[Ανακοίνωση] Προσοχή: Αλλαγή ώρας Χριστουγενιάτικης Ακολουθίας

b_logger

Νέο μέλος
Η ιερά μητρόπολη Κορίνθου με εγκύκλιό της που διαβάστηκε σήμερα σε όλους τους ναούς της, όπως μου είπαν, ενημέρωσε τους πιστούς πως η ακολουθία των Χριστουγέννων 2010 θα αρχίσει 6:30 και όχι 5 το πρωί. Μιάμιση ώρα αργότερα δηλαδή.
Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την αλλάγή ας μας ενημερώσει, καθώς και αν υπάρχουν και άλλες μητροπόλεις που συνηθίζουν να μεταφέρουν την ώρα έναρξης της Χριστουγεννιάτικης ακολουθίας.
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Η ιερά μητρόπολη Κορίνθου με εγκύκλιό της που διαβάστηκε σήμερα σε όλους τους ναούς της, όπως μου είπαν, ενημέρωσε τους πιστούς πως η ακολουθία των Χριστουγέννων 2010 θα αρχίσει 6:30 και όχι 5 το πρωί. Μιάμιση ώρα αργότερα δηλαδή.
Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την αλλάγή ας μας ενημερώσει, καθώς και αν υπάρχουν και άλλες μητροπόλεις που συνηθίζουν να μεταφέρουν την ώρα έναρξης της Χριστουγεννιάτικης ακολουθίας.

Το τυπικο της Εκκλησἰας της Κύπρου αναφέρει ότι ο όρθρος των Χριστουγέννων άρχεται την 5.00 πμ.
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Εγώ είμαι σε Ναό στην Μητρόπολη Γλυφάδας απότι ανακοίνωσε ο ιερέας σήμερα η ακολουθία θα αρχίσει στις 6:00 π.μ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Διαβάστε το διήγημα του Αλέξανδρου Μωραϊτϊδη «Χριστούγεννα στον ύπνο μου». Είναι σχετικό...
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Η ιερά μητρόπολη Κορίνθου με εγκύκλιό της που διαβάστηκε σήμερα σε όλους τους ναούς της, όπως μου είπαν, ενημέρωσε τους πιστούς πως η ακολουθία των Χριστουγέννων 2010 θα αρχίσει 6:30 και όχι 5 το πρωί. Μιάμιση ώρα αργότερα δηλαδή.
Όποιος γνωρίζει περισσότερα για τους λόγους που οδήγησαν σε αυτή την αλλάγή ας μας ενημερώσει, καθώς και αν υπάρχουν και άλλες μητροπόλεις που συνηθίζουν να μεταφέρουν την ώρα έναρξης της Χριστουγεννιάτικης ακολουθίας.

Αν και δεν διαβάστηκε σε όλες τις εκκλησίες (π.χ. εκεί που ψάλλω εγώ δεν διαβάστηκε τίποτα!!!) με βάση την εμπειρία μου (κυρίως των τελευταίων ετών, αλλά όχι μόνο, καθώς έχω γεννηθεί και έχω μεγαλώσει στην Κόρινθο) πάνω στις εκκλησιαστικές τακτικές για διάφορα θέματα της Μητροπόλεως, νομίζω πως οι λόγοι είναι άλλοι από αυτούς που αναλύουν τα μέλη του φόρουμ εδώ. Φυσικά είναι μερικά πράγματα που δεν μπορούν να συζητηθούν εδώ. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως αρκετοί πιστοί είναι δυσαρεστημένοι, χωρίς να εκλείπουν και αυτοί που είναι ευχαριστημένοι με τις αλλαγές που γίνονται.

Ευχαριστώ
Νεκτάριος Κόντης
 
Top