[Ερώτηση] Προγραμμα για κατέβασμα Torrents

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί ανάμεσα στα 3 επικρατέστερα προγράμματα που κυκλοφορούν (bitcomet, m_torrent, και BitTorrent) ποιο είναι το καλύτερο και πιο γρήγορο για να χρησιμοποιείς και να κατεβάζεις αρχεία;
 

George

Ιεροψάλτης
Αυτά είναι για να κατεβάζεις μόνο torrents, δεν μπορείς να κατεβάσεις κανονικά αρχεία από οποιοδήποτε website.

Εγώ και για torrents αλλά και για κανονικό κατέβασμα έχω το flashget και είναι ενσωματωμένο στον Mozilla Firefox, αφού αυτό κάνει και τις 2 δουλειές γιατί να έχω ξεχωριστά προγράμματα για τα downloads? :D
 

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Αυτά είναι για να κατεβάζεις μόνο torrents, δεν μπορείς να κατεβάσεις κανονικά αρχεία από οποιοδήποτε website.

Εγώ και για torrents αλλά και για κανονικό κατέβασμα έχω το flashget και είναι ενσωματωμένο στον Mozilla Firefox, αφού αυτό κάνει και τις 2 δουλειές γιατί να έχω ξεχωριστά προγράμματα για τα downloads? :D

Αρχεία torrents εννοούσα.:wink: Αυτό που μου είπες πως μπορώ να το βρώ; υπάρχει σαν πρόσθετο στον Firefox;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά χρησιμοποιώ το μtorrent, είναι πολύ μικρό (κάπου σου 1μέγα) και πανάλαφρο (πολύ σημαντικό για τέτοιου είδους προγράμματα, εάν κάποιος θέλει να τροφοδοτεί ή να απορροφάει συνεχώς αρχεία χωρίς να επιβαρρύνει το σύστημά του), με επιλογή ελληνικής γλώσσας και πάρα πολύ εύχρηστο. Προτιμώ να μην μπλέκω τον firefox με αυτά. Έκαστος στο είδος του :wink::)
 
Last edited:

EpifaniosP

Επιφάνιος Παπαντωνίου
Προσωπικά χρησιμοποιώ το μtorrent, είναι πολύ μικρό (κάπου σου 1μέγα) και πανάλαφρο (πολύ σημαντικό για τέτοιου είδους προγράμματα, εάν κάποιος θέλει να τροφοδοτεί ή να απορροφάει συνεχώς αρχεία χωρίς να επιβαρρύνει το σύστημά του), με επιλογή ελληνικής γλώσσας και πάρα πολύ εύχρηστο. Προτιμώ να μην μπλέκω τον firefox με αυτά. Έκαστος στο είδος του :wink::)

Και εγώ αυτό το πρόγραμμα έχω σε χρήση αυτή τη στιγμή. Συμφωνω ότι δεν επιβαρύνει τον υπολογιστή, αλλά αργεί πολύ στο αποσυμπιεσμό (αυτή είναι η λέξη;:)) των αρχείων Torrent. Απλά θέλω να ξέρω αν κάποιο άλλο πρόγραμμα
μπορεί να κάνει αυτή την δουλεία σε πιο γρήγορο χρόνο, κι ας μην μπορείς να δουλέψεις σε άλλο πρόγραμμα ταυτόχρονα.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Και εγώ αυτό το πρόγραμμα έχω σε χρήση αυτή τη στιγμή. Συμφωνω ότι δεν επιβαρύνει τον υπολογιστή, αλλά αργεί πολύ στο αποσυμπιεσμό (αυτή είναι η λέξη;:)) των αρχείων Torrent. Απλά θέλω να ξέρω αν κάποιο άλλο πρόγραμμα
μπορεί να κάνει αυτή την δουλεία σε πιο γρήγορο χρόνο, κι ας μην μπορείς να δουλέψεις σε άλλο πρόγραμμα ταυτόχρονα.
Πιθανόν να μην έχεις καταλάβει το πως λειτουργούν τα torrents. Δεν πρόκειται για συμπιεσμένα αρχεία τύπου zip ή rar, αλλά για αρχειά που διαμοιράζεσαι και διαμοιράζεις.

Φαντάσου κάποιος ο οποίος έχει ανεβάσει κάποιο αρχείο. Επιλέγοντας να κατεβάσεις το torrent, γίνεσαι ένας εξ αυτών που το απορροφούν από την πηγή. Πηγή, είναι οι υπόλοιποι που το έχουν ήδη κατεβάσει. Μόλις το κατεβάσεις, μετατρέπεσαι (εάν το επιθυμείς φυσικά) και συ σε πηγή και απορροφούν μέρη του αρχείου οι άλλοι από σένα. Η ταχύτητα με την οποία κατεβάζεις (και όχι αποσυμπιέζεις) ένα αρχείο, έχει να κάνει με τον αριθμό αυτών που το τροφοδοτούν. Όσο περισσότεροι, τόσο γρηγορότερο κατέβασμα. Εάν σε ένα αρχείο δεν υπάρχουν διαμοιραστές, απλά δεν θα κατέβει ποτέ...
 
Top