Πολυχρονισμός Οικουμενικού Πατριάρχου (μέλος Χρήστου Ψωμιάδη)

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ένα ακόμη πόνημά μου προς τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη μας κ.κ.Βαρθολομαίο τον Α'...τονίσθηκε όπως τους παλαιούς πολυχρονισμούς(σε αντίθεση με τους νεώτερους)σε ήχο δ' παπαδικό το 2000...
 

Attachments

  • Πολυχρονισμός Οικουμενικού Πατριάρχου..pdf
    131.6 KB · Views: 693
  • 2.jpg
    5.7 KB · Views: 143
  • vartolom.jpg
    154.2 KB · Views: 128

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πολύ ωραίο μέλος.
Ενδιαφέρον ότι "ξέφυγες" από τις συνήθεις μελωδίες πολυχρονίου σε αρχιερείς οι οποίες θυμίζουν έντονα ματζόρε και μινόρε, προφανώς επηρεασμένες από τον πάλαι ποτε ψαλλόμενο πολυχρονισμό του βασιλέως.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Μπα καμία σχέση με βασιλιάδες...αν κοιτάξεις τους βυζαντινούς και μεταβυζαντινούς πολυχρονισμούς ήταν σε δ' παπαδικό π.χ.του Μπαλασίου και όχι μόνο....να είσαι καλά...
Υ.Γ.σήμερα άκουσα ένα "ματζοράκι" για τον Παναγιώτατο που από την ταραχή μου έψαξα στα χειρόγραφά μου να βρω αυτό που είχα κάνει κάποτε σε άγια και να το ανεβάσω στο ψαλτολόγιον...:rolleyes:
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Ένα ακόμη πόνημά μου προς τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη μας κ.κ.Βαρθολομαίο τον Α'...τονίσθηκε όπως τους παλαιούς πολυχρονισμούς(σε αντίθεση με τους νεώτερους)σε ήχο δ' παπαδικό το 2000...

Εξαίρετο!!!!!! Εύγε!!!
Τι γραφή είναι αυτή!!!!!
Η γραφή!!!!!
Και μόνον που την βλέπω θέλω να ψάλλω!!! Αλήθεια κόλησα.
Βασϊλης Κιαμηλίδης
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ένα ακόμη πόνημά μου προς τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη μας κ.κ.Βαρθολομαίο τον Α'...τονίσθηκε όπως τους παλαιούς πολυχρονισμούς(σε αντίθεση με τους νεώτερους)σε ήχο δ' παπαδικό το 2000...

Χρηστακη , απλα ΜΠΡΑΒΟ .
 

xrth

Πρωτοπρεσβύτερος Χρυσοβαλάντης Θεοδώρου
Ένα ακόμη πόνημά μου προς τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη μας κ.κ.Βαρθολομαίο τον Α'...τονίσθηκε όπως τους παλαιούς πολυχρονισμούς(σε αντίθεση με τους νεώτερους)σε ήχο δ' παπαδικό το 2000...

Εκ μέρους μου συγχαρητήρια...!
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Κατ' αρχήν πολύ ωραίο το κομμάτι (αν και εγώ προτιμώ το ματζορομίνορα:D). Πάντως χάθηκαν τόσοι αρχιερείς να γράψετε πολυχρόνιο; Ο συγκεκριμένος, ασχολείται περισσότερο με το πώς θα βελτιώσει τις δημόσιες σχέσεις του με τον Πάπα και τους άλλους «εκκλησιαστικούς ηγέτες» των απανταχού προτεσταντικών αιρέσεων!:mad:
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Πάντως χάθηκαν τόσοι αρχιερείς να γράψετε πολυχρόνιο; Ο συγκεκριμένος, ασχολείται περισσότερο με το πώς θα βελτιώσει τις δημόσιες σχέσεις του με τον Πάπα και τους άλλους «εκκλησιαστικούς ηγέτες» των απανταχού προτεσταντικών αιρέσεων!:mad:

[Σημείωμα συντονιστή] Ας μήν βγούμε εκτός θέματος εδώ παρακαλώ.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Κατ' αρχήν πολύ ωραίο το κομμάτι (αν και εγώ προτιμώ το ματζορομίνορα:D). Πάντως χάθηκαν τόσοι αρχιερείς να γράψετε πολυχρόνιο; Ο συγκεκριμένος, ασχολείται περισσότερο με το πώς θα βελτιώσει τις δημόσιες σχέσεις του με τον Πάπα και τους άλλους «εκκλησιαστικούς ηγέτες» των απανταχού προτεσταντικών αιρέσεων!:mad:
Έχω γράψει και για επίσκοπο...όσον αφορά τα περί της προσωπικότητος του πατριάρχου δεν το σχολιάζω γιατί θα σε στεναχωρήσω...ας μείνουμε στα της μουσικής όπως λέει και ο Δημήτρης...ας ψάξουμε καλύτερα την θεολογία της εκκλησίας μας και μετά να γίνουμε κριτές της οικουμένης...το ίδιο φυσικά ισχύει και στα μουσικά-ψαλτικά αν δεν είναι τεκμηριωμένο αυτό που νομίζουμε ως θεμιτό ας μην το βγάζουμε προς τα έξω...έχει τόσο βάθος η θεολογία μας που δεν μπορούμε να το κατανοήσουμε ρίχνωντας μια ματιά..."θέλει πολλάς υπομονάς θέλει πολλάς ημέρας"...
 

Πασχάλης

Πασχάλης Καραφουλίδης
Ένα ακόμη πόνημά μου προς τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη μας κ.κ.Βαρθολομαίο τον Α'...τονίσθηκε όπως τους παλαιούς πολυχρονισμούς(σε αντίθεση με τους νεώτερους)σε ήχο δ' παπαδικό το 2000...
Να πληροφορήσω με χαρά πως το πολύ ωραίο αυτό πολυχρόνιο "του ημετέρου" Χρήστου Ψωμιάδη θα ψαλλεί από τους Αγιορείτες πατέρες στον εορτασμό από την συμπλήρωση των 500 χρόνων από την κοίμηση του Αγ.Νήμφωνος στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους στις 23-24 Αυγούστου ν.η. όπου θα προεξάρχει της πανηγύρεως η Α.Θ.Π.:)
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Πολύ ωραίο μέλος.
Ενδιαφέρον ότι "ξέφυγες" από τις συνήθεις μελωδίες πολυχρονίου σε αρχιερείς οι οποίες θυμίζουν έντονα ματζόρε και μινόρε, προφανώς επηρεασμένες από τον πάλαι ποτε ψαλλόμενο πολυχρονισμό του βασιλέως.

Μπα καμία σχέση με βασιλιάδες...αν κοιτάξεις τους βυζαντινούς και μεταβυζαντινούς πολυχρονισμούς ήταν σε δ' παπαδικό π.χ.του Μπαλασίου και όχι μόνο....να είσαι καλά...
Υ.Γ.σήμερα άκουσα ένα "ματζοράκι" για τον Παναγιώτατο που από την ταραχή μου έψαξα στα χειρόγραφά μου να βρω αυτό που είχα κάνει κάποτε σε άγια και να το ανεβάσω στο ψαλτολόγιον...:rolleyes:

Πολύ ωραίο Χρήστο.

Να σημειωθεί ότι στον Γ΄τόμο του Μαθηματαρίου (ΕΒΕ-ΜΠΤ 729) υπάρχει και το εξής:

367r Είτα το πολυχρόνιον - Ξένου του Κορώνη και πρωτοψάλτου - ήχος α΄- πολυχρόνιον ποιήσαι

369v Το αυτό συνοπτικότερον - συντομιθέν παρά του Χρυσ'αφου - ήχος α΄- πολυχρόνιον ποιήσαι

Βλέπουμε ότι τα πρώτα (ή από τα πρώτα) πολυχρόνια μελοποιούνται σε ήχο πρώτο.
 

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Να πληροφορήσω με χαρά πως το πολύ ωραίο αυτό πολυχρόνιο "του ημετέρου" Χρήστου Ψωμιάδη θα ψαλλεί από τους Αγιορείτες πατέρες στον εορτασμό από την συμπλήρωση των 500 χρόνων από την κοίμηση του Αγ.Νήμφωνος στην Ι.Μ.Διονυσίου Αγίου Όρους στις 23-24 Αυγούστου ν.η. όπου θα προεξάρχει της πανηγύρεως η Α.Θ.Π.:)

Δυστυχώς δεν εψάλλη αν και άρεσε. Τελευταία στιγμή ανατράπηκαν όλα...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
[Σημείωμα συντονιστή]
1. Το παρόν θέμα βρίσκεται και σε ανακατεύθυνση στο υποφόρουμ Φήμες και Πολυχρονισμοί.
2. Από το παρόν θέμα ξεχωρίσθηκε υποσυζήτηση με θέμα: Πολυχρονισμοί Οικουμενικού Πατριάρχου (χορωδίας Σωματείου Ιεροψαλτών Ν. Ηρακλείου, Βασιλείου Νικολαΐδη & Ιωάννου Βουτσινά).
 
Last edited:

Υάκινθος B

Well-known member
Εμένα τι να σας πω βρε παιδιά , αν και είδα ότι όλοι γράψατε θετικά σχόλια , επειδή δεν μου αρέσει να λέω ψέματα, όχι μόνο δεν με εντυπωσίασε αλλά νομίζω πως η μουσική του δομή είναι λανθασμένη . Βέβαια κάθε προσπάθεια συναδέλφου να γράψει κάτι είναι καλοδεχούμενη, αλλά από τη στιγμή που δημοσιεύεται καλούμαστε να κρίνουμε το κείμενο και να επαινέσουμε την προσπάθεια διότι δεν είναι καθόλου εύκολο να καταγίνεσαι με τη σύνθεση αν και ωφελιμότατο. θα ήταν ωραίος ένας πολυχρονισμός σε ΄'Αγια" αλλά να είναι "Άγια" και όχι διάφορα άλλα πράγματα.
 
Top