Πρωϊνές καθημερινές μεταδόσεις από τον Ι. Ν. Αγ. Τριάδος Πειραιώς 2010

Δεν αμφισβήτησα το γεγονός οτι συγκεντρώνει "καλούς" ψάλτες...άλλο το συγκεντρώνω τους καλούς ψάλτες στους ναούς για τις Κυριακές για να ευφραίνεται το ποίμνιο και άλλο τους προμοτάρω για να δείχνω οτι έχω καλούς ψάλτες...αυτό είναι το "θέμα" μου εμένα...
Δυστυχώς επέτρεψέ μου να έχω μια γνώμη παραπάνω για τη Μ.Πειραιά μιας και μένω στο Πειραιά αλλα έχω και προσωπικά βιώματα απο αυτή τη Μητρόπολη και επι Καλλινίκου και επι Σεραφείμ...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Επιτρέψτε μου και μια συμπλήρωση.

Να θεοποιήσουμε/ειδωλοποιήσουμε/μιμηθούμε απόλυτα κάποιον συνάδελφο οποιουδήποτε τομέα...όχι. Μπορούμε όμως να δούμε τι καλά στοιχεία έχει και να τα κλέψουμε.
Ε τι στο καλό....ακόμα και από έναν μέτριο μπορείς να βρεις κάτι να κλέψεις και να ενσωματώσεις στη τεχνική σου.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
...και άλλο τους προμοτάρω για να δείχνω οτι έχω καλούς ψάλτες...αυτό είναι το "θέμα" μου εμένα...
Δυστυχώς επέτρεψέ μου να έχω μια γνώμη παραπάνω για τη Μ.Πειραιά μιας και μένω στο Πειραιά αλλα έχω και προσωπικά βιώματα απο αυτή τη Μητρόπολη και επι Καλλινίκου και επι Σεραφείμ...

Εφόσον ξέρετε τη κατάσταση εκεί πάω πάσο, ελπίζω πάντως ότι κάνετε λάθος!
Από την άλλη...έστω και έτσι...ευτυχώς μια μητρόπολη ενδιαφέρεται να έχει καλούς ψάλτες!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολλοί μπορεί να σκανδαλισθούν. Μέσα στο πρόγραμμα είναι. Θα προέρχονται όμως μόνο μέσα από την ψαλτική κοινότητα (και δη εκείνη του Πειραιά, όπως φαίνεται), που γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα και μπορεί να κάνει και τα σχόλια της (εγκωμιαστικά, αγανακτισμένα, πικρόχολα ή οτιδήποτε). Αυτή όμως είναι πολύ μικρό ποσοστό των πιστών που πραγματικά ακούν τις αναμεταδόσεις σε όλη την Ελλάδα.
Εκείνοι λοιπόν, οι πολυάριθμοι, όταν ακούνε τον κ. Σφακιανάκη (π.χ.) δεν ξέρουν ποιον ή τι ακούνε, ούτε τι ύφος εκπροσωπεί, ούτε καν αν ειναι κάθε μέρα διαφορετικός ο ψάλτης. Απλά χαίρονται με το άκουσμα και (ενδεχομένως) κατανύσσονται. Λοιπόν, αν θέλετε να είστε αναπαυμένος, σκεφθείτε ότι γι' αυτόν τον πολύ κόσμο εκεί πέρα έχει και παραέχει νόημα η επιλογή καλών, παραδοσιακών ψαλτών.
Όσο για το ότι "αλλάζουμε κάθε μέρα τα εκθέματα στη βιτρίνα" δεν είναι πιο εύκολο αυτό από το να αναλαμβάνει ένας ή δύο όλη την εβδομάδα; Και αμιγώς ψαλτικά αν το δούμε, δεν θα ωφελήσει τους γνώστες ή τους μαθητές μουσικής το να έχουμε πολλά διαφορετικά δείγματα παραδοσιακού ψαλσίματος; Και πνευματικά δεν θα ωφελήσει τους ίδιους περισσότερο από το αν ένιωθε ένας ότι μόνο αυτόν ακούει όλη η Ελλάδα; Και δεν δίνει στους ψάλτες αυτούς την αίσθηση ότι συμμετέχουν όλοι από κοινού σε ένα συλλογικο έργο;
Κάτι που έχω ξαναπεί επανειλημμένως: "ευφρανθῆναι καὶ χαρῆναι ἔδει"....
 
Πολλοί μπορεί να σκανδαλισθούν. Μέσα στο πρόγραμμα είναι. Θα προέρχονται όμως μόνο μέσα από την ψαλτική κοινότητα (και δη εκείνη του Πειραιά, όπως φαίνεται), που γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα και μπορεί να κάνει και τα σχόλια της (εγκωμιαστικά, αγανακτισμένα, πικρόχολα ή οτιδήποτε). Αυτή όμως είναι πολύ μικρό ποσοστό των πιστών που πραγματικά ακούν τις αναμεταδόσεις σε όλη την Ελλάδα.
Εκείνοι λοιπόν, οι πολυάριθμοι, όταν ακούνε τον κ. Σφακιανάκη (π.χ.) δεν ξέρουν ποιον ή τι ακούνε, ούτε τι ύφος εκπροσωπεί, ούτε καν αν ειναι κάθε μέρα διαφορετικός ο ψάλτης. Απλά χαίρονται με το άκουσμα και (ενδεχομένως) κατανύσσονται. Λοιπόν, αν θέλετε να είστε αναπαυμένος, σκεφθείτε ότι γι' αυτόν τον πολύ κόσμο εκεί πέρα έχει και παραέχει νόημα η επιλογή καλών, παραδοσιακών ψαλτών.
Όσο για το ότι "αλλάζουμε κάθε μέρα τα εκθέματα στη βιτρίνα" δεν είναι πιο εύκολο αυτό από το να αναλαμβάνει ένας ή δύο όλη την εβδομάδα; Και αμιγώς ψαλτικά αν το δούμε, δεν θα ωφελήσει τους γνώστες ή τους μαθητές μουσικής το να έχουμε πολλά διαφορετικά δείγματα παραδοσιακού ψαλσίματος; Και πνευματικά δεν θα ωφελήσει τους ίδιους περισσότερο από το αν ένιωθε ένας ότι μόνο αυτόν ακούει όλη η Ελλάδα; Και δεν δίνει στους ψάλτες αυτούς την αίσθηση ότι συμμετέχουν όλοι από κοινού σε ένα συλλογικο έργο;
Κάτι που έχω ξαναπεί επανειλημμένως: "ευφρανθῆναι καὶ χαρῆναι ἔδει"....


Να λοιπόν γιατι λένε οτι κάποιος 3ος μπορεί και βλέπει πιο σφαιρικά κάποια πράγματα...
Η αλήθεια είναι οτι δεν το είχα σκεφτεί κατ' αυτόν το τρόπο..για τον λόγο που πολύ σωστά διατυπώσατε οτι κάποιος απο τον χώρο της Ι.Μ.Πειραιά βλέποντας κάποιες άλλες καταστάσεις θα σχολίαζε αναλόγως θετικά/αρνητικά!

Θα ήθελα απλά να ξεκαθαρίσω κάτι γιατι έλαβα κάποια προσωπικά μηνύματα που δεν θα ήθελα να επεκταθώ στο περιεχόμενό τους...

1)Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν ιεροψάλτη ίσα ίσα μερικοί είναι στυλοβάτες της Β.Μ.
2)Τον κ.Σφακιανάκη τον ξέρω προσωπικά (όπως και μερικούς ακόμα) και έχει τύχει να συνεργαστούμε στο παρελθόν άψογα και χωρίς κανένα πρόβλμα και ακόμα διατηρούμε επαφές...
3)Καλό θα ήταν να παραδειγματιστείτε απο τις πολιτισμένες απαντήσεις των κυρίων Γεώργιο Μ. και Μαμάη Μιχάλη που με ηρεμία και απλότητα απάντησαν στην απορία μου!

Αυτά!Και συγγνώμη για το offtopic και το μεγάλο μου ποστάρισμα...
 

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Εδώ θα βρείτε τα ακούσματα από την σημερινή ακολουθία
 

Attachments

  • evangelos sfakianakis 14062010 agia triada A.mp3
    27.3 MB · Views: 125
  • evangelos sfakianakis 14062010 agia triada B.mp3
    25.6 MB · Views: 102
  • evangelos sfakianakis 14062010 agia triada C.mp3
    25.6 MB · Views: 78
  • evangelos sfakianakis 14062010 agia triada D.mp3
    30.1 MB · Views: 89

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Παιδιά.....εγώ το βλέπω έτσι.

Ψάλτες σαν τον Κ. Σφακιανάκη μας διδάσκουν με τα ακούσματα τους. Χωρίς αυτούς, δεν κρατιέται το ύφος.

Η λειτουργία σήμερα πιστεύω ότι ο κόσμος που την άκουσε online και οι πιστοί που παρευρέθηκαν στον Ναό της Αγίας Τριάδος δεν θα σκανδαληστίκανε με αυτά που ακούσαμε.

Η προσευχές μας ανυψωθήκανε. Το ψάλσιμο του Κ. Σφακιανάκη ήταν ταπεινό και μας διδάσκει με το παράδειγμά του.

Ιωάννης
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Τελικά ο άνθρωπος δεν ευχαριστιέται με τίποτα.Είναι δυνατόν να σου προσφέρεται τέτοιος ψαλτικό πλούτος και να διαμαρτύρεσαι ,να βρίσκεις αφορμές για κακόβουλα σχόλια.Αν στο ψάλσιμό τους ακούσεις κάτι που δεν σου άρεσε σχολίασέ το ,όχι όμως έτσι προκαταβολικά.Κατά την ταπεινή μου άποψη όλοι οι πρωτοψάλτες που ανέλαβαν να ψάλλουν όλη την εβδομάδα στην Αγ. Τριάδα Πειραιώς είναι άριστοι ένας καλύτερος απο τον άλλον και όσοι μπορούν να τους ακούνε είτε στο Ναό προσευχόμενοι είτε από το ραδιόφωνο έχουν να ωφεληθούν. Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να το δούμε αλλιώς.Επίσης κατα την γνώμη μου για ενα ακόμα λόγο είναι σωστή η κίνηση τη Μητροπόλεως. Όταν ένας ψάλτης για μεγάλο χρονικό διάστημα σε καθημερινή βάση ψάλλει κουράζει τη φωνή του, με τα γνωστά επακόλουθα. Τώρα κάθε μέρα ακούμε και άλλον καλλικέλαδο ψάλτη και είναι και όλοι ξεκούραστοι.
Μπράβο σε όλους και καλή δύναμη.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
"Και οι επτά ήταν υπέροχοι"
Τίτλος ταινίας του 1960 Γουέστερν .

Εγώ θα χαρώ να τους ακούσω και να ανεβάσω όλους στο site μου (όταν μπορέσω γιατί προς το παρόν αντιμετωπίζω τεχνικά προβλήματα)

Είναι όντως υπέροχοι και οι 7 αφού έκαστος υπερέχει των άλλων σε κάτι και είναι όλοι ψάλτες με εμπειρία και μπορούν να διδάξουν ακουστικά τους νέους ψάλτες.

Μιας και μιλάμε για Γουέστερν , είχα πάει κάποτε σε ένα πανηγύρι που έψελναν δύο αστέρες δεξιά , αριστερά.

'Οταν τελείωσε ο εσπερινός και πήγαμε ταβέρνα, λέει ο είς εκ των δύο ψαλτών για τα τραγούδια.
"Μία σου και μία μου"
Έγινε η μονομαχία του Ελ Πάσο.

Το τι ακούσαμε δεν λέγεται.

Δεν είχα όπλο μαζί μου (κασετόφωνο) και αυτά συμβαίνουν κάθε 50 χρόνια.

Μπράβο στη Μητρόπολη Πειραιώς.
 
Τελικά ο άνθρωπος δεν ευχαριστιέται με τίποτα.Είναι δυνατόν να σου προσφέρεται τέτοιος ψαλτικό πλούτος και να διαμαρτύρεσαι ,να βρίσκεις αφορμές για κακόβουλα σχόλια.Αν στο ψάλσιμό τους ακούσεις κάτι που δεν σου άρεσε σχολίασέ το ,όχι όμως έτσι προκαταβολικά.


1)Δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανέναν ιεροψάλτη ίσα ίσα μερικοί είναι στυλοβάτες της Β.Μ.
2)Τον κ.Σφακιανάκη τον ξέρω προσωπικά (όπως και μερικούς ακόμα) και έχει τύχει να συνεργαστούμε στο παρελθόν άψογα και χωρίς κανένα πρόβλμα και ακόμα διατηρούμε επαφές...

Kαλό θα ήταν να διαβάζουμε όλα τα ποσταρίσματα που κάνει ο καθένας ξεχωριστά...πραγματικά πιο λιτά και επεξηγήσημα δεν θα μπορούσα να γράψω οτι ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ Κ Α Ν Ε Ν Α Ν ΨΑΛΤΗ...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από την σημερινή εκπομπή της Μητροπόλεως Πειραιώς.
Από χερουβικό έως και άξιον εστίν.
 

Attachments

  • Pireaiki Ekklesia Church of Piraeus_June_17_2010_Ntaravanoglou X.mp3
    23.5 MB · Views: 118

dimitris

Παλαιό Μέλος
Από τη σημερινή εκπομπή καθημερινής Λειτουργίας της Ι.Μ. Πειραιώς.
Ψάλλει ο Βαγγέλης Σφακιανάκης.
(Από δύναμις σύντομον έως και άξιον εστίν).
 

Attachments

  • 21-6-2010 Sfakianakis.mp3
    30.3 MB · Views: 153

kostantim

Μέλος
Προτίμησης:wink:

Υγ Άντε, μόνο Παρασκευή για να μη σε κακοκαρδίσω...
Πάντως, αν μου δίνανε εμένα τα υλικά και μπορούσα να φτιάξω έναν ψάλτη (εννοείται από ζώντες) θα έφτιαχνα έναν με τη φωνή του Νταραβάνογλου και το ύφος του Κετσετζή

το καλητερο κραμα ο τελειος συνδιασμος
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Όντως!

ΥΓ Όπως θα παρατηρήσατε, άλλαξε το πρόγραμμα των ιεροψαλτών στις αναμεταδόσεις. Το νέο πρόγραμμα είναι:
ΔΕΥΤΕΡΑ: Ν. ΜΠΟΣΙΝΗΣ
ΤΡΙΤΗ: ΕΥ. ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ
ΤΕΤΑΡΤΗ: ΓΡ. ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ
ΠΕΜΠΤΗ: ΧΑΡ. ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: ΦΩΤ. ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ: ΖΑΧ. ΚΟΝΤΟΦΡΥΔΗΣ
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει ποιος ήταν ο ψάλτης στην χθεσινή πρωινή ακολουθία στην Αγία Τριάδα Πειραιώς; Μήπως αντικαταστάθηκε ο κ. Νταραβάνογλου;
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει ποιος ήταν ο ψάλτης στην χθεσινή πρωινή ακολουθία στην Αγία Τριάδα Πειραιώς; Μήπως αντικαταστάθηκε ο κ. Νταραβάνογλου;

Ο ίδιος ψάλτης έψαλε και σήμερα Σάββατο 18-6-2011. Γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει ποιος είναι;
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή] Το να επιμένεις στέλνοντας απανωτά μηνύματα στο ίδιο θέμα (thread bumping) για κάτι που ψάχνεις είναι ενοχλητική συμπεριφορά σε ένα διαδικτυακό φόρουμ. Προφανώς εάν κάποιος έχει κάτι να απαντήσει θα το κάνει ούτως ή άλλως όταν και όποτε μπορέσει. Ένα μήνυμα αρκεί.
 

kuman

Εμ.Γ. Κουλούρης
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει ποιος ήταν ο ψάλτης στην χθεσινή πρωινή ακολουθία στην Αγία Τριάδα Πειραιώς; Μήπως αντικαταστάθηκε ο κ. Νταραβάνογλου;

Την περασμένη Τετάρτη 15-6 έψαλλε ο υποφαινόμενος μετά από πρόσκληση-παράκληση του κ . Γρηγόρη Νταραβάνογλου. Το ίδιο συνέβη και το Σάββατο 18-6 κατόπιν προσκλήσεως-παρακλήσεως του κ. Ζαχαρία Κοντοφρύδη.
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να τους ευχαριστήσω δημοσίως για την εμπιστοσύνη που επέδειξαν στο πρόσωπό μου και να τους ευχηθώ να τους έχει ο Θεός καλά και να τους ενδυναμώνει στο έργο τους.
Οι εν λόγω πρωτοψάλτες συνεχίζουν κανονικά να ψέλνουν Τετάρτες και Σάββατα.
 
Top