Ποιός εἶναι ὁ κύριος λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο ἡ πλειονοψηφία ἀγοράζει τὰ Δίπτυχα;

Ποιός εἶναι ὁ κύριος λόγος γιὰ τὸν ὁποῖο ἡ πλειονοψηφία &#

  • οἱ φωτογραφίες καὶ τὰ βιογραφικὰ τῶν ἐπισκόπων

    Votes: 3 3.6%
  • τὸ ἀφιέρωμα κάθε ἔτους

    Votes: 0 0.0%
  • τὰ διοικητικὰ στοιχεῖα τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος

    Votes: 10 12.0%
  • τὰ διοικητικὰ στοιχεῖα τῶν ἄλλων Ἐκκλησιῶν

    Votes: 1 1.2%
  • τὸ τυπικὸ τῶν ἀκολουθιῶν

    Votes: 52 62.7%
  • τὸ ἁγιολόγιο τῆς ἡμέρας

    Votes: 1 1.2%
  • τὸ βάρος τους

    Votes: 3 3.6%
  • κάτι ἄλλο

    Votes: 13 15.7%

  • Total voters
    83

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
Ἀπόστολε (καί οἱ συνοδοιπόροι σου ἐδῶ) σταμάτα νά ψεύδεσαι. Ἔγραψα στόν παπα-Μάξιμο, ἄν θέλει καί μπορεῖ, νά βάλει στούς λόγους ἀγορᾶς διπτύχων καί τόν ἐξαναγκασμό λόγῳ δεσποτικῆς προσταγῆς, τό ὁποῖο εἶναι αυθεντικό γεγονός.
Καμία σχέση μέ ἐξαναγκασμό ὅσον ἀφορᾶ τό τυπικό πού ἐκδίδει ὁ κυρ-Ἀποστόλης Παπαχρῆστος.
Μέ εἰκασίες καί εἰκοτολογίες εἶναι ἀπαράδεκτο νά ἐπιχειρηματολογοῦμε, πόσο μᾶλλον ὅταν προσβάλλουμε ὑπολήψεις.
Ὑποτίθεται ὅτι ἔχουμε κι ἕνα πνευματικό ἐπίπεδο, ὡς διάκονοι τῆς λατρείας.
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Το "κάτι άλλο" (η τελευταία δηλαδή επιλογή) τι σημαίνει; Γιατί μπήκε;
 
Ἀπόστολε (καί οἱ συνοδοιπόροι σου ἐδῶ) σταμάτα νά ψεύδεσαι. Ἔγραψα στόν παπα-Μάξιμο, ἄν θέλει καί μπορεῖ, νά βάλει στούς λόγους ἀγορᾶς διπτύχων καί τόν ἐξαναγκασμό λόγῳ δεσποτικῆς προσταγῆς, τό ὁποῖο εἶναι αυθεντικό γεγονός.
Καμία σχέση μέ ἐξαναγκασμό ὅσον ἀφορᾶ τό τυπικό πού ἐκδίδει ὁ κυρ-Ἀποστόλης Παπαχρῆστος.
Μέ εἰκασίες καί εἰκοτολογίες εἶναι ἀπαράδεκτο νά ἐπιχειρηματολογοῦμε, πόσο μᾶλλον ὅταν προσβάλλουμε ὑπολήψεις.
Ὑποτίθεται ὅτι ἔχουμε κι ἕνα πνευματικό ἐπίπεδο, ὡς διάκονοι τῆς λατρείας.

Τι είναι αυτά που γράφεις βρε ευλογημένε ;
Ποιοι συνοδοιπόροι μου ; Σε ποιους απευθύνεσαι;
Γίνε συγκεκριμένος , όχι τίποτ άλλο , να μάθω και εγώ .
Όποιος συντάσεται με κάποιον , έχει την ίδια γνώμη , είναι διαπλεκόμενος ή καλά και σώνει έχουν σχηματιστεί συμμαχίες ; Και μάλιστα εναντίον σου ;
Ότι έγραψα , μόνος μου στο έγραψα και μάλιστα κατ ιδίαν , εκτιμώντας την γνωριμία μας και το κρασί που ήπιαμε και σου γράφω (και αν θέλεις δημοσιοποίησέ τα δεν με πειράζε) , ότι σε εκτιμώ (είχα σχηματίσει την αρίστη των εντυπώσεων για το πρόσωπό σου ) , δεν επιθυμώ ανοικτή αντιπαράθεση με σένα αλλά από την άλλη σου παραθέτω την γνώμη μου .
Τώρα , όσον αφορά το επίπεδο , το χω ξαναγράψει , ότι ο ευσεβισμός , είναι χειρότερος και από τον φαρισαϊσμό .
Δεν βλέπω να πλημμυρίζει από αγάπη το τελευταίο μήνυμά σου .
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Το "κάτι άλλο" (η τελευταία δηλαδή επιλογή) τι σημαίνει; Γιατί μπήκε;

Γιατί μπορεί κάποιος να το αγοράζει για οποιοδήποτε άλλο λόγο εκτός απ' αυτούς που έχει δώσει εναλλακτικούς πιο πάνω και δεν μπορεί να σκεφτεί ή (ίσως;) δεν θεωρεί σημαντικούς αυτός που διενεργεί την δημοσκοπική έρευνα. Συνηθίζεται σε δημοσκοπήσεις να γράφεται έτσι.
 

paganus

Παλαιόν μέλι
Ας ρωτήσω και κάτι ακόμα: Η επιλογή ζ' (το βάρος τους) μπηκε ως χιούμορ ή είναι σοβαρή εκδοχή;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ας ρωτήσω και κάτι ακόμα: Η επιλογή ζ' (το βάρος τους) μπηκε ως χιούμορ ή είναι σοβαρή εκδοχή;
Mπορεί κάποιοι να το χρησιμοποιούν ως αντίβαρο εάν η Παρακλητική γέρνει κάποιο ελαττωματικό αναλόγιο... Πάντως η συγκεκριμένη επιλογή μία ψήφο την έχει πάρει προς το παρόν, οπότε εύστοχα μπήκε. :wink:
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Χρησιμεύουν και ξαπλωμένα στο πλάι για να στηρίξεις ένα μικρό μουσικό βιβλιάριο ψηλότερα. Διαφορετικά, αν είσαι ψηλός και κοντό το αναλόγιο σου βγαίνουν τα μάτια.

Ίσως ο π. Μάξιμος εννοεί ΚΑΙ το "ειδικό" βάρος τους.

Εγώ θα ψήφιζα "Επειδή μου τα αγοράζει ο Ναός που διακονώ".
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Οι απαντήσεις πολλών δείχνούν ή ότι δεν έχουν πάρει σοβαρά την δημοσκόπηση ή ότι οι απαντήσεις που δίνονται είναι εξ αρχής στοχευμένες. Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.
 

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Το Τυπικό της ΜτΧΕ (aka του Βιολάκη) δεν μας κάνει; Μάλλον όχι... Εμείς στην Ελλάδα τα ξέρουμε καλύτερα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο και την Πατριαρχική Επιτροπή... Καλύτερο θα ήταν να βγάζει η κάθε Μητρόπολις δικό της τυπικό....
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το Τυπικό της ΜτΧΕ (aka του Βιολάκη) δεν μας κάνει; Μάλλον όχι... Εμείς στην Ελλάδα τα ξέρουμε καλύτερα από το Οικουμενικό Πατριαρχείο και την Πατριαρχική Επιτροπή... Καλύτερο θα ήταν να βγάζει η κάθε Μητρόπολις δικό της τυπικό....


Και όταν η εορτή των αγίων Τεσσαράκοντα Μαρτύρων τύχει εκτός Τεσσαρακοστής, πόσο εύκολο είναι να "αποκωδικοποιήσουμε" την ακολουθία; Και όταν η εορτή του Γενεθλίου του Τιμίου Προδρόμου τύχει την Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος, πόσο εύκολο είναι να ρυθμιστεί η ακολουθία της ημέρας; Η έκδοση ενός ετήσιου τυπικού βοηθήματος είναι πολύ σπουδαία. Και εάν εμείς τη θεωρούμε άσκοπη, άλλοι ομόδοξοι αδελφοί (π.χ. Βούλγαροι) θα ήθελαν πολύ να έχουν κάτι τέτοιο.

Το τυπικό του Βιολάκη έχει σίγουρα πολλά πλεονεκτήματα (πρόχειρα αναφέρω τον περιορισμό των ψαλλομένων στη Θ. Λειτουργία κοντακίων σε ένα και την απλοποίηση του Τυπικού της εορτής του Ευαγγελισμού) και είναι το εγκεκριμένο τυπικό της Μεγάλης Εκκλησίας. Ωστόσο, μην ξεχνάτε και τους περιορισμούς που έχει, οι οποίοι φυσικά έχουν την ερμηνεία των: π.χ. η ακολουθία του Αγ. Θεοδώρου του Στρατηλάτου (η΄ Φεβρουαρίου) εάν τύχει Κυριακή παραλείπεται και ψάλλονται τα αναστάσιμα και της Υπαπαντής τα μεθέορτα- "άδικο" αυτό (διότι η ακολουθία του Αγίου έχει τύπο ημι-εορτάσιμο), λογικό όμως επειδή δεν φαντάζομαι η εν λόγω εορτή να ετιμάτο ιδιαιτέρως στην Κωνσταντινούπολη. Στην Πάφο της Κύπρου όμως, είναι η εορτή του Μητροπολιτικού Ναού....

Όσο το να εκδίδει κάθε μητρόπολις δικό της τυπικό είναι κάτι που έχει μια βάση, όχι ακριβώς όπως το εννοείτε: καλό θα ήταν οι μητροπόλεις να εκδίδουν κάποια εγκύκλιο περί των τοπικών εορτών με οδηγίες περί του τυπικού προς αποφυγήν αταξίας στη λατρεία.
 
Παναγιώτη , με πρόλαβες και εν πολλοίς με κάλυψες με τα γραφόμενά σου.
Ας μας πει επιπρόσθετα ο κ. Φιλίππου ως θιασώτης του τυπικού του οικουμενικού πατριαρχείου , τι αναγράφει ως επικεφαλίδα το τυπικό στις 28 Οκτώβρη .
 
Last edited:
Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.

Καταγράφηκε .
Ο Άγιος Αλεξανδρουπόλεως , εκβιάζει συνεπώς τους Ιερείς και τους ναούς να αγοράζουν τα δίπτυχα . Τι να πω ; Τέτοια διαπλοκή και παρασκήνιο .
Αφού μέχρι και το ψαλτολόγιο , η σπείρα και οι συνοδοιπόροι επιστρατεύτηκαν για να αποσιωπηθεί το γεγονός .:mad:
Λοιπόν , αφού αναλώσατε τόσο χρόνο στη συλλογή σοβαρών και πολλών λαθών , υποβάλετε τα σε ένα υπόμνημα στην υποεπιτροπή των διπτύχων να ξεστραβωθούν από τα μαύρα τους μεσάνυχτα .:mad:
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Καταγράφηκε .
Ο Άγιος Αλεξανδρουπόλεως , εκβιάζει συνεπώς τους Ιερείς και τους ναούς να αγοράζουν τα δίπτυχα . Τι να πω ; Τέτοια διαπλοκή και παρασκήνιο .
Αφού μέχρι και το ψαλτολόγιο , η σπείρα και οι συνοδοιπόροι επιστρατεύτηκαν για να αποσιωπηθεί το γεγονός .:mad:
Λοιπόν , αφού αναλώσατε τόσο χρόνο στη συλλογή σοβαρών και πολλών λαθών , υποβάλετε τα σε ένα υπόμνημα στην υποεπιτροπή των διπτύχων να ξεστραβωθούν από τα μαύρα τους μεσάνυχτα .:mad:

Κύριε Καλπακίδη,

Δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε, οπότε σας παρακαλώ να προσέχετε πως εκφράζεστε. Εγώ δεν μίλησα ποτέ στο μήνυμά μου ούτε για τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, ούτε για εκβιασμούς, για διαπλοκές και παρασκήνια. Αυτά τα βγάζετε από το μυαλό σας. Διαβάστε το μήνυμά μου ξανά και καταλάβετε ότι η κεντρική εξουσία δεν είναι πάντα ένας Μητροπολίτης. Μπορεί να είναι από μία Σύνοδος έως έναν απλό Προϊστάμενο Ναού. Όσο για τα λάθη και τις αβλεψίες μην πάτε μακριά. Δείτε το Τυπικό της 28ης Οκτωβρίου και το αναστάσιμο απολυτίκιο του Δ' ήχου που είναι "Τον Συνάναρχον Λόγον"!!! Και τέτοιου είδους αβλεψίες δυστυχώς συνεχίζονται στα Δίπτυχα εδώ και χρόνια.

Παρακαλώ, να επιληφθούν οι διαχειριστές του θέματος για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, όσον αφορά τα ονόματα που εμπλέκει και κατηγορεί δημοσίως ο κ. Καλπακίδης στο μήνυμά του.
 
Κύριε Καλπακίδη,

Δεν σας ξέρω και δεν με ξέρετε, οπότε σας παρακαλώ να προσέχετε πως εκφράζεστε. Εγώ δεν μίλησα ποτέ στο μήνυμά μου ούτε για τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως, ούτε για εκβιασμούς, για διαπλοκές και παρασκήνια. Αυτά τα βγάζετε από το μυαλό σας. Διαβάστε το μήνυμά μου ξανά και καταλάβετε ότι η κεντρική εξουσία δεν είναι πάντα ένας Μητροπολίτης. Μπορεί να είναι από μία Σύνοδος έως έναν απλό Προϊστάμενο Ναού. Όσο για τα λάθη και τις αβλεψίες μην πάτε μακριά. Δείτε το Τυπικό της 28ης Οκτωβρίου και το αναστάσιμο απολυτίκιο του Δ' ήχου που είναι "Τον Συνάναρχον Λόγον"!!! Και τέτοιου είδους αβλεψίες δυστυχώς συνεχίζονται στα Δίπτυχα εδώ και χρόνια.

Παρακαλώ, να επιληφθούν οι διαχειριστές του θέματος για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις και θέματα εκεί που δεν υπάρχουν, όσον αφορά τα ονόματα που εμπλέκει και κατηγορεί δημοσίως ο κ. Καλπακίδης στο μήνυμά του.

Συνεχίζετε να κατηγορείτε την "κεντρική εξουσία " (η αόρατη αρχή ) χωρίς να κατονομάζετε , αοριστολογώντας και δημιουργώντας εντυπώσεις .
Μιλήσατε για σωρεία λαθών και αναφέρεστε μόνο στο λάθος της 28 ης .
Άρα δεν δημιουργώ εγώ εντυπώσεις .
Είδα ότι εκπέμπετε από Αλεξανδρούπολη για αυτό έγραψα , ότι έγραψα .
Ποιος λοιπόν εκβιάζει ; Πείτε .
Ο ποιμενάρχης ; Ο προϊστάμενος ; Οι ιερείς ;
Ανασκευάστε το πρώτο (απρόσεκτο ) μήνυμα και θα ανακαλέσω και εγώ
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
....Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.
... τέτοιου είδους αβλεψίες δυστυχώς συνεχίζονται στα Δίπτυχα εδώ και χρόνια....

Η σχέση μεταξύ σοβαρού λάθους και αβλεψίας είναι τεράστια, μέρα με τη νύχτα. Αβλεψίες είναι αναμενόμενες, κι αν υπήρχαν σε κάθε Κυριακή τότε ίσως ήταν σοβαρό πρόβλημα, αλλά δεν είναι. Μέτρησέ τις και δες. Από μη ακριβείς εκφράσεις δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Κάποιο ξέρουν καλύτερα και δεν επηρεάζονται, άλλοι όμως όχι.
 
Οι απαντήσεις πολλών δείχνούν ή ότι δεν έχουν πάρει σοβαρά την δημοσκόπηση ή ότι οι απαντήσεις που δίνονται είναι εξ αρχής στοχευμένες. Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις. Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει καθώς τα Δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλαδος έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι ογκωδέστατα, ακριβά και με πολλά περιττά στοιχεία για το αναλόγια. Και βεβαίως, το σημαντικότερο για μένα, έχει αρκετά και σοβαρά λάθη.
...
Αν δεν είναι αυτό συκοφαντία και δυσφήμιση έργου , τι είναι ;
Και είναι προβληματικό το δικό μου μήνυμα ...
Λίγο σοβαρότητα.
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
Φυσικά και ο πρώτος λόγος που τα αγοράζουν (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αποσιωπάται) είναι η γραμμή που δίνεται κεντρικά για την στήριξη του έργου της Αποστολικής Διακονίας και γι' αυτό αγοράζονται τα Δίπτυχα μαζικά από τις Μητροπόλεις.

Κύριε Καλπακίδη, τι δεν καταλαβαίνετε;

Έγραψα εγώ πουθενά για εκβιασμό, τον οποίο εσείς δις αναφέρετε και επιμένετε σε αυτόν; Εκτός εάν εσείς "εκβιάζεσθε" στην δική σας Μητρόπολη.

Για την Μητρόπολη Αλεξανδρουπόλεως, επειδή την στοχεύσατε αδίκως, σας αναφέρω ότι ερωτώνται οι προϊστάμενοι των Ιερών Ναών εάν επιθυμούν τα Δίπτυχα της Α.Δ. και κατόπιν παραγγέλεται ο αριθμός που χρειάζεται. Δεν εκβιάζεται κανένας να τα αγοράσει. Και σας ενημερώνω ότι πολλοί Ναοί στην Αλεξανδρούπολη αγοράζουν και χρησιμοποιούν το Τυπικό του Παπαχρίστου ως μικρότερο, πιό εύχρηστο και πιό φθηνο.

Ευχαριστώ τον κ. Νεοκλή για την επισήμανση. Όντως τα "λάθη" που εννοώ στο πρώτο post, πιστεύω ότι είναι αβλεψίες της Επιτροπής (γι' αυτό και διόρθωσα την έκφρασή μου και την έκανα πιο συγκεκριμένη). Απλά είναι εξόφθαλμα μερικές φορές, όπως λάθη σε Ευαγγέλια κ.α. που κατά καιρούς εντοπίζονται.
 
Κύριε Καλπακίδη, τι δεν καταλαβαίνετε;

Έγραψα εγώ πουθενά για εκβιασμό, τον οποίο εσείς δις αναφέρετε και επιμένετε σε αυτόν; Εκτός εάν εσείς "εκβιάζεσθε" στην δική σας Μητρόπολη.

Για την Μητρόπολη Αλεξανδρουπόλεως, επειδή την στοχεύσατε αδίκως, σας αναφέρω ότι ερωτώνται οι προϊστάμενοι των Ιερών Ναών εάν επιθυμούν τα Δίπτυχα της Α.Δ. και κατόπιν παραγγέλεται ο αριθμός που χρειάζεται. Δεν εκβιάζεται κανένας να τα αγοράσει. Και σας ενημερώνω ότι πολλοί Ναοί στην Αλεξανδρούπολη αγοράζουν και χρησιμοποιούν το Τυπικό του Παπαχρίστου ως μικρότερο, πιό εύχρηστο και πιό φθηνο.

Ευχαριστώ τον κ. Νεοκλή για την επισήμανση. Όντως τα "λάθη" που εννοώ στο πρώτο post, πιστεύω ότι είναι αβλεψίες της Επιτροπής (γι' αυτό και διόρθωσα την έκφρασή μου και την έκανα πιο συγκεκριμένη). Απλά είναι εξόφθαλμα μερικές φορές, όπως λάθη σε Ευαγγέλια κ.α. που κατά καιρούς εντοπίζονται.
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε.
1.Για την μητρόπολη έγραψα επειδή είστε από εκεί .
Για αυτό ρωτάω , τι έπεσε στην αντιληψή σας για τον πρώτο λόγο που αναφέρετε στο πρώτο μήνυμα (κεντρική γραμμή , από που ; - αυτό ρωτάω , αλλά δεν απαντήθηκα . Ποια είναι αυτή η εξουσία που δίνει κατευθύνσεις)
2.Γράψατε ότι αποσιωπάται . Εξηγήστε αν έχετε την καλοσύνη , από ποιους αποσιωπάται και γιατί.
3. Για τα "σοβαρά" λάθη ευτυχώς ανασκευάσατε πλέον και υποβαθμίστηκαν σε τυχόν αβλεψίες
 

cpap21

Χρήστος Παπαναστασίου
...
Αν δεν είναι αυτό συκοφαντία και δυσφήμιση έργου , τι είναι ;
Και είναι προβληματικό το δικό μου μήνυμα ...
Λίγο σοβαρότητα.

Κάποιος γέροντας έλεγε: "Το πονηρό μυαλό, όλα τα βλέπει πονηρά".

Γιατί κύριε Καλπακίδη εξάπτεσθε; Γιατί η γνώμη μου περί "γραμμής από την κεντρική εξουσία" να έχει ντε και καλά αρνητικό χαρακτήρα;

Που βλέπετε την συκοφαντία και τη δυσφήμηση; Ότι η Ιερά Σύνοδος, οι Μητροπόλεις και οι ιερείς τους προσπαθούν να βοηθήσουν και να στηρίξουν το έργο της Αποστολικής Διακονίας (όπως γράφω στο post μου) και καλώς δίνεται αυτή η γραμμή; Απορώ αυτό γιατί δεν το τονίσατε με μεγάλα γράμματα; Προσπαθείτε να δημιουργήσετε εντυπώσεις; Η Α.Δ. όπως γνωρίζετε είναι ένας οργανισμός της Εκκλησίας της Ελλάδος και λογικό και σωστό είναι να υποστηρίζεται από όλους το έργο της. Απλά εμμένω στα μειονεκτήματα που έχουν...

Τα μειονεκτήματα είναι ξεκάθαρα, για μένα που είμαι ψάλτης σε Ναό και χρειάζομαι συγκεκριμένα πράγματα:
1. Μεγάλο μέγεθος
2. Ακριβότερη τιμή (αυτό αφορά το Ναό που τα αγοράζει)
3. Περιττά στοιχεία που δεν χρειάζονται στο αναλόγιο.
4. Αβλεψίες στο τυπικό (που ελπίζω να διορθωθούν του χρόνου)

Πιστεύω ότι θα έπρεπε η Επιτροπή των Διπτύχων (και το λέω αυτό εδώ γιατί ο π. Μάξιμος είναι μέλος της Επιτροπής, αν δεν απατώμαι) να λάβει υπ' όψιν της αυτήν την άποψη (όχι δική μου αλλά νομίζω και πολλών ιεροψαλτών) να δημιουργήσει ένα μικρό τεύχος για τα Αναλόγια (χωρίς τα διοικητικά στοιχεία) και το κλασσικό όπως είναι τώρα (σε λιγότερα αντίτυπα) για τα Γραφεία των Μητροπόλεων, των Ναών και όπου αλλού χρειάζεται.
 
Top