Πρίγγος, Πανηγύρι της Μεταμόρφωσης 1958

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
Με μεγάλη χαρά ανεβάζω όλο (εσπερινό, όρθρο, λειτουργία) το περίφημο πανηγύρι της Μεταμόρφωσης του 1958, στο Βόλο, όπου έψαλε ο Κ. Πρίγγος. Τα λειτουργικά και το τέλος της θ. λαιτουργίας λείπουν από όλες τις ηχογραφήσεις που μπόρεσα να βρω και να ακούσω.

Αυτό που με χαροποιεί ακόμη περισσότερο είναι πως πρόκειται για μια ηχογράφηση που αναδεικνύει όλο το μεγαλείο της εκτέλεσης, αλλά και της φωνής του άρχοντα.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ), 13/10/09] Το σχετικό υλικό αποσύρθηκε, για πληροφορίες δείτε εδώ.
 
Last edited by a moderator:

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Ευχαριστούμε πολύ Johnsteff για την ηχογράφηση, μπράβο!

Μια ερώτηση΄ έχει κάποια σχέση με αυτά που έψαλλε ο Άρχοντας Κων. Πρίγγος με τον Χατζημάρκο;

Ευχαριστώ!
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ναι! Είναι Κυριακή 10 Αυγούστου, Ήχ. α' και Εωθ. Ι'. Ψάλλουν στον Αγ. Αχίλλειο, στη Λάρισα. Τα έχω μεν στον αρχείο μου, όμως σε απαράδεκτη ποιότητα και μισά. Αναφέρθηκε το θέμα και αλλού. Αν τα έχει κάποιος καθαρά, χωρίς αποθορυβοποίηση, και ολόκληρα, θα τον παρακαλούσα να τα ανεβάσει. Επίσης, ψάχνω να βρω σε καλή ποιότητα την ηχογράφηση στη Χρυσοσπηλιώτισσα, ήχος δ', αν θυμάμαι καλά. Ανέβηκε και αλλού, αλλά είναι για να πάρεις μόνο μια γεύση. Πρέπει να υπάρχει και σε καλύτερη ποιότητα.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Απο τις σχετικες ηχογραφησεις που εχω , προσθετω τα πληρωτικα και μερος των λειτουργικων .
 

Attachments

  • 25=6'37''=Πληρωτικα-Λειτουργικα_new.mp3
    2.7 MB · Views: 105

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι ο Κ. Πρίγγος είναι ένα από τα αγαπημένα μου ακούσματα. Στο χερουβικό όμως παρατηρώ κάποια πράγματα τα οποία δεν τα περίμενα... Ας με διαβεβαιώσει ότι είναι πρόβλημα της ηχογράφησης και όχι ότι στο "Τη ζωοποιώ" του έπεσε η βάση! Κατά τ' άλλα το ύφος του είναι αξεπέραστο.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι ο Κ. Πρίγγος είναι ένα από τα αγαπημένα μου ακούσματα. Στο χερουβικό όμως παρατηρώ κάποια πράγματα τα οποία δεν τα περίμενα... Ας με διαβεβαιώσει ότι είναι πρόβλημα της ηχογράφησης και όχι ότι στο "Τη ζωοποιώ" του έπεσε η βάση! Κατά τ' άλλα το ύφος του είναι αξεπέραστο.

Αγαπητε Πετρο
ΔΕΝ πεφτει η βαση .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Μου έχει στείλει ο κ.Λιναρδάκης και τις 3 αυτές λειτουργίες για να τις φτιάξω και να τις ανεβάσω στο Ψαλτολόγιο, από το καλοκαίρι περίπου, αλλά εδώ που έμπλεξα φέτος, δεν το βλέπω να προφταίνω...

Μήπως ενδιαφέρεται κανείς να το αναλάβει να τις φτιάξει και να τις ανεβάσει στο Ψαλτολόγιο; Ευχαρίστως να του στείλω τις ηχογραφήσεις αυτές.

Ευχαριστώ.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μου έχει στείλει ο κ.Λιναρδάκης και τις 3 αυτές λειτουργίες για να τις φτιάξω και να τις ανεβάσω στο Ψαλτολόγιο, από το καλοκαίρι περίπου, αλλά εδώ που έμπλεξα φέτος, δεν το βλέπω να προφταίνω...

Μήπως ενδιαφέρεται κανείς να το αναλάβει να τις φτιάξει και να τις ανεβάσει στο Ψαλτολόγιο; Ευχαρίστως να του στείλω τις ηχογραφήσεις αυτές.

Ευχαριστώ.

Εμένα δε θα μου ήταν δύσκολο να αναλάβω τη δουλειά αυτή. Αντιθέτως! Θα επικοινωνήσουμε, αν είναι, με προσωπικό mail για τις λεπτομέρειες.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μου έχει στείλει ο κ.Λιναρδάκης και τις 3 αυτές λειτουργίες για να τις φτιάξω και να τις ανεβάσω στο Ψαλτολόγιο, από το καλοκαίρι περίπου, αλλά εδώ που έμπλεξα φέτος, δεν το βλέπω να προφταίνω...
Μήπως ενδιαφέρεται κανείς να το αναλάβει να τις φτιάξει και να τις ανεβάσει στο Ψαλτολόγιο; Ευχαρίστως να του στείλω τις ηχογραφήσεις αυτές.
Ευχαριστώ.

Βασιλη μην στεναχοριεσαι . Ελπιζω να βρεθει καποιος !!! να βοηθησει . Μονο ενημερωσε με σχετικα .
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ανεπανάληπτη ηχογράφηση
Ευχαριστούμε, μεν, για τη διάθεσή σας να μας προσφέρετε σπάνιο υλικό από το αρχείο σας, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι αποκλείεται να ψάλλει ο Πρίγγος. Ούτε η φωνή του είναι αλλά, κυρίως, ούτε ο τρόπος που ψάλλει ο Πρίγγος!
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Γρηγόρης Κολώνας;27359 said:
Ανεπανάληπτη ηχογράφηση

Ευχαριστούμε, μεν, για τη διάθεσή σας να μας προσφέρετε σπάνιο υλικό από το αρχείο σας, αλλά στο συγκεκριμένο κομμάτι αποκλείεται να ψάλλει ο Πρίγγος. Ούτε η φωνή του είναι αλλά, κυρίως, ούτε ο τρόπος που ψάλλει ο Πρίγγος!

Πρεπει να ειναι ο κ. Βαζας .

Αγαπητε Γρηγορη πολλες ευχαριστιες για την ηχογραφηση . Μηπως υπαρχουν
και αλλα κοματια απο την ιδια ηχογραφηση ; Αν ΝΑΙ , παρακληση να τα ανεβασεις .
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Πραγματικα οσα χρονια κ να περασουνε αυτος ο ανθρωπος θα αναφερεται συνεχως για αυτα που τοσο απλοχερα μετεδωσε στους υπολοιπους.με το χερουβικο που ακουσα πραγματικα εκλαψα απο συγκινηση.ο θεος να αναπαυσει την ψυχουλα του.Δυστυχως εμεις δεν τον προλαβαμε λογω το νεαρο της ηλικιας μας.Οσο για την βαση που ειπε καποιος οτι επεσε κανει λαθος.θα συμφωνησω κ γω με τον εκλεκτο κ.Λιναρδακη που ειπε οτι η βαση ειναι η ιδια .
 
Top