Πρίγγος - Στανίτσας : Αγ. Ιωάννου Προδρόμου

georgiosben

Γιώργος Μπενέτσης
Δεν νομίζω να έχει ανέβει πάλι η συγκεκριμένη ηχογράφηση (αν ναι ζητάω συγνώμη). Πιστεύω πως θα υπάρχει απο πολλούς απλά την ανεβάζω ''λόγω της ημέρας''. Είναι απο τη δεύτερη ημέρα των Θεοφανείων (του Προδρόμου δηλαδή) ίσως στο Πατριαρχείο, ίσως σε κάποια εκκλησία που γιόρταζε (Αγ. Ιωάννης των Χίων στο Γαλατά) δεν γνωρίζω, αν ξέρει καποιος. Παρ όλα αυτά απολαύστε τους άρχοντες σε μοναδικές εκτελέσεις!
 

Attachments

  • ΑΙΝΟΙ ΘΕΟΦΑΝΕΙΩΝ ΠΡΙΓΓΟΣ - ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ.mp3
    7.1 MB · Views: 1,391
  • ΔΟΞΑΣΤΙΚΟ ΑΙΝΩΝ (ΑΓ ΙΩΑΝΝΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ ) ΠΡΙΓΓΟΣ.mp3
    2.8 MB · Views: 980
  • ΚΑΙ ΝΥΝ ''ΘΕΟΦΑΝΕΙΩΝ'' ΗΧΟΣ Β - ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ.mp3
    2.4 MB · Views: 842
  • ''ΟΣΟΙ ΕΙΣ ΧΡΙΣΤΟΝ΄΄ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΙΣ ΠΡΙΓΓΟΣ - ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ.mp3
    4.5 MB · Views: 1,195

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Δεν νομίζω να έχει ανέβει πάλι η συγκεκριμένη ηχογράφηση (αν ναι ζητάω συγνώμη). Πιστεύω πως θα υπάρχει απο πολλούς απλά την ανεβάζω ''λόγω της ημέρας''. Είναι απο τη δεύτερη ημέρα των Θεοφανείων (του Προδρόμου δηλαδή) ίσως στο Πατριαρχείο, ίσως σε κάποια εκκλησία που γιόρταζε (Αγ. Ιωάννης των Χίων στο Γαλατά) δεν γνωρίζω, αν ξέρει καποιος. Παρ όλα αυτά απολαύστε τους άρχοντες σε μοναδικές εκτελέσεις!

Γιωργο Χρονια Πολλα .
Ευχαριστιες για τα ηχητικα των Πριγγου-Στανιτσα .
Την εχω και εγω αυτη την ηχογραφηση , ακριβως τα ιδια κομματια . Ουτε και εγω ξερω το ποτε και που . Ισως καποιος φιλος βοηθησει .
 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Ευχαριστούμε κύριε Μπενέτση για τα ωραία ακούσματα.Και γω δεν ξέρω από που είναι αλλά η ηχητική του ναού μου θυμίζει φανάρι.Οπως και ναχει αυτό που ακούμε είναι πραγματική ψαλτική ώστε να πάει ο απλός άνθρωπος στην εκκλησία και να καταλάβει που πήγε.Και πάλι ευχαριστώ
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Γιωργο Χρονια Πολλα .
Ευχαριστιες για τα ηχητικα των Πριγγου-Στανιτσα .
Την εχω και εγω αυτη την ηχογραφηση , ακριβως τα ιδια κομματια . Ουτε και εγω ξερω το ποτε και που . Ισως καποιος φιλος βοηθησει .

Και εγώ τις έχω... και μαζί μ' αυτές, τις έχω τώρα ΤΡΙΠΛΕΣ! Και η κάθε ηχογράφηση είναι σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!! Η μία από τις ηχογραφήσεις είναι σε ένα αρχείο με όλα τα κομμάτια μαζί, ένα μετά από το άλλο. Το όνομα του αρχείου στον υπολογιστή μου είναι "PRINGOS_STANITSAS_7-1-195x_Baptistou_Patriarcheion_1950s.mp3", οπότε για να το γράψω έτσι μάλλον έτσι μου το είπε αυτός που μου το έδωσε.

Η μία ηχογράφηση είναι σε πολύ γρήγορη ταχύτητα, ώστε οι βάσεις να είναι υπερβολικές υψηλές. Οι άλλες δύο είναι χαμηλότερες και πιο "φυσικές". Μάλλον αυτά εδώ τα τέσσερα που ανέβηκαν πρόσφατα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα.

Απόστολος

Απόστολος
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Η ηχογράφηση δεν είναι στο Φανάρι, αλλά στον Αγ. Ιωάννη των Χίων. Οι άρχοντες, πραγματικά, αφιερώνουν!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μιας που οπως λεει ο Γιαννης η ηχογραφηση των Αρχοντων εγινε στον Ι.Ν. Αγιου Ιωαννη των Χιων στην Πολη , επισυναπτω μικρο αποσπασμα απο ηχογραφηση ακολουθιας Νυμφιου στον ιδιο Ναο . Δεν ξερω χρονολογια ή ποιος Νυμφιος ειναι .
Ψαλλουν οι τοτε ψαλτες του Ναου , Δημου Χρηστος (μαθητης κατ'οικον του Στανιτσα στην Πολη) και Τσιλιβίδης Στυλιανος .
Παρακαλω προσεξτε το ''υφος'' .
Καλη Χρονια .
 

Attachments

  • 3'57''=ΔΗΜΟΥ Χρηστος-ΤΣΙΛΙΒΙΔΗΣ Στυλιανος=Αλληλουαριον Νυμφιου_new.mp3
    1.6 MB · Views: 155

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Δεν νομίζω να έχει ανέβει πάλι η συγκεκριμένη ηχογράφηση (αν ναι ζητάω συγνώμη). Πιστεύω πως θα υπάρχει απο πολλούς απλά την ανεβάζω ''λόγω της ημέρας''. Είναι απο τη δεύτερη ημέρα των Θεοφανείων (του Προδρόμου δηλαδή) ίσως στο Πατριαρχείο, ίσως σε κάποια εκκλησία που γιόρταζε (Αγ. Ιωάννης των Χίων στο Γαλατά) δεν γνωρίζω, αν ξέρει καποιος. Παρ όλα αυτά απολαύστε τους άρχοντες σε μοναδικές εκτελέσεις!

Μήπως ο χρόνος στο 'Όσοι εις Χριστόν' είναι μια αργός και μια σύντομος? ή έτσι είναι η εγγραφή?
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μήπως ο χρόνος στο 'Όσοι εις Χριστόν' είναι μια αργός και μια σύντομος? ή έτσι είναι η εγγραφή?
Όντως ο χρόνος πάει αργότερα σε κάποιο σημείο, αλλά όχι από τους ψάλτες, αλλά από τους ιερείς που απαντούν το " Όσοι εις Χριστόν..." εντός του βήματος. Εξ ου και ο Στανίτσας στο Δόξα το επαναφέρει... To ότι είναι οι ιερείς, φαίνεται και από τον λανθασμένο τονισμό στο σημείο: " Χριστόν ενεδύσασθε..." με την αναφορά στον Ζώ, κάτι που δεν θα έκαναν οι δύο μακαριστοί άρχοντες.
 
Last edited:

Υμνοβάτης

Νέο μέλος
Πρόκειται για απίστευτη ηχογράφηση, που δείχνει, πέρα από το μεγαλείο των Αρχόντων Πρίγγου και Στανίτσα, τη δική μας μετριότητα, αλλά και το πόσο δυστυχώς έχει απομακρυνθεί ο σύγχρονος ψάλτης από τον συγκεκριμένο τρόπο απόδοσης των ύμνων.
 

pantasp

Νέο μέλος
Χριστος Ανέστη !
Επειδή έψαξα αυτή την ηχογράφηση ότι έγινε στον Αγ. Ιωάννη των Χίων έχω μια απορία
Ο ναός αυτός δεν περιήλθε στα χέρια των ψευτοτουρκορθοδοξων ;
Πως τότε λειτουργούσε ορθοδοξως;
μια ερώτηση για οποίους γνωρίζουν
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Χριστος Ανέστη !
Επειδή έψαξα αυτή την ηχογράφηση ότι έγινε στον Αγ. Ιωάννη των Χίων έχω μια απορία
Ο ναός αυτός δεν περιήλθε στα χέρια των ψευτοτουρκορθοδοξων ;
Πως τότε λειτουργούσε ορθοδοξως;
μια ερώτηση για οποίους γνωρίζουν

Αληθώς ανέστη! Εύλογη η απορία. Βλπ εδώ. H καταπάτησή του έγινε αργότερα, δηλ. το 1965. Βλπ κι εδώ: « ... Εν τω μεταξύ, μετά την αναβίωση του Κυπριακού το 1963, μία νέα επίθεση εκδηλώθηκε από τους «Ευθυμικούς» το 1965, όταν κατέλαβαν δύο Ναούς της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως στο Γαλατά, τον Άγιο Ιωάννη των Χίων και τον Άγιο Νικόλαο ...». Επίσης: «...Σε συνάντηση με τον Πρωθυπουργό της Τουρκίας κ. Αχμέτ Νταβούτογλου, την 2α Ιανουαρίου 2015, ο Παναγιώτατος διατύπωσε επίσημα το αίτημα της επιστροφής στο Οικουμενικό Πατριαρχείο των τριών Ναών της περιοχής Γαλατά, που κατασχέθηκαν παράνομα από την ομάδα του διαβόητου Παπα-Ευθύμ, το δήθεν Τουρκο-Ορθόδοξο Πατριαρχείο. Οι τρεις αυτοί Ναοί είναι: η Παναγία η Καφφατιανή, που καταπατήθηκε το 1924, ο Άγιος Νικόλαος και ο Άγιος Ιωάννης των Χίων, οι οποίοι κατελήφθησαν το 1965...»
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Βλέπετε κι εδώ

Σσσσ μας ακούνε....


Δ.
https://analogion.com/forum/index.php?threads/1957-01-07-Πανήγυρις-Ι-Ν-Αγ-Ιωάννου-των-Χίων-Κων-ντίνος-Πρίγγος-και-Θρασύβουλος-Στανίτσας.7502/post-199877

Jan 8, 2015
Ἄς μεταφερθοῦμε νοερῶς σ᾿ αὐτόν τόν Ναό καί ἄς προσευχηθοῦμε γιά τήν ἐπιστροφή του στό Οἰκουμενικό Πατριαρχεῖο!

http://fanarion.blogspot.com/2015/01/blog-post_78.html
 
Last edited:
Top