Προσέλθετε αδελφοί... Γεωργίου Ναούμ

Αδελφοι και πατερες ευλογήτε
Ψάχνω αυτον τον ωραίο υμνό του Γεωργίου Ναούμ που ψάλλουμε στο αντίδωρο σε μουσικό κείμενο
και τον ψάλει πολύ ομορφα ο κ Δανιήλ στο βίντεο
 
Last edited by a moderator:
Αδελφοι και πατερες ευλογήτε
Ψάχνω αυτον τον ωραίο υμνό του Γεωργίου Ναούμ που ψάλλουμε στο αντίδωρο σε μουσικό κείμενο

και τον ψάλει πολύ ομορφα ο κ Δανιήλ στο βίντεο

Ενδιαφερον....:rolleyes:
Αραγε ,τινος πρωτοτυπου ειρμου και σεποιον ηχο ,ειναι η καλο-φονικη:) συνθεση;
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφοι και πατερες ευλογήτε
Ψάχνω αυτον τον ωραίο υμνό του Γεωργίου Ναούμ που ψάλλουμε στο αντίδωρο σε μουσικό κείμενο

και τον ψάλει πολύ ομορφα ο κ Δανιήλ στο βίντεο

Εάν δεν τον έχει κάποιος συνάδελφος, "έτοιμο - παράδοτο", μπορείς να τον αντιγράψεις από το βίντεο!
Επίσης, με αφορμή την παραπάνω εκτέλεση, από τον αξιόλογο συνάδελφο κ. Δανιήλ, θα ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση για τις εκτελέσεις των διαφόρων μαθημάτων.
Καλό θα είναι "να γίνεται διάλογος"μεταξύ τονισμένων και "απαλών" σημείων του μέλους.
"Σπάζει" η μονοτονία, όταν η ένταση μας, στην πορεία της μελωδίας έχει διακυμάνσεις. Π.χ. Στο μεγαλύτερο μέρος θα είναι κανονική, σ' ένα άλλο "απαλή" και σ' ένα τρίτο δυνατή.
Το επισημαίνω, διότι, παρόλο που ο μουσικοσυνθέτης κ. Γ. Ναούμ, το είχε σημειώσει (και αμαρτιών ημών), δεν προσέχθηκε από τον ερμηνευτή!
 

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Μήπως υπάρχει και το κράτημα που αναφέρει στο τέλος.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Ύμνους με θέμα το αντίδωρο έχουν νομίζω οι προχαλκηδόνιες εκκλησίες...
Το θέμα του ύμνου δεν με βρίσκει σύμφωνο, ωστόσο εφόσον ψάλλεται μετά την απόλυση δεν είναι κακό....
 
Ύμνους με θέμα το αντίδωρο έχουν νομίζω οι προχαλκηδόνιες εκκλησίες...
Το θέμα του ύμνου δεν με βρίσκει σύμφωνο, ωστόσο εφόσον ψάλλεται μετά την απόλυση δεν είναι κακό....

Μα έγω απ' την αρχή υπέθεσα ότι ο ύμνος εγράφη για την ώρα της διανομής του αντιδώρου
τι ενοείτε Ύμνους με θέμα το αντίδωρο έχουν νομίζω οι προχαλκηδόνιες εκκλησίες... που τους έχουν ;;; εν ώρα λατρείας;;;
 
Last edited:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Για μένα ένας ύμνος διανομής αντιδώρου είναι περιττός και σίγουρα αποτελεί νεωτερισμό. Για αυτό έγραψα ότι το θέμα του ύμνου δεν με βρίσκει σύμφωνο. Στο τέλος του εσπερινού των εορτών διανέμονται οι ευλογημένοι άρτοι. Θα έπρεπε μήπως να γραφεί και για αυτό σχετικός ύμνος; :confused:

Αντίδωρο διανέμεται και στις προχαλκηδόνιες εκκλησίες (Κόπτες, Αρμένιοι, Συροϊακωβίτες, ίσως και Νεστοριανοί). Κατά τη διανομή του αντιδώρου λέγονται και κάποιοι ύμνοι, αν θυμάμαι καλά σχετιζόμενοι με το αντίδωρο.

Ακόμα θυμάμαι Κόπτες ιερείς μάλιστα να το κόβουν μπουκιά-μπουκιά από το πρόσφορο την ώρα της διανομής και την προσπάθειά μου να μη γελάσω, καθώς ο διπλανός μου ψιθύριζε "ο κιμάς κόπτεται πάντοτε παρουσία του πελάτου"...
 
Ακόμα θυμάμαι Κόπτες ιερείς μάλιστα να το κόβουν μπουκιά-μπουκιά από το πρόσφορο την ώρα της διανομής και την προσπάθειά μου να μη γελάσω, καθώς ο διπλανός μου ψιθύριζε "ο κιμάς κόπτεται πάντοτε παρουσία του πελάτου"...

χααχαχα:D:D:D
 

alexchrys

Αλέξανδρος Χρυσανθόπουλος
Όσον αφορά το "κομμάτι", πολύ όμορφη εκτέλεση από τον κ. Καραμπάση. Προσωπικά μου αρέσει να ψάλλεται κάτι μετά την απόλυση, αλλά κάτι πιο... φυσιολογικό από αυτό.
 
Last edited by a moderator:

stzioutzios

Μέλος
Στον ιερό ναό που είμαι ψάλτης μου ζήτησε ο Ιερέας στον Αντίδωρο να λέω τις Καταβασίες. Γιατί να μην λέγεται ο συγκεκριμένος ψαλμός;
 

tzark

Μέλος
Ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει στο αναλόγιο......ότι θέλει ψάλλει.......όποιο τυπικό αυτός θεωρεί ότι του ταιριάζει.......η εγκύκλιος για τα tablet μας μάρανε........!!!!! Άντε βγάλτε όλοι και από έναν ψαλμό.......τι Πρωτοψάλτες είσαστε......τόσα βιβλία γράψατε…..!!!!!
 

stzioutzios

Μέλος
Νομίζω πως αναφέρθηκε στην ενότητα την συγκεκριμένη για τον ψαλμό . Δεν χρησιμοποιώ ούτε τάμπλετ ούτε έγραψα κάποιο ψαλμό ούτε το παίζω ψάλτης. Δεν καταλαβαίνω αυτή την απάντηση. Επίσης κοιτάω ακριβώς το τυπικό.
 

tzark

Μέλος
Η απάντηση αφορά την απορία σας "Γιατί να μην λέγεται ο συγκεκριμένος ψαλμός;"!!!!!......γιατί δεν είναι ψαλμός της Εκκλησίας και δεν έχει έγκριση από το Πατριαρχείο......τόσο απλά.....τα υπόλοιπα δεν αφορούσαν εσάς!!!
 
Last edited:

geoliarakos

Λιαράκος Γεώργιος
Αν και ο ίδιος ο Κύριος Καραμπάσης το αναφέρει στο βίντεο ότι έκανε "΄λοξοτιμονιές" και ειδικά να υποθέσω στο θέμα της έντασης, το είπε υπέροχα. Ασχολούμαι με την ψαλτική 3 έτη μόνο και πιστεύω ότι οι συνθέσεις των παλαιοτέρων απο την στιγμή που δεν προσβάλλουν θα ήταν καλό να ακούγονται.προσελθετε.jpg
 
Top