Προτιμήσεις ψαλτών σε κοσμική μουσική

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Μάνα δε φυτέψαμε, ούτε ένα λουλούδι..."
Οι στίχοι είναι του Λ. Παπαδόπουλου & η μουσική είναι του Μ. Λοϊζου


Έσπασε το κομπολόι σκόρπισαν οι χάντρες,
πιάσανε το μοιρολόι ένα τσούρμο άντρες,
πιάσανε το μοιρολόι ένα τσούρμο άντρες,
έσπασε το κομπολόι σκόρπισαν οι χάντρες.

Μάνα δε φυτέψαμε ούτε ένα λουλούδι
κι ακριβοπληρώσαμε δυο σπυριά ζωή.
Μάνα δεν τελειώσαμε ούτε ένα τραγούδι,
ήλιο ζητιανέψαμε κι έχουμε καεί...

Έσβησε η ασετυλίνη χύμηξε σκοτάδι,
βούλιαξε στη Μυτιλήνη το στερνό καράβι.
Βούλιαξε στη Μυτιλήνη το στερνό καράβι.
έσβησε η ασετυλίνη χύμηξε σκοτάδι.

Μάνα δε φυτέψαμε ούτε ένα λουλούδι
κι ακριβοπληρώσαμε δυο σπυριά ζωή.
Μάνα δεν τελειώσαμε ούτε ένα τραγούδι,
ήλιο ζητιανέψαμε κι έχουμε καεί...
 

SabNikAn

Σάββας Ν. Νέο μέλος
Καλησπέρα σας.
Συγγνώμη που θα θίξω δυστυχώς κάποιους και θα τους εκνευρίσω με αυτήν την ερώτηση και ίσως ακουστεί, συγγνώμη για τη λέξη, ανόητη και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη ειδικά στα μέλη συντονισμού, αλλά που χρησιμεύει αυτό το θέμα ακριβώς..; δηλαδή ανεβάζουμε ποια τραγούδια μας αρέσουν;.. Να γράψουμε τίποτα και προτιμήσεις ψαλτών στα φαγητά και ποια μάρκα αμαξιού προτιμάμε, να δούμε τι οδηγάει και ο καθένας..; Εντάξει το θέμα είναι από το 8' θα μου πείτε απλά δεν την κατάλαβα τη φιλοσοφία του όλου θέματος και συγγνώμη αν θίγω κάποιον, ειδικά τον κύριο που ξεκίνησε το θέμα..
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα σας.
...................................................................... 1. αλλά που χρησιμεύει αυτό το θέμα ακριβώς..; δηλαδή ανεβάζουμε ποια τραγούδια μας αρέσουν;.. 2. Να γράψουμε τίποτα και προτιμήσεις ψαλτών στα φαγητά και ποια μάρκα αμαξιού προτιμάμε, να δούμε τι οδηγάει και ο καθένας..; Εντάξει το θέμα είναι από το 8' θα μου πείτε απλά δεν την κατάλαβα τη φιλοσοφία του όλου θέματος και συγγνώμη αν θίγω κάποιον, ειδικά τον κύριο που ξεκίνησε το θέμα..
Είναι αυτονόητη και προφανής η απάντηση:
1. "Η μουσική δεν έχει όρια και καλούπια', θα 'λεγα, τείνει στο άπειρο (μαθηματική έκφραση), αλλά την πατρότητά της, την έχουν μαθηματικοί...
Έχω αναρτήσει, αρκετά κοσμικά τραγούδια, τα οποία συγκινούν την ανθρώπινη ψυχή, τόσο με το στίχο τους, όσο και με τη μελωδία τους.
Εξ' άλλου, πολλοί "κοσμικοί συνθέτες", συνέθεσαν μελωδίες - τραγούδια, "με μουσικά μοτίβα & δρόμους της Βυζαντινής"!
2. Οι άλλες προτιμήσεις, που αναφέρετε, όντως δεν έχουν σχέση με τη μουσική και "το Ψ"!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σας.
Συγγνώμη που θα θίξω δυστυχώς κάποιους και θα τους εκνευρίσω με αυτήν την ερώτηση και ίσως ακουστεί, συγγνώμη για τη λέξη, ανόητη και ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη ειδικά στα μέλη συντονισμού,..
Ἀρχίζεις νά μπαίνεις σέ καλό δρόμο...
 

emakris

Μέλος
Και όμως, το θέμα έχει τεράστιο ενδιαφέρον για τον ερευνητή του παρόντος και, ιδίως, του μέλλοντος. Εξάλλου είναι σαφής η στόχευσή του και περιγράφεται στο μήνυμα αρ. 1: Είναι άραγε γεγονός ότι στους ψάλτες αρέσουν περισσότερο τα ανατολίτικα ακούσματα, ή είναι πλέον ένας μύθος; Τι μουσικές καταβολές έχουν οι συνάδελφοι και πώς αυτό επηρεάζει ή δεν επηρεάζει το ψάλσιμό τους;
Τα νέα μέλη θα πρέπει να καταλάβουν ότι εδώ δεν είναι ένα φόρουμ που ανταλλάσσουμε μόνο βίους αγίων και φυλλάδες ακολουθιών. Συμμετέχουν και άνθρωποι που είναι λάτρεις, καλλιτέχνες και επιστήμονες της εκκλησιαστικής μουσικής, άνθρωποι που ανταλλάσουν πληροφορίες και απόψεις για κάθε πλευρά του αντικειμένου. Και ναι, μας εκνευρίζετε με τις παρατηρήσεις σας!
 

SabNikAn

Σάββας Ν. Νέο μέλος
Και όμως, το θέμα έχει τεράστιο ενδιαφέρον για τον ερευνητή του παρόντος και, ιδίως, του μέλλοντος. Εξάλλου είναι σαφής η στόχευσή του και περιγράφεται στο μήνυμα αρ. 1: Είναι άραγε γεγονός ότι στους ψάλτες αρέσουν περισσότερο τα ανατολίτικα ακούσματα, ή είναι πλέον ένας μύθος; Τι μουσικές καταβολές έχουν οι συνάδελφοι και πώς αυτό επηρεάζει ή δεν επηρεάζει το ψάλσιμό τους;
Τα νέα μέλη θα πρέπει να καταλάβουν ότι εδώ δεν είναι ένα φόρουμ που ανταλλάσσουμε μόνο βίους αγίων και φυλλάδες ακολουθιών. Συμμετέχουν και άνθρωποι που είναι λάτρεις, καλλιτέχνες και επιστήμονες της εκκλησιαστικής μουσικής, άνθρωποι που ανταλλάσουν πληροφορίες και απόψεις για κάθε πλευρά του αντικειμένου. Και ναι, μας εκνευρίζετε με τις παρατηρήσεις σας!
Το είδος της κοσμικής μουσικής που ακούει ο κάθε ιεροψαλτης σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει το ύφος του και τον τρόπο με τον οποίο ψέλνει. Αλλοίμονό μας αν επηρεαζομασταν και προσθέταμε κοσμικά στοιχεία στη Βυζαντινή μουσική. Θα ήταν μεγάλη ντροπή και θα καταστρέφαμε όσα κείμενα εγράφησαν ως σήμερα. Η ερώτηση ήταν ξεκάθαρη και ήθελα μόνο να μου εξηγηθεί το νόημα του θέματος. Περί εκνευρισμου αναφερθηκα στους συντονιστές γιατι δυστυχώς ως καινούριος άλλα θέματα ήταν άσχετα ή ανέβηκαν σε λάθος σημείο και αναγκάζονταν να "τρέχουν" από πίσω μου να με διορθώνουν, ο άνθρωπος που αναφερθηκα το γνωρίζει και ξέρει γιατί το ειπα. Εσείς εάν εκνευριστήκατε δεν πειράζει και ουτε έχει σημασία. Καλή υπομονή.
 

emakris

Μέλος
Κακό παιδί... Έτσι επιχειρείται η άλωση της καθ' ημάς αγνής ανατολής από τη σκοτεινή Δύση... Καθαρά δυτική μελωδία, αρμονία και ενορχήστρωση, με λίγο χρώμα ανατολής στο παίξιμο, ώστε οι αδαείς να εθιστούν στα κακόβουλα ακούσματα. Τσ, τσ, τσ...
(Φυσικά και αστειεύομαι, αλλά υπάρχουν και εκείνοι που πρεσβεύουν κάτι τέτοια... Ενίοτε και μεγαλόσχημοι).
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Σαν τον μετανάστη στη δική σου γη..."
Οι στίχοι είναι του Λ. Παπδόπουλου & η μουσική του Zulfi Livaneli, τραγούδι ο Μ. Φραγκούλης


Σαν τον μετανάστη στη δική σου γη,
μέρα νύχτα λύνεις δένεις την πληγή
κι όλα γύρω ξένα κι όλα πετρωμένα
και δεν ξημερώνει να `ρθει χαραυγή.

Στράγγισε η ζωή σου, που αιμορραγεί
κάθε ώρα τρόμος πόνος και κραυγή
και σ’ ακούν οι ξένοι κι ο αδερφός σωπαίνει,
αχ δεν είναι άλλη πιο βαθιά πληγή...

Σύρμα κι άλλο σύρμα και χοντρό γυαλί,
μάτωσε ο ήλιος την ανατολή,
κλαις κι αναστενάζεις, λευτεριά φωνάζεις,
μα η ελπίδα μαύρο κι άπιαστο πουλί...
 
Last edited:

GeorgeKorbos

New member
Αποφάσισα να δημιουργήσω ένα καινούριο θέμα ώστε να καταθέσει ο καθένας τις προτιμήσεις του στην κοσμική μουσική. Συνήθως βέβαια οι ψάλτες αρέσκονται στην παραδοσιακή μουσική ή στα ρεμπετικά κ.λ.π. για ευνόητους λόγους, αλλά θα περίμενα με ενδιαφέρον κάποιον ο οποίος του αρέσει η metal για παράδειγμα (προσωπικά γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις).

Για να ξεκινήσω, εμένα μου αρέσει περισσότερο το λαϊκό τραγούδι (Καζαντζίδης, Μπιθικώτσης, Μητροπάνος, Αγγελόπουλος, Τερζής κ.λ.π.) αλλά μου αρέσει και το "έντεχνο" (μάλλον ατυχής όρος) λαϊκό (Νταλάρας, Πάριος κ.λ.π.) Επίσης δε λέω όχι σε ωραία σύγχρονα κομμάτια κάποιων καλλιτεχνών (Σφακιανάκης, Κιάμος, Βέρτης), (ναι, είμαι και λίγο της πίστας). Από παραδοσιακά με συγκινούν τα νησιώτικά, τα σμυρνέϊκα και τα πολίτικα περισσότερο (χωρίς να αποκλείω σε καμία περίπτωση τα άλλα). Φυσικά ένας ανατολίτικος αμανές πάντοτε είναι πηγή έμπνευσης. Ακόμα μου αρέσουν και κάποια ακούσματα της Ευρωπαϊκής μουσικής (Μπετόβεν, Μότσαρτ, Σοπέν, Σούμπερτ) και τέλος μου αρέσουν πολύ οι μελωδίες που έχουν επενδύσει κινηματογραφικές ταινίες (Θεωρώ τον Έννιο Μορικόνε κορυφή σε αυτό το είδος).

Αυτά από μένα. Περιμένω την κατάθεση των δικών σας προτιμήσεων και ήθελα ακόμη να ρωτήσω αν τα "εξωτερικά" ακούσματά σας επηρεάζουν με κάποιον τρόπο τα ψάλσιμό σας. Εγώ (δεν το λέω για έπαινο) από την αγάπη για τον Στέλιο Καζαντζίδη, κάποιες φορές παρεκτρέπομαι και πετάω μερικά "Καζαντζιδέϊκα".
Ως πρώην μεταλάς και εγώ αδερφέ μου θα σου πω και τότε είχα τον ίδιο προβληματισμό πως θα ακούσω κάτι διαφορετικό; Προσπάθησα να διαβάζω τους στίχους και να κρατήσω τι μου αρέσει και τι όχι σε ένα κομμάτι. Δύσκολα βρήκα κάποια και υπάρχουν δίχως επικλήσεις στον εξω απο εδώ πλέον το καλύτερο για εμάς που μπορούμε να ακούσουμε είναι μουσική όσο το δυνατόν χαλαρή με στίχους που έχουν νόημα στην ζωή μας και μερικές φορές ταυτίζονται με αυτήν. Οτιδήποτε μας ηρεμεί είναι το πιο σωστό κόντρα σε αυτά που πλέον ακούγονται στο ραδιόφωνο και δεν θυμίζουν σε τίποτα μουσική...
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
¨Τα πρώτα λόγια του Χριστού..."
.Οι στιχοι είναι του Μ. Ελευθερίου & η μουσική του Στ. Κουγιουμτζή

Τα πρώτα λόγια του Χριστού
κοντά στον Ιορδάνη,
σου φόρεσα στεφάνι
κι αγγέλοι τα κρατούν.

Σε πήρα μια σε πήραν δυο
και με δεμένα μάτια,
μα εγώ στα σκαλοπάτια
του κόσμου σε ζητώ.

Κι ο κόσμος ήταν το κερί
κι οι τέσσερις ανέμοι,
εγώ το φως που τρέμει
κι εσύ ροδιά μικρή.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
¨Τα πρώτα λόγια του Χριστού..."
.Οι στιχοι είναι του Μ. Ελευθερίου & η μουσική του Στ. Κουγιουμτζή

Η μουσική -καθώς αναφέρεται και στον δίσκο- είναι διασκευή από παλιά εβραϊκή προσευχή



Κάτι από Ρωσία... Για έναν μοναχικό ακορντεονίστα... Ευχαριστούμε Σταύρο Τσιώλη που μας έμαθες καλή μουσική...
 
Last edited:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Του κάτω κόσμου τα πουλιά..."
Οι στίχοι είναι του Μ. Ελευθερίου & η μουσική του Στ. Κουγιουμτζή


Φαρμακωμένος ο καιρός παραμονεύει
μες τα στενά του κάτω κόσμου να σε βρει
και δεκατρείς αιώνες άνεργος γυρεύει,
την κιβωτό σου και το αίμα να σου πιει...

Σε καρτερούν μαστιγωτές και συμπληγάδες,
μες τα μαλάματα μια νύφη ξαγρυπνά
κι έχει στ’ αυτιά της κρεμασμένες τις Κυκλάδες
κι ειν’ το κρεβάτι της λημέρι του φονιά...


Κρυφά τα λόγια τα πικρά μες το κοχύλι,
κρυφά της θάλασσας τα μάγια στο βοριά.
Θα σβήσει κάποτε στο σπίτι το καντήλι
και μήτε πόρτα θα `βρεις μήτε κλειδαριά...

Του κάτω κόσμου τα πουλιά και τα παγώνια,
με φως και νύχτα σου κεντούν μια φορεσιά,
άνθρωποι τρίζουν κι ακονίζουν τα σαγόνια,
πηδούν και τρέχουν και σε φτάνουν στα μισά...
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Η φάμπρικα δεν σταματά..."
Οι στίχοι είναι του Γ. Σκούρτη & η μουσική του Γ. Μαρκόπουλου

Η φάμπρικα δε σταματά,
δουλεύει νύχτα μέρα
και πώς τον λεν το διπλανό
και τον τρελό τον Ιταλό,
να τους ρωτήσω δεν μπορώ,
ούτε να πάρω αέρα.

Δουλεύω μπρος στη μηχανή,
στη βάρδια δύο δέκα
κι από την πρώτη τη στιγμή
μου στείλανε τον ελεγκτή,
"να μου πετάξει στο αυτί",
δυο λόγια νέτα σκέτα:

Άκουσε φίλε εμιγκρέ,
ο χρόνος είναι χρήμα...
με τους εργάτες μη μιλάς,
την ώρα σου να την κρατάς,
το γιο σου μην το λησμονάς,
πεινάει κι είναι κρίμα...

Κι εκεί στο πόστο μου σκυφτός,
ξεχνάω τη μιλιά μου,
είμαι το νούμερο οχτώ,
με ξέρουν όλοι με αυτό
κι εγώ κρατάω μυστικό,
ποιο είναι τ' όνομά μου...
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης

Μα η γυναίκα θα μένει ίδια
ή με βελούδα ή με στολίδια
ή με κουρέλια είναι ντυμένη
γυναίκα είναι γυναίκα μένει
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Εις μνημόσυνον..."
Οι στίχοι είναι του Β. Γκούφα & η μουσική είναι του Αργ. Κουνάδη

Βγήκαν λάμιες στο ποτάμι, σύννεφο έβαλαν γιορντάνι
κι άντρας ζωνει τ’ άρματά του, πάει ταμένος του θανάτου.
Και ποιος θα σου κρατήσει, άσπρο στο χορό μαντήλι,
μαγιάπριλο του κόσμου, πίκρα περπατάει στα χείλη.
Άι...γαρούφαλλό μου... άι...γαρούφαλλό μου...

Άλογο φαρί καβάλα, δράκοι του'στησαν κρεμάλα,
μπρος στο μαρμαρένιο αλώνι, στέκει και το πεταλώνει.
Ανέμη να γυρίσει παραμύθι ν’ αρχινήσει, μαύρο κρασί να πιούμε το φεγγάρι έχει μεθύσει.
Άι...γαρούφαλλό μου... άι...γαρούφαλλό μου...

και στην άκρη, στο ποτάμι μια φλογέρα, ένα καλάμι
κάνει τον καημό φλογέρα το παράπονό του αέρα.
Και ποιος θα σου κρατήσει άσπρο στο χορό μαντήλι
μαγιάπριλο του κόσμου πίκρα περπατάει στα χείλη.
Άι...γαρούφαλλό μου... άι...γαρούφαλλό μου...

Ποιος πονεί και ποιος το θέλει του ανέμου οι Αρχαγγέλοι,
του καπνού `ναι και τ’ ανέμου δεν το βάσταξα ποτέ μου.
Ανέμη να γυρίσει παραμύθι ν’ αρχινήσει,
μαύρο κρασί να πιούμε το φεγγάρι έχει μεθύσει.
Άι...γαρούφαλλό μου... άι...γαρούφαλλό μου...

Του Χάρου ειν το πανηγύρι, το χορό νεκρός να σύρει,
τ’ άστρα μες στο παραγάδι και τον ήλιο στο σημάδι.
Και ποιος θα σου κρατήσει άσπρο στο χορό μαντήλι,
μαγιάπριλο του κόσμου πίκρα περπατάει στα χείλη.
Άι...γαρούφαλλό μου... άι...γαρούφαλλό μου...
 
Top