Προσφορά ηχογραφήσεων

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Αγαπητοι Φιλοι
Παρατηρω οτι δεν υπαρχει προθυμια παραχωρησης ηχοχραφησεων απο την συντριπτικη πλειοψηφια των μελων του φορουμ , ουτε στο υποφορουμ
''ηχογραφησεις μελων του φορουμ'' ουτε στο ''παλαιες ηχοχραφησεις'' (κανω
και μια προταση να μπει νεο υποφορουμ με τιτλο ''νεωτερες ηχογραφησεις''
ή ''Διαφορες ηχογραφησεις'') .
Πιστευω οτι ολα τα μελη του φορουμ , εχουν λιγες ή πολλες ηχογραφησεις
διαφορων παλαιων η νεωτερων(καποα στιγμη να ορισουμε μεχρι ποιο ετος θα
εννουμε ''παλαιες'' ηχογραφησης , οποτε οι απο κει και μετα θα εννοουνται ως
''νεωτερες ) ψαλτων . Οπως πιστευω οτι εχουν και δικες τους . Νομιζω οτι ολα τα μελη εχουμε την ''υποχρεωση'' να προσφερουμε σιγα-σιγα αυτες τις
ηχογραφησεις στο φορουμ , για κοινη μας ωφελεια . Αν δεν θελουμε δικες μας , να προσφερουμε αυτες των αλλων ψαλτων που εχουμε . Τι λετε ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν θέλω κ.Βαγγέλη ούτε να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, αλλά ούτε και να δικαιολογήσω αυτούς που δεν συνεισφέρουν είτε σε ηχογραφήσεις, είτε στην συζήτηση, ή τέλος πάντως κάπως αλλιώς.

Κατ' αρχήν δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανένα σε αυτό το φόρουμ να κάνει κάτι που δεν θέλει. Ούτε να στείλει μια ηχογράφηση, ούτε να γράψει μια λέξη, ούτε τίποτ' άλλο. Και όσοι συνεισφέρουν, το κάνουν με την ελεύθερη θέλησή τους και επειδή το θέλουν κι όχι γιατί τους υποχρεώνει κάποιος ή για κάποιο άλλο λόγο. (νομίζω ότι το γνωρίζετε καλύτερα κι από εμένα αυτό...)

Καλό είναι όταν έχουμε κάτι που νομίζουμε ότι είναι αξιόλογο ή σπάνιο να το προσφέρουμε (...εκτός και έχει πνευματικά διακαιώματα:eek:...), απλά συνήθως όταν ηχογράφηση είναι αξιόλογη να φανεί, εγώ την στέλνω στον Δημήτρη για να την βάλει στο κυρίως site (www.analogion.com). Αν όμως σε κάποιους είναι δύσκολο αυτό τότε μπορούν κάλλιστα να τις "ανεβάζουν" στο ανάλογο τμήμα του φόρουμ. (ας ενημερώνουν και τον Δημήτρη για να τις βάλει και στο κυρίως site)

Εδώ στο φόρουμ συνήθως βάζω μια ηχογράφηση όταν θέλω είτε να την σχολιάσω, είτε να την χρησιμοποιήσω ως επιχείρημα σε κάτι που υποστηρίζω.

Ίσως λοιπόν, κάτι ανάλογο να συμβαίνει και με κάποιους από τους άλλους χρήστες του "Ψαλτολόγιον". Κι ας μην ξεχνάμε ότι κάποιοι έχουν μεγαλύτερη συλλογή από κάποιους άλλους, είτε λόγω ερεύνης, είτε λόγω διασυνδέσεων, είτε είτε λόγω επιμέλειας, είτε κυρίως λόγω "ειδικού μερακιού" πάνω στο "άθλημα".:)

Και για να τελειώσω αυτή την (λίγο άσχετη ομολογουμένως με το θέμα:eek:) παρέμβασή μου, δεν μπορείς να κάνεις κάποιον να συμμετέχει, όταν δεν το θέλει. (το γιατί δεν το θέλει δεν με αφορά και όπως και να είναι το σέβομαι)

Όπως το βλέπω εγώ, από την αρχή κιόλας, όταν μαζί με τον Δημήτρη και τον Shota σκεφτήκαμε την ιδέα του ανεξάρτητου φόρουμ, το φόρουμ αυτό δεν έγινε για να "φωτίσουν" 2-3 επαΐοντες τον "λαουτζίκο" αλλά για να ξεστραβωθούμε εμείς οι ίδιοι πρώτα (μιλάω για τον εαυτό μου) κι αν μπορεί και ένας τρίτος διαβάζοντας κάποια από τα θέματα, να βρει λύση σε κάποιες απορίες του, να του δημιουργηθούν κάποιες άλλες. (...ή να ξεχάσει κι αυτά που ήδη ξέρει!:eek:)

Σε αυτή λοιπόν την λογική, ακόμα και κάποιος που απλά διαβάζει και ακούει χωρίς να συμμετέχει κάπως αλλιώς, ακόμα κι έτσι ευπρόσδεκτος είναι.
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασιλη
σεβομαι την αποψη σου αλλα να μου επιτρεψεις να επιμεινω και γω στην δικη
μου αποψη-προταση . Δεν ''υποχρεωνω'' κανενα απλα προτεινω . Νομιζω οτι
ηθικα , ΟΛΟΙ μας πρεπει και να προσφερουμε και οχι μονο να λαμβανουμαι .
Και βεβαια καποιοι ισως εχουν μεγαλλιτερες συλλογες απο αλλους , αλλα
εξακολουθω να πιστευω οτι ΟΛΟΙ ολο και κατι εχουν . Διαφωνεις ; Ας τις
προσφερουν λοιπον η στο ''φορουμ'' ή και στο ''κυριως site'' . Το ιδιο ειναι .
Και μια και λες για΄''ξεστραβωμα'' ερωτω : Η παραχωρηση ηχογραφησεων
δεν βοηθα να ''ξεστραβωθουμε'' ;
Και επαναλαμβανω : Προταση κανω δεν ''υποχρεωνω'' .
Τελος στα οσα γραφεις για την ιδεα του ''ανεξαρτητου φορουμ'' :
1ον : Δεν νομιζω να συμπεριλαμβανεις και εμενα στους 2-3 επαϊοντες που
θα ''φωτισουν'' τον ''λαουτζικο'' (αληθεια ποιους εννοεις ;) .
2ον : Αν το ''φορουμ'' εγινε μόνο για θεωρητικες συζητησεις που θα ''λυσουν
αποριες .. (μηπως καποιες φορες αντι να λυσουν μπερδευουν περισσοτερο)'' ,
τοτε να μην ξανανεβασω κανενα ηχητικο . No broblam . Τοτε ομως τι λογο
εχει το υποφορουμ ''ηχογραφησεις'' .
Παντως πρεπει να σε ευχαριστησω γιατι μονο εσυ απαντησες στο μηνυμα μου .
Δημητρη (ισχυει και για ολα τα μελη) μηπως εχεις αποψη ;
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Και μια και λες για΄''ξεστραβωμα'' ερωτω : Η παραχωρηση ηχογραφησεων
δεν βοηθα να ''ξεστραβωθουμε'' ;

Βεβαίως! Και σε αυτήν την λογική κι εγώ έχω ανεβάσει αρκετές ηχογραφήσεις από την δική μου συλλογή στο κυρίως site.


Και επαναλαμβανω : Προταση κανω δεν ''υποχρεωνω'' .
Τελος στα οσα γραφεις για την ιδεα του ''ανεξαρτητου φορουμ'' :
1ον : Δεν νομιζω να συμπεριλαμβανεις και εμενα στους 2-3 επαϊοντες που
θα ''φωτισουν'' τον ''λαουτζικο'' (αληθεια ποιους εννοεις ;) .
Δεν εννοώ κανέναν. Μάλλον δεν καταλάβατε τι είπα.
Είπα ότι ΔΕΝ έγινε το φόρουμ για να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά για να μπορέσουν οι ιδρυτές του πρώτα και κύρια να "ξεστραβωθούν" οι ίδιοι...

Δεν περιλαμβάνω κάποιον στους επαΐοντες. Αν κάποιος είναι όντως τέτοιος, το αποδεικνύει από μόνος του με τις απαντήσεις που δίνει και την τεκμηρίωση που παρέχει.;)



2ον : Αν το ''φορουμ'' εγινε μόνο για θεωρητικες συζητησεις που θα ''λυσουν
αποριες .. (μηπως καποιες φορες αντι να λυσουν μπερδευουν περισσοτερο)'' ,
τοτε να μην ξανανεβασω κανενα ηχητικο . No broblam . Τοτε ομως τι λογο
εχει το υποφορουμ ''ηχογραφησεις'' .
Το φόρουμ έγινε για όλα αυτά. Και σε αυτήν την λογική έγινε και το υπο-φόρουμ "Ηχογραφήσεις". Καταλαβαίνω ότι θα προτιμούσατε να είναι πιο ενεργό υπο-φόρουμ και όλα τα μέλη να συμμετέχουν, όμως δυστυχώς δεν γίνεται να υποχρεωθεί κανείς.

Ελπίζω ότι αυτά τα μηνύματά σας θα λειτουργήσουν αφυπνιστικά στα μέλη του φόρουμ. Δεν δικαιολογώ κανέναν, αλλά κι από την άλλη δεν μπορώ και να υποχρεώσω κανένα... Και χαίρομαι που εσύ τουλάχιστον επιμένετε να στέλνετε ηχογραφήσεις, άσχετα αν ελάχιστοι το εκτιμούν (αν και νομίζω ότι δεν είναι ελάχιστοι αυτοί που το εκτιμούν) ή ανταποκρίνονται.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ο καθένας ας προσφέρει ότι μπορεί κ.Βαγγέλη. Σαφώς και ΠΟΛΥ καλά κάνεις (για να μην παρεξηγηθώ, σπεύδω να δηλώσω, πως ο ενικός δεν είναι ούτε ένδειξη οικειότητας, που άλλωστε δεν υπάρχει, αφού δεν γνωριζόμαστε, ούτε αγένειας-ασέβειας. Είναι θέμα πεποιθήσεων, και αν ενοχλεί τον αλλάζω) και μας προσφέρεις ηχογραφήσεις που έχουμε ανάγκη. Εγώ πάλι ως νεώτερος στο αρχείο μου δεν έχω ιδιαίτερα σπάνιες ή ανέκδοτες ηχογραφήσεις. Τί να προσφέρω; Τις ήδη εκδομένες ή εκείνες που ήδη κυκλοφορούν στο διαδίκτυο (ε, απ'αυτές έχω υπέραρκετές); Θεωρώ (καλώς ή κακώς) πως μπορώ να προσφέρω κάτι κάπου αλλού, και αυτό κάνω. Οι απαντήσεις στα θεωρητικά ζητήματα και σημαντικές, θεωρώ, είναι, και πολλές φορές και κόπο απαιτούν και χρόνο. Αν κάποιος δεν έχει κάτι να πει εκεί μπορώ εγώ να τον κατηγορήσω; "Ο καθείς και τα όπλα του..."
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο καθένας ας προσφέρει ότι μπορεί κ.Βαγγέλη. Σαφώς και ΠΟΛΥ καλά κάνεις (για να μην παρεξηγηθώ, σπεύδω να δηλώσω, πως ο ενικός δεν είναι ούτε ένδειξη οικειότητας, που άλλωστε δεν υπάρχει, αφού δεν γνωριζόμαστε, ούτε αγένειας-ασέβειας. Είναι θέμα πεποιθήσεων, και αν ενοχλεί τον αλλάζω) και μας προσφέρεις ηχογραφήσεις που έχουμε ανάγκη. Εγώ πάλι ως νεώτερος στο αρχείο μου δεν έχω ιδιαίτερα σπάνιες ή ανέκδοτες ηχογραφήσεις. Τί να προσφέρω; Τις ήδη εκδομένες ή εκείνες που ήδη κυκλοφορούν στο διαδίκτυο (ε, απ'αυτές έχω υπέραρκετές); Θεωρώ (καλώς ή κακώς) πως μπορώ να προσφέρω κάτι κάπου αλλού, και αυτό κάνω. Οι απαντήσεις στα θεωρητικά ζητήματα και σημαντικές, θεωρώ, είναι, και πολλές φορές και κόπο απαιτούν και χρόνο. Αν κάποιος δεν έχει κάτι να πει εκεί μπορώ εγώ να τον κατηγορήσω; "Ο καθείς και τα όπλα του..."

Αγαπητε Αντωνιε Χαιρε .
1ον : Ο ενικος δεν με ενοχλει καθολου . Ισα ισα . Τον εχω ζητησει και απο αλλους συνομιλητες , που ομως επιμενουν πληθυντικο .
2ον : Να ξεκαθαρισουμε τι εννοω οταν ζητω ηχογραφησεις απο τα μελη .
Δεν ζητω απαραιτητως ηχογραφησεις με ψαλταραδες πρωτης κλασεως
(Ναυπλιωτη , Πριγγο κλπ κλπ ) . Μπορει οποιος ΘΕΛΕΙ , να δωσει ηχογραφησεις ψαλτων της περιοχης του , ακομα και του ναου της ενοριας
που μενει . Υπαρχουν χιλιαδες ΑΦΑΝΕΙΣ πλην ομως αξιολογοι ψαλτες . Ολο
και καποιο καναλι η Ρ/Σ μεταδιδουν τοπικα λειτουργιες και ολο και καποιο μελος μπορει κατι να ηχογραφησει και να το προσφερει στο φορουμ . Δεν
ειναι αναγκη να ειναι αριστοι ψαλτες . Και απο ενα μετριο ψαλτη κατι μαθαινεις η εστω μαθαινεις τι να αποφευγεις . Ουτε ειναι αναγκη να ειναι
γνωστες της Β.Μ. Προσωπικα εχω ακουσει κατα καιρους αξιολογους εμπειρικους ψαλτες . Καποια στιγμη θα ανεβασω στο φορουμ ηχογραφησεις
παλαιωτερων κυριως ψαλτων , που αν και πολυ αξιολογοι ηταν και ειναι
εν πολλοις αγνωστοι .
3ον : Βεβαιως και οι συζητησεις (ερωτησεις - απαντησεις κλπ) σε θεωρητικα
ζητηματα και πολυ σημαντικες ειναι και απαιτουν κοπο και χρονο αρκετο . Εγω
δεν πολυμετεχω σε σχετικες συζητησεις , γιατι θεωρω τον εαυτο μου ''αμορφωτο'' σχετικα (δεν ειχα την τυχη να εχω δασκαλο απλα πριν 40 και
πλεον χρονια διαβασα καποια θεωρητικα μονος μου και εκει εμεινα) .
Ομως θα μου επιτρεψεις το εξης (προσωπικη βεβαια αποψη) : Ειμαι 65 ετων και ειμαι απο το 1950 (58 χρονια) πανω στα αναλογια . Και πιστεψε με . Εχω συναντησει πολλους πτυχιοδιπλωματουχους που δεν ηξεραν να πουν ενα προσομοιο . Και αλλους μη μορφωμενους μουσικα , που ηταν αριστοι ψαλτες .
Θελω να πω , τουλαχιστον αυτο λεει η πειρα μου , πολυ καλες και πολυ χρησιμες οι θεωρητικες γνωσεις , αλλα πανω απ' ολα χρειαζοντα ακουσματα .
Η Β.Μ. (παντα αποψη μου) στηριζεται στην ακουστικη παραδοση και ετσι προχωρησε στους αιωνες . Οι νεωτεροι ακουγαν τους παλαιωτερους κοκ .
Ο ψαλτης δεν γινεται στα ωδεια και τις σχολες ,αλλα πανω στο αναλογιο .
Και αλλο ψαλτης , αλλο θεωρητικος της Β.Μ. , αλλο ερευνητης της Β.Μ. .
Δεν αποκλειται καποιος να ειναι ολα αυτα αλλα νομιζω πως συνηθως δεν
συμβαινει . Θα μπορουσα να αναφερω ονομαστικα παραδειγματα , απο
Κων-λη μεχρι Ηρακλειο , αλλα δεν ειναι του παρωντος .
Ακομα και ενας καλος χοραρχης δεν παει να πει οτι ειναι απαραιτητα
και καλος ψαλτης και τουμπαλιν .
Να γιατι επιμενω σε προσφορα ηχητικων ηχογραφησεων και οχι βεβαια
για να πλουτισω (αν και γιατι οχι) το αρχειο μου . Ο καθενας ας προσφερει ,
οπως και εσυ λες , ''οτι μπορει'' . Λιγο η πολυ δεν εχει σημσια . Ολα εχουν την
δικη τους αξια . Αλλα ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ .
Τελειωνωντας (επιτελους) και για να μην παρεξηγηθω επειδη καπου πιο
πανω χρησιμοποιησα την λεξη ''πτυχιοδιπλωματουχους'' (εξ' αλλου κατι εχω
και εγω) ξαναλεω . Πολυ καλες και πολυ χρησιμες οι θεωρητικες γνωσεις .
Μονο που πρεπει να γινει πολυ καλο ''πανδρεμα'' με την πραξη . Και προσεχτε ,
γιατι στην εποχη μας παρατηρουνται παρα πολλα διαζυγια .
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βασιλη
Δημητρη (ισχυει και για ολα τα μελη) μηπως εχεις αποψη ;

κ. Βαγγέλη νομίζω οτι η άποψή μου είναι προφανής νομίζω εδώ και χρόνια με το Αναλόγιον, γιαυτό και δεν απάντησα. Έχω διαδόσει πλήθος ηχογραφήσεων (και αναλύσεων επ'αυτών) από το αρχείο μου και από το αρχείο πολλών άλλων που ευγενικά προσέφεραν για όλους και φυσικά συμφωνώ και επαυξάνω την πρότασή σου. Σου αξίζουν δε συγχαρητήρια που δεν κρατάς τους θησαυρούς αυτούς κλειδωμένους μέσα σε ένα μπαούλο (όπως ελέχθη παλαιότερα για δίσκο/ους του Γ. Βιολάκη) αλλά τους προσφέρεις στην Ψαλτική κοινότητα.
Μακάρι και άλλοι να μιμηθούν το παράδειγμά σου. Όσο για τη συζήτηση επί αυτών που στέλνεις να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει "εν καιρώ ευθέτω".

Δημήτρης
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Με την προτροπή του κ. Βαγγέλη δημιούργησα αρχείο ιεροψαλτών

http://www.analogion.com/forum/forumdisplay.php?f=75

το οποίο αντικατέστησε τα δύο προηγούμενα υπο-φόρουμ Παλαιές και Νεώτερες ηχογραφήσεις.

Προτείνω σε όλα τα μέλη του φόρουμ να ανοίξουν καινούργια θέματα κάτω από το αρχείο ιεροψαλτών και να προσφέρουν μία τουλάχιστον ηχογράφηση για τον κάθε ψάλτη που θέλουν να παρουσιάσουν. Σιγά σιγά έτσι θα δημιουργηθεί μία καλή βάση δεδομένων με αρκετό υλικό μελέτης για όλους.

Είναι μία ευκαιρία για όλους μας να προσφέρουμε στους άλλους.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εχω ξαναγραψει σε αυτο το θεμα για την ''υποχρεωση'' που εχουν ΟΛΑ τα μελη να προσφερουν οτι ηχογραφησεις εχουν στο φορουμ . Δηστυχως απο τα 316 μελη , ελαχιστοι προσφερουν ηχογραφησεις και συνηθως οι ιδιοι και οι ιδιοι .
Αυτοι που ανεβαζουν ηχογραφησεις και που τους ΣΥΓΧΑΙΡΩ ξανα γι'αυτο , τις
εχουν μαζεψει με κοπο , δαπανωντας αρκετο χρονο και πολλες φορες και
χρηματα . Συμβαινει να ειμαι και εγω μεταξυ των ΛΙΓΩΝ που προσφερουν
ηχογραφησεις και για να ειμαι ειλικρινης ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ απο την τακτικη και την
νοοτροπια των πολλων , που βρισκουν ετοιμα ενα σωρο πραγματα (ηχογραφησεις , χειρογραφα κλπ) , τα κατεβαζουν και ''περαν τουτου ουκ'' .
Εχω συζητησει το θεμα και με καποια αλλα μελη απο αυτους που προσφερουν
και ''ΕΝΟΧΛΟΥΝΤΑΙ'' και αυτοι το ιδιο .
Καποιοι θα πουν ''δεν εχουμε'' (προσωπικα δεν το δεχωμαι αυτο , ΟΛΟΙ ολο και
κατι εχουν) . Σχετικα απανταω στο παρων θεμα , στο μηνυμα μου Νο3 .
Οσο για το οτι ''δεν υποχρεωνει'' κανεις τα μελη να προσφερουν κλπ , βασει των ορων που διεπουν το φορουμ , απανταω και σε αυτο (μηνυματα Νο1 &
Νο3) . Και εν πασει περιπτωσει , οπως λεμε και για διαφορα θεματα της
καθημερινοτητας , ''να το δουμε οχι με το στενο γραμμα του νομου , αλλα
με το πνευμα του νομου'' .
ΠΡΟΤΑΣΗ και παρακαλω να τοποθετηθουν ΟΛΑ τα μελη του φορουμ και μετα ας αποφασισει σχετικα ο διαχειριστης : Να δημιουργηθει μεσα (ή και ανεξαρτητα) στο ''ψαλτολογιον'' ενα ''υποψαλτολογιον'' στο οποιο να ανεβαζωνται ηχογραφησεις , μουσικα χειρογραφα κλπ . Να ειναι σαν ενα ειδος
''Πριβέ Κλαμπ'' , στο οποιο θα μετεχουν ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ θα προσφερουν . Εστω και μια ηχογραφηση (δικη τους ή ξενη) , εστω και ενα χειρογραφο κλπ , ας
πουμε π.χ. ΜΙΑ φορα στις 10 μερες (αυτο συζητιεται) .
Ισως η προταση μου αυτη προκαλεσει αντιδρασεις (ας καμουν εστω και ετσι αισθητη την παρουσια τους οι ΠΟΛΛΟΙ , οι ''σιωπηλοι'') . Εξαλλου κανω αυτη την προταση , εν γνωσει ''των συνεπειων του νομου'' .
ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ , ''σιωπηλους'' και μη , προσφερωντες και μη , ΚΑΛΕΣ
ΑΠΟΚΡΙΕΣ , ΚΑΛΗ ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ , ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ .
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
κ.Βαγγέλη μου φαίνεται λίγο πολυτέλεια αυτό που ζητάτε με την εξής έννοια όμως...εδώ καλά καλά δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα της ανωνυμίας με αποτέλεσμα κάποια πολύ σημαντικά μέλη να έχουν φύγει από το φόρουμ και εννοώ τον Βασίλη(Ζάχαρη)...πολύ μ αρέσει αυτό που προτείνατε(αν και πιστεύω ότι όντως κάποιοι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα από ηχογραφήσεις)αλλά θα έπρεπε να βλέπαμε πρώτα τι θα γίνει με την ανωνυμία και μετά αυτό που προτείνετε...
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
κ.Βαγγέλη μου φαίνεται λίγο πολυτέλεια αυτό που ζητάτε με την εξής έννοια όμως...εδώ καλά καλά δεν έχει ξεκαθαρίσει το θέμα της ανωνυμίας με αποτέλεσμα κάποια πολύ σημαντικά μέλη να έχουν φύγει από το φόρουμ και εννοώ τον Βασίλη(Ζάχαρη)...πολύ μ αρέσει αυτό που προτείνατε(αν και πιστεύω ότι όντως κάποιοι δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα από ηχογραφήσεις)αλλά θα έπρεπε να βλέπαμε πρώτα τι θα γίνει με την ανωνυμία και μετά αυτό που προτείνετε...
Αγαπητέ Χρηστάκη,
το σημαντικό είναι να προσφέρουμε όλοι, όχι σαν φορουμίστες αλλά σαν άτομα που νοιαζόμαστε για τη διάδοση της Β. Μουσικής.
Το όνομα είναι δευτερεύον . Το πρώτιστο είναι η προσφορά.
Η ανωνυμία στο ίντερνετ δεν είναι καινούργια εφεύρεση. Τα καλύτερα κομμάτια μουσικής έχουν την επιγραφή ανωνύμου , όπως και το τελευταίο που έφερε ο κ. Βαγγέλης το Θεοτόκε ,της ανωνύμου μοναχής.
Αν ο ανώνυμος χρήστης προσφέρει και ένα κομμάτι φυσικά και θα το "κατεβάσω" θα του πω κι ευχαριστώ.
Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα με τα πνευματικά δικαιώματα.
Στην ουσία δεν υπάρχει νόμος σαφής.
Στο ίντερνετ ή τη σκαπουλάρεις ή πληρώνεις 30.000 .
Για ποιο λόγο να δώσει κάποιος τα στοιχεία του τη στιγμή που κινδυνεύει ποινικά αν ανεβάσει ένα κείμενο?

Αγαπητέ κ. Βαγγέλη,
Εχετε δίκιο 100%
Σας συγχαίρω γιατί είστε ουσιαστικά ο μόνος εν Ελλάδι (στο ιντερνετ και ραδιόφωνο) που έχετε τεράστιο αρχείο και θέλετε να το μοιραστείτε και το προσφέρετε εν αγάπη.
Αρκετοί ψάλτες στην Ελλάδα έχουν μεγάλα αρχεία ηχητικά και παρτιτούρες.
Χιλιόμετρα πομπίνες ταινιών και τόνους χειρόγραφα.
Προτιμούν να τα διαβάζουν στον τάφο ανάσκελα παρά να τα μοιραστούν με άλλους
Είσαστε παλαιός ψάλτης και συνδικαλιστής και καταλαβαίνετε τι εννοώ.
 

D_NENTAS

ΝΕΝΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤ' ΟΥΣΙΑΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ Forum ΠΑΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΟΣΩΝ ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΙΤΕ ΗΧΗΤΙΚΟ ΕΙΤΕ ΑΛΛΟ ΥΛΙΚΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΕΠΩΦΕΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΩΣΤΟΣΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΜΗ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΛΙΚΟ, ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑ, ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΚΑΤΙ, ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΩΣΤΟΣΩ. ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΣΕ ΥΛΙΚΙΑ - ΟΠΩΣ ΕΓΩ - ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟΣ, ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΙΚΡΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΙΘΕΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ ΑΥΤΟΙ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΥΛΙΚΟΥ.
ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ, ΑΠΛΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΛΗΦΘΗ ΥΠ' ΟΨΗ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Υ.Γ.ΔΕΣΜΕΥΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ - ΕΧΩ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ - ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Είναι νομίζω απαράδεκτο να τεθούν περιορισμοί στους μη προσφέροντες. Στο κάτω κάτω στο 90% του υλικού που προσφέρεται ψάλλουν ή γράφουν άλλοι παλιότεροι ψάλτες. Ποίοι είμαστε εμείς που θα στερήσουμε απο τον έστω εκμεταλλευτή του φόρουμ αρχειακό υλικό; Είτε αυτό ανήκει στα κλασσικά μαθήματα, είτε προέρχεται απο νεώτερες εποχές, είναι επίτευγμα της βυζαντινής μουσικής, η οποία έδωσε σε κάποιους ανθρώπουν τον τρόπο να εκφράσουν την προσευχή προς τον Θεό ή (αν το δούμε και καλλιτεχνικά) τις ευαισθησίες τους. Και πάλι η ικανότητα του εκφράζεσθαι μέσω της μουσικής, όπως και η προσευχή, όπως και το ταλέντο (χάρισμα) είναι δοσμένο απ' το Θεό. Ουσιαστικά (απο πνευματική σκοπιά) τα μαθήματα δεν ανήκουν καν σ' αυτόν που τα ψάλλει ή τα γράφει, και θα έρθουμε τώρα εμείς να μην δώσουμε το δισ-δανεισμένο; Εννοείται οτι τα "πνευματικά δικαιώματα" που κοτσάρουν διάφοροι για τα μαθήματα και την ...φωνή (να βγαίνεις έξω απ τα ρούχα σου) των μεγάλων δασκάλων , είναι το πιο κουφό στην όλη υπόθεση. Αυτά.:eek:
Υ.Γ. ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ, ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ - ΕΝΝΟΩ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Εκ μέρους όλων των συντονιστών, θα ήθελα και πάλι να προτρέψω όλα τα μέλη (εκτός από αυτά που το κάνουν ήδη), να προσφέρουν κατά διαστήματα ηχογραφήσεις που θα ωφελήσουν όλη την κοινότητα. Δεν χρειάζεται να έχει κάποιος αρχείο, σπάνιες ηχογραφήσεις, μεγάλα ονόματα κτλ. Μερικές ιδέες:

(α) Ηχογραφήστε έναν ψάλτη της περιοχής σας και κάντε του ένα αφιέρωμα (νέο θέμα) στο Ψαλτολόγιον με μερικές καλές ηχογραφήσεις.

(β) Ψάξτε παλιούς ψάλτες που ξέρετε ή που μπορείτε να βρείτε στην περιοχή σας και πάρτε τους μία μικρή συνέντευξη (ρωτήστε τους πώς ξεκίνησαν, πώς έμαθαν, που έψαλλαν κτλ.)

(γ) Ο τηλεοπτικός σταθμός 4Ε της Θεσσαλονίκης και πολλοί ραδιοφωνικοί σταθμοί εκπέμπουν εκπομπές Βυζαντινής Μουσικής. Ηχογραφήστε κάποιες που νομίζετε σημαντικές και ανεβάστε τες (ή αποσπάσματα).

(δ) Στο youtube υπάρχουν πολλά βίντεο με ψαλτική. Κάντε μία έρευνα και στείλτε συνδέσμους.

Εάν έβαζε λίγο ο καθένας μας σκεφτείτε τί ψαλτικό αρχείο θα γινόταν για όλους μας αυτό σε λίγα χρόνια από τώρα!
 
Top