Πολυχρονισμοί Οικουμενικού Πατριάρχου (χορωδίας Σωματείου Ιεροψαλτών Ν. Ηρακλείου, Βασιλείου Νικολαΐδη & Ιωάννου Βουτσινά)

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μεταφορά μηνυμάτων από εδώ.

Επ'ευκαιρεια επισυναπτω τον πολυχρονισμο του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου , οπως τουτος εψαλλει απο την χορωδια του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ (διευθυνω εγω ) κατα την επισημη δοξολογια που ετελεσθη στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου στις 9-11-1992 , κατα την πρωτη επισημη επισκεψη (ως οικουμενικου πατριαρχου ) του κ. Βαρθολομαιου στο Ηρακλειο .
 

Attachments

  • 03=2'41''=Πολυχρονισμος Οικουμενικου Πατριαρχου (Βαρυς).mp3
    631.4 KB · Views: 105
Last edited by a moderator:

Lampadarios

Καλαφάτης Θανάσης
Ο συνήθης πατριαρχικός παλυχρονισμός: άλλοι λένε βαρύς εναρμόνιος, ο Ιερόθεος πλ. Δ΄. Τί λετε.

Ο Στανίτσας στον 1ο δίσκο του Τσιούνη σαν να τον λέει σε πλ. Δ.
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ο συνήθης πατριαρχικός παλυχρονισμός: άλλοι λένε βαρύς εναρμόνιος, ο Ιερόθεος πλ. Δ΄. Τί λετε.

Ο Στανίτσας στον 1ο δίσκο του Τσιούνη σαν να τον λέει σε πλ. Δ.

Εγω τον ξερω σαν βαρυ εναρμονιο . Ο Πριγγος στην λειτουργια του (εκδοσεις
Παπανδρεου τομος Βος) , εχει ΠΑΡΟΜΟΙΟ πολυχρονισμο (των βασιλεων) σε βαρυ εναρμονιο . Εδω και καμποσα χρονια , καποιοι τον αναφερουν ως Πλ.Δο .
Ισως ο κ. Γιωργος Κωνσταντινου μας διαφωτισει καλλιτερα .
Παντως κατα παραδοση στον Πατριαρχικο Ναο ψαλλωταν σε ηχο Βο .
Επισυναπτω σε ηχο Βο και σε συνθεση του αοιδιμου Αρχωντα Πρωτοψαλτη της Μ.Ε. Βασιλειου Νικολαϊδη .
 

Attachments

  • Πολυχρονισμος Οικουμενικου Πατριαρχου Βος.jpg
    69 KB · Views: 222
Δεν ξέρω τι λέει στον δίσκο ο Στανίτσας. Έχω εις χείρας μου ένα πολυχρονισμό του για τον τότε ηγούμενο (και νυν Μητροπολίτη) Κύκκου, ο οποίος είναι σε βαρύν εναρμόνιον. Ο δε κ. Εμμανουηλίδης μου είπε πώς ακούγεται σαν πλ. Δ΄(αυτός που έψαλλαν στο Πατριαρχείον). Διαλέγετε και παίρνετε.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
χειρόγραφά μου να βρω αυτό που είχα κάνει κάποτε σε άγια και να το ανεβάσω στο ψαλτολόγιον...:rolleyes:

Και γιατί δεν έψαξες στον 704, έχει εκεί μπόλικους πολυχρονισμούς... Εγω θα πω μπράβο αν ψάλλεις κάτι από εκεί και το ανεβάσεις εδω ;)

Δεν ξέρω όμως αν θα μπορέσεις σε ένα αρχείο. Μαλλον θα πρέπει να ψέλνεις για κανα μισάωρο!
 

nektariosthanos

Μέλος
Νομίζω πως μπερδευόμαστε χωρίς λόγο.Ο κλασσικός πολυχρονισμός είναι αυτός ο σύντομος σε β΄ ήχο, μουσική εκδοχή του οποίου παρατέθηκε από τον κ.Λιναρδάκη.

Όσον αφορά τώρα στον άλλο πολυχρονισμό που άλλοι τον καταχωρούν ως βαρύ εναρμόνιο κι άλλοι ως πλ.δ΄,όπως κι αν το ονομάσουμε, το άκουσμα είναι σχεδόν το ίδιο, γιατί ενώ τον χαρακτηρίζουν πλ.δ΄ δεν εννοούν το μακάμ ραστ αλλά το μακάμ μαχούρ που είναι μελοποιημένα τα επτάφωνα λειτουργικά του Πρίγγου, του πλ.δ΄.Στο μακάμ αυτό, ο ΖΩ είναι φυσικός, ακόμα και στην καθοδο του μέλους. Οπότε αυτό θυμίζει περισσότερο βαρύ, παρά τον κλασσικό (σε μας) πλ.δ΄.

Ας μη ξεχνάμε ότι τα μακάμια ήταν μέρος της ζωής των ψαλτών της Πόλης γι' αυτό και κάποιες συνθέσεις τους δεν ερμηνεύονται χωρίς γνώση-έστω μέτρια-των μακαμιών.

Αν έχω σφάλλει ας με διορθώσει τυχών ενδιατρίβων περί την οθωμανική μουσική.
κΨωμιάδη;!
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Νομίζω πως μπερδευόμαστε χωρίς λόγο.Ο κλασσικός πολυχρονισμός είναι αυτός ο σύντομος σε β΄ ήχο, μουσική εκδοχή του οποίου παρατέθηκε από τον κ.Λιναρδάκη.

Όσον αφορά τώρα στον άλλο πολυχρονισμό που άλλοι τον καταχωρούν ως βαρύ εναρμόνιο κι άλλοι ως πλ.δ΄,όπως κι αν το ονομάσουμε, το άκουσμα είναι σχεδόν το ίδιο, γιατί ενώ τον χαρακτηρίζουν πλ.δ΄ δεν εννοούν το μακάμ ραστ αλλά το μακάμ μαχούρ που είναι μελοποιημένα τα επτάφωνα λειτουργικά του Πρίγγου, του πλ.δ΄.Στο μακάμ αυτό, ο ΖΩ είναι φυσικός, ακόμα και στην καθοδο του μέλους. Οπότε αυτό θυμίζει περισσότερο βαρύ, παρά τον κλασσικό (σε μας) πλ.δ΄.

Ας μη ξεχνάμε ότι τα μακάμια ήταν μέρος της ζωής των ψαλτών της Πόλης γι' αυτό και κάποιες συνθέσεις τους δεν ερμηνεύονται χωρίς γνώση-έστω μέτρια-των μακαμιών.

Αν έχω σφάλλει ας με διορθώσει τυχών ενδιατρίβων περί την οθωμανική μουσική.
κΨωμιάδη;!
Μια χαρά τα λες...πράγματι αν παράλληλήσουμε την κλίμακα Mahur (την κοινώς ματζόρε) με την κλίμακα του Βαρέως εναρμονίου εκ του ΖΩ θα διαπιστώσουμε ότι είναι ίδιες.Απλά ακούγεται μία φωνή πιο χαμηλά.Θέλει λοιπόν λίγο μολυβάκι χαρτί σχεδιάγραμμα για να διαπιστώνουμε κάποια πραγματάκια.:)
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Στο υπ'αριθμο 8 μηνυμα μου , εχω επισυναψει ηχητικο με τον εν λογω πολυχρονισμο . Πως σας ακουγεται ; Βαρυς εναρμονιος ή Πλ. Δος ;
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Μουσικώς καλό πολυχρόνιο είναι και το του δασκάλου του αγαπητού κ. Βαγγέλη του κ. Ιωάννη Βουτσινά.
http://psaltiri.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=298&Itemid=

Δεν θέλω να ασχοληθώ σε ποιόν ήχο πρέπει να λέγεται αφού δεν έχω καταλάβει αν στέκει θεολογικά.

Φυσικά σαν μηδαμινός ψάλτης θα έβαζα τα δυνατά μου να πω το καλύτερο πολυχρόνιο σε κάθε Πατριάρχη, άρχοντα αλλά και απλό συμπολίτη.

Νομίζω όμως ότι ο Βουτσινάς κάπου υπερέχει.
 
Last edited by a moderator:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μουσικώς καλό πολυχρόνιο είναι και το του δασκάλου του αγαπητού κ. Βαγγέλη του κ. Ιωάννη Βουτσινά.
http://psaltiri.gr/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=298&Itemid=
Δεν θέλω να ασχοληθώ σε ποιόν ήχο πρέπει να λέγεται αφού δεν έχω καταλάβει αν στέκει θεολογικά.
Φυσικά σαν μηδαμινός ψάλτης θα έβαζα τα δυνατά μου να πω το καλύτερο πολυχρόνιο σε κάθε Πατριάρχη, άρχοντα αλλά και απλό συμπολίτη.
Νομίζω όμως ότι ο Βουτσινάς κάπου υπερέχει.

Αγαπητε Δημητρη
Ευχαριστω για το ανεβασμα του πολυχρονισμου του Οικουμενικου Πατριαρχου
Αθηναγωρα , οπως τουτος εψαλλει οταν ηλθε (ο Πατριαρχης) στο Ηρακλειο το
1963 . Ειναι οντως συνθεση σε Πλ. του Αου του αειμνηστου Αρχωντα Πρ-λτη Ιωαννη Βουτσινα . Ψαλλει πολυμελης χορος (ελαχιστοι χορωδοι ηξεραν ελαχιστη μουσικη !!!) υπο την διευθυνση του .
Συγκινηθηκα δε , γιατι μετεχω και εγω (20ετης τοτε) στην χορωδια .
Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
 
Last edited by a moderator:

AngelosDem

New member
Επ'ευκαιρεια επισυναπτω τον πολυχρονισμο του Παναγιωτατου Οικουμενικου Πατριαρχου κ. Βαρθολομαιου , οπως τουτος εψαλλει απο την χορωδια του Σωματειου Ιεροψαλτων Νομου Ηρακλειου ΑΝΔΡΕΑΣ Ο ΚΡΗΤΗΣ (διευθυνω εγω ) κατα την επισημη δοξολογια που ετελεσθη στον Ιερο Μητροπολιτικο Ναο Του Αγιου Μηνα Ηρακλειου στις 9-11-1992 , κατα την πρωτη επισημη επισκεψη (ως οικουμενικου πατριαρχου ) του κ. Βαρθολομαιου στο Ηρακλειο .
Με συγχωρείτε, υπάρχει κάπου η παραλλαγή (μουσική-φθόγγοι) για το πολυχρονιο σε βαρύ εναρμόνιο ;
 
Top