Ποιό μουσικό βιβλίο χρησιμοποιήσαμε τη Μεγ. Εβδομάδα.

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
ΠΡΙΓΓΟΥ! Σχεδόν τα πάντα! Κανόνες από μνήμης, (αλλά Τμηθείση από Καραμάνη) Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις της τελευταίας προηγιασμένης ΠΕΤΡΟΥ!
(Παναγιώτη, ζήλεψα!:D)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Μ.Ε. Λυκ. Πετρίδη. "Κασσιανή" τελευταίας Προηγιασμένης από το Δοξαστάριο του Πέτρου.
 
Είχα στο αναλόγιο την Μεγ Εβδομάδα του δασκάλου μου του Ταλιαδώρου (λόγω συνήθειας ) και του φίλου μου Κων/νου Τσάρα ! ( επειδή πραγματικά αξίζει ! υπερπλήρες από άποψη ύλης και παραδοσιακότατο από συλογή και σταχυολόγηση μελών , θέσεων και συναφή μουσικών γραμμών )
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Πρίγγο, Καραμάνη [κυρίως λόγῳ τῶν κανόνων] καί ὀλίγον Χρύσανθο Θεοδοσόπουλο.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Πρίγγος άπαντα.

Μια ερώτηση, χρησιμοποίησα την "παλιά" έκδοση του βιβλίου του Πρίγγου, την Πατριαρχική Φόρμιγγα. (Η Φόρμιγξ, της φόρμιγγος τη φόρμιγγα σωστό είναι;)

Λοιπόν, παρατήρησα αρκετές διαφορές στα λόγια των τροπαρίων σε σχέση με το λειτουργικό βιβλίο της Μ. Εβδομάδας (Αποστολική Διακονία, από τις τελευταίες εκδόσεις). Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως ότι κάνει λάθος μόνο ο Πρίγγος. Οι καινούργιες επανεκδόσεις των λειτουργικών βιβλίων από την Α. Διακονία φημίζονται για τα τυπογραφικά τους λάθη.
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Προσωπικά την Μεγάλη Εβδομάδα έψαλλα από ένα δικό μου mix grill από Πρίγγο και Χρύσανθο (τα μέλη του Καραμάνη κατά την γνώμη μου δεν έχουν την απαιτούμενη ροή για τις μέρες αυτές, κάτι που συμβαίνει και στο Τριώδιο του Πέτρου ο οποίος διατηρεί αυστηρά την στιχηραρικότητα στα ιδιόμελά του), το οποίο έχει ακόμη κάποιες ελλείψεις στην ύλη του, τις οποίες όταν με το καλό καλύψω, θα ενημερώσω την κοινότητα.
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Πρίγγος, και πάλι Πρίγγος. Την Κασσιανή, το κλασσικό 24-λεπτο από 21-σέλιδο χειρόγραφο του Στανίτσα, μόνο και μόνο επειδή είχα και άλλα άτομα στο Αναλόγιο και ήταν γραμμένο πιο πολύ για "χορωδιακή" εκτέλεση. Χερουβικά και Κοινονικά ("Σηγησάτω πάσα σάρξ", "Σωμα Χριστού") από Πρωγάκη, και Λειτουργικά του Μ. Βασιλείου τα κατά παράδοσιν (Πρίγγο, χφφ Στανίτσα). Τα υπόλοιπα (κανόνες, κλπ.) απ' έξω, κατά την Πατριαρχικήν παράδοσιν.

Απόστολος
 
Last edited:

IOANNIS AFBEMSA

Ψάλτης
Προσωπικά την Μεγάλη Εβδομάδα έψαλλα από ένα δικό μου mix grill από Πρίγγο και Χρύσανθο (τα μέλη του Καραμάνη κατά την γνώμη μου δεν έχουν την απαιτούμενη ροή για τις μέρες αυτές, κάτι που συμβαίνει και στο Τριώδιο του Πέτρου ο οποίος διατηρεί αυστηρά την στιχηραρικότητα στα ιδιόμελά του), το οποίο έχει ακόμη κάποιες ελλείψεις στην ύλη του, τις οποίες όταν με το καλό καλύψω, θα ενημερώσω την κοινότητα.

Και εγώ με αυτό το mix grill έψαλλα φέτος.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Βασικά Βουδούρη. Δυστυχώς ...«έμεινα» από μελάνι και δεν τύπωσα το πληκτρολογημένο του Μιχάλη, ελπίζω του χρόνου που θα είναι και τελειωμένο και διορθωμένο και μορφοποιημένο για χρήση στο ψαλτήρι. Φέτος από τα ορνιθοσκαλίσματα και πάλι. Εξαιρέσεις από Πρίγγο, Κυψέλη, Ταμείο Χουρμουζίου και Ψαλτολόγιο. Αρκετά γνωστά και παραλλαγές θέσεων εκ στήθους επίσης.
 

ixadin

Ηχάδιν
Ύστερα από 8 χρόνια που λέω μόνο Ραιδεστινό, είπα να πω Πρίγγο, έτσι για να έχω να διηγούμαι στα εγγόνια μου!

Από του χρόνου, πάλι Ραιδεστινό (εκδ. Πολυχρονάκη:wink:)
 

tb---

τσοπάνης
Ραιδεστινό , ολίγο Πρίγγο, τα υπόλοιπα απο το τρισμέγιστο βιβλίο της μνήμης
( το τελευταίο αφιερούται στον συντονιστή κ Μπουλμπουτζή )
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Ένα συνδυασμό από Πρίγγο, Καραμάνη (Κανόνα) και Βουδούρη.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Πρίγγος άπαντα.

Μια ερώτηση, χρησιμοποίησα την "παλιά" έκδοση του βιβλίου του Πρίγγου, την Πατριαρχική Φόρμιγγα. (Η Φόρμιγξ, της φόρμιγγος τη φόρμιγγα σωστό είναι;)

Λοιπόν, παρατήρησα αρκετές διαφορές στα λόγια των τροπαρίων σε σχέση με το λειτουργικό βιβλίο της Μ. Εβδομάδας (Αποστολική Διακονία, από τις τελευταίες εκδόσεις). Δεν είμαι καθόλου σίγουρος όμως ότι κάνει λάθος μόνο ο Πρίγγος. Οι καινούργιες επανεκδόσεις των λειτουργικών βιβλίων από την Α. Διακονία φημίζονται για τα τυπογραφικά τους λάθη.

http://www.psaltologion.com/showpost.php?p=11637&postcount=1
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Λιγο απο ολα....
Περισσοτερο Χρυσανθο και μετα λιγο Πετριδη,λιγο Συρκα,λιγο Πριγγο(θυμηθητε και το γνωστο ασμα της Μαρινελλας:wink:) και Κακουλιδη,απ'τον οποιο επελεξα μονο μια συντομη Κασσιανη,που μου χρησιμευσε την Μ. Τεταρτη στην Προηγιασμενη!...
 

nkioster

Πατήρ Νεκτάριος Κιοστεράκης
Ασφαλως Πριγγο και κανονες απο Χρυσανθο ή Πετριδη
Παντως θα ηθελα μια χρονια να ψαλλω μονο τη Μεγ. Εβδομαδα του Ραιδεστηνου.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ψάλλω πάντα ἀπὸ τὸ δοξαστάριο τοῦ Πέτρου ἔκδ. 1820, τὸ αἰσθάνομαι ὡς τὸ ἁρμόζον, δισσεύω τὰ τροπάρια τῶν α' καὶ ιε' ἀντιφώνων, σὲ ὅλα δὲ τὰ ἀντίφωνα χρησιμοποιῶ στίχους ἀπὸ τὸ τυπικὸ τοῦ ναοῦ τῆς ἀναστάσεως τοῦ ἔτους 1122.
 

Lakedaimonios

Ευάγγελος Θεοδώρου
Βασικά Βουδούρη. Δυστυχώς ...«έμεινα» από μελάνι και δεν τύπωσα το πληκτρολογημένο του Μιχάλη, ελπίζω του χρόνου που θα είναι και τελειωμένο και διορθωμένο και μορφοποιημένο για χρήση στο ψαλτήρι. Φέτος από τα ορνιθοσκαλίσματα και πάλι.


Πολύ θα ήθελα να μπορούσα να ψάλλω μερικά απο τις καταγραφές Βουβούρη και εγώ, αλλά περιμένω το καθαρό κείμενο ώστε λόγο απειρίας να μην κάνω εξτρεμιστικά που λεει και ο δάσκαλος.

Όσο για εφέτος ασφαλώς Πρίγγο και ότι λείπει απο αυτόν, απο μια εξαίρετiκή συλλογή που έχει φτιάξει ο κ. Τζανάκος.

Για όλα τα υπόλοιπα, Πέτρος και τίποτε άλλο.
 
Last edited:
Α΄ Ιδιόμελα και δοξαστικά : Πέτρου Λαμπαδαρίου (Π.Κηλτζανίδη) !!!
Β΄ Κανόνες >> >> (ειρμολόγιο Ιωάννου)
…και έχω το κεφάλι μου ήσυχο , τέρμα τα πειράματα , αυτά γίνονται μόνο στη… χημεία. :D:D:D
 
Top