[Ερώτηση] Που πορευθώ από του πνευματός σου

Status
Not open for further replies.

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Αν κάποιος έχει τον 138 ψαλμό "που πορευθώ από του πνευματός σου" σε πλάγιο του πρώτου θα ήθελα ει δυνατόν να το ανεβάσει
 

Μιχάλης Τζωρτζής

Παλαιό Μέλος
Αν κάποιος έχει τον 138 ψαλμό "που πορευθώ από του πνευματός σου" σε πλάγιο του πρώτου θα ήθελα ει δυνατόν να το ανεβάσει

Βασίλη, ο ψαλμός αυτός υπάρχει και σε σύντομο ειρμολογικό και σε αργοσύντομο στιχηραρικό (τουλάχιστον 8 στίχοι) μέλος σε πλ. α΄ στο "Ψαλτήριον Τερπνόν" της Σιμωνόπετρας στο γνωστό αθωνίτικο στυλ. Αξίζει νομίζω να το έχεις στη συλλογή σου και δεν είναι και πολύ ακριβό για τόσο περιποιημένη έκδοση.
 
Last edited:

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αὐτό πού ζητάει ὁ vasilis ὑπάρχει σέ μουσικό βιβλίο τῆς Θ. Λειτουργίας τοῦ μακαριστοῦ Γ. Τσατσαρώνη, πού τό ἔχουν οἱ ψάλτες μου στό Ναό.
Δέν ξέρω περισσότερα. Αὐτό πού ξέρω εἶναι ὅτι μᾶς ἐκτιμοῦσε ἰδιαίτερα ὁ ἀείμνηστος, εἰδικότερα τόν πρωτοψάλτη μας, καί εἶχε ψάλλει στό Ναό μας ἀρκετές φορές στήν πανήγυρη.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
:wink:
Εγώ έψαλλα και ψάλλω μόνο το γνωστό μέλος του αειμνήστου συνθέτη που είναι ο πρώτος διδάξας τη χρήση αυτού του ψαλμού! :)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αὐτό πού ζητάει ὁ vasilis ὑπάρχει σέ μουσικό βιβλίο τῆς Θ. Λειτουργίας τοῦ μακαριστοῦ Γ. Τσατσαρώνη, Φαρμακοποιοῦ.
Καί φυσικά δέν ἔχω ἐπιτρέψει νά ψάλλουν αὐτό.
Ἁπλᾶ ξέρω πού ὑπάρχει.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Καί φυσικά δέν ἔχω ἐπιτρέψει νά ψάλλουν αὐτό.
Ἁπλᾶ ξέρω πού ὑπάρχει.


Πάτερ Μάξιμε χαίρε!!!
Στα βιβλία του αειμνήστου Τσατσαρώνη υπάρχουν όμως σε ήχον Β΄ και όχι σε πλ. α΄ που ζητάει ο Βασίλειος.
Με την ευκαιρία Πάτερ μήπως γνωρίζετε εάν ο αείμνηστος Άρχων Γεώργιος Τσατσαρώνης εξέδωσεν αυτός ή οι κληρονόμοι του Όρθρον???

Επίσης '' ξαφνιάστικα αρνητικά '' που διάβασα ότι ''φυσικά δέν ἔχω ἐπιτρέψει νά ψάλλουν αὐτό'', προφανώς διότι δεν το θεωρείτε καλό.
Ως ''αυτό'' τι εννοείτε, τον 138 Ψαλμό?? , τον β΄ήχο του Τσατσαρώνη??, τον Πλ. α΄και τον Βαρύ εναρμόνιο του Ψαλτηρίου της Ιεράς Μονής Σϊμωνος Πέτρας?? και γιατί???
Εγώ προσωπικά αρκετές φορές το ψάλλω στον δ΄ήχο και κυρίως κατά την διανομή του αντιδώρου.
Στα 30 χρόνια δεν είδα κανένα κακό!!
Με την ευκαιρία θα είθελα να σας ευχαριστήσω, για τα πολλά που μας προσφέρετε μέσω του Ψαλτολογίου.
Βασίλης Κιαμηλίης Βέροια
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Πάτερ Μάξιμε χαίρε!!!
Στα βιβλία του αειμνήστου Τσατσαρώνη υπάρχουν όμως σε ήχον Β΄ και όχι σε πλ. α΄ που ζητάει ο Βασίλειος.
Με την ευκαιρία Πάτερ μήπως γνωρίζετε εάν ο αείμνηστος Άρχων Γεώργιος Τσατσαρώνης εξέδωσεν αυτός ή οι κληρονόμοι του Όρθρον???
Επίσης '' ξαφνιάστικα αρνητικά '' που διάβασα ότι ''φυσικά δέν ἔχω ἐπιτρέψει νά ψάλλουν αὐτό'', προφανώς διότι δεν το θεωρείτε καλό.
Ως ''αυτό'' τι εννοείτε, τον 138 Ψαλμό?? , τον β΄ήχο του Τσατσαρώνη??, τον Πλ. α΄και τον Βαρύ εναρμόνιο του Ψαλτηρίου της Ιεράς Μονής Σϊμωνος Πέτρας?? και γιατί???
Εγώ προσωπικά αρκετές φορές το ψάλλω στον δ΄ήχο και κυρίως κατά την διανομή του αντιδώρου.
Στα 30 χρόνια δεν είδα κανένα κακό!!
Με την ευκαιρία θα είθελα να σας ευχαριστήσω, για τα πολλά που μας προσφέρετε μέσω του Ψαλτολογίου.
Βασίλης Κιαμηλίης Βέροια
Ἀγαπητέ καί σεβαστέ κ. Βασίλη Κιαμηλίδη, ἀπό τήν ὡραία Βέροια !
Σᾶς εὐχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια.
Ἀπάντησα σέ σχέση μέ τήν ἀπάντηση τοῦ ἀγαπητοῦ Παναγιώτη. Τό ἀρχικό καί κλασσικό φυσικά εἶναι τοῦ Σακελλαρίδη (τό ἔχει καί ὁ Καραμάνης).
Δέν διαφωνῶ μέ τίς προτιμήσεις σας, ὅπως καί μέ τίς προτιμήσεις κανενός. Τίς σέβομαι.
Συγγνώμη ἄν ἔκανα λάθος στήν πληροφορία. Θά τό ἐπιβεβαιώσω ὅταν πάω στό Ναό. Θά ρωτήσω τόν πρωτοψάλτη καί γιά τά ἄλλα, πού τώρα εἶναι ἀδειοῦχος. Τώρα εἶμαι κι ἐγώ λίγο χαλαρά, μετά τήν πανήγυρη τῆς Ἁγίας Παρασκευῆς καί μέχρι νά μπεῖ ὁ Δεκαπενταύγουστος, γιά τήν περίοδο τοῦ ὁποίου εὔχομαι σέ σᾶς καί ὅλους τά καλλίτερα !
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Eπισυνάπτω απόσπασμα του ψαλμού 138 όπως το έψαλλε η χορωδία του μητροπολιτικού ναού Αθηνών σε ήχο πλάγιο του πρώτου
 

Attachments

  • 08 - ΠΟΥ ΠΟΡΕΥΘΩ.mp3
    2.7 MB · Views: 517

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Eπισυνάπτω απόσπασμα του ψαλμού 138 όπως το έψαλλε η χορωδία του μητροπολιτικού ναού Αθηνών σε ήχο πλάγιο του πρώτου

Βασιλη ειναι Πλ.Δος αυτο που ανεβασες και οχι Πλ.Αος .
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Βασιλη ειναι Πλ.Δος αυτο που ανεβασες και οχι Πλ.Αος .[/QUOTE

Κύριε Λιναρδάκη εγώ απλά μετέφερα αυτό που ήταν γραμμένο στο σχετικό cd εκτός και αν κάναν λάθος οι εκδότες του.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Βασιλη ειναι Πλ.Δος αυτο που ανεβασες και οχι Πλ.Αος .

Κύριε Λιναρδάκη εγώ απλά μετέφερα αυτό που ήταν γραμμένο στο σχετικό cd εκτός και αν κάναν λάθος οι εκδότες του.
Αὐτή εἶναι ἡ σύνθεση τοῦ Σακελλαρίδη, πού τήν χαρακτηρίζει ἦχος δ΄.
Ποιά χορωδία τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ναοῦ Ἀθηνῶν εἶναι;
Ἡ σημερινή ; Ἀποκλείεται !
Ἡ προπολεμική τοῦ Χατζῆ ; Μοιάζει.
Ἐγώ διαβάζω στόν ὑπολογιστή μου ὅταν παίζει τό κομμάτι "Χορωδία Μητροπόλεως Ἀθηνῶν ὑπό τόν Δημ. Μαλισιάνο".
Μᾶς λέτε τό σχετικό cd ; Μέ ἐνδιαφέρει !
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βασιλη ειναι Πλ.Δος αυτο που ανεβασες και οχι Πλ.Αος .[/QUOTE

Κύριε Λιναρδάκη εγώ απλά μετέφερα αυτό που ήταν γραμμένο στο σχετικό cd εκτός και αν κάναν λάθος οι εκδότες του.

Δεν υπαρχει προβλημα .
 

vasilis

Πέτρου Βασίλειος
Πατέρα Μάξιμε το σχετικό cd ονομάζεται "Υμνοι της Ορθοδοξίας" και είναι μια προσπάθεια που έγινε πριν απο 7 χρόνια περίπου να εκτελεστούν ορισμένοι πασίγνωστοι ύμνοι της Ορθοδοξίας από χορώδιές με συγκερασμό της Ευρωπαικής μουσικής προς ευαισθητοποίηση των μαθητών των μουσικών γυμνασίων και λυκείων της χώρας.

Ελπίζω να μην κουράζω να σας πω δυο λόγια για το τι ακριβώς κάνουν ορισμένες χορωδίες σε μία από τις οποίες είμαι και εγώ μαθητευόμενο μέλος. Αυτό το είδος βυζαντινής μουσικής που ακούσατε είναι κατι το ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Η δικιά μας χορωδία ξεκίνησε ως κλασσική βυζαντινή χορωδία πατώντας πάνω στα κλασσικά κείμενα, κάποια στιγμή ο χοράρχης μας σε συνεργασία με τον μουσικολογιότατο ιερέα μας, αποφάσισε να πάρει τα κλασσικά κείμενα και να προσπαθήσει να τα φέρει πιο κοντά στην ευρωπαική μουσική δημιουργώντας έτσι ένα πιο ανάλαφρο και εύηχο ύφος. Φυσικά δεν ήταν ο πρώτος που το σκέφτηκε στην Αθήνα αυτό το πράγμα, υπάρχουν παρα πολλές χορωδίες στην Αθήνα που το είχαν κάνει παλαιότερα.

Οι βασικές αρχές αυτού του είδους βυζαντινής μουσικής είναι
1. Διατήρηση όλων των διαστημάτων της κλασσικής βυζαντινής μουσικής
2. Όλες οι μονόγραμμες κτλ διέσεις και υφέσεις γίνονται πλήρη ημιτόνια.
3. Ο ψαλμός εκτελείται αργά με αποτέλεσμα τα δίγοργα και τρίγοργα να έχουν σαφήνεια.
4. Καταργούνται τα πολλά καλλωπιστικά στοιχεία( αντικενώματα κτλ) αντί αυτών μπαίνουν γυναίκειες φωνές ως καλλωπιστική διφωνία.
5. Τέλος ο όλος ψαλμός ανάλογα με το ύφος του ακολουθεί μια σκληρή και λιτή κλίμακα ( ματζόρε) η μια μαλακή και πιο εύηχη (μινόρε)

Ε, σε αυτό το cd συνελλέγησαν ψαλμοί εκτελεσμένοι με αυτόν τον τρόπο από διάφορες χορωδίες προκειμένου να γίνουν αντικείμενο μελέτης μαθητών μουσικών γυμνασίων και λυκείων που κατα βάση ξέρουν και μαθαίνουν την ευρωπαική μουσική.

Πατέρα Μάξιμε θα σας στείλω και σχετικό mail αφου σας ενδιαφέρει με περισσότερα κομμάτια από το cd.

Eλπίζω να μην κούρασα
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Κάποτε, ένας Γέροντας είχε πει στους ψάλτες στο μοναστήρι του (μετά από ένα μέλος αλά... ) το εξής:

"Παιδιά μου, αν μπροστά σας την ώρα που ψέλνατε βρισκόταν η Παναγία (νομίζω Άξιον Εστίν είχαν πει) θα το ψέλνατε έτσι;"

Κάτι αντίστοιχο μήπως; Ίσως χρειάζεται και λίγο προσοχή. Δεν νομίζω ότι κάποιες αλλαγές διευκολύνουν την μάθηση. Εμείς πώς μπορέσαμε και τα μάθαμε με τον πατρώο τρόπο;

Συγχωρείστε την παρέμβασή μου αυτή.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Δεν είχα σκοπό να σχολιάσω, αλλά κι από την άλλη "μ' έτρωγε". (η πλάτη μου...):p

Ερώτηση.

Αυτό:
Οι βασικές αρχές αυτού του είδους βυζαντινής μουσικής είναι
1. Διατήρηση όλων των διαστημάτων της κλασσικής βυζαντινής μουσικής
με αυτά:
2. Όλες οι μονόγραμμες κτλ διέσεις και υφέσεις γίνονται πλήρη ημιτόνια.
&
5. Τέλος ο όλος ψαλμός ανάλογα με το ύφος του ακολουθεί μια σκληρή και λιτή κλίμακα ( ματζόρε) η μια μαλακή και πιο εύηχη (μινόρε)
πως είναι ποτέ δυνατόν να συμβαδίζουν;;;;

Δηλαδή εντάξει, μπορεί να έχουμε την ελευθερία να λέμε αυτό που πιστεύουμε, απλά να μην το αναιρούμε και οι ίδιοι!!!

Υ.Γ.
Οι βασικές αρχές αυτού του είδους βυζαντινής μουσικής είναι
Αυτό δεν είναι Β.Μουσική. Είναι άλλο πράγμα το οποίο δανείζεται στοιχεία (κυρίως τις μελωδίες) από την Β.Μουσική, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι Β.Μουσική.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Αυτό δεν είναι Β.Μουσική. Είναι άλλο πράγμα το οποίο δανείζεται στοιχεία (κυρίως τις μελωδίες) από την Β.Μουσική, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι Β.Μουσική.

Αγαπητέ Βασίλειε, αν ήσουν υπουργός Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, τα ωδεία (και όχι μόνο) θα σε "τρέμανε"... θα απειλούνταν με κλείσιμο:D

Εύγε!
 
Status
Not open for further replies.
Top