Πολυέλεος "Επί τον ποταμόν" Ήχος πλ.α'

Ανεβάζω ένα πολυέλεο που έγραψα στην αναμονή της γέννας της κόρης μου και τον οποίο αφιερώνω στον φίλο Γιώργο Μ. για τη συμπαράστασή του σε δύσκολες στιγμές.
Ευχαριστίες πολλές εκ βάθους καρδίας στο φίλο Δημήτρη Ζαγκανά για την ορθογραφική επίβλεψη του κειμένου χωρίς τη συμβολή του οποίου δεν θα ανέβαινε αυτός ο πολυέλεος.
Αφιερώνεται επίσης στα παιδιά από το Ψαλτολόγιο που βρεθήκαμε χτες και που πέρασα τόσο καλά που ξέχασα τί μπόμπες κρασιά σερβίρει ο Μπαϊρακτάρης κι έγινα φέσι...:D
 

Attachments

  • EpiTonPotamon_HxosPlA_NMannh.pdf
    98.2 KB · Views: 420
Last edited:
πολύ ωραίος , Νίκο .Συμπλήρωσε τα δόξα και νυν όταν μπορέσεις και βρεις χρόνο , για να τον έχουμε πλήρη .
Μόλις βρω ευκαιρία θα το ψάλλω και θα το ανεβάσω.Ευχαριστούμε πολύ
 
Συμπλήρωσε τα δόξα και νυν όταν μπορέσεις

Μία σημείωση, ξέρετε, ἐπειδή ὁ πολυέλεος "'Επί τῶν ποταμῶν" ψάλλεται πάντα Κυριακή (δηλαδή τήν Κυριακή τῆς Ἀπόκρεω καί τήν Κυριακή τῆς Τυρινῆς) δέν χρειάζεται Δόξα. Καί νῦν. διότι μετά ἀρχίζουν ἀμέσως τά εὐλογητάρια. Πάντοτε ὅταν ψάλλουμε πολυέλεο τίς Κυριακές τήν θέση τῶν Δοξασταρίων τήν παίρνουν τά εὐλογητάρια. Παρ'ὅλα αὐτά, ἔχουν δοξαστάρια καί τά παλαιά μέλη, χάριν τῶν μαθητῶν, γιά νά ψάλλονται ὅταν ἔχουμε "μεράκι":)
 

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Πολύ ωραίο Νίκο!

Νομίζω ότι στο Αλληλούια του τρίτου και τέταρτου στίχου στο τέλος υπάρχει λάθος. Δεν βγαίνει δηλ. παραλλαγή.

Κατά τα άλλα ωραιότατη έμπνευση!
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Αγαπητέ Νικόλαε, το μεν μέλος δείχνει ότι κατέχεις τη μουσική εκ περιουσίας, αλλά και γεμάτος έμπνευση και ιδέες είσαι, οπότε μακάρι να συνθέτεις συχνά προς δόξαν Θεού.

Όσο για την αφιέρωση, είναι ανέλπιστη και εξαιρετική τιμή για μένα, και μου δείχνει και πόσο ευαίσθητη ψυχή είσαι αλλά κυρίως ότι η ζεστή ανθρώπινη προσέγγιση είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα που υπάρχουν στον κόσμο!

Εύχομαι όλα να πάνε δεξιά!
 
Επίσης όπως παρατήρησε ο κ.Σκρέκας στον πρώτο στίχο διορθώστε το "την Σιών" σε "της Σιών".
 
Top