Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Αποφάσισα να δημιουργήσω ένα καινούριο θέμα ώστε να καταθέσει ο καθένας τις προτιμήσεις του στην κοσμική μουσική. Συνήθως βέβαια οι ψάλτες αρέσκονται στην παραδοσιακή μουσική ή στα ρεμπετικά κ.λ.π. για ευνόητους λόγους, αλλά θα περίμενα με ενδιαφέρον κάποιον ο οποίος του αρέσει η metal για παράδειγμα (προσωπικά γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις).

Για να ξεκινήσω, εμένα μου αρέσει περισσότερο το λαϊκό τραγούδι (Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Μητροπάνος, Αγγελόπουλος, Τερζής κ.λ.π.) αλλά μου αρέσει και το "έντεχνο" (μάλλον ατυχής όρος) λαϊκό (Νταλάρας, Πάριος κ.λ.π.) Επίσης δε λέω όχι σε ωραία σύγχρονα κομμάτια κάποιων καλλιτεχνών (Σφακιανάκης, Κιάμος, Βέρτης), (ναι, είμαι και λίγο της πίστας). Από παραδοσιακά με συγκινούν τα νησιώτικά, τα σμυρνέϊκα και τα πολίτικα περισσότερο (χωρίς να αποκλείω σε καμία περίπτωση τα άλλα). Φυσικά ένας ανατολίτικος αμανές πάντοτε είναι πηγή έμπνευσης. Ακόμα μου αρέσουν και κάποια ακούσματα της Ευρωπαϊκής μουσικής (Μπετόβεν, Μότσαρτ, Σοπέν, Σούμπερτ) και τέλος μου αρέσουν πολύ οι μελωδίες που έχουν επενδύσει κινηματογραφικές ταινίες (Θεωρώ τον Έννιο Μορικόνε κορυφή σε αυτό το είδος).

Αυτά από μένα. Περιμένω την κατάθεση των δικών σας προτιμήσεων και ήθελα ακόμη να ρωτήσω αν τα "εξωτερικά" ακούσματά σας επηρεάζουν με κάποιον τρόπο τα ψάλσιμό σας. Εγώ (δεν το λέω για έπαινο) από την αγάπη για τον Στέλιο Καζαντζίδη, κάποιες φορές παρεκτρέπομαι και πετάω μερικά "Καζαντζιδέϊκα".
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Αποφάσισα να δημιουργήσω ένα καινούριο θέμα ώστε να καταθέσει ο καθένας τις προτιμήσεις του στην κοσμική μουσική. Συνήθως βέβαια οι ψάλτες αρέσκονται στην παραδοσιακή μουσική ή στα ρεμπετικά κ.λ.π. για ευνόητους λόγους, αλλά θα περίμενα με ενδιαφέρον κάποιον ο οποίος του αρέσει η metal για παράδειγμα (προσωπικά γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις).

Για να ξεκινήσω, εμένα μου αρέσει περισσότερο το λαϊκό τραγούδι (Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Μητροπάνος, Αγγελόπουλος, Τερζής κ.λ.π.) αλλά μου αρέσει και το "έντεχνο" (μάλλον ατυχής όρος) λαϊκό (Νταλάρας, Πάριος κ.λ.π.) Επίσης δε λέω όχι σε ωραία σύγχρονα κομμάτια κάποιων καλλιτεχνών (Σφακιανάκης, Κιάμος, Βέρτης), (ναι, είμαι και λίγο της πίστας). Από παραδοσιακά με συγκινούν τα νησιώτικά, τα σμυρνέϊκα και τα πολίτικα περισσότερο (χωρίς να αποκλείω σε καμία περίπτωση τα άλλα). Φυσικά ένας ανατολίτικος αμανές πάντοτε είναι πηγή έμπνευσης. Ακόμα μου αρέσουν και κάποια ακούσματα της Ευρωπαϊκής μουσικής (Μπετόβεν, Μότσαρτ, Σοπέν, Σούμπερτ) και τέλος μου αρέσουν πολύ οι μελωδίες που έχουν επενδύσει κινηματογραφικές ταινίες (Θεωρώ τον Έννιο Μορικόνε κορυφή σε αυτό το είδος).

Αυτά από μένα. Περιμένω την κατάθεση των δικών σας προτιμήσεων και ήθελα ακόμη να ρωτήσω αν τα "εξωτερικά" ακούσματά σας επηρεάζουν με κάποιον τρόπο τα ψάλσιμό σας. Εγώ (δεν το λέω για έπαινο) από την αγάπη για τον Στέλιο Καζαντζίδη, κάποιες φορές παρεκτρέπομαι και πετάω μερικά "Καζαντζιδέϊκα".

Και μένα μου αρέσουν πολύ όλα όσα προανέφερες, καθώς και όλα τα Κρητικά, (έχεις υπόψη σου το άστρα μη με μαλώνετε...) καθώς και ο Παντελής Θαλασσινός. Σίγουρα θα ξεχάσαμε πολλά και πολλούς τι να πρωτοθυμηθούμε???
Βασίλης Κιαμηλίδης Βέροια.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Και σε εμένα αρέσουν όσα γράφεις, αν και από κάποιους καλλιτέχνες που ανέφερες (π.χ. Καζατζίδη) προτιμώ κάπως light κομμάτια τους.
Μετακινούμαι με συγκοινωνία και από το ραδιόφωνο ακούω ελληνικά "χιτς" ή και κανένα σταθμό πιο λαϊκό. :)
Να αναφέρω ότι μου αρέσει και το "σύγχρονο" δημοτικό τραγούδι, πχ Έφη Θώδη ;) και η μουσική των γειτονικών ομοδόξων χωρών.
Σαν "στεριανός" (Ηπειρώτης) δεν ενθουσιάζομαι και τόσο με νησιώτικα τραγούδια. Τα ηπειρώτικα πολυφωνικά με "φτιάχνουν" ιδιαίτερα, αν και σε ένα νησιώτη ακούγονται σαν μοιρολόγια...
Στο σπίτι οι γονείς μου άκουγαν επίσης πολύ Γούναρη, Βέμπο, Πολυμέρη κλπ. της εποχής εκείνης.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Όταν λες light μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος να καταλάβω; Επίσης, τα ηπειρώτικα εμένα μου φαίνόνται λίγο "ξένο" άκουσμα, παρ' όλα αυτά ακούγοντας ένα περίφημο μοιρολόϊ, τη Μαριόλα αν το έχεις ύπόψη, κόντεψα να βάλω τα κλάματα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εγω ως ρετρο που ειμαι , μου αρεσουν τα ρετρο . Απο Μακουλη και πισω εως
την εποχη του Αττικ και του Χαιροπουλου και ολους-λες αυτους-τες που υπηρχαν ενδιαμεσα .
Βεβαια μου αρεσε ο αοιδιμος Νικος (Ξυλουρης) και καποιοι-ες αλλοι-λλες της
δεκαετιας του 60 .
Οσο για το ''αστρα μη με μαλλωνετε'' που ανεφερε ο αγαπητος Βασιλης ,
υποκλινομαι στην ερμηνεια του Μανωλη Λυδακη .
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
(ἐκτὸς θέματος)
 
Last edited:

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Και εμένα ο αγαπημένος μου λαϊκός είναι ο Στελλάρας. και κάνει κάτι αντικενώματα, κάτι πεταστές... Και αίσθημα βαθύ που βγαίνει από μέσα από την ψυχή!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Το φοβερό στην φωνή του Στέλιου είναι η φοβερή αρμονία στα ψηλά και στα χαμηλά του...δεν φαίνεται άλλος στα ψηλά και άλλος στα χαμηλά...αυτό σπανίζει και για αυτό μου αρέσει πολύ...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Επειδη σε προηγουμενο μηνυμα μου ανεφερα το τραγουδι ''αστρα μη με μαλλωνετε'' , το επισυναπτω σε εκτελεση του Χαραλαμπου Γαργανουρακη
που παιζει και λυρα .
 

Attachments

  • 4'19''=ΓΑΡΓΑΝΟΥΡΑΚΗΣ Χαραλαμπος=Αστρα μη με μαλλωνετε_new.mp3
    1.2 MB · Views: 101

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Εμένα πάντως μου αρέσει τρομερά η Καλομοίρα... :p:p:p

Ε φυσικά τί θα λεγες εσύ...;;:eek::p:p:p

Πάντως όντως ο Στέλλάρας ήταν πολύ καλός με φωνή τέτοια που σύμφωνα με διηγήσεις, όταν πήγαινε για ηχογράφηση ήταν πάντα ένα μέτρο πίσω απ το μικρόφωνο. Πρέπει να πω τοι όποτε ήταν Θεσσαλονίκη πήγαινε πάντα στον Ταλιαδώρο να πάρει ακούσματα!!! (Άξιο λόγου το κομμάτι "Νοσταλγία" όπου οι έλξεις του είναι φοβερές). Πολύ καλός είναι και ο ΜΗτσιάς.
Εγώ ακούω και λίγο rock....
Ωστόσο και οι Έλληνες είναι πάντα στις επιγολές μου. Δεν ξέρω πόσοι είδατε χτες "Στην υγειά μας" στην ΝΕΤ. Κατα τις 1,00 ήταν ένας Αρμένης εκεί που είπε κάτι σαν αμανέ απο το La ως Πα, και ανέβηκε ως και το Άνω Δι. Αν ήξερε Βυζαντινή θα ήταν ψαλτάρα...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Όταν λες light μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος να καταλάβω; Επίσης, τα ηπειρώτικα εμένα μου φαίνόνται λίγο "ξένο" άκουσμα, παρ' όλα αυτά ακούγοντας ένα περίφημο μοιρολόϊ, τη Μαριόλα αν το έχεις ύπόψη, κόντεψα να βάλω τα κλάματα.

Όταν λέω light εννοώ όχι τα άκρως πεσσιμιστικά (π.χ. Κατάρα με δέρνει βαριά κλπ) Και σε αυτά η φωνή του μακαρίτη είναι διαμάντι, αλλά είναι "κἀπως" οι στίχοι...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Μερικές χαρακτηριστικές ερμηνείες του Στέλιου Καζαντζίδη είναι για μένα τα εξής τραγούδια:
(δεν αναφέρομαι στα πολύ γνωστά. γιατί τα ξέρουν όλοι)

1. Πάψε να ρωτάς
2. Τα μουτζουρωμένα χέρια
3. Τώρα που ανήκεις σ' άλλονε

Ακούστε τα και θα εμπνευστείτε πολλά για τη Βυζαντινή μουσική

Αγαπητέ Θανάση, τί ακριβώς ροκ ακούς εσύ; Θα μπορούσες να μας πεις.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Δεν ξέρω πόσοι είδατε χτες "Στην υγειά μας" στην ΝΕΤ. Κατα τις 1,00 ήταν ένας Αρμένης εκεί που είπε κάτι σαν αμανέ απο το La ως Πα, και ανέβηκε ως και το ʼνω Δι. Αν ήξερε Βυζαντινή θα ήταν ψαλτάρα...

Και πώς ξύπνησες το πρωί; :eek: Εγώ πρέπει να ξυπνάω την Κυριακή στις 0530 το αργότερο οπότε Σάββατο βράδυ (και λόγω ηλικίας :p) πρέπει να πίνω το χαμομήλι μου και να κάνω "νάνι" νωρίς. Ζημιώνομαι σε ύπνο δε λέω αλλά αν οδηγούσα θα ζημιωνόμουν σε ευρώ.... :D

ΥΓ Αλήθεια πίνω χαμομήλι με μέλι αποβραδίς πριν ψάλλω. Βέβαια συνήθως πριν από αυτό έχει προηγηθεί ουζοποσία... Αχ, αυτοί οι ψάλτες, όλο ασωτείες! :D:D:D
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Εμένα πάντως μου αρέσει τρομερά η Καλομοίρα... :p:p:p

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΤΗΝ ΠΑΝΗΓΥΡΗ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ!!!!! :rolleyes::p:p:p
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Ας καταθέσω κι εγω μια γενική εικόνα για όσα μ' αρέσουν....

1.Παραδοσιακά τραγούδια: θρακιώτικα, μικρασιάτικά, πολίτικα, αλλά και κυπριακά, μωραϊτικα και τα πεντατονικά-πολυφωνικά της ηπείρου...
2. Παραδοσιακότροπο έντεχνο:
-Παντελής Θαλασσινός
-Μανώλης Λιδάκης
- "Τρίφωνο"
- και πολλά νεο- τούρκικα (κυρίως τα καλοκαίρια, που βρίσκομαι στην Λήμνο, τόπο καταγωγής μου εκ πατρός...)
3. Εντεχνο:
-Δημήτρης Μπάσης
-Γιάννης Κότσιρας
-Ορφέας Περίδης
-Πασχάλης Τερζής (και προσφάτως και η κόρη του Γιάννα)
-Δ. Μητροπάνος
-Γ. Νταλάρας (λιγότερο)
-Γιάννης Πάριος
-Στ. Γονίδης
-Μακεδόνας
-Ν. Βέρτης
4. Συγχρονο:
-Αφοί Κατσιμίχα
- Μ. Χ"γιάννης
5. Ξένα:
-Celin Dion (η Γαλλοκαναδή με την αγγελική φωνή!!!!)
-Mariah Carey (λιγότερο)
-Leona Lwis
και αρκετες εγχρωμες εκπρόσωποι της ποπ...

Αυτά.... σαν ένα μικρό δείγμα φυσικά....:) [ η κατηγοριοποίηση είναι προσωπική]
 
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επειδη σε προηγουμενο μηνυμα μου ανεφερα το τραγουδι ''αστρα μη με μαλλωνετε'' , το επισυναπτω σε εκτελεση του Χαραλαμπου Γαργανουρακη
που παιζει και λυρα .

Ευάγγελε χαιρετώ
Θέλουμε και το"αγρίμια κι αγριμάκια μοϋ" και άλλες μαντινάδες,με Σκουλά κ.α.
Γ.Η.Π.
 

chanendes

Ιωάννης Π. Αχιλλιάς
Δεν ξέρω πόσοι είδατε χτες "Στην υγειά μας" στην ΝΕΤ. Κατα τις 1,00 ήταν ένας Αρμένης εκεί που είπε κάτι σαν αμανέ απο το La ως Πα, και ανέβηκε ως και το Άνω Δι. Αν ήξερε Βυζαντινή θα ήταν ψαλτάρα...

Μήπως θα μπορούσε κάποιος απ' τους φίλους να έβρισκε το συγκεκριμένο στο ιντερνετ κ να το ανέβαζε?? εψαξα σε μια ιστοσελίδα απ' όπου κατεβάζω σειρές κι έχει και κάποια "Στην υγειά μας" αλλά δεν το είχε....

Και πώς ξύπνησες το πρωί; :eek:

Αν είναι το άκουσμα και το ρεπερτόριο καλό, (ή σε περίπτωση εξόδου το κέφι πολύ κι η παρέα και το περιβάλον όμορφο), πάμε και κατ' ευθείαν αν χρειαστεί, έτσι δεν είναι συνάδελφοι;;;;)....Κι επειδή εχουμε συνήθως τραγουδήσει και με την παρέα (άρα η φωνή είναι "ανοιχτή":) ) και δεν έχει μεσολαβήσει ύπνος ώστε να "κοιμηθούν" οι χορδές, αυτές είναι (μουσικά και φωνητικά) από τις καλύτερες Θ. Λειτουργίες μου...Βέβαια (ίσως) χωλαίνουν στον πνευματικό τομέα (όπως έχουν πει κι αλλού οι Αγιορείτες Πατέρες του φόρουμ...-απ' τους οποίους ζητώ και συγγνώμη για τον τυχόν σκανδαλισμό....)

Βέβαια συνήθως πριν από αυτό έχει προηγηθεί ουζοποσία...

Αυτά είναι τα ωραία... (και συνήθως με ψαλτική ή τραγουδιστική παρέα....) Θυμείστε μου να ποστάρω ένα Παπαδιαμαντείου αισθητικής σχετικό διήγημα που βρίσκεται στα χέρια μου....Πραγματικά συγκινητικό!!!!

Αχ, αυτοί οι ψάλτες, όλο ασωτείες! :D:D:D

κι αυτές οι "μικροασωτείες" χρειάζονται.... με μέτρο παντα....;)
 
Last edited:

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ευάγγελε χαιρετώ
Θέλουμε και το"αγρίμια κι αγριμάκια μοϋ" και άλλες μαντινάδες,με Σκουλά κ.α.
Γ.Η.Π.

Γεώργιε, πάρε μίαν προκαταβολή από ένα κομμάτι του Γνωστού σε όλους μας Χρήστου Τσιαμούλη, από το Cd του τα μέρη που πονάει η νοσταλγία.
Το τραγούδι έχει μίαν εισαγωγή που σε πάει σε μελωδικές νοσταλγίες, συνεχίζει με το τραγούδι, μάτια μου μάτια μάτια μου το οποίο αρχικά τραγουδάει ο Χρήστος Τσιαμούλης, και συνεχίζει στο ίδιο μέλος ο Τούρκος συνεργάτης του που συμμετέχει στο Cd τραγουδώντας με Τούρκικους στίχους, και τελειώνει ο Τούρκος τραγουδώντας το γνωστό σαν πας στα ξένα..... στα Ελληνικά.
Ευελπιστώ να αρέσει.
Βασίλης Κιαμηλίδης.
Προς κ.κ. Συντονιστάς. Ελπίζω να μην ξεφεύγω από τον Κανονισμό. Το άκουσα και σκέφτηκα πως θα αρέσει και σε κάποιους.
 

Attachments

  • 07 Μάτια μου μάτια μάτια μου.mp3
    2.9 MB · Views: 113
Top