[Ερώτηση] Πρωτοψάλτης παραδίδει μαθήματα βυζαντινής μουσικής

ΟΝΑΣΟΓΛΟΥ

Νέο μέλος
Πώς σας φαίνεται εις την εκκλησία την οποίαν ψάλλεται να έλθει κάποιος ψάλτης και να τοιχοκολλήσει εις τον πίνακα ανακοινώσεων αυτήν την όμορφη ανακοίνωση?
Εγώ θα το χαρακτήριζα ως έλλειψις αναλογίου παιδείας
 
Πώς σας φαίνεται εις την εκκλησία την οποίαν ψάλλεται να έλθει κάποιος ψάλτης και να τοιχοκολλήσει εις τον πίνακα ανακοινώσεων αυτήν την όμορφη ανακοίνωση?
Εγώ θα το χαρακτήριζα ως έλλειψις αναλογίου παιδείας

Υποκειμενικό.
Δεν γνωρίζουμε όλες τις παραμέτρους.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Πώς σας φαίνεται εις την εκκλησία την οποίαν ψάλλεται να έλθει κάποιος ψάλτης και να τοιχοκολλήσει εις τον πίνακα ανακοινώσεων αυτήν την όμορφη ανακοίνωση?
Εγώ θα το χαρακτήριζα ως έλλειψις αναλογίου παιδείας

Εάν έχει ανάγκη οικονομική τον δικαιολογώ, δεν ζητάει και την θέση του πρωτοψάλτη..ας είμαστε και λίγο άνθρωποι..αυτό δεν μας λέει ο Χριστός; O έχων δυο χιτώνες να δώσει τον ένα στον συνάνθρωπο του;;;
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Στο πινάκα ανακοινώσεων μπορεί κάποιος να κολλήσει κάποια ανακοίνωση έτσι δεν είναι!!!!
Δεν νομίζω ότι ζητεί την θέση του Πρωτοψάλτη!!!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Πώς σας φαίνεται εις την Εκκλησία την οποίαν ψάλλεται να έλθει κάποιος ψάλτης και να τοιχοκολλήσει εις τον πίνακα ανακοινώσεων αυτήν την όμορφη ανακοίνωση?
Εγώ θα το χαρακτήριζα ως έλλειψις αναλογίου παιδείας!
Θα συμφωνήσω μαζί σας, με την προϋπόθεση ότι κι εσείς κάνετε μαθήματα Ε.Β.Μ. και μ' αυτόν τον τρόπο έρχεται κάποιος, "ανήθικα" & αντιδεοντολογικά στον Ι. Ναό, που εργάζεσθε διδάσκοντας και ψάλλοντας, "παίρνοντάς σας το ψωμί"!
Σε διαφορετική περίπτωση, ισχύουν και συμφωνώ με τα μηνύματα των συναδέλφων, που ήδη έχουν τοποθετηθεί.
 

evangeloskarp

Παλαιό Μέλος
Άν στον Ιερό Ναό όπου έβαλε την ανακοίνωση γίνονται μαθήματα θα ήταν ανώφελο για εκείνον που το έκανε .

Αλλά

Άν δεν γινόνται , τότε είναι μία καλή ιδέα .

Σε αυτή τη δύσκολη οικονομική συγκυρία που βαδίζουμε όλοι δεν χωράνε μικρότητες ποίος έκανε τι και γιατί το έκανε .

Ο Πρωτοψάλτης του Ναού που έγινε η ανακοίνωση μπορεί να κάνει και καμιά υποχώρηση (τα στραβά μάτια δηλαδή).
 

ΔΑΜΩ

μέλος τροπικόν και μονοφωνικόν
Επειδή πολλοί οι κλητοί, αλλά λίγοι οι εκλεκτοί, έτσι και στη μουσική πολλοί κάνουν μαθήματα Β.Μ., αλλά λίγοι κατέχουν το θέμα.

Προσωπικά θα έψαχνα το θέμα και θα έβρισκα αυτόν τον διδάσκαλο για μια πρώτη επαφή, καλώντας τον ακόμα και να συμψάλλουμε στο ναό. Σκέψου ότι υπάρχει κάποια περίπτωση να μάθω κι εγώ πράγματα για την μουσική που δεν τα έχω φανταστεί.

Ο εγωισμός όμως είναι αυτός που μπορεί να μου κλείσει την πόρτα της μαθήσεως.

Τι κι αν κάνει κάποιος μαθήματα φυσικής γυμνασίου, πάντα θα έχει ανάγκη από κάποιον καθηγητή Πανεπιστημίου, αφού ως γνωστόν κανείς δεν τα ξέρει όλα.

Ένα παράδειγμα θα αναφέρω με την έλευση του Πυθαγόρα στον Τάραντα της Νέας Ελλάδος. Εκεί υπήρχαν προφανώς και άλλοι διδάσκαλοι μουσικής, μαθηματικών, φιλοσοφίας, αστρονομίας κ.α., αλλά ακούγοντας την πρώτη ομιλία του Πυθαγόρα, κατάλαβαν την ανωτερότητά του και την έλλειψη γνώσεών των.
Φυσικά πρέπει πάνω απ'όλα να σκοτώσουμε το φίδι του εγωισμού και της οίησης που φωλιάζει στον καθένα από μας.
 
Top