλων αρχείων (πάνω από 10 Mb;). Έχω ψάξει και ακόμα ψάχνω να βρώ τί μπορεί να φταίει.

Από τη μεριά της εταιρίας που φιλοξενεί τα αρχεία του Ψαλτολογίου μπορεί να πρόκειται:

α) είτε για πρόβλημα υπερφόρτωσης του διακομιστή ώστε να διακόπτει τη σύνδεση σε ανάρτηση μεγάλων αρχείων. Είμαστε σε φτηνό διακομιστή στον οποίο η εταιρία πάροχος φιλοξενεί και ιστοσελίδες άλλων και εάν ο διακομιστής είναι φορτωμένος, απορρίπτει εργασίες ανάλογα. Αυτό μάλλον εξηγεί γιατί μερικές φορές κάτι βγάζει λάθος με την πρώτη αλλά ανεβαίνει με τη δεύτερη (αν δεν κάνω λάθος μου έχει αναφερθεί και αυτό).

β) είτε για πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του διακομιστή σχετικά με το μέγεθος επιτρεπόμενων αναβαινόντων αρχείων (max file upload restriction). Αυτό είναι μάλλον απίθανο γιατί άλλα μέλη του φόρουμ αν δεν κάνω λάθος ανεβάζουν μεγάλα αρχεία κανονικά (ή με τη δεύτερη ή τρίτη προσπάθεια, που επίσης υποστηρίζει την εκδοχή α).

Επίσης έχουμε και φαινόμενα που μέλη ανέβαζαν μέχρι πρόσφατα μεγάλα αρχεία κανονικά αλλά τώρα τους βγάζει πρόβλημα (internal server error 500). Δεν έχω αλλάξει κάτι σχετικό από τη μεριά μου στις ρυθμίσεις του φόρουμ κάτι που επίσης υποστηρίζει την εκδοχή α).

Από τη μεριά των δικών μου ρυθμίσεων μπορεί να είναι κάτι σχετικό με τις ρυθμίσεις PHP (τα οποία δεν έχω αλλάξει για χρόνια) ή με τα αρχεία .htaccess τα οποία άλλαξα πρίν μήνες όταν ομογενοποίησα τις διευθύνσεις του φόρουμ (psaltologion.com, analogion.com κτλ) ώστε όλες να αναφέρονται στο http://analogion.com/...

Αλλά εάν ήταν αυτό, γιατί συμβαίνει σε μερικούς και όχι σε όλους;

Θα συνεχίσω την έρευνα και θα επικοινωνήσω και με την εταιρία φιλοξενίας αν και τους το έχω αναφέρει ξανά χωρίς αποτέλεσμα. Είναι πολύ ενοχλητικό αυτό το πρόβλημα.

Όσοι αντιμετωπίζουν το πρόβλημα, θα βοηθούσε εάν προσέθεταν εδώ ή μου έστελναν με ΠΜ ή email

α) μέχρι πόσο μεγάλα αρχεία μπορούν να ανεβάσουν χωρίς πρόβλημα
β) πόσες/ποιές ώρες/μέρες το πρόβλημα εμφανίζεται (εάν είναι περιοδικό)
γ) πότε άρχισε να εμφανίζεται το πρόβλημα (εάν δεν ήταν από την αρχή)
δ) ποιό browser (πρόγραμμα πλοήγησης) χρησιμοποιούν

Ευχαριστώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία.


ΥΓ. Μια πιθανή λύση αρκετών θεμάτων είναι να μεταφερθεί το Ψαλτολόγιον σε αποκλειστικό διακομιστή (dedicated hosting) ώστε να ελέγχω απευθείας τις λειτουργίες του (τώρα η εταιρία διαχειρίζεται τον διακομιστή) και να μην επηρρεαζόμαστε από δραστηριότητες άλλων ιστοσελίδων. Φυσικά το κόστος φιλοξενίας του Ψαλτολογίου θα αυξηθεί αρκετά και θέλει σκέψη και προγραμματισμό το τί δέον γενέσθαι.
 

tb---

τσοπάνης
...

Ευχαριστώ και συγνώμη για την ταλαιπωρία.


ΥΓ. Μια πιθανή λύση αρκετών θεμάτων είναι να μεταφερθεί το Ψαλτολόγιον σε αποκλειστικό διακομιστή (dedicated hosting) ώστε να ελέγχω απευθείας τις λειτουργίες του (τώρα η εταιρία διαχειρίζεται τον διακομιστή) και να μην επηρρεαζόμαστε από δραστηριότητες άλλων ιστοσελίδων. Φυσικά το κόστος φιλοξενίας του Ψαλτολογίου θα αυξηθεί αρκετά και θέλει σκέψη και προγραμματισμό το τί δέον γενέσθαι.

Προχώρα Δημήτρη. Εμείς ευχαριστούμε ~
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
By default, PHP limits scripts uploading files to 8 MB.

Φαίνεται οτι κάπου κολλάει στο προκαθορισμένο όριο της PHP (8 Μb) και αγνοούνται οι ρυθμίσεις του φόρουμ που επιτρέπουν μεγαλύτερα αρχεία. Αλλά γιατί δεν συμβαίνει σε όλους;

Νεκτάριε, ευχαριστώ αλλά δεν είναι απλό ούτε από άποψη οικονομική ούτε διαθέσιμου χρόνου. Αλλά ίσως αναγκαστούμε.
 

tb---

τσοπάνης
Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, καλό είναι να περάσουμε σε πιο επαγγελματική αντιμετώπιση μερικών ζητημάτων.

Κάμε έναν προϋπολογισμό κόστους ( υπηρεσίες, υλικά, εργατοώρες ) και θα καλυφθεί αυτό το κόστος από τα μέλη ή όποιον άλλον επιθυμεί.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Φαίνεται μέχρι στιγμής οτι

α) το πρόβλημα είναι για άλλους περιστασιακό (τη μία μέρα συμβαίνει και την άλλη όχι)
β) για άλλους το πρόβλημα είναι μόνιμο (π.χ. για μένα)
γ) για άλλους δεν συμβαίνει καθόλου

Η έρευνα συνεχίζεται αργά όποτε μπορώ και ξεκλέβω λίγο χρόνο.

Όπως έγραψα και σε άλλο θέμα, καλό είναι να περάσουμε σε πιο επαγγελματική αντιμετώπιση μερικών ζητημάτων.

Κάμε έναν προϋπολογισμό κόστους ( υπηρεσίες, υλικά, εργατοώρες ) και θα καλυφθεί αυτό το κόστος από τα μέλη ή όποιον άλλον επιθυμεί.

Μιλάμε για κόστος της τάξης των 5000 USD κάθε δύο χρόνια (περίπου 4000 από αυτά για την εταιρία/διακομιστή και 1000 για εργατικά). Αυτά θεωρητικά γιατί στην πράξη λόγω του μεγέθους της ιστοσελίδας, των μελών και του υλικού χρειάζεται κάποιος για τεχνική υποστήριξη επί μονίμου βάσεως να λύνει προβλήματα και να απαντάει σε ερωτήσεις των χρηστών κάτι που τα προηγούμενα χρόνια εγώ προσπαθώ να το κάνω εθελοντικά όποτε και όταν μπορώ κλέβοντας χρόνο από τη δουλειά και την οικογένειά μου.

Παραδείγματα που ο χρόνος και τα χρήματα δεν μου έχουν επιτρέψει να ασχοληθώ αρκετά είναι

α) η μετατροπή του Ψ σε UTF-8 από Ελληνικά που είναι τώρα
β) η αναβάθμιση του λογισμικού του φόρουμ (περίπλοκο λόγω των προσθέτων και των ιδιορυθμίσεων που έχουμε κάνει κατά καιρούς)
γ) η αναβάθμιση της έκδοσης PHP/MySql (και μετατροπή της βάσης δεδομένων) για περισσότερη ασφάλεια
δ) η επαλήθευση των αντιγράφων ασφαλείας (τα οποία κατά καιρούς κάνω αλλά δεν έχω επιχειρήσει ποτέ εικονική ανάκτηση, υποθέτοντας οτι απλά θα δουλέψει εάν ποτέ χρειαστεί...)
ε) η ανάπτυξη πρόσθετων που επιτρέπουν την εμφάνιση ψαλτικών γραμματοσειρών μέσα σε μηνύματα του φόρουμ

και άλλα τέτοια.

Ιδανικά συμφωνώ και θα ήθελα προσωπικά να ασχοληθώ με αυτό το ζήτημα επαγγελματικά (εννοώ να αφήσω τη δουλειά μου και να ασχοληθώ με το Ψ επαγγελματικά επί μονίμου βάσεως, όχι μόνο για τεχνικά θέματα αλλά και οργανωτικά, συμμετοχή σε ομάδες εργασίες κτλ.).

Εάν υπάρχουν προτάσεις τις συζητάμε (σε άλλο θέμα μάλλον).

Ευχαριστώ.
 
Last edited:
Προσπαθώ να ανεβάσω κάποια ηχητικά αρχεία τύπου wav και μεγέθους 30-40 MB, και μετά από 15 λεπτά αναμονής, όπου μου λέει "ανέβασμα αρχείων, παρακαλώ περιμένετε", μου βγάζει μια λευκή σελίδα όπου λέει internal error. Τι συμβαίνει; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
 
Top