Προκείμενον των εγκαινίων (μέλος Χρήστου Ψωμιάδη)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Τονίσθηκε για τα εγκαίνια του περικαλλούς ναού Κοιμήσεως της Θεοτόκου τα οποία πραγματοποιήθηκαν από τον Σεβ.μητρ.Φλωρίνης Πρεσπών και Εορδαίας κ.κ.Θεόκλητο στις 24 Ιουλίου του 2005 και έψαλλαν οι κ.Γιώργος Κωνσταντίνου διδάκτωρ του τμήματος μουσικών σπουδών του Ιόνιου πανεπιστημίου κ.Κωνσταντίνος Λανάρας πρωτοψάλτης και μέλη του βυζαντινού χορού "Αγιοσοφίτης".
Υ.Γ.και κάποιες φωτο από τον ναό
στην πρώτη φωτο από αριστερά προς δεξιά(όρθιοι)...Χατζηπαυλίδης Χαράλαμπος,Λανάρας Κωνσταντίνος,Καραφουλίδης Χρήστος,Κωνσταντίνου Γεώργιος,Βλαχοδήμος Θωμάς,Χαλεπόπουλος Αιμιλιανός...Ψωμιάδης Χρίστος,Άψης Χρήστος(καθήμενοι)...
 

Attachments

  • Προκείμενον των εγκαινίων παρ εμού.pdf
    112.8 KB · Views: 797
  • Εικόνα 315.jpg
    1.3 MB · Views: 408
  • Εικόνα 347.jpg
    1.3 MB · Views: 152
  • 16122007462.jpg
    730.9 KB · Views: 153
Last edited:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ευχαριστούμε πολύ (μιας και έρχεται καιρός να το χρησιμοποιήσουμε κι εμείς). Ενδιαφέρομαι άμεσα για το τυπικό των εγκαινίων. Αν θέλεις και μπορείς στείλε μου ένα email για να με πληροφορήσεις σχετικά μιας και έχεις εμπειρία απ ότι βλέπω...
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ευχαριστούμε πολύ (μιας και έρχεται καιρός να το χρησιμοποιήσουμε κι εμείς). Ενδιαφέρομαι άμεσα για το τυπικό των εγκαινίων. Αν θέλεις και μπορείς στείλε μου ένα email για να με πληροφορήσεις σχετικά μιας και έχεις εμπειρία απ ότι βλέπω...
Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα...
 

greek487

Tasos N.
Χριστο,
Πολλη ωραια συνθεση. Μου αρεσε παρα πολλη, προπαντως με τις ελξεις και τα ισοκρατηματα.
Ηχογραφησες την ακολουθεια? Θα μπορουσες να την αναβασεις? Φανταζομαι θα ηταν θαυμασια.
Ευχαριστω,
Τασος
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Χριστο,
Πολλη ωραια συνθεση. Μου αρεσε παρα πολλη, προπαντως με τις ελξεις και τα ισοκρατηματα.
Ηχογραφησες την ακολουθεια? Θα μπορουσες να την αναβασεις? Φανταζομαι θα ηταν θαυμασια.
Ευχαριστω,
Τασος
Είναι μια παρτιτούρα με την μορφή που πρέπει να έχει έλξεις ισοκρατήματα κτλ.(και ας μην συμφωνούν κάποιοι)...
Υπάρχει DVD από την ακολουθία αλλα δεν γνωρίζω ακριβώς ποιος έχει την διάθεση...ήταν πάντως μια μεγαλοπρεπής βυζαντινή ακολουθία...
 

greek487

Tasos N.
DVD? Ακομη καλυτερα. Πως θα μπορουσα να την ιδω? Θα προσπαθησω να σου επικοινωνισω σε private μυνημα.
 

George

Ιεροψάλτης
Ευχαριστούμε πολύ (μιας και έρχεται καιρός να το χρησιμοποιήσουμε κι εμείς). Ενδιαφέρομαι άμεσα για το τυπικό των εγκαινίων. Αν θέλεις και μπορείς στείλε μου ένα email για να με πληροφορήσεις σχετικά μιας και έχεις εμπειρία απ ότι βλέπω...

Ενδιαφέρομαι και εγώ για το τυπικό των εγκαινίων, μιας και ένας πολύ καλός μου φίλος Ιερέας θα Εγκαινιάσει έναν Ναό μεγαλοπρεπές για την περιοχή στην μνήμη της Αγίας Ειρήνης της Χρυσοβαλάντου. (Εκτός θέματος: Ψάχνω και για την Ακολουθία της σε μουσική).
 
Top