Προσόμοια εσπερινού Αγίων Πατέρων (κατά το «Η απεγνωσμένη»)

savvas fc

Μέλος
παρακαλω έχει κάποιος να ανεβάσει σε μουσικό κείμενο τα προσόμοια των Αγίων Πατέρων που θα ψάλλουμε αυτό το Σάββατο στον εσπερινό;
 

ypothal

Νέο μέλος
Χαίρετε.
Μπορώ να βρώ κάπου γραμμένα τα προσόμοια του εσπερινού των Αγίων Πατέρων (14/10/2012) ;
Ευχαριστώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Από τον Κωνσταντίνο Λάμπρου εδώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἐπειδή τό θέμα εἶναι στή γενικότερη ἑνότητα τῶν προσομοίων, ἐξειδικευμένο ὅμως γιά τά προσόμοια ἑσπερινοῦ τῶν ἀκολουθιῶν «Κυριακῶν Ἁγίων Πατέρων», ἐκτός ἀπό τή μνήμη 11-17 Ὀκτωβρίου, κατά τό αὐτό αὐτόμελο μέ ἄλλα λόγια συναντᾶμε καί τήν Κυριακή τῶν Ἁγίων Πατέρων πρό τῆς Πεντηκοστῆς, γι᾿ αὐτό παραπέμπω σέ συγκεκριμένη ἀνάρτηση ἀπό τό Πεντηκοστάριον τοῦ Κακουλίδη:
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=144340#post144340

 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Πρόλογος προσομοίου ..ἐκ γαστρός. Γράφτε τά λόγια ἀπό κάτω.

ΥΓ.
Στά παλαιότερα θεωρητικά συναντᾶμε σάν προσόμοιο τό ..ἔκ γαστρός ἐτέχθης καί ὄχι τό.. ἡ ἀπεγνωσμένη.
 

Attachments

  • ek gastros.pdf
    1.3 MB · Views: 161
Last edited:

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Η χορωδία μας (Βυζαντινή Χορωδία της Μητροπόλεως Νέας Ιερσέης, εν Αμερική) θα παρουσιάση συναυλία για την υμνολογία των Αγίων Πατέρων αυτό το Σάββατο βράδυ. Επισυνάπτω τα δύο στιχηρά των Κεκραγαρίων από τον εσπερινό της Ζ' Οικουμενικής Συνόδου που θα ψάλλουμε στην συναυλία. Η μελοποίησις είναι κλασσική, και χρησιμοποίησα το βιβλία "Τα Προσόμοια" του Γεωργίου Χατζηχρόνογλου, με μερικές αλλαγές δικές μου. Ο κ. Χατζηχρόνογλου έχει ξεχωριστό προσόμοιο για το "Εκ γαστρός ετέχθης", προσόμοιο που ψάλλετε στον εσπερινό της Α' Οικ. Συνόδου. Όμως, εφ' όσον το Πεντηκοστάριον, καθώς και το Μηναίο του Οκτωβρίου, λένε ότι τα στιχηρά ψαίλνονται με το προσόμοιο "Η απεγνωσμένη", χρησιμοποίησα εκείνο από το βιβλίο του. Εύχομαι να είναι χρήσημο το κείμενο.

Απόστολος
 

Attachments

  • Στιχηρά των Κεκραγαρίων Ζ΄ Οικ Συν.pdf
    642.1 KB · Views: 157

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Η χορωδία μας (Βυζαντινή Χορωδία της Μητροπόλεως Νέας Ιερσέης, εν Αμερική) θα παρουσιάση συναυλία για την υμνολογία των Αγίων Πατέρων αυτό το Σάββατο βράδυ. Επισυνάπτω τα δύο στιχηρά των Κεκραγαρίων από τον εσπερινό της Ζ' Οικουμενικής Συνόδου που θα ψάλλουμε στην συναυλία. Η μελοποίησις είναι κλασσική, και χρησιμοποίησα το βιβλία "Τα Προσόμοια" του Γεωργίου Χατζηχρόνογλου, με μερικές αλλαγές δικές μου. Ο κ. Χατζηχρόνογλου έχει ξεχωριστό προσόμοιο για το "Εκ γαστρός ετέχθης", προσόμοιο που ψάλλετε στον εσπερινό της Α' Οικ. Συνόδου. Όμως, εφ' όσον το Πεντηκοστάριον, καθώς και το Μηναίο του Οκτωβρίου, λένε ότι τα στιχηρά ψαίλνονται με το προσόμοιο "Η απεγνωσμένη", χρησιμοποίησα εκείνο από το βιβλίο του. Εύχομαι να είναι χρήσημο το κείμενο.

Απόστολος

Μπορείτε να τα βρείτε σωστά τονισμένα στο Πεντηκοστάριο του Χρυσ. Θεοδοσόπουλου
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Μπορείτε να τα βρείτε σωστά τονισμένα στο Πεντηκοστάριο του Χρυσ. Θεοδοσόπουλου

Γιατί, αυτά που ανέβασα ΔΕΝ είναι "σωστά τονισμένα"; Μπορείτε να ανεβάσετε τις σχετικές σελίδες του Πεντηκοσταρίου του Χρυσάνθου;

Ευχαριστώ.

Απόστολος
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Στο "Πεντηκοστάριον" του Χρ. Θεοδοσόπουλου δεν περιέχονται τα ανωτέρω σε σύντομο ειρμολογικό μέλος, παρά μόνον το "Τις σου τον χιτώνα..." και το "Άρειος ο άφρων ...".
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Από το βιβλίο Μουσικόν Απάνθισμα 1904 Χρυσοστόμου Μοναχού ανεβάζω τα προσόμοια του εσπερινού των Αγίων Πατέρων.
 

Attachments

  • Προσόμοια Εσπερινού Αγίων Πατέρων Μουσικον Απάνθισμα Χρ. Μοναχού.pdf
    754.8 KB · Views: 132

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Από τα βιβλία Πεντηκοστάριον Εμμανουήλ Φαρλέκα και από το Πεντηκοστάριο του Γεωργίου Σύρκα τα προσόμοια του εσπερινού της Κυριακής των Αγίων Πατέρων 7η Κυριακή του Πάσχα γιατί μπερδεύτηκε λίγο το θέμα.:wink:
 

Attachments

  • Προσόμοια Εσπερινού Αγίων Πατέρων Εμμ. Φαρλέκα.pdf
    334.9 KB · Views: 113
  • Προσόμοια Εσπερινού Αγίων Πατέρων Γ. Σύρκα.pdf
    814.5 KB · Views: 100

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Γιατί, αυτά που ανέβασα ΔΕΝ είναι "σωστά τονισμένα"; Μπορείτε να ανεβάσετε τις σχετικές σελίδες του Πεντηκοσταρίου του Χρυσάνθου;

Ευχαριστώ.

Απόστολος

Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Δεν τα έχω ακούσει ποτέ σε σύντομο ειρμολογικό. Εσείς που το ακούσατε.

Φιλικά . Καλλίμαχος
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

Δεν τα έχω ακούσει ποτέ σε σύντομο ειρμολογικό. Εσείς που το ακούσατε.

Φιλικά . Καλλίμαχος

Αρχικά άλλο κατάλαβα με το "σωστά τονισμένα". Όμως σε αργό ειρμολογικό μέλος, εγώ προσωπικά, δεν τα έχω ακούσει ποτέ μου.
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Αρχικά άλλο κατάλαβα με το "σωστά τονισμένα". Όμως σε αργό ειρμολογικό μέλος, εγώ προσωπικά, δεν τα έχω ακούσει ποτέ μου.

Νεοκλή σε παρακαλώ μπορείς να τα ανεβάσης όπως τα έχει γράψει ο Χρύσανθος ;
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Γιατί, αυτά που ανέβασα ΔΕΝ είναι "σωστά τονισμένα"; Μπορείτε να ανεβάσετε τις σχετικές σελίδες του Πεντηκοσταρίου του Χρυσάνθου;

Ευχαριστώ.

Απόστολος

K. Κομπίτση ανεξαρτήτως της διαφωνίας μας, σας εύχομαι επιτυχία στην
εκδήλωσή σας και σε όποια άλλη προσπάθεια που υπηρετεί την ψαλτική.

Στην Θεσσαλονίκη το ψάλλαμε σύμφωνα με το πως είναι γραμμένο στην Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου.
 
K. Κομπίτση ανεξαρτήτως της διαφωνίας μας, σας εύχομαι επιτυχία στην
εκδήλωσή σας και σε όποια άλλη προσπάθεια που υπηρετεί την ψαλτική.

Στην Θεσσαλονίκη το ψάλλαμε σύμφωνα με το πως είναι γραμμένο στην Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου.
Δηλαδή τα προσόμοια τα λέγατε ως" ιδιόμελα ";
Ή κατάλαβα κάτι λάθος ;:confused:



Υ.Γ. Μαθητεύσαμε σε διαφορετική (χρονικά ;) Θεσσαλονίκη , γιατί δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο
 
Top