[Ερώτηση] Προτάσεις για Αγιορείτικα βιβλία

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Εκτός από το "Μουσικό Θυσαυρό" (Νεκταρίου μοναχού), ποιά μουσικά βιβλία υπάρχουν γραμμένα από Αγιορείτες που μπορείτε να μου εισηγηθείτε;

Ξέρω επίσης και αυτά του π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου τα οποία έχω. Ευχαριστώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Εκτός από το "Μουσικό Θυσαυρό" (Νεκταρίου μοναχού), ποιά μουσικά βιβλία υπάρχουν γραμμένα από Αγιορείτες που μπορείτε να μου εισηγηθείτε;

Ξέρω επίσης και αυτά του π. Δοσιθέου Κατουνακιώτου τα οποία έχω. Ευχαριστώ.

Σίγουρα και το "ΜουσικόΝ απάνθισμα" του Χρυσοστόμου μοναχού εκδ.Ρηγόπουλος.
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Αυτό είναι το ίδιο βιβλίο με το 1904 του Ιωάννου; Το έχει η Anemi δωρεάν αν ξέρετε;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Από τη σειρά Μουσική Ανθοδέσμη χρησιμοποιώ τον Εσπερινό, πιστεύω είναι από τα καλύτερα βιβλία Εσπερινού γενικής χρήσης.
Περιέχει Εις πολλά Έτη, Ανοιξαντάρια αρχαία, Φωκαέως, Ραιδεστηνού, Ειρηνικά, Μακάριος ανήρ, Κέλευσον Δέσποτα, 2 σειρές αργά κεκραγάρια (Ιακώβου και "κατά την αγιορείτικην παράδοσιν", μια σειρά αργοσύντομα, στιχολογία 3σημη αγρυπνιών, Φως Ιλαρόν αρχαίο και Σακελλαρίδη, Κύριε ελέησον Φωκαέως, τα "Ρυθμικά", προκείμενα της εβδομάδας και των εορτών (αρχαία μέλη και διάφορες κλασσικές παραλλαγές), Πλούσιοι επτώχευσαν σύντομο, τρίσημο, αργοσύντομο και στους 8 ήχους, Δανιήλ Κατουνακιώτου, Παντελεήμωνος Κάρτσωνα, Θεοτόκε Παρθένε ότι θέλεις, "Δι ευχών" αρχαίο μέλος.

Επίσης χρησιμοποίησα και τη Θ.Λειτουργία, η οποία δε με ξετρέλανε ιδιαίτερα, έχει αρκετές ελλείψεις αλλά και ορισμένα πολύ ωραία λειτουργικά.

Τέλος το Εκλογάριον, έχει εκλογή ψαλμών για "κάθε περίσταση", όλοι αργοσύντομοι σε πλ. δ'.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Εμένα μου αρέσει πολύ ο Μουσικός Ανθών της θείας λειτουργίας του γερο-Μελετίου του Συκεώτου. Όχι όλα, αλλά έχει κυρίως μερικά πολύ ωραία χερουβικά. Τα έχω ψάλει αρκετές φορές. Και κάποια Άξιόν Εστι. Επίσης έχει καταγεγραμμένο το αργό Εκ νεότητός μου κλπ. κατά το αγιορείτικο ύφος, με όλα τα γυρίσματα, ακριβώς όπως το ακούμε από παραδοσιακές αγιορείτικες ηχογραφήσεις!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εμένα μου αρέσει πολύ ο Μουσικός Ανθών της θείας λειτουργίας του γερο-Μελετίου του Συκεώτου. Όχι όλα, αλλά έχει κυρίως μερικά πολύ ωραία χερουβικά. Τα έχω ψάλει αρκετές φορές. Και κάποια Άξιόν Εστι. Επίσης έχει καταγεγραμμένο το αργό Εκ νεότητός μου κλπ. κατά το αγιορείτικο ύφος, με όλα τα γυρίσματα, ακριβώς όπως το ακούμε από παραδοσιακές αγιορείτικες ηχογραφήσεις!

Λίγο δυσανάγνωστος βέβαια, ἀλλὰ μὲ ὠραία βιβλιοδεσία.
 

ioannis1751

Ιωάννης
Υπάρχει και η σειρά της "Αθωνικής Ανθοδέσμης" από τον π. Ιερόθεο.

την σειρά του πατρός Ιεροθέου μπορούμε να την προμηθευτούμε είναι εύκολο?υπάρχει πουθενά?
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Θεσσαλονίκη: Περιβόλι τῆς Παναγίας, πάνω ἀπὸ τὴν Αγία Σοφία, Πρασακάκη

Ἑσπερινὸς καὶ ὄρθρος πολὺ καλά, ἡ Θ. Λειτουργία ἔτσι κι ἔτσι.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
την σειρά του πατρός Ιεροθέου μπορούμε να την προμηθευτούμε είναι εύκολο?υπάρχει πουθενά?

Από τότε που ο π. Ιερόθεος έφυγε από τη Φιλοθέου η μονή έχει σταματήσει την έκδοση των βιβλίων του. Έτσι στα διάφορα θρησκευτικά βιβλιοπωλεία (τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης) υπάρχουν σκόρπιοι κάποιοι τόμοι. Κάποιοι μάλιστα είναι ιδιαίτερα δυσεύρετοι. Από την άλλη βέβαια, όπως αναφέρθηκε εδώ, υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον ίδιο τον π. Ιερόθεο για την αγορά των βιβλίων του.
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Από τότε που ο π. Ιερόθεος έφυγε από τη Φιλοθέου η μονή έχει σταματήσει την έκδοση των βιβλίων του. Έτσι στα διάφορα θρησκευτικά βιβλιοπωλεία (τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης) υπάρχουν σκόρπιοι κάποιοι τόμοι. Κάποιοι μάλιστα είναι ιδιαίτερα δυσεύρετοι. Από την άλλη βέβαια, όπως αναφέρθηκε εδώ, υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον ίδιο τον π. Ιερόθεο για την αγορά των βιβλίων του.

Ποιὸς σοῦ τὰ εἶπε αὐτά;
Τὸ ᾿ ψαξες καὶ τὸ λές;
Τὰ βιβλία κυκλοφοροῦν κανονικότατα καὶ διακινοῦνται μέσῳ τῶν Ἐκδ.Σταμούλη, ὄπως ἔχω προαναφέρει.
http://www.fanarion.gr/SearchShop2.aspx
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Και στη Θεσσαλονίκη, απ'ότι είδα στο βιβλιοπωλείο της «Αποστολικής Διακονίας», έχουν πρόσφατα προμηθευθεί όλους τους τόμους.
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Ποιὸς σοῦ τὰ εἶπε αὐτά;
Τὸ ᾿ ψαξες καὶ τὸ λές;
Τὰ βιβλία κυκλοφοροῦν κανονικότατα καὶ διακινοῦνται μέσῳ τῶν Ἐκδ.Σταμούλη, ὄπως ἔχω προαναφέρει.
http://www.fanarion.gr/SearchShop2.aspx

Ευλογείτε πάτερ και άξιος (μιας και νεοχειροτονηθείς).
Αυτά τα έγραψα επειδή πρόσφατα έψαχνα στα θρησκευτικά βιβλιοπωλεία της Θεσσαλονίκης να βρω κάποια βιβλία του π. Ιεροθέου και οι καταστηματάρχες μου είπαν ότι έχουν εξαντληθεί και δεν επανακυκλοφορούν. Όπως μου είπαν είναι διαθέσιμοι μόνο οι τόμοι που έχουν απομείνει στις αποθήκες. Απ' ότι φαίνεται όμως δεν με πληροφόρησν σωστά. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Από τη σειρά Μουσική Ανθοδέσμη χρησιμοποιώ τον Εσπερινό, πιστεύω είναι από τα καλύτερα βιβλία Εσπερινού γενικής χρήσης.
Περιέχει Εις πολλά Έτη, Ανοιξαντάρια αρχαία, Φωκαέως, Ραιδεστηνού, Ειρηνικά, Μακάριος ανήρ, Κέλευσον Δέσποτα, 2 σειρές αργά κεκραγάρια (Ιακώβου και "κατά την αγιορείτικην παράδοσιν", μια σειρά αργοσύντομα, στιχολογία 3σημη αγρυπνιών, Φως Ιλαρόν αρχαίο και Σακελλαρίδη, Κύριε ελέησον Φωκαέως, τα "Ρυθμικά", προκείμενα της εβδομάδας και των εορτών (αρχαία μέλη και διάφορες κλασσικές παραλλαγές), Πλούσιοι επτώχευσαν σύντομο, τρίσημο, αργοσύντομο και στους 8 ήχους, Δανιήλ Κατουνακιώτου, Παντελεήμωνος Κάρτσωνα, Θεοτόκε Παρθένε ότι θέλεις, "Δι ευχών" αρχαίο μέλος.

Επίσης χρησιμοποίησα και τη Θ.Λειτουργία, η οποία δε με ξετρέλανε ιδιαίτερα, έχει αρκετές ελλείψεις αλλά και ορισμένα πολύ ωραία λειτουργικά.

Τέλος το Εκλογάριον, έχει εκλογή ψαλμών για "κάθε περίσταση", όλοι αργοσύντομοι σε πλ. δ'.
<<Από τη σειρά Μουσική Ανθοδέσμη>> ποιανού είναι???
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Πρόκειται για την «Αθωνική Μουσική Ανθοδέσμη» του μοναχού Ιεροθέου. Δες εδώ.
 
Last edited:

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Πρόκειται για την «Αθωνική Μουσική Ανθοδέσμη» του μοναχού Ιεροθέου. Δες [εδώ.

Ευχαριστώ μόνο που δεν παίζει το link..
Αν θέλετε κάντε μία προσπάθεια πάλι..:wink:
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Δίκιο έχεις! Το διόρθωσα.
 

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
Θα ήθελα να ενημερώσω όλα τα μέλη της φιλόμουσης ομηγύρεως του "Ψαλτολογίου" ότι πλέον έχουμε αναλάβει τη διάθεση όλων των εκδόσεων του π. Ιεροθέου σε ψηφιακούς δίσκους Βυζαντινής Μουσικής.

Κυκλοφορούν: Η "Πατριαρχική Μουσική Κιβωτός" (συνολικά 4 ψηαφιακοί δίσκοι) σε κασετίνα των 4 ψηφιακών δίσκων
σε κασετίνα των 2 ψηφιακών δίσκων
σε κασετίνα του 1 ψηφιακού δίσκου

και η Ακολουθία της Παννυχίδος του Αγίου Σάββα, από τα Ιεροσόλυμα, όπως ηχογραφήθηκε το 2006.

Επίσης διαθέτουμε και όλες τις έντυπες εκδόσεις του π. Ιεροθέου.

Για περισσότερες πληροφορίες αποτείνεστε: Εκκλησιαστικά -Ιερατικά Είδη "ΔΙΑΚΟΝΙΑ", Φιλίππου 61, Θεσσαλονίκη, τηλ. 6993269303
με ΠΜ ή ηλεκτρονικό μήνυμα στο s_prastitis@hotmail.com
 
Last edited:
Top