Προσωρινή παύση αυτόματων εγγραφών στο Ψαλτολόγιον

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λόγω εκτεταμένης επιδρομής ανεπιθύμητων (spam) εγγραφών στο Ψαλτολόγιον απενεργοποίησα προσωρινά τις εγγραφές νέων μελών όσο ψάχνω να βρω λύσεις. Επικοινωνήστε μαζί μου εάν θέλετε να εγγραφείτε στο Ψ μέχρι να ξαναεπιτραπούν αυτόματες εγγραφές.

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Λόγω εκτεταμένης επιδρομής ανεπιθύμητων (spam) εγγραφών στο Ψαλτολόγιον απενεργοποίησα προσωρινά τις εγγραφές νέων μελών όσο ψάχνω να βρω λύσεις. Επικοινωνήστε μαζί μου εάν θέλετε να εγγραφείτε στο Ψ μέχρι να ξαναεπιτραπούν αυτόματες εγγραφές.

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Δημήτρη, ἄν απαιτεῖται ὁποιαδήποτε δαπάνη γιὰ τὸ software τοῦ forum βγάλε ἀνακοίνωση νὰ συνεισφέρουμε.
 

Dimitris Fakinos

Παλαιό Μέλος
Λόγω εκτεταμένης επιδρομής ανεπιθύμητων (spam) εγγραφών στο Ψαλτολόγιον απενεργοποίησα προσωρινά τις εγγραφές νέων μελών όσο ψάχνω να βρω λύσεις. Επικοινωνήστε μαζί μου εάν θέλετε να εγγραφείτε στο Ψ μέχρι να ξαναεπιτραπούν αυτόματες εγγραφές.

Συγνώμη για την ταλαιπωρία.

Αγαπητέ Δημήτριε,

Μία λύση, εφόσον το επιτρέπει ο κώδικας, θα ήταν η προσθήκη "captcha".
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Επανέφερα τη δυνατότητα εγγραφής και βλέπουμε.
 

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Δημήτρη, επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα σε forum που είμαι διαχειριστής, λύθηκε μόλις εγκατέστησα το Akismet, καθώς και κανα δυο άλλα πρόσθετα, που έβλεπαν ποιος γράφεται, το συνέκριναν με γνωστά ονόματα spam που κυκλοφορούν σε anti-spam βάσεις δεδομένων και τον απέκλειαν. Από τότε που εγκατέστησα αυτά, δεν έχω πρόβλημα. Όμως το forum είναι σε smf (που είναι και τζάμπα), όχι σε vbulletin, οπότε δεν ξέρω αν τα πρόσθετα κυκλοφορούν και γι' αυτό. Δεν μπορεί όμως, κάτι ανάλογο θα υπάρχει κι εδώ (βασικά ήταν και δική μου απορία πώς τόσα χρόνια δεν είχαν χτυπήσει τα spam και φαντάστηκα ότι θα είχες θωρακίσει το forum με τα απαραίτητα αυτά πρόσθετα).
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Και πάλι απενεργοποίησα τις εγγραφές λόγω επέλασης spam. Θα τις ανοίξω δοκιμαστικά σε 1-2 μέρες και πάλι.
 
Και πάλι απενεργοποίησα τις εγγραφές λόγω επέλασης spam. Θα τις ανοίξω δοκιμαστικά σε 1-2 μέρες και πάλι.

Ο "πονηρός" , τέτοιες χρονιάρες μέρες επιλέγει .
Ελπίζω να βρεθεί σύντομα λύση
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Ενεργοποίησα τις εγγραφές και πάλι και βλέπουμε.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Όχι, δυστυχώς υπάρχει ακόμα το πρόβλημα. Κλείνω τις αυτόματες εγγραφές μέχρι νεωτέρας. Για νέες εγγραφές επικοινωνήστε μαζί μου με email ή ΠΜ (και δώστε μου μερικές μέρες μέχρι να προλάβω να το κάνω, συγνώμη).
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άνοιξα και πάλι τις αυτόματες εγγραφές αλλά οι νέοι χρήστες δεν θα εμφανίζονται αμέσως παρά μόνο μετά από έγκρισή μου μέχρι νεωτέρας ώστε να αποφεύγουμε κατά το δυνατόν τα ρομπότ. Συγνώμη για την ταλαιπωρία.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Προς κ. συντονιστές:
Υπάρχει πρόβλημα πολλών μαζικών εγγραφών- κατά πάσα πιθανότητα- από "ρομπότ".
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Δυστυχώς κατάφερα να μην γράφουν τα ρομπότ μηνύματα στο φόρουμ (έγραφαν πριν μαζικώς αλλά τα σταματούσα πριν τα δείτε εσείς) αλλά το λογισμικό τους επιτρέπει ακόμα να γράφονται όπως είδατε. Είναι μερικές εκατοντάδες ψευτο-εγγραφές που έγιναν τον τελευταίο καιρό και πρέπει μία μία να τις σβήσω εν καιρώ.

Αναγκαστικά λοιπόν σταμάτησα τις εγγραφές μέχρι νεωτέρας.

Εάν και όταν βρω λύση στο πρόβλημα θα επανέλθω. Ζητώ συγνώμη για την ταλαιπωρία, αυτά έχει το διαδίκτυο και ο περιορισμένος χρόνος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παρότι το πρόβλημα παραμένει, άνοιξα τις εγγραφές για το Σαββατοκύριακο και θα τις ξανακλείσω απο Δευτέρα. Υπομονή με τις ψευτο-εγγραφές ρομπότ. Θα τα σβήσω σε πρώτη ευκαιρία.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Άνοιξα και πάλι τις εγγραφές από Κυριακή μέχρι και Δευτέρα. Θα τις κλείσω την Τρίτη και πάλι. Δεν έχω βρει ακόμα λύση στο πρόβλημα με τα ρομπότ και παρακαλώ υπομονή για δύο μέρες.
 

souldatos

Στέφανος Σουλδάτος
Μία πολύ καλή λύση είναι το captcha code σε εικόνα κατά τη διαδικασία εγγραφής.

Τα captcha είναι μια καλή προσωρινή λύση, αλλά έχουν αρχίσει να τα προσπερνάνε και αυτά. Την ώρα που προσπελαύνουν τη σελίδα εγγραφής και παίρνουν τη φόρμα με την εικόνα captcha, την αντιγράφουν και την εμφανίζουν σε κάποια άλλη σελίδα με "φωτογραφίες" και ζητούν από το χρήστη να γράψει τον κωδικό για να δει τις φωτογραφίες. Ο χρήστης γράφει αμέσως τον κωδικό και το ρομποτάκι το παίρνει και το χρησιμοποιεί στη σελίδα εγγραφής.

Μια λύση για το Ψαλτολόγιο ίσως είναι η ακόλουθη. Κατά την εγγραφή, μπορεί να εμφανίζεται μια ερώτηση στο χρήστη για την οποία η απάντηση να είναι προφανής για ένα ψάλτη, αλλά όχι και για ένα ρομποτάκι:
- Γράψτε το όνομα ενός πατριαρχικού ψάλτη που αρχίζει από "ΠΡΙ";
- Πώς αλλιώς λέγεται ο αριστερός ψάλτης από "ΛΑΜΠ";
- Πόσοι ήχοι υπάρχουν στη Βυζαντινή μουσική;
- Πόσοι είναι οι κύριοι ήχοι;
- Ποιός ήχος ακολουθεί τον Πλάγιο του Δευτέρου;
 
Top