[Ερώτηση] Προτάσεις για βιβλίο Τριωδίου

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Επειδή το θέμα είναι "προτάσεις για βιβλίο Τριωδίου" και επειδή

1) τα κλασσικά βιβλία τα θεωρώ δεδομένα και
2) δεν είναι βιβλία αποκλειστικά Τριωδίου- πέρα λοιπόν από τα παλαιά Δοξαστάρια Πέτρου Λαμπαδαρίου και Συλλογή Μανουήλ Πρωτοψάλτου...

συνιστώ ανεπιφύλακτα το ΔΙΤΟΜΟ ΤΡΙΩΔΙΟ του π. Κωνσταντίνου Παπαγιάννη [εκδ. UNIVERSITY PRESS]
 
καλό βιβλίο αίναι και του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου τα έχει όλα και Πρίγγο και Στανίτσα ρίξτε μιά ματιά ευχαριστώ
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
καλό βιβλίο αίναι και του Χρύσανθου Θεοδοσόπουλου τα έχει όλα και Πρίγγο και Στανίτσα ρίξτε μιά ματιά ευχαριστώ

Εξαιρετικό βιβλίο. Χρόνια τώρα δεν το αλλάζω.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Ελα ντε ! :rolleyes:

Παντως ενας ασφαλης τροπος να κατανοησει καποιος την "κλασσικοτητα" του Τριωδιου του ΣΤΑΝΙΤΣΑ , ειναι η εμβαθυνση στον προλογο που κανει ο ιδιος ο Αρχοντας , αλλα και η μελετη και "ορθη" αποδοση των μελωδηματων , κατι που προυποθετει σαφως ,πολυ καλα φωνητικα προσοντα .
 

παναγιωτης1

Galanis.K.Panagiotis
Για τους λάτρες του Παναγιωτίδη.....υπάρχει το Τριώδιο του Δεβρελή...
...και επικεντρώνω ποιο πολύ στα δοξαστικά ...με ωραίες θέσεις...
.

..........αλλέως .....classics..:)
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Παντως ενας ασφαλης τροπος να κατανοησει καποιος την "κλασσικοτητα" του Τριωδιου του ΣΤΑΝΙΤΣΑ , ειναι η εμβαθυνση στον προλογο που κανει ο ιδιος ο Αρχοντας , αλλα και η μελετη και "ορθη" αποδοση των μελωδηματων , κατι που προυποθετει σαφως ,πολυ καλα φωνητικα προσοντα .

Ἄν τὸ συγκρίνουμε μὲ τοῦ Πέτρου καὶ τοῦ Μανουὴλ τὰ κλασικὰ καὶ πραγματικὰ πατροπαράδοτα μέλη, γραμμένα σὲ φαινομενικὰ καὶ ἀπατηλὰ ἁπλὴ μουσικὴ γραφὴ, θὰ βροῦμε πολλὲς ὁμοιότητες νομίζετε;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ἄν τὸ συγκρίνουμε μὲ τοῦ Πέτρου καὶ τοῦ Μανουὴλ τὰ κλασικὰ καὶ πραγματικὰ πατροπαράδοτα μέλη, γραμμένα σὲ φαινομενικὰ καὶ ἀπατηλὰ ἁπλὴ μουσικὴ γραφὴ, θὰ βροῦμε πολλὲς ὁμοιότητες νομίζετε;

Φίλτατε, Δομέστικε, η απάντηση δεν είναι τόσο ρητορική όσο νομίζεις. Ούτε βέβαια ο συνθέτης του Θρ. Στανίτσας θα αποδεχόταν τον όρο κλασικός για το έργο του, φαντάζομαι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι καθίσταται το έργο νεοτερικό αυτόματα. Ασφαλώς και στηρίζεται στην πριν από αυτόν παράδοση, που περιλαμβάνει και τον Πέτρο. Ειδικά στα ιδιόμελα εσπερινών. Στα υπόλοιπα σχεδόν ''σαρωτική'' είναι η επιβολή των όσων άκουσε δια στόματος του Άρχοντος Πρίγγου, αλλά και των τάσεων που εκπροσωπούσαν οι δάσκαλοι του Στανίτσα, Χατζηαθανασίου και Παλλάσης ( ιδίως στα β δοξαστικά των αίνων) σε μια προσπάθεια μετακένωσης των μουσικών τους αντιλήψεων με την εκφραστικότητα ενός ώριμου απελαθέντος Άρχοντος της ΜΧΕ από το άστυ όπου ευρέθη άκων, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.


Δ.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Φίλτατε, Δομέστικε, η απάντηση δεν είναι τόσο ρητορική όσο νομίζεις. Ούτε βέβαια ο συνθέτης του Θρ. Στανίτσας θα αποδεχόταν τον όρο
κλασικός
για το έργο του, φαντάζομαι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι καθίσταται το έργο νεοτερικό αυτόματα. Ασφαλώς και στηρίζεται στην πριν από αυτόν παράδοση, που περιλαμβάνει και τον Πέτρο. Ειδικά στα ιδιόμελα εσπερινών. Στα υπόλοιπα σχεδόν ''σαρωτική'' είναι η επιβολή των όσων άκουσε δια στόματος του Άρχοντος Πρίγγου, αλλά και των τάσεων που εκπροσωπούσαν οι δάσκαλοι του Στανίτσα, Χατζηαθανασίου και Παλλάσης ( ιδίως στα β δοξαστικά των αίνων) σε μια προσπάθεια μετακένωσης των μουσικών τους αντιλήψεων με την εκφραστικότητα ενός ώριμου απελαθέντος Άρχοντος της ΜΧΕ από το άστυ όπου ευρέθη άκων, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.


Δ.

Παρατηρειται (εσχατως;) καταχρηση του ορου ! Μηπως τελικα οδηγηθουμε σε σημασιολογικη διαστροφη του ;

Υ.Γ
Ομοιως και για το "παραδοσιακος" .
 
Last edited:

Nikolaos Giannoukakis

Παλαιό Μέλος
Προτείνω πρώτα το ΤΡΙΩΔΙΟ του μακαρίτη Γ. Σύρκα (εκδόσεις Αστέρος)

Καλύπτει σχεδόν όλες τις ακολουθιες του Τριωδίου με ΟΛΑ τα τροπάρια (στιχηρά εσπερινών όλης της εβδομάδας, κανόνες, λειτουργίες κ.α.).

Αξίζει τουλάχιστον μια ματιά και είμαι πεπεισμένος πως θα βρείτε αρκετά χρήσιμα να καλύψετε τα κενά του Τριωδίου.

Δεύτερον, προτείνω (όπως κάποιο άλλο μέλος νωρίτερα) το Τριώδιο του Θεοδοσοπούλου.....και του Ταλιαδώρου.

Ταπεινή μου γνώμη και......συνήθεια στο αναλόγιο μου εκτώς μερικά μέλη που ψάλλουμε απο το Τριώδιο του ΓεροΣύρκα (και το οποίο θα αναρτήσω εντως ολίγων ημερών).

ΝΓ.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Φίλτατε, Δομέστικε, η απάντηση δεν είναι τόσο ρητορική όσο νομίζεις. Ούτε βέβαια ο συνθέτης του Θρ. Στανίτσας θα αποδεχόταν τον όρο κλασικός για το έργο του, φαντάζομαι. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι καθίσταται το έργο νεοτερικό αυτόματα. Ασφαλώς και στηρίζεται στην πριν από αυτόν παράδοση, που περιλαμβάνει και τον Πέτρο. Ειδικά στα ιδιόμελα εσπερινών. Στα υπόλοιπα σχεδόν ''σαρωτική'' είναι η επιβολή των όσων άκουσε δια στόματος του Άρχοντος Πρίγγου, αλλά και των τάσεων που εκπροσωπούσαν οι δάσκαλοι του Στανίτσα, Χατζηαθανασίου και Παλλάσης ( ιδίως στα β δοξαστικά των αίνων) σε μια προσπάθεια μετακένωσης των μουσικών τους αντιλήψεων με την εκφραστικότητα ενός ώριμου απελαθέντος Άρχοντος της ΜΧΕ από το άστυ όπου ευρέθη άκων, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.


Δ.

Και της Αθωνιάδος, να προσθέσω...., την οποία δεν την ανέφερε κανείς......
για τα ιδιόμελα των κατανυκτικών θα μπορούσε να αποτελεί μια εναλλακτική λύση, αλλά κ γιατί όχι, την πρώτη επιλογή...
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Έμαθα από το Τριώδιο του Χρυσάνθου. Θα χρησιμοποιούσα του Βουδούρη εάν το είχα καθαρογραμμένο. Αλλιώς προτιμώ τα κλασσικά.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Το Δοξαστικο των αινων της ερχομενης Κυριακης των Αποκρεω , απο το ΤΡΙΩΔΙΟ του κ. Σπυρου Γεωργακοπουλου , σπουδαιου Πρωτοψαλτου και μελοποιου , καθως και πρωτου μου Δασκαλου στη ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ !


Υ.Γ Επιτελους "ανεβαζω" !!!!!
 
Last edited:

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Το Δοξαστικο των αινων της ερχομενης Κυριακης των Αποκρεω , απο το ΤΡΙΩΔΙΟ του κ. Σπυρου Γεωργακοπουλου , σπουδαιου Πρωτοψαλτου και μελοποιου , καθως και πρωτου μου Δασκαλου στη ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ !


Υ.Γ Επιτελους "ανεβαζω" !!!!!

Καλό.
εχει κ θέσεις από το διξαστικό του Φαρλέκα.
 

Stathis

Ευστάθιος Μεντζάς
Καλό.
εχει κ θέσεις από το διξαστικό του Φαρλέκα.

Επειδη ημουν και εγω μαθητης του,

θυμαμαι εψελνε πολυ Φαρλεκα, ιδιως τη Μεγαλη εβδομαδα.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Καλησπέρα! ένα καλό μουσικό βιβλίο για το τριώδιο ειναι το τριώδιον του Δοσιθέου κατουνακιώτου το οποίο περιέχει κείμενα του π΄δοσιθέου αλλα και απο πλευρας βιβλιογραφίας ελήφθησαν τα δοξαστάρια του πέτρου εφεσίου.πετρου πελοποννησίου,στεφάνου λαμπαδαρίου.παναγιώτου κηλτζανίδου και γεωργίου βιολάκη.πιστέυω ειναι ένα ολοκληρωμένο και πολυ καλό βιβλίο το οποίο περιεχει κλασσικά κείμενα και όμορφα δια να μπορούν να ψάλλονται απο όλους τους ιεροψάλτας
 

manosjk

Νέο μέλος
Υπερβολές! Επειδή ζωγράφισα 5-6 φθογγόσημα; Και διάβασα άλλα τόσα;:D

Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να προμηθευτώ το συγκεκριμένο σε του 1969. Ευχαριστώ ιδιαίτερα εκ των προτέρων.
 

basiliosn

βασιλης νικολοπουλος
Μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να προμηθευτώ το συγκεκριμένο σε του 1969. Ευχαριστώ ιδιαίτερα εκ των προτέρων.

Φιλε μου , καποια εποχη γυρω στο 2004 το ειχα δει σε φωτοτυπικη επανεκδοση στην Αποστολικη Διακονια. Εκτοτε δεν το ξαναειδα . Νομιζω οτι ο κ.Γιαννου ειναι ο πιο αρμοδιος να απαντησει . Αν δεν υπαρχουν Π.Δ , ευχαριστως το ανεβαζω ! Αλλωστε εχω το original του 1969 !
 
Last edited:
Top