Πολυτονικά σε κινητά τηλέφωνα με android

Ας ελπίσουμε η αναμενόμενη έκδοση 4.4 (κιτκατ) να έχει εν γένει υποστήριξη πολυτονικών και όχι μέσω ... τρίτων :)

Χλωμό... Η DroidSerif ήταν εύκολο να επεκταθεί στα περαιτέρω layouts (συμπεριλαμβανομένων και των πολυτονικών) γιατί ήταν ήδη έτοιμη η NotoSerif που τα εμπεριείχε όλα αυτά και έχει ίδιο σχεδιασμό με τη DroidSerif (για την ακρίβεια η γραμματοσειρά NotoSerif φτιάχτηκε από την DroidSerif).

Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την Roboto (διαφορετική σχεδίαση από τη NotoSans η οποία εμπνεύστηκε από την καταργημένη στις νεώτερες εκδόσεις DroidSans) και την DroidSans-Mono. Θα πρέπει δηλαδή το πολυτονικό (και όχι μόνο) layout να σχεδιαστεί εξ αρχής για αυτές τις γραμματοσειρές.

Η ελπίδα πάντως μένει...

Υ.Γ: Τα ως άνω βέβαια πρέπει να γίνουν έτσι αν δεν θέλουν να γίνουν προχειροδουλειές, αλλιώς χρησιμοποιείται η DroidSerif ως fallback γραμματοσειρά και λύθηκαν όλα τα προβλήματα, χωρίς όμως τα βέλτιστα αισθητικά αποτελέσματα.
 
Last edited:

andreasgon

Παλαιό Μέλος
Καλημέρα, θα ήθελα να σας πληροφορήσω μετά από πολύ ψάξιμο...μόνο η alcatel υποστηρίζει πλήρως Ελληνικά, και πολυτονικές γραμματοσειρές.
Εδώ και ένα χρόνο που έχω το μοντέλο onetouch OT 995, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Προχθές που έστειλα email στη samsung μου απάντησαν ότι το ξέρουν το θέμα και στα μελλοντικά τους μοντέλα θα το λύσουν το θέμα....
Επί του παρόντος... alcatel
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στο galaxy s4 της συζύγου ήρθε χθες η έκδοση 4,3 και βλέπω ότι και με τον προεπιλεγμένο περιηγητή υποστηρίζει μία χαρά τα πολυτονικά. Το θέμα στις καινούργιες εκδόσεις του android φαίνεται πως έχει λυθεί.
 
Στο galaxy s4 της συζύγου ήρθε χθες η έκδοση 4,3 και βλέπω ότι και με τον προεπιλεγμένο περιηγητή υποστηρίζει μία χαρά τα πολυτονικά. Το θέμα στις καινούργιες εκδόσεις του android φαίνεται πως έχει λυθεί.

Τα πολυτονικά φαίνονται καλά με όλους τους τύπους γραμματοσειράς, ή μόνο με Serif;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δεν ξέρω πως μπορώ να το δω αυτό. Απλά μπήκα στα λειτουργικά κείμενα του π. Leo με τον browser και φαίνονταν κανονικά.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Χμμ, όχι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ρυθμιστεί η γραμματοσειρά ανάγνωσης; Από τις ρυθμίσεις του browser δεν βλέπω τέτοια επιλογή οπότε...
 
Σύμφωνα με αναφορά χρήστη, το πρόβλημα διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση Android Lollipop. Βλ. εδώ #161. Ωστόσο, είμαι επιφυλακτικός μέχρι να το δοκιμάσω. Άργησε ένα χρόνο αλλά επιτεύχθηκε. Επιτέλους, θα μπορώ να διαβάζω τα e-mail του π. Μάξιμου, του π. Νεκταρίου, του κ. Θεοδωράκη κ.ά. που γράφουν πολυτονικά χωρίς κενά. Επίσης, θα μπορώ να χρησιμοποιώ τον Chrome για να διαβάζω το Ψ. Μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους έγραψαν στο θέμα που παραπέμπω και πίεσαν λίγο περισσότερο την Google να εφαρμόσει αυτό που έπρεπε να δουλεύει εξ αρχής.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σύμφωνα με αναφορά χρήστη, το πρόβλημα διορθώθηκε στην τελευταία έκδοση Android Lollipop. Βλ. εδώ #161. Ωστόσο, είμαι επιφυλακτικός μέχρι να το δοκιμάσω. Άργησε ένα χρόνο αλλά επιτεύχθηκε. Επιτέλους, θα μπορώ να διαβάζω τα e-mail του π. Μάξιμου, του π. Νεκταρίου, του κ. Θεοδωράκη κ.ά. που γράφουν πολυτονικά χωρίς κενά. Επίσης, θα μπορώ να χρησιμοποιώ τον Chrome για να διαβάζω το Ψ. Μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους έγραψαν στο θέμα που παραπέμπω και πίεσαν λίγο περισσότερο την Google να εφαρμόσει αυτό που έπρεπε να δουλεύει εξ αρχής.

Στὸν Mozilla γινόταν καὶ πιὸ πρίν, τὸ ἔλυσα μὲ ἀρκετὸ ψάξιμο ἐδῶ καὶ καιρὸ.

Τὸ πρόβλημα εἶναι ἡ πολυτονικὴ γραφὴ σὲ android, χωρὶς τοὺς κινδύνους ἀπὸ root.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Μόλις κατέβασα την αναβάθμιση του android lollipop στο κινητό μου. Είναι αλήθεια, πλέον υπάρχει πλήρης υποστήριξη του πολυτονικού συστήματος, μηνύματα του π.Μαξίμου και του domesticus εμφανίζονται κανονικά, ακόμη και μέσω του tapatalk.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μόλις κατέβασα την αναβάθμιση του android lollipop στο κινητό μου. Είναι αλήθεια, πλέον υπάρχει πλήρης υποστήριξη του πολυτονικού συστήματος, μηνύματα του π.Μαξίμου και του domesticus εμφανίζονται κανονικά, ακόμη και μέσω του tapatalk.

Δοκίμασες νὰ γράψεις σὲ πολυτονικό;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Δοκίμασες νὰ γράψεις σὲ πολυτονικό;
Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει πληκτρολόγιο που να γράφει σε πολυτονικό στα android. Στο προηγούμενο μήνυμά μου αναφερόμουν στην ανάγνωση και μόνο, κάτι που έλειπε από το λειτουργικό. Για την γραφή ευελπιστώ στο μέλλον να δοθεί και αυτή η λειτουργία.
 
Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει πληκτρολόγιο που να γράφει σε πολυτονικό στα android. Στο προηγούμενο μήνυμά μου αναφερόμουν στην ανάγνωση και μόνο, κάτι που έλειπε από το λειτουργικό. Για την γραφή ευελπιστώ στο μέλλον να δοθεί και αυτή η λειτουργία.

Υπάρχει. Είναι η εφαρμογή Multiling Keyboard. Σε Lollipop δεν χρειάζεται root ή συνοδευτικές εφαρμογές.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Το Lollipop λειτουργεί και σε tablet με λειτουργία και τηλεφώνου; Υπάρχει συγκεκριμένο λίνκ για κατέβασμα/εγκατάσταση; Ευχαριστώ.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Το Lollipop λειτουργεί και σε tablet με λειτουργία και τηλεφώνου; Υπάρχει συγκεκριμένο λίνκ για κατέβασμα/εγκατάσταση; Ευχαριστώ.
Τα επίσημα factory images του εν λόγω λειτουργικού υπάρχουν εδώ για κατέβασμα, αλλά χρειάζεται μία διαδικασία με τον υπολογιστή παράλληλα συνδεδεμένο με την κινητή συσκευή, και με ενέργειες που απαιτούν κάποια εξειδίκευση ώστε να μην γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά. Πέρα από αυτό, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτή η διαδικασία μπορεί να γίνει σε όλες τις συσκευές και κατά πόσο συμβατά είναι τα images με μία συσκευή πέρα από nexus, οπότε εάν κάποιος το τολμήσει, προσοχή...

Προσωπικά αν και ήμουν ανυπόμονος να πάρω την αναβάθμιση, δεν μπήκα στην διαδικασία (υπάρχουν οδηγοί βήμα βήμα στο διαδίκτυο), αλλά περίμενα την google να την στείλει ΟΤΑ (over the air) μέσω του wifi στο nexus 5.
 
Η αναβάθμιση θα βγει και σε άλλες φίρμες. Όσο αφορά τις καινούριες συσκευές, αυτές αναμένεται να εκδίδονται με Android Lollipop ευθύς εξ αρχής.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Υπάρχει. Είναι η εφαρμογή Multiling Keyboard. Σε Lollipop δεν χρειάζεται root ή συνοδευτικές εφαρμογές.
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, δεν είχα υπόψιν μου το εν λόγω πρόγραμμα. Έχει όμως όλους τους συνδυασμούς τόνων και πνευμάτων; για παράδειγμα δεν μπόρεσα να βάλω σκέτη δασεία ή περισπωμένη με υπογεγραμμένη.
 
ΟΔΗΓΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗΣ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΩΝ ΣΕ ANDROID LOLLIPOP (MULTILING KEYBOARD)

  1. Εγκαταστήστε την εφαρμογή Multiling Keyboard.
  2. Τρέξτε την εφαρμογή Πληκτρολόγιο MultiLing. Πατήστε με τη σειρά τα κουμπιά.
  3. Enable Multiling. Στις ρυθμίσεις που εμφανίζονται, τικάρετε την επιλογή Πληκτρολόγιο MultiLing.
  4. Switch IME to MultiLing. Στο παράθυρο που αναδύεται, επιλέξτε το Πληκτρολόγιο MultiLing.
  5. Enable Languages. Βρείτε την γλώσσα Ελληνικά και επιλέξτε την.
  6. Ρυθμίσεις πληκτρολογίου > Επιλογές εισόδου. Τικάρετε την επιλογή Dead key first.

Πλέον μπορείτε να πληκτρολογείτε πολυτονικά. Όλοι οι τόνοι βρίσκονται στο πλήκτρο της οξείας και μπορούν να πληκτρολογηθούν με παρατεταμένη πίεση. Πληκτρολογούμε πρώτα τον τόνο και μετά το γράμμα. Αν θέλουμε να πληκτρολογήσουμε τόνο και υπογεγραμμένη, πληκτρολογούμε τον τόνο, την υπογεγραμμένη και μετά το γράμμα. Τα αρχαία αριθμητικά στίγμα, κόππα και σαμπί, βρίσκονται στο κόμμα και μπορούν να πληκτρολογηθούν με παρατεταμένη πίεση.
 

Konstantinos Vasilakis

Νέο μέλος
Αγαπητοί "συν-φορουμίτες",
Καλή Χρονιά κι Ευλογημένη!

Πριν λίγες ημέρες πήρα ένα κινητό (smartphone) Samsung Galaxy Alpha και καθώς σέρφαρα στο Internet διαπύστωσα πως δεν αναγνωρίζει πολυτονικές γραμματοσειρές. Μάλιστα, τα γράμματα τα οποία έχουν τόνους, πνεύματα, περισπωμένες, υπογεγραμμένες κλπ δεν εμφανίζονται καν. Στεναχωρήθηκα πολύ διότι μπαίνω συχνά σε ιστοσελίδες με κείμενα και άρθρα γραμμένα σε πολυτονικό. Πήρα τηλ. την Samsung Hellas και μου είπαν ότι αυτό είναι γενικό πρόβλημα του λειτουργικού Android το οποίο δεν φτιαχνεται... Σας παρακαλώ πολύ μηπως καποιος απο εσας εδώ γνωρίζει να με βοηθήσει...θα σας ήμουν υπόχρεος πραγματικά! Ενημερωτικά αναφέρω ότι έχω την έκδοση Android 4.4 KitKat.
Σας ευχαριστώ πολύ και αναμένω πιθανή λύση...
 
Top