Πολυέλεος «Δοῦλοι Κύριον» Πέτρου Λαμπαδαρίου βαρέος ήχου (ερμηνεία: Γιάννου Νικόλαος)

darlasis

Γεώργιος Δαρλάσης
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Μετακίνηση μηνύματος από ενότητα ευχών.
Απόσπασμα συνέντευξης εις Γεώργιον Δαρλάσην (18-6-1993) με το ηχητικό του Πολυελέου.


Τις καλύτερες ευχές μας για όλους του εορτάζοντες. Στον κ. Γιάννου λόγω της ημέρας του αφιερώνω ένα μικρό ηχητικό.... έκπληξη !!!!!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
 

Attachments

  • Νικόλαος Γιάννου -Απόσπασμα συνέντευξης εις Γεώργιο Δαρλάση 1993.mp3
    8.6 MB · Views: 120
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Αντιγραφή μηνύματος από εδώ.

ΠΑΝ. ΤΖΑΝΑΚΟΣ;126255 said:
-Αναρτώ τον εν θέματι πολυέλεο ολόκληρο και με τα Τριαδικά Δόξα και νύν,σε σελιδοποιημένη μορφή τευχιδίου,από την 4τομη Πανδέκτη.
-Ο συγκεκριμένος δεν "έτυχε" της ίδιας ψαλτικής ανταπόκρισης όσο ο όμοιός του σε πλ.του Α' ήχο.
-Αν τον προσέξει όμως κάποιος,θα διαπιστώσει μία έξοχη σύνθεση στα δεδομένα αυτού του τόσο ιδιαίτερου και πολυσυζητημένου ήχου.Με εντονώτερο από κάθε άλλον τον αρχοντικό Πατριαρχικό τρόπο μελοποιϊας.Αν τον ψάλλετε είτε σε ώρα ακολουθίας,είτε και μετά το "δι ευχών",θα τον "ευχαριστηθείτε".
-Δεν γνωρίζω αν έχει ανέβει ηχητικό του στο ψαλτολόγιο.Οι γνωρίζοντες ας απαντήσουν.
-Τέλος αν κάποιο ψαλτικό "ζεύγος" ή και μεμονωμένος φίλος επιθυμεί να τον ηχογραφήσει, θα ήτο ευχής έργον.Είτε εδώ είτε στον ΟΦΕΛΠ.Μόνο να ενημερώσει προς αποφυγήν συνωστισμού......
Π.Τζ
Φίλε Παναγιώτη,
Όταν έφυγα από τη Μονή Πετράκη και ..... απαλλάχτηκες εσύ από μένα κι εγώ από σένα,:D:D:D ο φίλος μας ο Γιώργος Δαρλάσης, ύστερα από εισήγηση του κουμπάρου μου Κώστα Γιαννούτσου (Καρλόβασι), προσφέρθηκε να μου κάνει διαφήμηση στην Αργολίδα και μου ζήτησε να ψάλλω κάποια μέλη....
Ένα από αυτά ήταν και ο εν λόγω πολυέλεος (στίχοι).
Η εκπομπή πραγματοποιήθηκε την 18-6-1993 και επισυνάπτω το σχετικό ηχητικό εδώ που υπάρχει το κείμενο.
Ακούω κριτικές, αλλά και Κρητικές .... μαντινάδες!!!:D:D
 

Attachments

  • DOULOI KYRION HXOS BARYS PETROU.MP3
    6.6 MB · Views: 48
Last edited by a moderator:
Top