Προβλήματα μετά την αναβάθμιση του φόρουμ

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ένα ακόμη θέμα είναι αυτό που αφορά στα αρχεία pdf. Δεν ανοίγουν όλα σωστά. Τα περισσότερα στο άνοιγμά τους εμφανίζουν μοιριάδες ακαταλαβίστικους χαρακτήρες. Έχω την εντύπωσωση ότι έχει επισημανθεί ήδη, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει διορθωθεί.
 
Ναί, σιγά σιγά θα ρυθμιστούν όλα. Για μεγάλα αρχεία πρέπει να ξανασκεφτούμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος. Εάν συνεχίσουμε όπως παλιά με κάποιο τυπικό πάροχο (web host) όπως τον τωρινό, θα χρειαστεί να μεταφέρουμε το φόρουμ σε άλλο πλάνο (dedicated server) πολύ πιό ακριβό: 80-100 ευρώ/μήνα και πλέον. Σκέφτομαι παράλληλα ένα κοινό λογαριασμό στο Google Drive ή παρόμοιο στον οποίο να αρχίσουμε όσοι ενδιαφέρονται και μπορούν να κωδικοποιούμε το υπάρχον και μελλοντικό αρχειακό υλικό προς όφελος όλων με τρόπο που μπορεί εύκολα να βρεθεί και να συνδεθεί από αλλού.
Θα βοηθούσε αν στέλναμε μέσω της αναφοράς -report- εναλλακτικές διευθύνσεις των συνημμένων σε κάθε μήνυμα;
 
Last edited:

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
http://analogion.com/forum/index.php?threads/Άξιον-εστίν-πλ-Δ΄-Γεωργίου-Βόλτου.5936/#post-226723

Στην προσπάθειά μου να ανοίξω το παραπάνω αρχείο pdf, εμφανίζεται ένα καταβετό από ακαταλαβίστικες προς εμένα ορολογίες.
Δεν είναι το μοναδικό φαινόμενο. Πάμπολλα αρχεία pdf ανοίγουν με αυτόν τον τρόπο.
Το έχω αναφέρει στα προβλήματα του νέου Ψαλτολογίου, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει διορθωθεί.
 
Last edited by a moderator:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ένα ακόμη θέμα είναι αυτό που αφορά στα αρχεία pdf. Δεν ανοίγουν όλα σωστά. Τα περισσότερα στο άνοιγμά τους εμφανίζουν μοιριάδες ακαταλαβίστικους χαρακτήρες. Έχω την εντύπωσωση ότι έχει επισημανθεί ήδη, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει διορθωθεί.
Στην προσπάθειά μου να ανοίξω το παραπάνω αρχείο pdf, εμφανίζεται ένα καταβετό από ακαταλαβίστικες προς εμένα ορολογίες.
Δεν είναι το μοναδικό φαινόμενο. Πάμπολλα αρχεία pdf ανοίγουν με αυτόν τον τρόπο.
Το έχω αναφέρει στα προβλήματα του νέου Ψαλτολογίου, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει διορθωθεί.
Ἀγαπητή Ἑλένη, καλό μῆνα!
Ἄν τό ἀνέφεραν καί ἄλλοι τότε θά ἦταν πρόβλημα τοῦ Ψ.
Ὁπότε μέ κάποιον τεχνικό σου, κοίταξε νά ἐπιλύσεις τό πρόβλημά σου.
Νά εἶσαι καλά!

Σημ. Μετά ἀπό ἐνημέρωσή σου θά ἀποσυρθοῦν αὐτά.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Θα βοηθούσε αν στέλναμε μέσω της αναφοράς -report- εναλλακτικές διευθύνσεις των συνημμένων σε κάθε μήνυμα;

Για τους συντονιστές να διορθώσουν τους συνδέσμους; Δύσκολο λόγω χρόνου αν είναι πολλά. Για λίγα εντάξει. Αλλιώς στείλτε νέο μήνυμα με τη σωστή διεύθυνση.
 
Για τους συντονιστές να διορθώσουν τους συνδέσμους; Δύσκολο λόγω χρόνου αν είναι πολλά. Για λίγα εντάξει. Αλλιώς στείλτε νέο μήνυμα με τη σωστή διεύθυνση.
Έγινε κατανοητό. Ευχαριστώ πολύ.
 

ψαλμός 50ός

Ελένη Ντόβα-Χατζή
Ίσως πρόβλημα με πλοηγητή Safari όπως έχει αναφερθεί.

Σήμερα συνέβη το ίδιο γεγονός, δηλαδή να μην ανοίγει το pdf.
Ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα με τον πλοηγητή Safari. Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.
Και εξηγούμε: Στο συγκεκριμένο μήνυμα, ανοίγει κανονικά το πρώτο από αριστερά αρχείο pdf, το άλλο όχι (βγάζει ένα κατεβατό ακαταλαβίστικα)
;;;;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Σήμερα συνέβη το ίδιο γεγονός, δηλαδή να μην ανοίγει το pdf.
Ίσως να μην υπάρχει πρόβλημα με τον πλοηγητή Safari. Κάτι άλλο πρέπει να φταίει.
Και εξηγούμε: Στο συγκεκριμένο μήνυμα, ανοίγει κανονικά το πρώτο από αριστερά αρχείο pdf, το άλλο όχι (βγάζει ένα κατεβατό ακαταλαβίστικα)
;;;;

«Το πρόβλημα και κάποιες πιθανές εξηγήσεις-λύσεις του».

Κάποια αρχεία pdf (συνήθως με όνομα που χρησιμοποιεί ελληνικούς χαρακτήρες) σε mac os x (σύστημα El Capitan) κατεβαίνουν ως index. php. Μια απλή μετονομασία τους τα ανοίγει κανονικά, πχ Δοξαστικό.pdf Παρόμοιο φαινόμενο επικρατεί και σε αρχεία ήχου, που επίσης ενίοτε κατεβαίνουν ως index. php. Κι εδώ η κατάλληλη μετονομασία τους λύνει το πρόβλημα: πχ Κεκραγάρια.mp3. Στα iphones και ipads αν είσαι τυχερός/ή, κατεβαίνουν τα αρχεία ως .php, οπότε και τα μετονομάζεις. Δεν γίνεται όμως αυτό πάντα, ειδικά όταν προσπαθεί να τα ανοίξει απευθείας στον browser η συσκευή, και τότε καταλήγουμε στη σελίδα με τα ακαταλαβίστικα. Είναι σαν να μην έχει το κατάλληλο plug-in. Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και σε αρχεία πχ zip ή rar που προσπαθεί να τα ανοίξει απευθείας στον browser.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Άλλο ένα θεματάκι υπάρχει με τις επισυνάψεις των αρχείων. Στις δυο αναρτήσεις που έκανα στο θε΄μα αυτό έκοψε την αρχή των ονομάτων. Δηλαδή:
Το 1ο αρχείο που φόρτωσα ονομαζόταν:
Κ. Πρίγγος - Θεοτόκε Παρθένε, Π. Μπερεκέτου, Ήχος α' 5-8-1958
και το ανέβασε ως:
. Πρίγγος - Θεοτόκε Παρθένε, Π. Μπερεκέτου, Ήχος α' 5-8-1958.
Στο δεύτερο έγραψα ολογράφως το όνομα, μήπως και έφταιγε η τελεία:
Κωνσταντίνος Πρίγγος - Χαίρε Κεχαριτωμένη, Π. Μπερεκέτου, Ήχος δ' λέγετος
και το απάλειψε τελείως το όνομα:
Πρίγγος - Χαίρε Κεχαριτωμένη, Π. Μπερεκέτου, Ήχος δ' λέγετος.
Νομίζω πως πρέπει να δούμε τι φταίει, γιατί έχει σημασία να ανεβαίνουν τα αρχεία ως έχουν, αφού στην αρχή μπορεί να 'χει αρίθμηση κλπ.
 

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Μήπως γίνεται οι υποκατηγορίες να είναι ορατές;
Για παράδειγμα στην παλαιά σελίδα εμφανιζόταν η υποκατηγορία, ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ. Τώρα πρέπει κάποιος να πατήσει ηχογραφήσεις και να πάει κάτω κάτω για να το δει. Αν μάλιστα πατήσει subforums επειδή η συγκεκριμένη κατηγορία έχει και πολλές υποκατηγορίες είναι αδύνατο σχεδόν να τα καταφέρει. Μόνο πατώντας τη βασική κατηγορία γίνεται.
Υπάρχει δυνατότητα για όλες τις υποκατηγορίες να έχουμε πιο εύκολη πρόσβαση;
Επίσης κάτι που πρόσεξα τώρα. Ήμουν στην κατηγορία ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ, και άκουσα κάτι που μου άρεσε και ήθελα να το σχολιάσω. Έτσι πάτησα logın έβαλα τα στοιχεία μου αλλά με γύρισε στην κεντρική σελίδα και μετά έπρεπε να ξαναπάω στις ηχογραφήσεις μελών του φόρουμ. Έτσι συμβαίνει πάντα; Πρώτα θυμάμαι, ανάλογα τη σελίδα που ήσουν, και όταν έκανες login έμενες στην ίδια. Τώρα σε γυρίζει στην αρχική.
Εντάξει δεν είναι τίποτα σημαντικό αυτά, απλά τα αναφέρω μιας και είχα να γράψω καιρό, ας γράψω κάτι τώρα που βρήκα λίγο χρόνο :)
Να είστε καλά και πολλές ευχαριστίες σε όλους γι αυτά που μας προσφέρετε.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Στο δεύτερο ερώτημά σας η λύση είναι να πάτε με το βελάκι στην προηγούμενη σελίδα που επισκεφτήκατε. Το άλλο πρόβλημα το 'χω κι εγώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Άλλο ένα θεματάκι υπάρχει με τις επισυνάψεις των αρχείων. Στις δυο αναρτήσεις που έκανα στο θε΄μα αυτό έκοψε την αρχή των ονομάτων. Δηλαδή:
Το 1ο αρχείο που φόρτωσα ονομαζόταν:
Κ. Πρίγγος - Θεοτόκε Παρθένε, Π. Μπερεκέτου, Ήχος α' 5-8-1958
και το ανέβασε ως:
. Πρίγγος - Θεοτόκε Παρθένε, Π. Μπερεκέτου, Ήχος α' 5-8-1958.
Στο δεύτερο έγραψα ολογράφως το όνομα, μήπως και έφταιγε η τελεία:
Κωνσταντίνος Πρίγγος - Χαίρε Κεχαριτωμένη, Π. Μπερεκέτου, Ήχος δ' λέγετος
και το απάλειψε τελείως το όνομα:
Πρίγγος - Χαίρε Κεχαριτωμένη, Π. Μπερεκέτου, Ήχος δ' λέγετος.
Νομίζω πως πρέπει να δούμε τι φταίει, γιατί έχει σημασία να ανεβαίνουν τα αρχεία ως έχουν, αφού στην αρχή μπορεί να 'χει αρίθμηση κλπ.

Ένα είναι σίγουρο. Αυτό που λέγαμε και στο προηγούμενο Ψ. ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Εγώ το τηρώ συνήθως στις αναρτήσεις μου.
 
Last edited:
Top